Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, li@m είπε

Έχεις να προτείνεις κάποιον οικονομικό και σχετικά αξιόπιστο;

Ολοι εχουν tplink hs 110

Sonoff pow 

Εχω και τους 2 

Προτιμώ τον tplink,τον βαζεις στην πριζα και μετρας,

Εαν πας ποιο οικονομικα εχει χωρις το wifi ~8/10€

Το κλιματιστικο ειναι στην πριζα η εχει γραμμη απο τον πινακα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Artakos είπε

Ολοι εχουν tplink hs 110

Sonoff pow 

Εχω και τους 2 

Προτιμώ τον tplink,τον βαζεις στην πριζα και μετρας,

Εαν πας ποιο οικονομικα εχει χωρις το wifi ~8/10€

Το κλιματιστικο ειναι στην πριζα η εχει γραμμη απο τον πινακα?

Είναι σε πρίζα. Αυτό που πόσταρε μόλις ο @johnzrunner φαίνεται φοβερό. Υποθέτω πως θέλει μια ενασχόληση για το στήσιμο όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, li@m είπε

Είναι σε πρίζα. Αυτό που πόσταρε μόλις ο @johnzrunner φαίνεται φοβερό. Υποθέτω πως θέλει μια ενασχόληση για το στήσιμο όμως.

Θελει στησιμο,με πολυ μικρη ενασχοληση το tp link φτιαχνει γραφηματα πχ 

Screenshot_2020-07-02-16-35-27.png

25 λεπτά πριν, johnzrunner είπε

Καλησπέρα σε όλους, να βάλω και εγώ τις πρώτες μου μετρήσεις. 
Στο δωμάτιο αριστερά το Haier Tide Green, στο δωμάτιο δεξιά το Daikin ATXC25B / ARXC25B.

Οι μετρήσεις είναι με shelly 1pm και οι θερμοκρασίες με τα θερμόμετρα της Xiaomi. 
και στα 2 δωμάτια ζητούμενη θερμοκρασία 25 βαθμοί, και είναι και τα 2 δωμάτια με ανοιχτή την πόρτα. 

Μεγάλη διαφορά νομίζω υπέρ του Daikin.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

AC.PNG

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

rooms.PNG

Περιεργη συμπεριφορα το haier 

Δειχνει να μην κοβει ποτε και ολο να δουλευει στο τερμα,σαν on/off κλιματιστικό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, johnzrunner είπε

όντως έχει περίεργη συμπεριφορά το haier. θα το δοκιμάσω με κλειστές πόρτες και υψηλότερη ζητούμενη για να δω και εκεί συμπεριφορά

Οπως είπε και ο συνάδερφος artakos, το HAIER δείχνει να δουλεύει τέρμα...δεν υπάρχει περίπτωση το κλιματιστικό να είναι εντάξη και να το κάνει αυτό...κάλεσε το service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, johnzrunner είπε

όντως έχει περίεργη συμπεριφορά το haier. θα το δοκιμάσω με κλειστές πόρτες και υψηλότερη ζητούμενη για να δω και εκεί συμπεριφορά

Απομόνωσε τους χώρους αρχικά και δες την συμπεριφορά τους. Σε HA το έχεις στήσει? Είσαι ευχαριστημένος με τα Shelly?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Απομόνωσε τους χώρους αρχικά και δες την συμπεριφορά τους. Σε HA το έχεις στήσει? Είσαι ευχαριστημένος με τα Shelly?

Σε home assistant είναι στημένο, που τρέχει σε Hyper-v. Τα διαγράμματα είναι από Grafana. 

Πολύ ευχαριστημένος από τα Shelly, ποτέ δεν τα έχω δει offline. Ήταν λίγο φασαρία να κάνω πιο βαθιά τα κουτιά αλλά άξιζε. 

Και τα shelly 2.5 που έχω δοκιμάσει και σε ρολά και σε φώτα πολύ αξιόπιστα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, johnzrunner είπε

Σε home assistant είναι στημένο, που τρέχει σε Hyper-v. Τα διαγράμματα είναι από Grafana. 

Πολύ ευχαριστημένος από τα Shelly, ποτέ δεν τα έχω δει offline. Ήταν λίγο φασαρία να κάνω πιο βαθιά τα κουτιά αλλά άξιζε. 

Και τα shelly 2.5 που έχω δοκιμάσει και σε ρολά και σε φώτα πολύ αξιόπιστα.  

πόσα btu τα μηχανάκια σου|?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Εαν σου μυρίσει καπνιλα σκονιλα μουχλιλα,

Αποδοση θα το δεις εαν βγαζει κρυο αερα για αρχη,βαλε το χιονακι στο κοντρολ και ανεμιστηρα στο μεσαιο η στο auto και εδω ειμαστε.

Μην φερεις καποιο τεχνικο πριν το δουλεψεις να δεις πως συμπεριφέρεται,τουλαχιστον να εχεις κ μετρο σύγκρισης..

Tελικά αφού το άφησα να δουλέψει κάποια ώρα στο δωμάτιο νοιώθω σαν να μου μυρίζει σκόνη 😕  . Πάντως κρύωσε μια χαρά το δωμάτιο στους 21 και στο χιονάκι π το έβαλα για 10 λεπτά. Τι καταλαβαίνω απ αυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για ac wind deflector, ώστε να κατευθύνω τον αέρα σε σημεία που δεν μπορώ τώρα με την κλασσική κίνηση των περσίδων. Υπάρχει κατάστημα που να πουλάει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, fastmanakos είπε

Tελικά αφού το άφησα να δουλέψει κάποια ώρα στο δωμάτιο νοιώθω σαν να μου μυρίζει σκόνη 😕  . Πάντως κρύωσε μια χαρά το δωμάτιο στους 21 και στο χιονάκι π το έβαλα για 10 λεπτά. Τι καταλαβαίνω απ αυτό ;

Οτι πρεπει να κανεις συντηρηση και οτι μαλλον θα δροσιστεις φετος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnzrunner είπε

Καλησπέρα σε όλους, να βάλω και εγώ τις πρώτες μου μετρήσεις. 
Στο δωμάτιο αριστερά το Haier Tide Green, στο δωμάτιο δεξιά το Daikin ATXC25B / ARXC25B.

Οι μετρήσεις είναι με shelly 1pm και οι θερμοκρασίες με τα θερμόμετρα της Xiaomi. 
και στα 2 δωμάτια ζητούμενη θερμοκρασία 25 βαθμοί, και είναι και τα 2 δωμάτια με ανοιχτή την πόρτα. 

Μεγάλη διαφορά νομίζω υπέρ του Daikin.

Κατι συμβαινει με το haier δεν ειναι φυσιολογικο αυτο που φαινεται, κοιταξε το..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnzrunner είπε

όντως έχει περίεργη συμπεριφορά το haier. θα το δοκιμάσω με κλειστές πόρτες και υψηλότερη ζητούμενη για να δω και εκεί συμπεριφορά

Ti τετραγωνικα ειναι τα δωματια?
Αν το σπιτι ειναι παλια κατασκευη και απο πανω ειναι ταρατσα αμονωτη δεν ειναι και τοσο παραξενη η συμπεριφορα.
Δες τη νυχτα αν πεφτουν τα βατ.
Στη θερμανση τον χειμωνα ισως δε σε καλυψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...