Προς το περιεχόμενο

LG M2362D-PZ LCD TV-Monitor 23''


ktsolkas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού την ξεκλείδωσες τι το θέλεις το firmware;

Αυτό νομίζω χρειάζεται αν δεν έχεις το τηλεκοντρόλ...

 

 

το fw το θέλω απλά για να έχω το πιο πρόσφατο που λογικά όλο και κάτι θα έχει καλύτερο,άσχετο με το ξεκλείδωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν την ξεκλείδωσα κι εγώ ;) με το fully8 απο το media markt (γύρω στα 10 Ευρώ)

Η διαδικασία που έκανα περιγράφεται εδώ απο τον φίλο john_who.

 

Για να προγραμματίσω το χειριστήριο στην Lg ακολούθησα τις οδηγίες του φυλλαδίου που είχε στη συσκευασία, με μόνη διαφορά απο αυτά που ανφέρει ο Γιάννης, ότι μόλις αναβόσβησε το κόκκινο λαμπάκι (αφού είχα κρατήσει πατημένο το πλήκτρο TV για 5") έβαλα τον κωδικό 0032 που δίνει το φυλλάδιο για την Lg.

Κατόπιν πατώντας το κόκκινο πλήκτρο διαδοχικά η τηλεόραση έκλεισε, ένδειξη ότι το νέο χειριστήριο βρήκε την συχνότητα επικοινωνίας με την tv.

 

Αλήθεια ξέρει κανείς οι υπόλοιπες επιλογές που υπάρχουν στο κρυφό μενού σε τι χρησιμεύουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν την ξεκλείδωσα κι εγώ ;) με το fully8 απο το media markt (γύρω στα 10 Ευρώ)

Η διαδικασία που έκανα περιγράφεται εδώ απο τον φίλο john_who.

 

Για να προγραμματίσω το χειριστήριο στην Lg ακολούθησα τις οδηγίες του φυλλαδίου που είχε στη συσκευασία, με μόνη διαφορά απο αυτά που ανφέρει ο Γιάννης, ότι μόλις αναβόσβησε το κόκκινο λαμπάκι (αφού είχα κρατήσει πατημένο το πλήκτρο TV για 5") έβαλα τον κωδικό 0032 που δίνει το φυλλάδιο για την Lg.

Κατόπιν πατώντας το κόκκινο πλήκτρο διαδοχικά η τηλεόραση έκλεισε, ένδειξη ότι το νέο χειριστήριο βρήκε την συχνότητα επικοινωνίας με την tv.

 

Αλήθεια ξέρει κανείς οι υπόλοιπες επιλογές που υπάρχουν στο κρυφό μενού σε τι χρησιμεύουν;

 

Μην τις πειράζεις μπορεί να την κάνεις να μην ξαναδουλέψει !!! Τώρα βέβαια μακάρι να ξέραμε τι κάνουν, αλλά νομίζω πως η LG έχει ένα λειτουργικό (firmware) για όλα τα μοντέλα και από εκεί ρυθμίζει τον μικρουπολογιστή της τηλεόρασης για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Κάπου διάβασα ότι κάποιος κάτι πείραξε και είχε χωρίσει την οθόνη σε δύο! με μια μπάρα στη μέση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η LG M2262D-PC LCD-TV Monitor 22 λεει τπτ?

 

αυτή που λέτε παραπάνω δεν υπάρχει πια στο πλαίσιο

 

Είναι ακριβώς η ίδια με αυτή που λέμε, μόνο που είναι 1" μικρότερη :-D

Εγώ την πήρα απο το ε-σηοπ (Τηλεφωνική παραγγελία, σε μία μέρα την έφεραν σπίτι, πλήρωσα στην παραλαβή). Το πλαίσιο έχει καταντήσει αηδία, να έχει άλλη τιμή στο μαγαζί και άλλη στο internet :mad:

 

Μην τις πειράζεις μπορεί να την κάνεις να μην ξαναδουλέψει !!! Τώρα βέβαια μακάρι να ξέραμε τι κάνουν, αλλά νομίζω πως η LG έχει ένα λειτουργικό (firmware) για όλα τα μοντέλα και από εκεί ρυθμίζει τον μικρουπολογιστή της τηλεόρασης για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Κάπου διάβασα ότι κάποιος κάτι πείραξε και είχε χωρίσει την οθόνη σε δύο! με μια μπάρα στη μέση!

 

Εμ! παραλίγο να την πάθω! Μπήκα στην επιλογή EDID D/L όπου έγραφε "Εκκίνηση" και "Επαναφορά". Άρχισε κάτι να ψάχνει και μετά μου έγραψε NG. Πάτησα επαναφορά αλλά πάλι μου έγραψε NG. Σκέφτομαι ότι μπορεί να την έκανα, αλλά ψάχνοντας βρήκα ότι το EDID έχει σχέση με μεταφορά στοιχείων γραφικών όταν συνδέεεται με άλλη συσκευή, οπότε μάλλον δεν πρέπει να έγινε τίποτα. Εξάλλου παίζει όπως πρίν...

Αναβάθμιση firmware (ελπίδα για mkv) να δούμε πότε θα βρούμε :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα!

πήγα σήμερα και το πήρα το control!

δοκίμασα το 1273 και το 0032 αλλα τίποτα!

θα μπορούσατε να μου πείτε τους κωδικούς σας???

 

 

ευχαριστώ πολύ!

 

 

άκυρο!

δεν θα το πιστέψετε, οι μπαταρίες ήταν πεσμένες!

σας ευχαριστώ!όλους!

 

---------- Προσθήκη στις 17:38 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:17 ----------

 

πάντως καλό θα ήταν να βρίσκαμε την σημασία όλων των κωδικών του κρυφού μενού!

έχει κανείς κάποια ιδέα?

Επεξ/σία από sculper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε LG M2294D-PZ 22'' LCD TV έχει δοκιμάσει κανείς το fully8? Εγώ προσπαθώ αλλά όταν του βάζω το 0032 και κλείνeι η tv, πατάω οκ αναβοσβήνει 3 φορές το fully και μετα δεν την ανοίγει, το έχω κάνει πάνω από 10 φορές.

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε LG M2294D-PZ 22'' LCD TV έχει δοκιμάσει κανείς το fully8? Εγώ προσπαθώ αλλά όταν του βάζω το 0032 και κλείνeι η tv, πατάω οκ αναβοσβήνει 3 φορές το fully και μετα δεν την ανοίγει, το έχω κάνει πάνω από 10 φορές.

Κάθε βοήθεια δεκτή.

 

Δοκίμασε μήπως χρειάζεται στην αρχή να βάλεις τον κωδικό 0000 αντί για το 0032 και προσπάθησε το ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σε LG M2294D-PZ 22'' LCD TV έχει δοκιμάσει κανείς το fully8? Εγώ προσπαθώ αλλά όταν του βάζω το 0032 και κλείνeι η tv, πατάω οκ αναβοσβήνει 3 φορές το fully και μετα δεν την ανοίγει, το έχω κάνει πάνω από 10 φορές.

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Δεν χρειάζεται να την ανοίγει, άνοιξέ την με το δικό της κοντρόλ και δοκίμασε τον συνδυασμό που αναφέρεται στο ποστ με τις οδηγίες (TV+OK -> 255 back) μήπως δεις το μενού με τα αστεράκια. και αν το δεις βάλε τα μηδενικά από το ορίτζιναλ κοντρόλ

 

Το κοντρόλ με τον κωδικό που λέω (1 2 7 3) έβγαζε το μενού σε όλες τις LG και στο Σαραφίδη και στο Καρφούρ αλλά δεν τις έκανε power on/off. Δεν υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καταφερα να μπω στο ez adjust αλλα δεν εχει tool option και εχει όλα τα αλλα, αρα βλέπω να μην παίζει το hackarisma σε αυτη την tv, εκτοσ αν θελει firmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Τα καταφερα να μπω στο ez adjust αλλα δεν εχει tool option και εχει όλα τα αλλα, αρα βλέπω να μην παίζει το hackarisma σε αυτη την tv, εκτοσ αν θελει firmware.

Βγάλε μια φωτογραφία την οθόνη που σου βγάζει μετά τα αστεράκια και θα σου πω τι να κάνεις

 

ενεργοποιείς το EZ ADJUST πας TOOL OPTION 3 και βάζεις EMF (JPEG,MP3) -> 1 και Divx -> HD

δεν πειράζεις τίποτα άλλο και μετά είσαι έτοιμος!

image1isa.jpgimage2yht.jpg

Επεξ/σία από john_who
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ez adjust εμφανιζεται αφου πατησω το κουμπι back, δεν μου ζηταει τον κωδικο. Ξαναλεω, δεν εχω στο μενου ez adjust τις επιλογες tool option.

 

Μήπως με το firmware που έχεις η usb είσοδος είναι μόνο για upgrade;

Αναγνωρίζει στικάκι με mp3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ez adjust εμφανιζεται αφου πατησω το κουμπι back, δεν μου ζηταει τον κωδικο. Ξαναλεω, δεν εχω στο μενου ez adjust τις επιλογες tool option.

Βγάλε μια φωτογραφία με το μενού που έχεις, πόσο πρέπει να σε παρακαλέσω για να το κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...