Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οεο! Αγόρασα Elise και θέλω να αρχίσω να την προπονώ σιγά σιγά! Επειδή δεν είναι κοντά σε tanky solo top που παίζω συνήθως, μπορείτε να μου δώσετε μερικές συμβουλές για starting items και core builds? Επίσης, μερικές συμβουλές για τα combo της και το πώς τη χρησιμοποιούν πιο σωστά στο laning είναι ευπρόσδεκτες!

 

Πρώτες μου σκέψεις είναι τίμιο Gauntlets/ Abyssal με ΜR/ Ar μπότες, ανάλογα με το τι αντιμετωπίζω, αλλά ακούω προτάσεις! Τη θέλω για solo top, όχι mid.

Γενικα η elise ΕΙΝΑΙ tanky. Το μονο AP item που ειναι must ειναι το liandry's. Απο εκει και περα, zhonias / abyssal / rylais ειναι για πιο dmg oriented (εαν νικας το lane και ετσι), αλλιως πας σε warmogs / sunfire και λοιπα κοινοτυπα tank items. Gauntlet μην κανεις, καθοτι ως επι το πλειστον πεζεις melee οποτε το mp παει χαμενο. Επισης, κρατα στο νου σου οτι το Q (και σε melee και σε range form) κανεις hp% based dmg, οποτε με penetration βγαζεις πιο πολυ dmg απο οτι με flat ap (αρα, abyssal guise void staff > rabbadons).

 

Το elo reset πότε ξαναγίνεται? Επίσης αξίζει να παρατήσω τα ranked μέχρι τότε?Απο την στιγμή που ξεκίνησα απο Bronze απλά δεν γίνεται να ανέβω, ανεβοκατεβαίνω συνεχώς bronze 1-3...2/3 games που παίζω οι περισσότεροι είτε δεν ξέρουν τα lanes (ένας τύπος μια μέρα που τον έκραζα και ήμουν support μου λέει: me 6-8-2 you 1-6-34 ο τύπος δεν ήξερε τι είναι το support) αυτό που ήθελα πάντα απο το lol ήταν να παίξω games με συμπαίκτες που έχουν έστω λιγάκι μυαλό, βλέπω τύπου σε high elo που παίζουν games και ευχαριστιούνται την ψυχή τους, αυτό είναι σχεδόν αδύνατο για ένα παίκτη που ξεκινάει απο bronze, σαν βούρκος ΜΕ ΣΚΑΤΑ είναι (ειδικά όταν υπάρχει ο vaggelisgiatimporw και partouzolas), και βλέπεις τώρα άλλους άχρηστους να ξεκινάνε απο silver 5 και είναι gg, ας ξεκινούσα και εγώ απο κει και θα ανέβαινα σίγουρα ρε γαμώ...όλο afk, troll και τύποι που δεν σκαμπάζουν, σαν κουκούτσια μέσα σε ΣΚΑΤΑ είναι αυτοί οι τύποι.

ΣΤΑ Draft υπάρχουν άνετα καλύτεροι παίκτες.

Αν εισαι καλος ανεβαινεις. Δεν διαφωνω οτι υπαρχουν games που απλα ΔΕΝ γινεται να νικησεις, αλλα μετα απο εναν Χ αριθμο απο games, it evens out. Εχω ηδη ανεβασει απο bronze σε platinum 5 , 2 accounts φιλων, μου πηρε λιγοτερο απο βδομαδα το καθενα.

 

Εν πασει περιπτωση, επειδη βλεπω οτι πολυ εχετε προβλημα με το να ανεβειτε, θα σας δωσω καμποσα tips. Τα παρακατω δεν σημενει οτι τα ακολουθω και γω ο ιδιος, απλα ειναι ο καλυτερος τροπος αν το μονο που σε ενδιαφερει ειναι να ανεβεις elo

 

1)Πιασε ενα lane και ειδικευσου σε αυτο. Το να παιζεις και στα 5 position ειναι ανωφελο, δεν προκειται να γινεις πολυ καλος σε κανενα

 

2)Σε καθε version παιζε ΜΟΝΟ τα OP champions. Μην ασχοληθεις καν με τα σκουπιδια, ειναι ανωφελο. Παρακατω μια λιστα για τα καλυτερα champions για καθε lane

Mid : khazix / zed / tf / lux και situationaly κανα anivia / diana.

Top : Elise / Shen / Renekton, αντε κανα malphite η rumble, και akali αν το νιωθεις. βεβαια αν το νιωθες δεν θα ησουνα bronze οποτε αστην akali

Adc : Caitlyn, Caitlyn και Caitlyn :D...αντε και κανα MF.

Jungle : Xin zhao , nasus, hecarim, αντε και κανα udyr / lee.

Support : Πριν φαει nerfs, απλα ΜΟΝΟ thresh. Μετα τα nerfs ομως, THRESH! Ο τυπος ειναι το καλυτερο support hands down. Αν στον παρουν / bannaroyn, leona, sona. Αν εισαι premade με το adc και ο αντιπαλος παρει κατι cc heavy (blitz / leona) η morgana ειναι ενα πολυ δυνατο counter.

Η λιστα αυτη δεν ειναι τυφλοσουρτης. Απλα θελω να τονισω οτι το να πεζεις ενα μετριο hero απλα και μονο επειδη το ξερεις καλα δεν κανει καλο στο elo σου. Για παραδειγμα, season 2 τελειωσα με 150 games le blanc (με 70% win ratio)! Η leblanc ομως σαν hero ειναι μετριο προς κακο. Αν ειχα βαλει την ιδια προσπαθεια σε καποιο δυνατο hero (anivia για παραδειγμα) τα αποτελεσματα θα ηταν πολυ καλυτερα.

 

3) Μην flameris. ΠΟΤΕ. Μην spammaris. Κρατα το chat στα πολυ βασικα, για κανα baron / dragon κλπα. Το να πιανεις κουβεντα σε κανει να παιζεις χειροτερα, και εσενα, και το ally σου το οποιο πριζεις.

 

4)Διαβασε κανα guide για τα hero που θες να παιξεις, και μη μεινεις εκει. Προσπαθησε να καταλαβεις πως και γιατι καποια items κανουν synergise με το hero.

 

5) Αν παμε σε ακομα πιο hardcore καταστασεις, πριν παιξεις ranked φροντισε να εχεις κοιμηθει καλα! Εχει μεγαλη διαφορα, την οποια διαπιστωσα οταν ξεκινησα να παω diamond / challenger. Επισης, να εχεις φαει καλα! Και κατα την διαρκεια του game, ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ! ΠΟΤΕ! Εχω φαει απειρα deaths γιαυτον ακριβως το λογο. Επισης, πριν μπεις σε ranked, παιξε 1-2 normals, να πιασεις ρυθμο και να δεις αν ολα ειναι οκ με την συνδεση σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

φιλε Ren σώστα όλα αυτα που λες. στο προηγούμενο season έπαιζα μονο top και είχα winrate κοντα στο 80% με yorick και irelia Που ηταν οι main μου.

 

φετος τα πράγματα είναι χάλια. στη φετινη season επειδή δεν ήθελα να τσαντίζομαι αυτο που έλεγα ειναι παίζω ότι μεινει, που από ότι φαίνεται μονο καλό δεν κάνει τελικά.. 

 

τέλος πιστεύω ότι αν μπείτε ranked duo και ο φίλος σας το νιώθει το game ΜΗΝ πάτε bot... καλύτερα να πάρετε σημαντικούς ρόλους ώστε αν οι άλλοι δεν νιώθουν να προσπαθήσετε να το κάνετε carry το game. πχ σήμερα έπαιξα duο με φίλο. adc με vayne εγω έφυγα με 2-0-0 απο το bot,και ο φίλος με thresh 0-0-2. ελα όμως που ο Mid ειχε 4-7 και ο top 1-4.... χαθηκε το game με τον μάγο τους να εχει 6 kill (nidalee με ειχε δυο hit) Και τον top jayce με 4 kill... καλά κρασιά. 

 

 

αλλα το ranked μου έχει βγάλει τnν ψυχή. στο game που τελειωσα μόλις με kha (top) έκανα 13-2-11 Με τον Mid (zed) να φεύγει στο 15 λεπτό γιατί ο nunu (jungler) του pushαρε το lane!!!! πάλι καλα που το τελείωσα νωρίς το game αλλιώς θα κοπάναγα το κεφαλι μου με τους trollers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οεο! Αγόρασα Elise και θέλω να αρχίσω να την προπονώ σιγά σιγά! Επειδή δεν είναι κοντά σε tanky solo top που παίζω συνήθως, μπορείτε να μου δώσετε μερικές συμβουλές για starting items και core builds? Επίσης, μερικές συμβουλές για τα combo της και το πώς τη χρησιμοποιούν πιο σωστά στο laning είναι ευπρόσδεκτες!

 

Πρώτες μου σκέψεις είναι τίμιο Gauntlets/ Abyssal με ΜR/ Ar μπότες, ανάλογα με το τι αντιμετωπίζω, αλλά ακούω προτάσεις! Τη θέλω για solo top, όχι mid.

 

http://www.probuilds.net/guide/NA/862832514/19134540

 

Το build του είναι ενδεικτικό για bruiser type Elise, τα runes του βέβαια από ό,τι είδα είναι λίγο περίεργα.

 

Όσον αφορά το playstyle: Castάρεις Cocoon & Spiderling μαζί, εάν πιάσεις κάποιον τότε πας all in Q, transform σε spider Q, W και έχεις το E για gap closer. Αυτά όσον αφορά το laning phase.

 

Πριν τα team fights, προσπαθείς να κάνεις κάποιον catch με το Cocoon και κατά την διάρκεια των team fights εάν έχεις αρκετό damage και υπάρχει κάποιος να κάνει peel για το carry σου τότε καλό είναι να κάνεις dive το back line τους διαφορετικά κάνε εσύ peel για το carry σου. Usefull tip: έχε πάντα γνώση των jungle creeps γύρω σου και προσπάθησε να κάνεις position ώστε να μπορέσεις να κάνεις escape με το Repel εάν χρειαστεί.

 

Όλα αυτά είναι από προσωπική εμπειρία φυσικά αλλά η Elise μπορεί να κάνει fit σχεδόν όλα τα playstyle οπότε πειραματίσου :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι καλος ανεβαινεις. Δεν διαφωνω οτι υπαρχουν games που απλα ΔΕΝ γινεται να νικησεις, αλλα μετα απο εναν Χ αριθμο απο games, it evens out. Εχω ηδη ανεβασει απο bronze σε platinum 5 , 2 accounts φιλων, μου πηρε λιγοτερο απο βδομαδα το καθενα.

 

 

Αφήνω όλα τα άλλα και μένω σε αυτό

Αυτά τα 2 acc που τόσο γρήγορα ανέβασες από bronze σε platinum θα γαμάνε το παιχνίδι αυτών που αξίζουν όντως για platinum

Έχουν καβατζάρει και το tier οπότε στα @@ τους όσα defeat και να κάνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνω όλα τα άλλα και μένω σε αυτό

Αυτά τα 2 acc που τόσο γρήγορα ανέβασες από bronze σε platinum θα γαμάνε το παιχνίδι αυτών που αξίζουν όντως για platinum

Έχουν καβατζάρει και το tier οπότε στα @@ τους όσα defeat και να κάνουν

θα πεσει το mmr τους οποτε ολα οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία tips τα έχω στα υπόψην. Το θέμα μου στα ranked όμως πιο είναι κυρίως, συνήθως ή το τοπ ή το μποτ θα feedarei απίστευτα το αντίπαλο lane του με αποτέλεσμα να τρέχω σαν τον καραγκιόζη απο εδώ και απο κεί (αν ο jungler είναι τούβλο gg) και ενώ feedάρομαι να χάνω και το δικό μου lane και άλλα τέτοια περίεργα...

Επίσης κάτι άλλο, τελευταία 2/3 games που παίζω ένας τουλάχιστον παίκτης η θα συνδεθεί στα επόμενα 7-8 λεπτά (με αποτέλεσμα να χάνει xp, να μένει πίσω στα lvl και να χάνει το lane του)ή θα πάει afk, ή θα μπει απο κανα μισάωρο στο game και αυτό συμβαίνει στο team μου άπειρα συχνά και πάντα αυτά τα games τα χάνω, εδώ τι κάνουμε?

Για έναν έξυπνο στην προηγούμενη σελίδα που ειρωνευόνταν κτλπ θέλω να του πω, ρε ΑΔΕΡΦΕ ποιος μίλησε για challenger? ένα silver 4 θέλω να πάω για να συνεχίσω μόνος μου την πρόδοδο για παραπάνω, πιστεύω οτι δεν ανεβαίνω κυρίως για τον τελευταίο λόγο που ανέφερα! Δεν είμαι παικτούρα αλλά ούτε και κάνας σάπιος αλλά ρε γαμώ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΑΝΕΒΩ...

Έχω φίλο που ξεκίνησε απο silver 5 και τώρα πάει για gold, τον έβαλα να παίξει απο το acc μου και δεν μπορούσε να νικήσει (feeders, afks κτλπ) τις περισσότερες φορές που παίζουμε μαζί πάει jungle και εγώ mid και νικάμε σχεδόν όλα τα games, αλλα δυστηχώς δεν μπαίνει κάθε μέρα lol :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία tips τα έχω στα υπόψην. Το θέμα μου στα ranked όμως πιο είναι κυρίως, συνήθως ή το τοπ ή το μποτ θα feedarei απίστευτα το αντίπαλο lane του με αποτέλεσμα να τρέχω σαν τον καραγκιόζη απο εδώ και απο κεί (αν ο jungler είναι τούβλο gg) και ενώ feedάρομαι να χάνω και το δικό μου lane και άλλα τέτοια περίεργα...

Επίσης κάτι άλλο, τελευταία 2/3 games που παίζω ένας τουλάχιστον παίκτης η θα συνδεθεί στα επόμενα 7-8 λεπτά (με αποτέλεσμα να χάνει xp, να μένει πίσω στα lvl και να χάνει το lane του)ή θα πάει afk, ή θα μπει απο κανα μισάωρο στο game και αυτό συμβαίνει στο team μου άπειρα συχνά και πάντα αυτά τα games τα χάνω, εδώ τι κάνουμε?

Για έναν έξυπνο στην προηγούμενη σελίδα που ειρωνευόνταν κτλπ θέλω να του πω, ρε ΑΔΕΡΦΕ ποιος μίλησε για challenger? ένα silver 4 θέλω να πάω για να συνεχίσω μόνος μου την πρόδοδο για παραπάνω, πιστεύω οτι δεν ανεβαίνω κυρίως για τον τελευταίο λόγο που ανέφερα! Δεν είμαι παικτούρα αλλά ούτε και κάνας σάπιος αλλά ρε γαμώ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΑΝΕΒΩ...

Έχω φίλο που ξεκίνησε απο silver 5 και τώρα πάει για gold, τον έβαλα να παίξει απο το acc μου και δεν μπορούσε να νικήσει (feeders, afks κτλπ) τις περισσότερες φορές που παίζουμε μαζί πάει jungle και εγώ mid και νικάμε σχεδόν όλα τα games, αλλα δυστηχώς δεν μπαίνει κάθε μέρα lol :/

gold 5 με bronze -silver 5 δεν εχει πολλες διαφορες.Δεν μπορουσε να κερδισει γιατι δεν ηταν καλυτερος παο τους αλλους,ισως να ηταν καλυτερος αλλα οχι πολυ καλυτερος για να κανει την διαφορα και να κερδισει το ματς.

Επισης το θεμα δεν ειναι να κανεις καλο σκορ και να κερδισεις το lane,σε αυτα τα ελο το θεμα ειναι να το κερδισεις πολυ γρηγορα το lane ,να feedarιστεις πολυ γρηγορα και να βοηθησεις τους αλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνω όλα τα άλλα και μένω σε αυτό

Αυτά τα 2 acc που τόσο γρήγορα ανέβασες από bronze σε platinum θα γαμάνε το παιχνίδι αυτών που αξίζουν όντως για platinum

Έχουν καβατζάρει και το tier οπότε στα @@ τους όσα defeat και να κάνουν

Αν χανουν games δεν πεζουν με αλλους platinum, καθοτι πεφτει το mmr

 

Εγω παλι απο silver εως και gold 1 εκανα score 16/0 , 16/2. Και 4v5 να πεζεις παλι θα νικησεις. Απλα οπως προειπα, περα του να εισαι καλυτερος απτους αλλους, δοκιμασες να πεζεις τα "σοβαρα" heroes. Πχ. με zed ειχα ενα seri 10 νικων με 12+ kill / game. Τα υπολοιπα περι afk τα ακουω βερεσε. Οσες φορες εχεις εναν afk στο team σου αλλες τοσες θα εχουν και οι αντιπαλοι κατα μεσο ορο. Και γω σημερα εχασα game diamond 1 με graves 21/3 score. Αντιστοιχα ομως εχω νικησει game με score 2/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα και ασοβαρα heroes

Τα μισα που ειπες στο προηγουμενο post δεν ισχυουν καν

Παιζεις οτι μπορεις να παιξεις καλα , οταν πας να παιξεις κατι που δεν μπορεις/ξερεις θα πας ακλαφτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα και ασοβαρα heroes

Τα μισα που ειπες στο προηγουμενο post δεν ισχυουν καν

Ποια ακριβως δεν ισχυουν?

 

Παιζεις οτι μπορεις να παιξεις καλα , οταν πας να παιξεις κατι που δεν μπορεις/ξερεις θα πας ακλαφτος

Γιαυτο λοιπον οταν κατσεις να μαθεις ενα hero για το top φροντισε να μην ειναι ο tryndamere αλλα ο renekton. Που δυσκολευεσαι στην κατανοηση? Αντι να σπαταλας χρονο να μαθαινεις trashohero κατσε μαθε τα δυνατα, αυτο λεω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χανουν games δεν πεζουν με αλλους platinum, καθοτι πεφτει το mmr

 

Εγω παλι απο silver εως και gold 1 εκανα score 16/0 , 16/2. Και 4v5 να πεζεις παλι θα νικησεις. Απλα οπως προειπα, περα του να εισαι καλυτερος απτους αλλους, δοκιμασες να πεζεις τα "σοβαρα" heroes. Πχ. με zed ειχα ενα seri 10 νικων με 12+ kill / game. Τα υπολοιπα περι afk τα ακουω βερεσε. Οσες φορες εχεις εναν afk στο team σου αλλες τοσες θα εχουν και οι αντιπαλοι κατα μεσο ορο. Και γω σημερα εχασα game diamond 1 με graves 21/3 score. Αντιστοιχα ομως εχω νικησει game με score 2/10

 

σε αυτο θα διαφωνήσω.  αν πας late game 4v5 δεν νικας. ίσως με ένα θαυμα αλλα late game δεν ειναι dota για να παρεις το game μονος

 

μιλαω παντα για ranked Που οι αντιπαλοι ειναι κοντα στην δυναμικη σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο θα διαφωνήσω.  αν πας late game 4v5 δεν νικας. ίσως με ένα θαυμα αλλα late game δεν ειναι dota για να παρεις το game μονος

 

μιλαω παντα για ranked Που οι αντιπαλοι ειναι κοντα στην δυναμικη σου

Ναι αλλα ο τυπος λεει οτι αυτος ειναι καλος και δεν τον αφηνει το team να ανεβει. Εμ αμα εισαι καλος κουβαλας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...