Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα που εχουμε κανει πρωτο θεμα την Toyotomi....βρε παιδια...δεν υπαρχει αυτη η εταιρεια στον κλιματισμο...τι μιλαμε τωρα;  Εχει καν σελιδα στο wikipedia; Εχει πιασιαρικο ονομα που παραμεμπει σε Ιαπωνια και το εκμεταλλευεται...τιποτα αλλο. Αγοραζεις κινεζοφασον σε ακριβες τιμες με 2 χρονια εγγυηση. Οπως ειπε και ενας φιλος...αν θες κινεζοφασον με ακριβες τιμες παρε τουλαχιστον Ιnventor που εχει 10 χρονια εγγυηση!

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Ξέρεις αν τελικά θέλει αντάπτορα για το δικό μας φις; 

Δε νομίζω να θέλει σουκο. Προφανώς είναι λάθος η φωτό 

http://www.dlinkworks.com/DSP-W215.asp

https://eu.dlink.com/gr/el/products/dsp-w215-smart-plug

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CorumD είπε

Κοιτα που εχουμε κανει πρωτο θεμα την Toyotomi....βρε παιδια...δεν υπαρχει αυτη η εταιρεια στον κλιματισμο...τι μιλαμε τωρα;  Εχει καν σελιδα στο wikipedia; Εχει πιασιαρικο ονομα που παραμεμπει σε Ιαπωνια και το εκμεταλλευεται...τιποτα αλλο. Αγοραζεις κινεζοφασον σε ακριβες τιμες με 2 χρονια εγγυηση. Οπως ειπε και ενας φιλος...αν θες κινεζοφασον με ακριβες τιμες παρε τουλαχιστον Ιnventor που εχει 10 χρονια εγγυηση!

Την τογιοτομι λέμε αλλά ας λύσουμε τα "δικά"μας πρώτα.

daikin sensira 25 ,εξωτερικη 7 εσωτερικη 17 ζητηση 23 ,αυτη την στιγμη θερμομετρο 3 μετρα ποιο περα 21 χωρος 16 τετραγωνικα.

image.png.67770573bc7717c55c7d6f528a78491d.png

ανεξήγητα on off το ίδιο λέει και ο dimostr (Για το daikin το δοκίμασα και κοιταγα την κατανάλωση με την tp link και δεν άλλαξε κάτι με την ελάχιστη κατανάλωση παίζει εκεί από 195 έως 210 και κάποιες στιγμές κάνει κάποια ανεβάσματα στα 280-290 αλλά για δευτερόλεπτα και επίσης κάνει πολλά σβησιματα αλλά για δευτερόλεπτα 15-20 και μετά ανεβαίνει πάλι στα 200watt ) δεν φαίνεται και πολύ φυσιολογικό.........

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, grizos είπε

Την τογιοτομι λέμε αλλά ας λύσουμε τα "δικά"μας πρώτα.

daikin sensira 25 ,εξωτερικη 7 εσωτερικη 17 ζητηση 23 ,αυτη την στιγμη θερμομετρο 3 μετρα ποιο περα 21 χωρος 16 τετραγωνικα.

image.png.67770573bc7717c55c7d6f528a78491d.png

ανεξήγητα on off το ίδιο λέει και ο dimostr (Για το daikin το δοκίμασα και κοιταγα την κατανάλωση με την tp link και δεν άλλαξε κάτι με την ελάχιστη κατανάλωση παίζει εκεί από 195 έως 210 και κάποιες στιγμές κάνει κάποια ανεβάσματα στα 280-290 αλλά για δευτερόλεπτα και επίσης κάνει πολλά σβησιματα αλλά για δευτερόλεπτα 15-20 και μετά ανεβαίνει πάλι στα 200watt ) δεν φαίνεται και πολύ φυσιολογικό.........

Ετσι δουλευουν και τα δικα μου πανω-κατω, αλλα δεν με απασχολει τοσο διοτι η καταναλωση και η θερμοκρασια ειναι σε πολυ καλα επιπεδα. Αυτη την στιγμη που μιλαμε: DAIKIN ATXC35b σε 21τμ. 25 βαθμους ζητουμενη - 24.4 η πραγματικη διπλα μου με 49% υγρασια. Καταναλωση στα 180watt. 

ΥΓ - Εσενα εχει πολλα καρφια προς τα κατω σε σχεση με το δικο μου.

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, grizos είπε

Την τογιοτομι λέμε αλλά ας λύσουμε τα "δικά"μας πρώτα.

daikin sensira 25 ,εξωτερικη 7 εσωτερικη 17 ζητηση 23 ,αυτη την στιγμη θερμομετρο 3 μετρα ποιο περα 21 χωρος 16 τετραγωνικα.

image.png.67770573bc7717c55c7d6f528a78491d.png

ανεξήγητα on off το ίδιο λέει και ο dimostr (Για το daikin το δοκίμασα και κοιταγα την κατανάλωση με την tp link και δεν άλλαξε κάτι με την ελάχιστη κατανάλωση παίζει εκεί από 195 έως 210 και κάποιες στιγμές κάνει κάποια ανεβάσματα στα 280-290 αλλά για δευτερόλεπτα και επίσης κάνει πολλά σβησιματα αλλά για δευτερόλεπτα 15-20 και μετά ανεβαίνει πάλι στα 200watt ) δεν φαίνεται και πολύ φυσιολογικό.........

Μήπως το έχεις στο auto και  μπερδεύεται, για βάλε heat,  α και εφόσον πάει στα 200watt λόγικα ζεσταίνει πολύ ο χώρος και σβήνει. Πόσο πιο κάτω να πέσει

Επεξ/σία από smav82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, CorumD είπε

Ετσι δουλευουν και τα δικα μου πανω-κατω, αλλα δεν με απασχολει τοσο διοτι η καταναλωση και η θερμοκρασια ειναι σε πολυ καλα επιπεδα. Αυτη την στιγμη που μιλαμε: DAIKIN ATXC35b σε 21τμ. 25 βαθμους ζητουμενη - 24.4 η πραγματικη διπλα μου με 49% υγρασια. Καταναλωση στα 180watt. 

Ναι η αλήθεια είναι ότι είναι πραγματικό ινβέρτερ ,δεν θα το πω και αθόρυβο και τα on off  του δεν είναι πολύ ενοχλητικά για 400 ευρώ με την εγκατάσταση που το πήρα αν δεν χαλάσει είναι κελεπούρι. παρατάυτα δέιχνει  να  κάνει κινεζιές με ανεξήγητα ον οφ.

3 λεπτά πριν, smav82 είπε

Μήπως το έχεις στο autonκ μπερδεύεται, για βάλε heat

Ειναι στο heat και στο auto να ηταν θελει ακόμη 2 βαθμούς να πιάσει την ζητούμενη.

Μάλλον έτσι δουλέυει.

 

 

Επεξ/σία από grizos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, grizos είπε

Ναι η αλήθεια είναι ότι είναι πραγματικό ινβέρτερ ,δεν θα το πω και αθόρυβο και τα on off  του δεν είναι πολύ ενοχλητικά για 400 ευρώ με την εγκατάσταση που το πήρα αν δεν χαλάσει είναι κελεπούρι. παρατάυτα δέιχνει  να  κάνει κινεζιές με ανεξήγητα ον οφ.

Μήπως κάνει μερικά on/off μέχρι να "μάθει" προσαρμοστει στον χώρο; Η θα το πάει ετσι αβερτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Μήπως κάνει μερικά on/off μέχρι να "μάθει" προσαρμοστει στον χώρο; Η θα το πάει ετσι αβερτα; 

Μάλλον θα πάει έτσι εγώ το έχω βάλει σε λειτουργία πάνω από βδομάδα και κάνει αυτό που έχω περιγράψει και αυτό που δείχνουν από πάνω τα σχεδιαγράμματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Μήπως κάνει μερικά on/off μέχρι να "μάθει" προσαρμοστει στον χώρο; Η θα το πάει ετσι αβερτα; 

Δεν ξέρω καλέ μου φίλε......ακόμη πιστέυω ότι τα κλιματιστικά και οι εγκαταστάτες αυτών , ακόμη και εμείς που αφιερώνουμε τόσο χρόνο είμαστε ψυχολογικού ενδιαφέρωντος ...δεν  φαίνεται λογικό που το κάνει...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Μάλλον θα πάει έτσι εγώ το έχω βάλει σε λειτουργία πάνω από βδομάδα και κάνει αυτό που έχω περιγράψει και αυτό που δείχνουν από πάνω τα σχεδιαγράμματα 

Και τι σταματάει για δευτερόλεπτα και ξαναξεκιναει ? 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, grizos είπε

Την τογιοτομι λέμε αλλά ας λύσουμε τα "δικά"μας πρώτα.

daikin sensira 25 ,εξωτερικη 7 εσωτερικη 17 ζητηση 23 ,αυτη την στιγμη θερμομετρο 3 μετρα ποιο περα 21 χωρος 16 τετραγωνικα.

image.png.67770573bc7717c55c7d6f528a78491d.png

ανεξήγητα on off το ίδιο λέει και ο dimostr (Για το daikin το δοκίμασα και κοιταγα την κατανάλωση με την tp link και δεν άλλαξε κάτι με την ελάχιστη κατανάλωση παίζει εκεί από 195 έως 210 και κάποιες στιγμές κάνει κάποια ανεβάσματα στα 280-290 αλλά για δευτερόλεπτα και επίσης κάνει πολλά σβησιματα αλλά για δευτερόλεπτα 15-20 και μετά ανεβαίνει πάλι στα 200watt ) δεν φαίνεται και πολύ φυσιολογικό.........

Δοκίμασε να βάλεις silence ταχύτητα ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Και τι σταματάει για δευτερόλεπτα και ξαναξεκιναει ? 😕

Ναι κάνει off πέφτει η κατανάλωση στα 5-15 watt για μερικά δευτερόλεπτα και ξεκινάει πάλι 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια επανερχομαι γιατι εφαγα πακετο απο το πλαισιο μου ακυρωσε την μια παραγγελια που ειχα κανει με τιμη black friday επειδη δεν μπορεσα να απαντησω 2 φορες στο τηλεφώνημα τους... Οπότε τωρα ψάχνω για λύσεις σε σκρουτζομαγαζα με μπουσουλα τις κριτικες και θα ηθελα την γνωμη σας.

Ψάχνω ενα κλιματιστικο απο 9000 έως 12000 btu για χώρο 24 τ.μ μέχρι 350 ευρώ και είμαι ανάμεσα σε αυτα τα δυο:

https://www.skroutz.gr/s/15039037/TCL-Elite-TAC-09CHSA-XA51.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/8986673/Finlux-FDCI-12LK46GFH.html

Οποιαδήποτε γνώμη ή αντιπρόταση θεμιτή! 

Το tlc ειναι χαμηλότερης κλασης αλλά το βαζω γιατι εχω διαβάζει καλες κριτικες στο φορουμ ενω για το finlux δεν εχω διαβασει κατι

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...