Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν δεις ομως λεει δεν θεωρει το εαυτο του τόσο Low για bronze, ουτε pro για diamond/challenger αλλα για τα ψηλα division του silver. αρα οι διαφορες μεταξυ παικτών δεν ειναι μεγάλες οπότε δύσκολα να κάνει carry game με leaver/afk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 26.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σε αυτο θα διαφωνήσω.  αν πας late game 4v5 δεν νικας. ίσως με ένα θαυμα αλλα late game δεν ειναι dota για να παρεις το game μονος

 

μιλαω παντα για ranked Που οι αντιπαλοι ειναι κοντα στην δυναμικη σου

οι αντιπαλοι δεν πρεπει να ειναι κοντα στην υναμικη σου,αν ειναι κοντα αυτο σημαινει οτι πρεπει να βελτιωθεις.Γιατι να ανεβεις ελο οταν παιζεις τα ιδια με εναν bronze 3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα η elise ΕΙΝΑΙ tanky. Το μονο AP item που ειναι must ειναι το liandry's. Απο εκει και περα, zhonias / abyssal / rylais ειναι για πιο dmg oriented (εαν νικας το lane και ετσι), αλλιως πας σε warmogs / sunfire και λοιπα κοινοτυπα tank items. Gauntlet μην κανεις, καθοτι ως επι το πλειστον πεζεις melee οποτε το mp παει χαμενο. Επισης, κρατα στο νου σου οτι το Q (και σε melee και σε range form) κανεις hp% based dmg, οποτε με penetration βγαζεις πιο πολυ dmg απο οτι με flat ap (αρα, abyssal guise void staff > rabbadons).

 

Αν εισαι καλος ανεβαινεις. Δεν διαφωνω οτι υπαρχουν games που απλα ΔΕΝ γινεται να νικησεις, αλλα μετα απο εναν Χ αριθμο απο games, it evens out. Εχω ηδη ανεβασει απο bronze σε platinum 5 , 2 accounts φιλων, μου πηρε λιγοτερο απο βδομαδα το καθενα.

 

Εν πασει περιπτωση, επειδη βλεπω οτι πολυ εχετε προβλημα με το να ανεβειτε, θα σας δωσω καμποσα tips. Τα παρακατω δεν σημενει οτι τα ακολουθω και γω ο ιδιος, απλα ειναι ο καλυτερος τροπος αν το μονο που σε ενδιαφερει ειναι να ανεβεις elo

 

1)Πιασε ενα lane και ειδικευσου σε αυτο. Το να παιζεις και στα 5 position ειναι ανωφελο, δεν προκειται να γινεις πολυ καλος σε κανενα

 

2)Σε καθε version παιζε ΜΟΝΟ τα OP champions. Μην ασχοληθεις καν με τα σκουπιδια, ειναι ανωφελο. Παρακατω μια λιστα για τα καλυτερα champions για καθε lane

Mid : khazix / zed / tf / lux και situationaly κανα anivia / diana.

Top : Elise / Shen / Renekton, αντε κανα malphite η rumble, και akali αν το νιωθεις. βεβαια αν το νιωθες δεν θα ησουνα bronze οποτε αστην akali

Adc : Caitlyn, Caitlyn και Caitlyn :D...αντε και κανα MF.

Jungle : Xin zhao , nasus, hecarim, αντε και κανα udyr / lee.

Support : Πριν φαει nerfs, απλα ΜΟΝΟ thresh. Μετα τα nerfs ομως, THRESH! Ο τυπος ειναι το καλυτερο support hands down. Αν στον παρουν / bannaroyn, leona, sona. Αν εισαι premade με το adc και ο αντιπαλος παρει κατι cc heavy (blitz / leona) η morgana ειναι ενα πολυ δυνατο counter.

Η λιστα αυτη δεν ειναι τυφλοσουρτης. Απλα θελω να τονισω οτι το να πεζεις ενα μετριο hero απλα και μονο επειδη το ξερεις καλα δεν κανει καλο στο elo σου. Για παραδειγμα, season 2 τελειωσα με 150 games le blanc (με 70% win ratio)! Η leblanc ομως σαν hero ειναι μετριο προς κακο. Αν ειχα βαλει την ιδια προσπαθεια σε καποιο δυνατο hero (anivia για παραδειγμα) τα αποτελεσματα θα ηταν πολυ καλυτερα.

 

3) Μην flameris. ΠΟΤΕ. Μην spammaris. Κρατα το chat στα πολυ βασικα, για κανα baron / dragon κλπα. Το να πιανεις κουβεντα σε κανει να παιζεις χειροτερα, και εσενα, και το ally σου το οποιο πριζεις.

 

4)Διαβασε κανα guide για τα hero που θες να παιξεις, και μη μεινεις εκει. Προσπαθησε να καταλαβεις πως και γιατι καποια items κανουν synergise με το hero.

 

5) Αν παμε σε ακομα πιο hardcore καταστασεις, πριν παιξεις ranked φροντισε να εχεις κοιμηθει καλα! Εχει μεγαλη διαφορα, την οποια διαπιστωσα οταν ξεκινησα να παω diamond / challenger. Επισης, να εχεις φαει καλα! Και κατα την διαρκεια του game, ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ! ΠΟΤΕ! Εχω φαει απειρα deaths γιαυτον ακριβως το λογο. Επισης, πριν μπεις σε ranked, παιξε 1-2 normals, να πιασεις ρυθμο και να δεις αν ολα ειναι οκ με την συνδεση σου.

 

First of all η Elise ΗΤΑΝ tanky , της βγαλανε τα armor/mres απο το spider form , αρα εισαι τα ιδια με τους αλλους

Συμφωνω στα υπολοιπα περι elise

 

Next

 

Op champs δεν υπαρχουν , υπαρχουν fotm

 

Mid :Kha τρωει απειρο nerf next patch (υπαρχει αντιστοιχο ποστ του Pitsi στο Reddit)

       Zed yeh ηταν fotm μεχρι που του βγαλανε το 2ο Ε sto laning phase , κλαιν παιζεται ακομα

       Στα αλλα για mid συμφωνω που ο μεσος ελληνας Lolακιας δεν τα παιζει γιατι δεν μπορει

 

Top :Elise/Shen ειναι banned 24/7 , Renekton συμφωνω και παιζω κι εγω lately , χαζα base dmg

        Rumble meh πλεον , Akali ναι αν και οι πιο πολλοι μεχρι το 6 θα εχουν ψοφησει 3 φορες

 

AD : Caitlyn εφαγε καλο nerf στο base atk speed και λογω του οτι ολα τα items κανουν scale με το base atk speed ειναι weaker πλεον αλλα οκ ι guess λογω range

 

Jungle :Hecarim check , μετα το Nerf στον Nasus δεν τον βλεπεις , Lee δεν παιζουμε γιατι δεν πετυχαινουμε     skillshot στο μισο μετρο  , Udyr δεν βλεπεις ευκολα       

            

Support : Συμφωνω

 

Τα υπολοιπα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε

 

Οταν δεν ξερεις να παιζεις ενα matchup και το παιζεις απλα επειδη το ειδες στο championselect.net και στο εκαστοτε καθυστερημενο site θα κολλησεις στο silver

 

Οταν δεν κανεις practice 2-3 champions και παιζεις 50 διαφορετικα πραγματα δεν θα αποκτησεις ποτε τα βασικα mechanics

 

Ειναι βασικα πραγματα για το παιχνιδι που πολλοι τα αγνοουν 

Αν παιζεις για την πλακα σου παω πασο 

Οταν ομως κλαιγεσαι και δεν εχεις ιδεα για βασικα πραγματα τοτε καληνυχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζοντας τα προηγούμενα ποστ εχω καταλάβει ότι βάζετε όλα τα low tier στο ίδιο καζάνι. 

 

λετε ότι ο bronze με τον silver και low gold ειναι πάνω κάτι στην ίδια δυναμική, αρα με την λογική σας αν δεν μπορώ να κάνω carry 4v5 game πρέπει να μείνω στο bronze 5?? 

 

ασχετο:

 

όντως διαβασα το post του pitsis για τον kha και κλαίω από τωρα... τον χάλασαν.

 

επίσης στο mid θα έβαζα fizz με διαφορα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

First of all η Elise ΗΤΑΝ tanky , της βγαλανε τα armor/mres απο το spider form , αρα εισαι τα ιδια με τους αλλους

Συμφωνω στα υπολοιπα περι elise

Tanky δεν εισαι μονο λογω skills που σε κανουν να tankaris. Απλα λογω scaling magic dmg στο Q της μπορει να skipari deathcap και να πεξει tanky itembuilds.

 

Op champs δεν υπαρχουν , υπαρχουν fotm

O zed ηταν fotm??? Θα με τρελανεις ε? Κατανοω οτι υπαρχουν και heroes που "ξαφνικα" ανακαλυπτονται και πεζονται, αλλα και αυτο δεν το λες fotm, το λες οτι τωρα καταλαβαν ποσο δυνατοι ειναι.

 

Mid :Kha τρωει απειρο nerf next patch (υπαρχει αντιστοιχο ποστ του Pitsi στο Reddit)

       Zed yeh ηταν fotm μεχρι που του βγαλανε το 2ο Ε sto laning phase , κλαιν παιζεται ακομα

       Στα αλλα για mid συμφωνω που ο μεσος ελληνας Lolακιας δεν τα παιζει γιατι δεν μπορει

Ξαναλες οτι ο zed ηταν fotm?? Χαλαρα το πιο δυνατο mid hero σε ολο το season 3. Επισης η "λιστα" μου δεν εχει να κανει με τον "μεσο" Ελληνα lolakia που βολοδερνει στα silver.

 

Top :Elise/Shen ειναι banned 24/7 , Renekton συμφωνω και παιζω κι εγω lately , χαζα base dmg

        Rumble meh πλεον , Akali ναι αν και οι πιο πολλοι μεχρι το 6 θα εχουν ψοφησει 3 φορες

Σε ranked 5αδες θα εκπλαγεις με το ποσο συχνα περναει στο pick base και η elise και ο shen. Επισης λογω swap lanes ο Rumble ειναι must, καθως μονο 3 hero μπορουν να σταθουν σοβαρα σε 2v1, ε ενα εξ αυτων ειναι ο rumble.

 

Jungle :Hecarim check , μετα το Nerf στον Nasus δεν τον βλεπεις , Lee δεν παιζουμε γιατι δεν πετυχαινουμε skillshot στο μισο μετρο          

            Udyr βλεπεις σπανια

O Nasus παραμενει τερας, ο Udyr ειναι πολυ δυνατος, δεν ξερω γιατι δεν πεζεται. Οκ, δεν ειναι σε heca / xin κατηγορια, αλλα ειναι strong.

 

Τα υπολοιπα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε

 

Οταν δεν ξερεις να παιζεις ενα matchup και το παιζεις απλα επειδη το ειδες στο championselect.net και στο εκαστοτε καθυστερημενο site θα κολλησεις στο silver

 

Οταν δεν κανεις practice 2-3 champions και παιζεις 50 διαφορετικα πραγματα δεν θα αποκτησεις ποτε τα βασικα mechanics

 

Ειναι βασικα πραγματα για το παιχνιδι που πολλοι τα αγνοουν 

Αν παιζεις για την πλακα σου παω πασο 

Οταν ομως κλαιγεσαι και δεν εχεις για βασικα πραγματα τοτε καληνυχτα

Μα απο καπου πρεπει να ξεκινησεις. Οταν ο silveras ξεκιναει και λιωνει στον trynda και στον yi (γιατι αυτο κανει, yi και trynda ειναι permapick στο silver) δεν θα ανεβει. Οποτε που ειναι το κακο να του προτεινω να παρατησει τον trynda και να πεξει κανα renegton? Που ειναι το κακο να λεω σταματηστε την αηδια με τα "main champ". Το lol ΔΕΝ θελει main champ. Πεζεις 2-3 hero οσο αυτα ειναι ΔΥΝΑΤΑ. Οταν φανε τα nerf η buffaristoun καποια αλλα, τα παρατς και πεζεις τα αλλα.

 

Εγω εν τελει δεν καταλαβα που διαφωνεις...σχεδον με ολα τα champs που εβαλα συμφωνησες. Κeep in mind, η λιστα μου δεν αφορουσε το current patch αλλα γενικοτερα ολο το season 3, στο οποιο Hecarim / Xin / Zed / Caitlyn / Nasus / Kayle κανανε απλα παρτυ.

 

διαβαζοντας τα προηγούμενα ποστ εχω καταλάβει ότι βάζετε όλα τα low tier στο ίδιο καζάνι. 

 

λετε ότι ο bronze με τον silver και low gold ειναι πάνω κάτι στην ίδια δυναμική, αρα με την λογική σας αν δεν μπορώ να κάνω carry 4v5 game πρέπει να μείνω στο bronze 5??

Εγω παντως που εχω ανεβασει καμποσα account απο silver σε platinum εκει που παρατηρω οτι οντως ειναι λιγο καλυτεροι ειναι απο gold 2 και μετα. Απτο silver μεχρι το gold 2 οι παιχτες τα ιδια χαλια μου φαινονται.

 

όντως διαβασα το post του pitsis για τον kha και κλαίω από τωρα... τον χάλασαν.

 

επίσης στο mid θα έβαζα fizz με διαφορα....

Ο μονος λογος να pickaris fizz ειναι να κανεις counterpick κανεναν TF, και αυτο σε low elo, καθοτι σε high elo μαλλον ο ΤF θα νικησει το game, παροτι μπορει να χασει το lane (μετα τα 6 παντα, πριν τα 6 ο fizz ειναι γατακι)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Elise ειχε natural tankiness λογω των free resistances απο το spider form , που αλλοι δεν εχουν

Για τα υπολοιπα σου ειπα συμφωνω περι Elise

 

Fotm = Flavor of the month

 

Το ειπες κι εσυ μονος σου , champs οι οποιοι απο το πουθενα παιζονται γιατι απλα καταλαβαν οτι ειναι δυνατοι

Οταν επαιζε ο Westrice top zed δεν νομιζω οτι επαιζε αλλος

 

Νομιζα οτι η λιστα σου ηταν tips προς τα παιδια που εχουν κολλησει σε bronze/silver/w.e

Αρα γιατι μιλαμε για ranked 5αδες και για 2v1 lanes?

 

Yi/Trynda δεν θα δεις πουθενα banned

Δεν ειπα οτι θελει main champ , αλλα στα elo αυτα θελει 2 το πολυ 3 champs για καθε θεση 

Οπως εξηγησα OP champs δεν υπαρχουν , ειδικα στα χαμηλα elos 

 

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να ξερεις matchups , να κανεις σωστο itemization ( Οχι να βγαλεις Sunfire με 2 AP στην αλλη ομαδα) και να παιζεις agressive

 

Επισης , μιλαμε για τωρα , στο current patch παιζουμε , εφοσον η λιστα σου αφορουσε tips κτλ ποιο το νοημα να μιλαμε για περασμενα patches?

 

BTW AD Top Trynda θα δειτε επισης στο μελλον 

Pushing 24/7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα games που λές "ντάξει, πάμε για defeat" από το champ selection κιόλας

soraka+teemo premade bot

silver 1 η akali, unranked o teemo....φοβερό matchmaking

 

*To name ήταν της στιγμής, πού να ξερα ότι θα κολλήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fotm = Flavor of the month

Ma flavor of the month σημενει οτι ενας hero πεζεται λογω γουστου, πχ. Blue ezreal. Tο να μου λες οτι ενα hero ειναι δυνατο αυτοματα αποκλειει το προηγουμενο

Νομιζα οτι η λιστα σου ηταν tips προς τα παιδια που εχουν κολλησει σε bronze/silver/w.e

Αρα γιατι μιλαμε για ranked 5αδες και για 2v1 lanes?

Αυτο πηγαινε στον shen που μου ειπες οτι ειναι perma ban. Γενικα δεν ειναι, τουλαχιστον στο diamond 1 που παιζω. Δεν ξερω τι πεζει silver κλπα.

Yi/Trynda δεν θα δεις πουθενα banned

Νομιζω ειπα οτι pickarete συνεχεια, οχι οτι bannarete.

Δεν ειπα οτι θελει main champ , αλλα στα elo αυτα θελει 2 το πολυ 3 champs για καθε θεση 

Οπως εξηγησα OP champs δεν υπαρχουν , ειδικα στα χαμηλα elos

Μα δεν πηγαινεσε σε σενα αυτο που ειπα. Πηγαινε γενικα στο οτι εχω ακουσει πολυ κοσμο που λεει οτι πεζει τον Χ champ.

 

 

 

Επισης , μιλαμε για τωρα , στο current patch παιζουμε , εφοσον η λιστα σου αφορουσε tips κτλ ποιο το νοημα να μιλαμε για περασμενα patches?

Μα ισχυουν ακομα και τωρα, οχι στο βαθμο που ισχυαν καποτε (πχ. zed / caitlyn) αλλα λιγο πολυ παραμενουν τα top heroes.

 

BTW AD Top Trynda θα δειτε επισης στο μελλον 

Pushing 24/7

Απο που προεκυψε τουτο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyways το ολο point ειναι οτι δεν θα παιξει καλυτερα επειδη θα φαει χυρο γοιρινο απο τον γυρο της πλατειας που λεει και μια φιλη μου ουτε αν θα κοιμηθει καλα . Δεν λεω οτι δεν μετρανε κι αυτα αν θες να φτασεις παραπανω

Αλλα αν δεν ξερεις πραγματα πανω στο παιχνιδι , να εχεις μια ιδεα , δεν θα ανεβεις 

Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω

 

Σε οτι stream και να δω τουλαχιστον NA σε καθε παιχνιδι υπαρχει ενας AD Top Trynda

Ειτε χασει ειτε κερδισει το lane το μονο που κανει ειναι να farmαρει και να pushαρει 24/7 και με τα s3 items scalαρει παραδοξως καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν story time. 

 

Είμαι σε ένα ελληνικό stream με λίγο κόσμο και βλέπω ένα παίχτη στο silver 1 να παίζει με τον φίλο του. Ο φίλος λοιπόν έπαιζε ΜF και πάτωνε τρελά. Δεν είχε ποτέ μάνα, το ulti το κάσταρε στα creeps το last hit της πλάκας κτλ. κτλ. Και αρχίζω και ήρεμα σχολιάζω ΧΩΡΙΣ να ξέρω εκ των προτέρων ότι είναι Duo ότι είναι κακός παίχτης και τα λάθη του. Στο chat δέχομαι επίθεση με το τέλος του παιχνιδιού από το φίλο-MF ότι flamaro. Προφανώς δε γίνεται τίποτα καθώς δεν flamaro. Απλά σχολιάζω ήρεμα. Ξαναπαίζουν duo queue και ξαναπατώνει ο φίλος-MF . Πέφτει η κουβέντα με το υπόλοιπο chat στο boost. Καπάκι πηγαίνω στο lolnexus.net και τι βλέπω. Ο φίλος-MF είναι Platinum 5 και όλοι οι υπόλοιποι silver 3-Gold 5. Προφανώς η κλασική περίπτωση eloboost. Και περιττό να πω για τα νεύρα στο chat όταν αναφέρθηκα στο συγκεκριμένο φαινόμενο. Αργά ή γρήγορα το σύστημα σε πάει εκεί που πρέπει να είσαι .

 

Another story. 

 

Στο ίδιο stream στα ίδια παιχνίδια , ο streamer παίζει support , που είναι και main ρόλος του. Παραπονιέται για το πόσο άσχημα παίζουν οι άλλοι και πως τους έχει camparei ο Nocturne λες και έχει την υποχρέωση ο άλλος να παίξει χειρότερα.  Έχει 1100 gold. Γυρίζει πίσω και παίρνει 1 ruby crystal 2Pink και 3 κανονικά wards.Κάνω την αναφορά πως αυτό είναι λάθος και καλύτερα είναι sightstone+pink. Η απάντηση ''με εκνευρίζει όταν μου λένε τι να πάρω , ο καθένας μπορεί να αγοράζει ότι θέλει , δεν υπάρχει standard build''. Επισημαίνω πως όταν εσύ δεν κάνεις τις καλύτερες επιλογές , δεν έχεις δικαίωμα να παραπονιέσαι για τους άλλους.

 

/rant off.

 

Dont be those guys

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jungle :Hecarim check , μετα το Nerf στον Nasus δεν τον βλεπεις , Lee δεν παιζουμε γιατι δεν πετυχαινουμε     skillshot στο μισο μετρο  , Udyr δεν βλεπεις ευκολα      

 

Ο Nasus παρόλο το nerf στο W είναι ακόμα tier 1 jungler και μέσα στους top 3 του meta atm. Το control που δίνει σε objectives όπως Dragon & Baron είναι πολύ δυνατό για να το αγνοήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβαζοντας τα προηγούμενα ποστ εχω καταλάβει ότι βάζετε όλα τα low tier στο ίδιο καζάνι. 

 

λετε ότι ο bronze με τον silver και low gold ειναι πάνω κάτι στην ίδια δυναμική, αρα με την λογική σας αν δεν μπορώ να κάνω carry 4v5 game πρέπει να μείνω στο bronze 5?? 

 

ασχετο:

 

όντως διαβασα το post του pitsis για τον kha και κλαίω από τωρα... τον χάλασαν.

 

επίσης στο mid θα έβαζα fizz με διαφορα.... 

Δεν ειπα οτι θα μεινεις εκει,ειπα οτι ειναι δυσκολο να ανεβεις.Αν δυσκολευεσε στο elo αυτο ,σημαινει οτι εισαι κοντα στο ελο σου[2 div πανω κατω]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το προσέξατε, αλλά ανέβηκε Leona guide του Krepo στο Lolking

 

http://www.lolking.net/guides/138114

 

To καλό του οδηγού είναι πως εξηγεί πολύ καλά τη φιλοσοφία του Krepo για το πώς παίζεται και τι αντικείμενα διαλέγει μια Leona, ειδικά στην αρχή. Προσωπικά παίρνω διαφορετικά αντικείμενα στην αρχή αλλά η ανάλυση που κάνει πιο κάτω είναι spot on. Τα matchups που δίνει επίσης είναι πολύ σωστά, αντίθετα με άλλους οδηγούς που έχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...