Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, filipN είπε

Από εκεί και πέρα η εμμονή κάποιων με τα Toytomi, όπως και με κάποια συγκεκριμένα σημεία πώλησης δεν μου φαίνεται φυσιολογική, μακάρι να διαψευστώ. Σε ένα τεχνικό forum, ακόμα και στο μπλα-μπλα, δεν μπορούν να διαμορφώνονται πολεμικά μέτωπα και αντίπαλες παρατάξεις. Και όταν κάποιοι επιμένουν σε αυτές τις τακτικές, καθίστανται αυτομάτως "ύποπτοι" εξυπηρέτησης "ιδίων συμφερόντων"!

Η εταιρεία που αναφέρεις απ' ότι έχω καταλάβει δραστηριοποιείτε μόνο στην Ελλάδα και Ιταλία νομίζω. Αγόρασαν το όνομα toyotomi και με αυτοκόλλητο (τουλάχιστον αυτοκόλλητο ήταν στη δική μου εξωτερική μονάδα) προσπαθούν ακόμη και σήμερα να ξεπουλήσουν το όνομα που είχε κάποτε στον κλιματισμό, και όσοι τσιμπήσουν. Δεν κατασκευάζει κλιματιστικά, και απ όσο γνωρίζω η συγκεκριμένη εταιρεία παλεύει για την επιβίωση της.

Επί δύο μήνες πάλευα μαζί τους και εκείνοι μαζί μου προσπαθώντας να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. 

Δεν είναι εμμονή, είναι το άδικο όταν πέφτεις θύμα παραπλανιτικής προωθησης και θέλεις να προστατεύσεις τους επόμενους ώστε να μην ζήσουν ότι εζησες. 

Η σειρά izuru λοιπόν είναι της πλάκας σε όλα. Καταναλωση, θερμική άνεση, θόρυβος κλπ

Δείξε μας ένα toyotomi 18-24αρι να λειτουργεί σαν inverter και εδώ είμαστε να πούμε μπράβο και να το έχουμε στα υπόψιν μας...

Αλλά μη λέμε ότι θεμε και να φανταζόμαστε πράγματα, γιατί με τη λογική αυτή θα πω και εγώ ότι οι κριτικές που υπάρχουν στο Σκρουτζ είναι στημένες... 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακούγοντας ότι παλαια κλιματιστικά 10ετιας είναι ίδια και καλύτερα από τα τωρινά θυμάμαι ένα γνωστό που αγόρασε το audi80 και σε 2 μήνες βγήκε το 1ο Α4 και προσπαθούσε να μας πείσει ότι το δικό του ήταν καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το κακό είναι ότι απλά τσουβαλιάζετε όλα τα μοντέλα συγκεκριμένης μάρκας και την βγάζετε άχρηστη όλη , σκέψου δηλαδή το atxc25 daikin και το ururu daikin θα συμφωνήσεις  ότι αυ5α τα δυο κλιματιστικα είναι αρκετά διαφορετικά , επειδή όμως πχ εσυ μπορεί να έχει μια κακή εμπειρία με το atxc25 να βγαίνεις και να λες ότι η daikin έχει σαβούρα κλιματιστικα 

Ακριβώς . Γνωστός ψυκτικός μου χε πει για παλαιότερο μοντέλο της Daikin inverter (δε θυμάμαι μοντέλο) όπου είχε θέμα με τις εξωτερικές πλακέτες  . Είχε κακή προστασία η πλακέτα  (λογικά  κακής ποιότητας βερνίκι ) και υπήρχε θέμα ειδικά σε παραθαλάσσιες περιοχές . Επειδή είναι Daikin πάει να πεί ότι δεν θα τύχει να βγάλει στην αγορά ένα μέτριο προϊόν ή μια ελαττωματική παρτίδα ;  Αυτό όμως απο μόνο του δεν καθιστά την Daikin αναξιόπιστη . Έτυχε . Όπως μπορεί να τύχει στην κάθε μία εταιρεία . Ας μην κρίνουμε μεμονωμένα και ας βλέπουμε την μεγάλη εικόνα . 

Το χειρότερο όμως είναι όταν διαβάζω κριτικές στο skroutz απο άσχετους του στυλ  "σκοτώνει το μηχάνημα . τρομερή απόδοση " ή  "αίσχος . Δε ζεσταίνομαι/δεν δροσίζομαι " και αυτά τα άσχετα και δίχως βάση σχόλια όπου δεν έχουν ουδεμία σχέση με το προϊόν τα βλέπεις κάτω απο σχεδόν κάθε μοντέλο κάθε εταιρίας . 
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, guzel είπε

Η εταιρεία που αναφέρεις απ' ότι έχω καταλάβει δραστηριοποιείτε μόνο στην Ελλάδα και Ιταλία νομίζω. Αγόρασαν το όνομα toyotomi και με αυτοκόλλητο (τουλάχιστον αυτοκόλλητο ήταν στη δική μου εξωτερική μονάδα) προσπαθούν ακόμη και σήμερα να ξεπουλήσουν το όνομα που είχε κάποτε στον κλιματισμό, και όσοι τσιμπήσουν. Δεν κατασκευάζει κλιματιστικά, και απ όσο γνωρίζω η συγκεκριμένη εταιρεία παλεύει για την επιβίωση της.

Επί δύο μήνες πάλευα μαζί τους και εκείνοι μαζί μου προσπαθώντας να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. 

Δεν είναι εμμονή, είναι το άδικο όταν πέφτεις θύμα παραπλανιτικής προωθησης και θέλεις να προστατεύσεις τους επόμενους ώστε να μην ζήσουν ότι εζησες. 

Η σειρά izuru λοιπόν είναι της πλάκας σε όλα. Καταναλωση, θερμική άνεση, θόρυβος κλπ

Δείξε μας ένα toyotomi 18-24αρι να λειτουργεί σαν inverter και εδώ είμαστε να πούμε μπράβο και να το έχουμε στα υπόψιν μας...

Αλλά μη λέμε ότι θεμε και να φανταζόμαστε πράγματα, γιατί με τη λογική αυτή θα πω και εγώ ότι οι κριτικές που υπάρχουν στο Σκρουτζ είναι στημένες... 

Επίσης θα πω και το κλείνω εδώ, ότι εταιρείες όπως η συγκεκριμένη αλλά και άλλες είναι η αιτία που ο κλιματισμός μέχρι και σήμερα δεν αποτελεί ν1 επιλογή για αποκλειστική πηγη θέρμανσης αλλά συνδυαστική. Αν είχα κρατήσει την σαβουρα, σήμερα που μιλάμε θα χρησιμοποιούσα πετρέλαιο!

Ευτυχώς η επιμονή μου και οι καταγραφές του @liakjim από το Fujitsu του με οδήγησαν στο ξηλωμα και την απαίτηση της επιστροφής των χρημάτων μου τα οποία διέθεσα σε αληθινό inverter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, pan05 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Χρησιμοποιώ ενα morris dcin 1241 12000 btu inverter 7-8 ετων. Δυστυχώς το μηχάνημα συνδέεται απευθείας πανω στον πίνακα και γι' αυτο δεν μπορω να πειραματιστω μετρόντας καταναλωσεις ανάλογα με σενάρια χρήσης.

Εχει πανω 2 κουμπιά, το ένα λέγεται air exchange, ενώ το αλλο λεγεται air refresh. Πατώντας τα εμφανίζονται 2 διαφορετικά εικονίδια. Έχει ιδέα κανεις τι κάνουν και αν υπάρχει περίπτωση να επηρεαζουν την κατανάλωση;

Επειδή δεν βρήκα πληροφορίες για το μοντέλο .Κατά 99 % το air exchange είναι είσοδος νωπού αέρα που δε παίζει να το υποστηρίζει το μοντέλο . Σκέψου ότι είναι ακριβή υλοποίηση και το μόνο μοντέλο εδώ και χρόνια που υποστηρίζει κάτι τέτοιο είναι της Daikin το ururu sharara . 
Το air refresh πρέπει να είναι ιονιστής .  Δεν έχεις το manual να δεις ;

Όχι δεν επηρεάζουν την κατανάλωση . Ο ιονιστής ζήτημα να τραβάει 2-3 watts και πολλά μπορεί να λέω . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, guzel είπε

Επίσης θα πω και το κλείνω εδώ, ότι εταιρείες όπως η συγκεκριμένη αλλά και άλλες είναι η αιτία που ο κλιματισμός μέχρι και σήμερα δεν αποτελεί ν1 επιλογή για αποκλειστική πηγη θέρμανσης αλλά συνδυαστική. Αν είχα κρατήσει την σαβουρα, σήμερα που μιλάμε θα χρησιμοποιούσα πετρέλαιο!

Ευτυχώς η επιμονή μου και οι καταγραφές του @liakjim από το Fujitsu του με οδήγησαν στο ξηλωμα και την απαίτηση της επιστροφής των χρημάτων μου τα οποία διέθεσα σε αληθινό inverter.

Να σε ρωτησω πως δεχτηκαν την επιστροφη των χρηματων;Ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω ωστε να αντικαταστησω το kuro?επειδη μενω σε νησι και το ειχα αγορασει απο εταιρεια στην αθηνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Επειδή δεν βρήκα πληροφορίες για το μοντέλο .Κατά 99 % το air exchange είναι είσοδος νωπού αέρα που δε παίζει να το υποστηρίζει το μοντέλο . Σκέψου ότι είναι ακριβή υλοποίηση και το μόνο μοντέλο εδώ και χρόνια που υποστηρίζει κάτι τέτοιο είναι της Daikin το ururu sharara . 
[...]

Παρντόν;

Και η σειρά κλιματιστικών, Hitachi Air Exchanger, της Daikin ήταν;

Είχαν έρθει και στην Ελλάδα!!!

Αγαπητέ, φοβάμαι ότι ξεχνάς εύκολα...

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Επειδή δεν βρήκα πληροφορίες για το μοντέλο .Κατά 99 % το air exchange είναι είσοδος νωπού αέρα που δε παίζει να το υποστηρίζει το μοντέλο . Σκέψου ότι είναι ακριβή υλοποίηση και το μόνο μοντέλο εδώ και χρόνια που υποστηρίζει κάτι τέτοιο είναι της Daikin το ururu sharara . 
Το air refresh πρέπει να είναι ιονιστής .  Δεν έχεις το manual να δεις ;

Όχι δεν επηρεάζουν την κατανάλωση . Ο ιονιστής ζήτημα να τραβάει 2-3 watts και πολλά μπορεί να λέω . 

Ευχαριστώ. Δυστυχώς δεν υπάρχει manual και δεν το βρίσκω πουθενά online..

Τι θεωρείται ικανοποιητική κατανάλωση για ένα τέτοιο μηχάνημα; Πόσο κατω μπορει να πεφτει στην πραξη κατα τη συντήρηση με ζητηση 21-22 βαθμούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Να σε ρωτησω πως δεχτηκαν την επιστροφη των χρηματων;Ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω ωστε να αντικαταστησω το kuro?επειδη μενω σε νησι και το ειχα αγορασει απο εταιρεια στην αθηνα..

Για τη μη συνομολογημενη κατά την αγορά ιδιότητα των 1w στην αναμονή. Είναι ψέμα. Νομίζω μπορείς να κάνεις χρήση για έως και 12 μήνες μετά την αγορά. Πρώτα κατέβασε όλα τα PDF τους. (σελίδα, pdesign κλπ)

Θα σου στείλουν τεχνικό με αμπεροτσιμπηδα, να είσαι από πάνω. Θα πέσει κλασσικά από τα σύννεφα ...

45 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Αγόρασε κάνεις το πρίζακι με τα 9,90 της dlink από το Γερμανό να μου πει τι παίζει; 

Το περιμένω πως κ πως

Επεξ/σία από guzel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, guzel είπε

Για τη μη συνομολογημενη κατά την αγορά ιδιότητα των 1w στην αναμονή. Είναι ψέμα. Νομίζω μπορείς να κάνεις χρήση για έως και 12 μήνες μετά την αγορά. Πρώτα κατέβασε όλα τα PDF τους. (σελίδα, pdesign κλπ)

Θα σου στείλουν τεχνικό με αμπεροτσιμπηδα, να είσαι από πάνω. Θα πέσει κλασσικά από τα σύννεφα ...

Το περιμένω πως κ πως

Εμενα ειναι 1 χρονος και 2 μηνες τωρα..θα στειλω μαιλ στην εταιρεια που το πηρα και θα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Εμενα ειναι 1 χρονος και 2 μηνες τωρα..θα στειλω μαιλ στην εταιρεια που το πηρα και θα δω.

Πιθανόν να μην ισχύει για το kuro, από ότι είδα στο pdesign έχει 0.0018watt στην κατανάλωση. ( 656 kuro ) Άποψη μου,πρώτα ψαξτο και  μετά δες ΑΝ μπορείς να το κυνήγησεις.. (αν και χλωμό μετά από τόσο καιρό, όπως επίσης φοβάμαι ότι τόσο θα έχει 1.8watt) Μην κάνεις σπασμωδικές κινήσεις..:) 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, g-e-o είπε

Τι; δεν είναι ετοιμοπαραδοτο; 

Γράφει ότι τιμολογηθηκε, περιμένω να το στείλουν στο κατάστημα που επέλεξα. 

Η επόμενη μέτρηση θα είναι από το D-Link 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, guzel είπε

Γράφει ότι τιμολογηθηκε, περιμένω να το στείλουν στο κατάστημα που επέλεξα. 

Η επόμενη μέτρηση θα είναι από το D-Link 😁

Ξέρεις αν τελικά θέλει αντάπτορα για το δικό μας φις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...