Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, Rafinha είπε

toyotomi izuru 835 zr ή toyotomi izuru 535 zr????????

Το ιδιο κλιματιστικο ειναι, με διαφορετικο ψυκτικο υγρο. R32 το 8 R410A το (παλιοτερο) 5

για τη ψιλοδιαφορα τιμης θα επαιρνα 8, αλλα αμα εσυ γουσταρεις R410A, ε παρε το 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2018 στις 4:42 ΜΜ, bkran είπε

Καλησπέρα σε όλους,

εχω ένα Inventor Life Pro 12άρι ενός έτους στο σαλόνι ( ~25 τμ ) και είμαι ικανοποιημένος από την λειτουργία του ως τώρα. Επειδή παίζει το ενδεχόμενο μετακόμισης σε σπίτι με μεγαλύτερο σαλόνι - τραπεζαρία ( ~ 35+ τμ ) με διπλά παράθυρα κτλ κτλ παίζει να μπορεί να το καλύψει? Λογικά για τέτοιο χώρο θέλει 18άρι αλλά το κόστος είναι πολύ μεγάλο και μετά το 12άρι θα πρέπει να το βάλω σε υπνοδωμάτιο, κάτι που δεν έχει νόημα.

Δεν θέλω να το κάνει ψυγείο, έτσι κι αλλιώς και τώρα στους 27-28 το βάζουμε. Επίσης μιλάμε για ενοίκιο, αν ήταν δικό μου το σπίτι δεν θα το σκεφτόμουν καν.

Ενα εργαλειο που με βοηθησε πολυ στο παρελθον να εχω μια ιδεα για το τι κλιματιστικα να παρω για το σπιτι ειναι αυτο εδω: Υπολογισμος Btu

Πιστευω οτι οριακα θα σε καλυπτει στα 35 τμ για την ψυξη του χωρου εκτος απο καποιες ιδιαιτερα ζεστες μερες και σιγουρα θα καθυστερει να κρυωσει τον χωρο. Εγω ιδανικα οταν ειναι να λειψω για καποιες ωρες μονο απο το σπιτι το αφηνω ανοικτο γυρω στους 28 βαθμους ωστε να υπαρχει μια συντηρηση θερμοκρασιας στον χωρο .Σιγουρα ετσι μου καιει λιγοτερο ρευμα απο το να το κλεινεις και να το ανοιγεις και να παλευει το κλιματιστικο μετα να κατεβασει την θερμοκρασια του δωματιου στα επιθυμητα επιπεδα.

Στις 12/8/2018 στις 11:44 ΜΜ, liakjim είπε

Για μεγάλο κλιματιστικό  (πάνω από  18000) που θα δουλέψει μόνο για θέρμανση, έχουμε καμιά πρόταση;

Μια πολυ καλη επιλογη ειναι το Daikin. Δες αυτο : Daikin Sensira . Ειναι απο τα νεα μοντελα της Daikin . Μια ακομη ακλη επιλογη ειναι και η Gree γιατι πλεον εχουν και 10 χρονια εγγυηση, ειναι πιο φθηνα απο την Daikin και το συγκερκριμενο εχει και μεγαλυτερη αποδοση . Μπορεις να δεις εδω : GREE LOMO

Απο την στιγμη που το θελεις για θερμανση αποψη μου ειναι να παρεις κατι μεγαλυτερο σε btu γιατι η θερμανση ενος χωρου ειναι πιο απαιτητική απο την ψυξη του. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Rafinha είπε

παιδια αν μπορει καποιος να μου αποαντησει

φίλε μου και τα 2 aircondition είναι 12000 btu και όχι 15000 ή 1800 btu. Χρειάζεται εσύ να μας βοηθήσεις περισσότερο δίνοντας κάποιες πληροφορίες για το τι ακριβώς χρειάζεσαι. Συγκρίνοντας αυτά τα 2 που παραθέτεις το ένα είναι R32 και το άλλο R410. Αν κατασκευαστικά έχουν διαφορές στην ποιότητα των υλικών τους θα στο πει κάποιο μαγαζί που τα έχει πουλήσει και τα 2.

Επεξ/σία από cger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 835 το πιο νέο μοντέλο με wifi και R32 και λίγο βελτιωμένες προδιαγραφές σε όλους τους τομείς (μεγαλύτερο seer, περισσότερα φίλτρα). Εγώ αυτό θα προτιμούσα.

Τώρα αν εσωτερικά είναι καλύτερα ή χειρότερα τα ηλεκτρονικά του δεν το γνωρίζω.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επίσημη ιστοσελίδα της toyotomi καλύτερα να κοιτάξεις τα χαρακτηριστικά.

12άρια είναι και τα δύο ούτε 17 ούτε 15000 αναφέρεται πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα καταστηματα που τα πουλανε ομως γραφει μεχρι ποσο φτανου στα btu

και στην ιστοσελιδα της τογιοτομι στα τεχνικα χαρακτηριστηκα

επισης γινεται να εκμεταλλευτω τη λειτουργια wi-fi χωρις ρουτερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα στα παιδια του φορουμ. 

καπου διαβασα https://www.quora.com/Is-Carrier-a-good-air-conditioner

ότι σαν συγκριση στους κατασκευαστες αιρκοντισιον τοποθετουν σε καλυτερη μοιρα 

Carrier = Hitachi > Voltas > Daikin = Blue Star > LG ισχύει ??????

 

μια άλλη https://www.canstarblue.com.au/appliances/air-conditioners/

 

μπορείτε να κάνετε οι ειδικοί  μια αξιολόγηση σε 9αρια , 12αρια για την χώρα μας ?????

 

Επεξ/σία από sotrous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άλλη μια ερώτηση : η εγκατασταση πρέπει να γίνεται με αντλία κενού ?

Τα ηλεκτρομάγαζα πιέζουν  τους ψυκτικούς για χαμηλή τιμή και απότι διάβασα μια εγκατάσταση με αντλία κενού ξεπερνά τα 50 λεπτά . 

αυτά τι λένε για υπνοδωματιο ?  MSZ/MUZ-HJ25VA ή MSZ/MUZ-HJ35VA

Επεξ/σία από sotrous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...