Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους


george69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή σας μέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι κάτοχος μιας SAMSUNG UE40B7000, τη βρήκα σε προσφορά, έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον, τώρα που καταργείται.

Όλα καλά με τον media player, παίζει όλα τα αρχεία, όπως αναφέρεται εξάλλου και εδώ, αλλά έχω διαπιστώσει 2 προβλήματα, όπως τουλάχιστον τα θεωρώ εγώ.

1. Δεν μπορεί να παίξει αρχεία .divX σε 720p ή 1080p profile (δηλαδή ανάλυση μεγαλύτερη απο 720x576).

Όταν βάζω τέτοια αρχεία μου βγάζει μήνημα λάθους ότι δεν υποστιρίζεται αυτή η ανάλυση.

 

2. Όταν παίζει ο media player, δεν δουλεύουν ούτε το "menu" ούτε το "tools" ώστε να μπορω να αλλάξω μια ταινια απο 4:3 σε 16:9.

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει αυτή την τηλεώραση και να ξέρει αν και πως προσπερνάμε αυτά τα προβλήματα;

 

Αν επίσης χρειάζεστε οποιαδήποτε πληροφορία και μπορώ να τη δώσω, πολύ ευχαρίστως να το κάνω.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά πήρα το fully 8 και το έχω προγραματισει κ παίζει με την τηλεόραση (42lf2510)κανονικά αλλά δεν μπορώ να μπω στο κρυφό μενού....με ποιο πληχτρο πατημενο μπαίνεις;

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Ακυρο το βρηκα.

Επεξ/σία από nyne
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Θα ήθελα να σας καταθέσω κάποιους προβληματισμούς μου....

 

Το μόνο που τους λείπει προς το παρόν (όχι μόνο στις τηλεοράσεις- ΚΑΙ στα Media Players) είναι η υποστήριξη pass-through των σύγχρονων audio codecs (π.χ. Mkv με DTS, TrueHD, DTS-MA κλπ.) προς έναν ενισχυτή A/V 7.1 ή 5.1 και από εκεί στα ηχεία ενός Home Cinema.

 

Aλλά αυτό, συμβαίνει και σε όλα τα Media Players, που ενώ υπόσχονται HD Audio στα websites τους, εντελώς ξεδιάντροπα κανένα από αυτά δεν παραδίδει ήχο DD+, TrueHD, DTS HD (MASTER), αλλά τον περνάνε μονο LPCM δικάναλα!!!! Ουτε καν 5.1 bitstream σε πχ. DTS CORE!!

 

Αυτό βέβαια θα αλλάξει το προσεχές διάστημα, αλλά δεν βλέπω τη χρησιμότητα προς το παρόν- γιατί κάποιος να θέλει να αγοράσει έναν Media Player (ειδικά αυτός που θα ακούει τον ήχο από τα ηχεία της τηλεόρασης του) από τη στιγμή που τον έχει ενσωματωμένο στην τηλεόραση......

 

Αυτά.....!;););)

 

σωστά αυτά αλλά ξεχνάμε 2 πράγματα, πρώτον το κόστος του εξοπλισμού για να παίζουμε τα νέα πρότυπα και δεύτερον δεν νομίζω ότι υπάρχει .mkv με καλύτερο πρότυπο από DTS, οπότε ποιος ο λόγος να βάλουν pass through όταν το αρχείο που κατεβάσαμε δεν διαθέτει κάτι τέτοιο? Εκτός βέβαια αν κατεβάζουμε Bluray Rips που πάνε 45gb το πακέτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις πηρα την Samsung UE40 C6000 και παιζει τις ταινιες απο τη usb...!! οτι αποριες εχετε

για την συγκεκριμενη ρωτηστε με...!! :-D

 

Άντε με γειά σου φίλε μου!!;);)

Εάν δεν κάνω λάθος είσαι ο πρώτος σε αυτό εδώ το τόπικ, κάτοχος ενός μοντέλου του 2010!

Μέχρι τώρα αναφερόμασταν αποκλειστικά σε μοντέλα του 2009 (ή 2008).

Σε παρακαλώ πολύ, εάν σου είναι εύκολο, να μας δώσεις όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς για τα χαρακτηριστικά της τηλεόρασης σου και ειδικά για το θέμα του τόπικ μας- τον Media Player αυτής.

Δηλαδή τι αρχεία ήχου και βίντεο υποστηρίζει?

Τί θύρες έχει η τηλεόραση (συνδεσιμότητα δηλαδή- πολύ σημαντικό)?

Τί παίζει με τους υπότιτλους?

Τί επεμβάσεις- ρυθμίσεις μπορούν να γίνουν στην εικόνα, στους υπότιτλους?

Ποιά αρχεία (δοκιμασμένα από εσένα) δεν τα υποστηρίζει?

Και ό,τι άλλο θεωρείς εσύ αξιοσημείωτο....;)

 

Επίσης, δώσε μας λίγο τις διαφορές των νέων μοντέλων της Samsung σειράς C.

Σε τί διαφέρουν η C6000 από την C7000, την C8000, την C9000 (έχει και ενδιάμεσα π.χ. C6500) και ούτω καθεξής!!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.....;););)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε με γειά σου φίλε μου!!;);)

Εάν δεν κάνω λάθος είσαι ο πρώτος σε αυτό εδώ το τόπικ, κάτοχος ενός μοντέλου του 2010!

Μέχρι τώρα αναφερόμασταν αποκλειστικά σε μοντέλα του 2009 (ή 2008).

Σε παρακαλώ πολύ, εάν σου είναι εύκολο, να μας δώσεις όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς για τα χαρακτηριστικά της τηλεόρασης σου και ειδικά για το θέμα του τόπικ μας- τον Media Player αυτής.

Δηλαδή τι αρχεία ήχου και βίντεο υποστηρίζει?

Τί θύρες έχει η τηλεόραση (συνδεσιμότητα δηλαδή- πολύ σημαντικό)?

Τί παίζει με τους υπότιτλους?

Τί επεμβάσεις- ρυθμίσεις μπορούν να γίνουν στην εικόνα, στους υπότιτλους?

Ποιά αρχεία (δοκιμασμένα από εσένα) δεν τα υποστηρίζει?

Και ό,τι άλλο θεωρείς εσύ αξιοσημείωτο....;)

 

Επίσης, δώσε μας λίγο τις διαφορές των νέων μοντέλων της Samsung σειράς C.

Σε τί διαφέρουν η C6000 από την C7000, την C8000, την C9000 (έχει και ενδιάμεσα π.χ. C6500) και ούτω καθεξής!!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.....;););)

 

Οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι παρα πολυ καλες!! Ακομα και σε βιντεο χαμηλης ποιοτητας

(house 624χ352) η εικονα φαινεται πολυ καλη...! σε 720p φαινεται τελεια!! (παλι house :P)...

1080 δεν εχω δοκιμασει ακομα μιας και το stick ειναι μικρο (4GB) ... απο βδομαδα

θα παρω ενα μεγαλυτερο να κανω δοκιμες οπως και καλωδια και ανταπτορες...

στις επομενες μερες θα δοκιμασω τα διαφορα φορματ βιντεο, μουσικη, φωτογραφιες

και υποτιτλους για να σας γραψω μια πιο λεπτομερη περιγραφη...

οι σειρες C7000 και C8000 υποστηριζουν 3D ενω η C6000 οχι αλλα εχει αρκετα μικροτερη

τιμη (γυρω στα 600-700 ευρω αν θυμαμαι καλα)

περισσοτερες πληροφοριες για την C6000 εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και λέτε για τις νέες τηλεοράσεις, εγώ λέω το καλοκαιράκι να πάρω αυτή http://www.kotsovolos.gr/site/product.jsp?catid=10054401&cmicc=skroutz

 

βέβαι θα κάνω και τις συγκρίσης με τις samsung αλλά με τραβάν οι lg:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι παρα πολυ καλες!! Ακομα και σε βιντεο χαμηλης ποιοτητας

(house 624χ352) η εικονα φαινεται πολυ καλη...! σε 720p φαινεται τελεια!! (παλι house :P)...

1080 δεν εχω δοκιμασει ακομα μιας και το stick ειναι μικρο (4GB) ... απο βδομαδα

θα παρω ενα μεγαλυτερο να κανω δοκιμες οπως και καλωδια και ανταπτορες...

στις επομενες μερες θα δοκιμασω τα διαφορα φορματ βιντεο, μουσικη, φωτογραφιες

και υποτιτλους για να σας γραψω μια πιο λεπτομερη περιγραφη...

οι σειρες C7000 και C8000 υποστηριζουν 3D ενω η C6000 οχι αλλα εχει αρκετα μικροτερη

τιμη (γυρω στα 600-700 ευρω αν θυμαμαι καλα)

περισσοτερες πληροφοριες για την C6000 εδω

Αν κατάλαβα καλά η νέα σειρά C6000 είναι σαν το περσινό μοντέλο SAMSUNG UE40B7000 της οποίας είμαι κάτοχος. Ετσι δεν είναι?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αν κατάλαβα καλά η νέα σειρά C6000 είναι σαν το περσινό μοντέλο SAMSUNG UE40B7000 της οποίας είμαι κάτοχος. Ετσι δεν είναι?

 

Σωστα! αυτες οι 2 εχουν πολυ κοντινα χαρακτηριστικα και ειμουνα αναμεσα σαυτες...

αλλα τελικα επελεξα τιν C6000 επειδη την βρηκα σε προσφορα (saturn ελβετιας) 150

ευρω περιπου πιο φθηνα απο την B7000 και ειναι καινουριο μοντελο και οτι

το κοκκινο φωτακι στο κεντρο της B7000 μου φαινεται λιγο σπαστικο... :devil:

αν και η Β7000 ειναι λιγο πιο ομορφη εξωτερικα (οχι πολυ)

με το κοκκινο πλαισιο και εχει και υποστηριξη youtube , flickr κλπ...

 

οι καινουριες βασεις της samsung (που εχουν οι περισσοτερες της σειρας C7xxx και C8xxx) δεν μαρεσουν καθολου... :eek:

 

samsungbase.jpg

Επεξ/σία από tr3quart1sta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα! αυτες οι 2 εχουν πολυ κοντινα χαρακτηριστικα και ειμουνα αναμεσα σαυτες...

αλλα τελικα επελεξα τιν C6000 επειδη την βρηκα σε προσφορα (saturn ελβετιας) 150

ευρω περιπου πιο φθηνα απο την B7000 και ειναι καινουριο μοντελο και οτι

το κοκκινο φωτακι στο κεντρο της B7000 μου φαινεται λιγο σπαστικο... :devil:

αν και η Β7000 ειναι λιγο πιο ομορφη εξωτερικα (οχι πολυ)

με το κοκκινο πλαισιο και εχει και υποστηριξη youtube , flickr κλπ...

 

οι καινουριες βασεις της samsung (που εχουν οι περισσοτερες της σειρας C7xxx και C8xxx) δεν μαρεσουν καθολου... :eek:

 

samsungbase.jpg

Το κόκκινο φωτάκι στο κέντρο της Β7000 όντως είναι πολύ σπαστικό, αλλά το θέμα λύνεται με την απενεργοποιήσή του. Ετσι το έχω εγώ τουλάχιστον και το κόκκινο φωτάκι αναβοσβήνει μόνο όταν πατάω το τηλεκοντρόλ, που είναι και χρήσιμο! Η σειρά C6000 δεν έχει widget? H B7000 έχει you tube, weather και usa today. Τέλος όντως η καινούρια βάση των C7XXX και C8xxx είναι εντελώς άσχημη και μόνο για τη βάση τους δεν θα την έπαιρνα εκτός αν την κρέμαγα στο τοίχο! Και το 3d δεν ξέρω κατά πόσο είναι έτοιμο σαν τεχνολογία. Στο saturn που την είχα χαζέψει με τα ειδικά γυαλιά μάλλον ψιλοζαλίστηκα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόκκινο φωτάκι στο κέντρο της Β7000 όντως είναι πολύ σπαστικό, αλλά το θέμα λύνεται με την απενεργοποιήσή του. Ετσι το έχω εγώ τουλάχιστον και το κόκκινο φωτάκι αναβοσβήνει μόνο όταν πατάω το τηλεκοντρόλ, που είναι και χρήσιμο! Η σειρά C6000 δεν έχει widget? H B7000 έχει you tube, weather και usa today. Τέλος όντως η καινούρια βάση των C7XXX και C8xxx είναι εντελώς άσχημη και μόνο για τη βάση τους δεν θα την έπαιρνα εκτός αν την κρέμαγα στο τοίχο! Και το 3d δεν ξέρω κατά πόσο είναι έτοιμο σαν τεχνολογία. Στο saturn που την είχα χαζέψει με τα ειδικά γυαλιά μάλλον ψιλοζαλίστηκα!

 

+1 σε ολα! :-D

οχι η C6000 δεν εχει widget αλλα δεν με πολυαπασχολει... εξαλλου αυτα ειναι δουλειες

του υπολογιστη πιο πολυ και αμα θελω τον συνδεω κιολλας στην tv ...! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να σας καταθέσω κάποιους προβληματισμούς μου....

 

Επειδή διακρίνω ένα αυξανόμενο ενδιαφέρον, από πολλούς φίλους για την αγορά Media Players, που τα συνδέεις με σκληρό δίσκο ή απευθείας με το οικιακό δίκτυο (μέσω καλωδίου ή Wi-Fi), για την αναπαραγωγή οποιουδήποτε multimedia αρχείου, έχω τη γνώμη ότι φέτος, αλλά πόσο μάλλον του χρόνου- με τα νέα μοντέλα τηλεοράσεων 2009 (κάποια μόνο), 2010 και 2011, που εμπεριέχουν απόλυτα ολοκληρωμένους Media Players, που αναπαράγουν τα πάντα, καθίσταται άχρηστη η αγορά ξεχωριστού-εξωτερικού Media Player που θα συνδέεται με την τηλεόραση μέσω HDMI (φυσικά!).

 

Αφού θα βρίσκεται ενσωματωμένος μέσα στην ίδια την τηλεόραση, το μόνο που θα συνδέεις με αυτήν θα είναι ένας σκληρός δίσκος και ένα καλώδιο δικτύου (για ενσύρματο δίκτυο) ή ένα Wi-Fi Dongle για ασύρματη μεταφορά δεδομένων multimedia υλικού, μιάς και όλες οι σύγχρονες τηλεοράσεις έχουν υποστήριξη DLNA.

 

Το μόνο που τους λείπει προς το παρόν (όχι μόνο στις τηλεοράσεις- ΚΑΙ στα Media Players) είναι η υποστήριξη pass-through των σύγχρονων audio codecs (π.χ. Mkv με DTS, TrueHD, DTS-MA κλπ.) προς έναν ενισχυτή A/V 7.1 ή 5.1 και από εκεί στα ηχεία ενός Home Cinema.

 

Aλλά αυτό, συμβαίνει και σε όλα τα Media Players, που ενώ υπόσχονται HD Audio στα websites τους, εντελώς ξεδιάντροπα κανένα από αυτά δεν παραδίδει ήχο DD+, TrueHD, DTS HD (MASTER), αλλά τον περνάνε μονο LPCM δικάναλα!!!! Ουτε καν 5.1 bitstream σε πχ. DTS CORE!!

 

Αυτό βέβαια θα αλλάξει το προσεχές διάστημα, αλλά δεν βλέπω τη χρησιμότητα προς το παρόν- γιατί κάποιος να θέλει να αγοράσει έναν Media Player (ειδικά αυτός που θα ακούει τον ήχο από τα ηχεία της τηλεόρασης του) από τη στιγμή που τον έχει ενσωματωμένο στην τηλεόραση......

 

Αυτά.....!;););)

 

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Είμαι ένας νέος κάτοχος μιας LG 47 SL8000 (την πήρα πριν κάνα μήνα). Φοβερή απόλες τις απόψεις...μια ένδειξη clouding άλλα όσο την παρακολουθώ μαλλον δεν είναι κάτι το ανησυχητικό. Το μόνο πρόβλημα όπως ανέφερες και συ ότι δεν παίζει DTS ήχο από μερικές ματρόσκες :( ....Και εδώ ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση :

 

Σκέφτομαι ν'αγοράσω το blu ray player LG BD 560. Αν συνδέω το σκληρό μου πάνω στο blu ray player και όχι κατευθείαν στην τηλεόραση, μήπως θα παίζουν τα mkv με dts πλέον ? Δεν ξέρω αυτό που ρωτάω αν είναι χαζό, είμαι λίγο άσχετος με το άθλημα.(Πάντως δεν θέλω να αγοράσω media player...προτιμώ ένα blu ray player για να αγοράζω μερικά συλλεκτικά που τα θέλω σε γνήσια :))

 

Επίσης κάτι που με τρώει πολύ καιρό : Τα MKV (ως συμπίεση ενός BLU RAY DISC) έχουν μεγάλη διαφορά στην ποιότητα της εικόνας από το original blu ray δισκάκι ? Ή η συμπίεση δεν είναι αντιληπτή ?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Είμαι ένας νέος κάτοχος μιας LG 47 SL8000 (την πήρα πριν κάνα μήνα). Φοβερή απόλες τις απόψεις...μια ένδειξη clouding άλλα όσο την παρακολουθώ μαλλον δεν είναι κάτι το ανησυχητικό. Το μόνο πρόβλημα όπως ανέφερες και συ ότι δεν παίζει DTS ήχο από μερικές ματρόσκες :( ....Και εδώ ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση :

 

Σκέφτομαι ν'αγοράσω το blu ray player LG BD 560. Αν συνδέω το σκληρό μου πάνω στο blu ray player και όχι κατευθείαν στην τηλεόραση, μήπως θα παίζουν τα mkv με dts πλέον ? Δεν ξέρω αυτό που ρωτάω αν είναι χαζό, είμαι λίγο άσχετος με το άθλημα.(Πάντως δεν θέλω να αγοράσω media player...προτιμώ ένα blu ray player για να αγοράζω μερικά συλλεκτικά που τα θέλω σε γνήσια :))

 

Αν το blu ray player υποστηρίζει dts ήχο τότε δεν θα έχεις πρόβλημα:-)

Ποιο θές να αγοράσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το blu ray player υποστηρίζει dts ήχο τότε δεν θα έχεις πρόβλημα:-)

Ποιο θές να αγοράσεις?

 

To LG BD 560 http://fullhd.gr/hd-players/bd/3587-lg-bd-560.html

 

Σύμφωνα με :

http://www.technikdirekt.de/main/en/video-dvd/bluray-player/407638/-/article-lg-bd-560.html?&SESSIONID=00000&landingCountry=gr&language=en#njb

 

υποαστηρίζει DTS.

 

Δηλαδή αν συνδέω το σκληρό μου πάνω στο blu ray player και όχι κατευθείαν στην τηλεόραση θα παίζουν κανονικά τα mkv με dts ?? Με λίγα λόγια το blu ray player θα παίζει το ρόλο ενός media player ? Ξέρει κανένας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καλησπέρα φίλε μου,

 

Είμαι ένας νέος κάτοχος μιας LG 47 SL8000 (την πήρα πριν κάνα μήνα). Φοβερή απόλες τις απόψεις...μια ένδειξη clouding άλλα όσο την παρακολουθώ μαλλον δεν είναι κάτι το ανησυχητικό. Το μόνο πρόβλημα όπως ανέφερες και συ ότι δεν παίζει DTS ήχο από μερικές ματρόσκες :( ....Και εδώ ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση :

 

Σκέφτομαι ν'αγοράσω το blu ray player LG BD 560. Αν συνδέω το σκληρό μου πάνω στο blu ray player και όχι κατευθείαν στην τηλεόραση, μήπως θα παίζουν τα mkv με dts πλέον ? Δεν ξέρω αυτό που ρωτάω αν είναι χαζό, είμαι λίγο άσχετος με το άθλημα.(Πάντως δεν θέλω να αγοράσω media player...προτιμώ ένα blu ray player για να αγοράζω μερικά συλλεκτικά που τα θέλω σε γνήσια :))

 

Επίσης κάτι που με τρώει πολύ καιρό : Τα MKV (ως συμπίεση ενός BLU RAY DISC) έχουν μεγάλη διαφορά στην ποιότητα της εικόνας από το original blu ray δισκάκι ? Ή η συμπίεση δεν είναι αντιληπτή ?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Γειά σου φίλε μου!

Λοιπόν, ματριόσκες παίζει η τηλεόρασή σου, αλλά μόνο με ήχο AC-3 (DD).

Δυστυχώς όμως, αυτές οι ματριόσκες είναι η μειοψηφία αυτών που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο.Οι περισσότερες που κυκλοφορούν για "κατέβασμα" είναι με ήχο DTS, που δεν υποστηρίζεται από τον Media Player της τηλεόρασής σου.

 

Οι λύσεις που έχεις είναι δύο:

1. Ή εξαρχής ψάχνεις και κατεβάζεις ματριόσκες μόνο με ήχο AC-3....

2. Ή εάν δεν βρεις (κάτι που συμβαίνει συχνά!) συγκεκριμένη ταινία σε *.mkv με AC-3, αλλά αυτή υπάρχει μόνο με ήχο DTS, τότε την κατεβάζεις και κατόπιν μετατρέπεις τον ήχο της από DTS σε AC-3, με πρόγραμμα όπως το MKV2AC3 (υπάρχουν και άλλα βέβαια..).

 

Τώρα, εάν πάς στη λύση του BD-Player, τότε δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα, μιας και όλοι οι σύγχρονοι BD-Players αποκωδικοποιούν όλα τα σύγχρονα φορμάτ ήχου (και βίντεο πλέον).

 

Το ερώτημα που ανακύπτει όμως είναι- τότε τί κάνεις τον Media Player της τηλεόρασής σου, τον καταργείς?? (τί να τον κάνεις αφού έχεις BD-Player και μάλιστα τον LG BD560, που εκτός από την αναπαραγωγή Blu-Ray δίσκων, από τη θύρα USB του, διαβάζει και αναπαράγει τα πάντα!!!).

 

Η προσωπική μου γνώμη, είναι ότι πρέπει να προχωρήσεις στην αγορά ενός BD-Player, μόνον εφόσον έχεις ήδη ή πρόκειται να αποκτήσεις- ένα ολοκληρωμένο σύστημα Home Cinema. Δηλαδή ποιοτικά ηχεία 5.1 ή 7.1 και έναν A/V Receiver (δηλαδή ενισχυτής A/V).

 

Διαφορετικά, το να αγοράσεις έναν BD-Player, μόνο και μόνο για να ακούς τον ήχο από ματριόσκες με ήχο DTS- από τα ηχεία της τηλεόρασής σου, το θεωρώ πλεονασμό! (από τη στιγμή που λύνεται το πρόβλημα με τη μετατροπή, που σου περιέγραψα παραπάνω).

 

Επίσης γράφεις: "Επίσης κάτι που με τρώει πολύ καιρό : Τα MKV (ως συμπίεση ενός BLU RAY DISC) έχουν μεγάλη διαφορά στην ποιότητα της εικόνας από το original blu ray δισκάκι ? Ή η συμπίεση δεν είναι αντιληπτή ?"

 

Η απάντηση είναι όχι. Εάν ιδίως το mkv είναι 1080p η διαφορά στην ανάλυση με έναν δίσκο BLU RAY είναι ελάχιστη- π.χ το BLU RAY είναι 1920χ1080, ενώ η ματριόσκα- 1920χ 800-900 (πραγματικά ελάχιστη, δεν την αντιλαμβάνεται το μάτι!)

 

Αυτά φίλε μου...Πιστεύω να βοήθησα.;););)

 

---------- Προσθήκη στις 11:42 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:35 ----------

 

 

Δηλαδή αν συνδέω το σκληρό μου πάνω στο blu ray player και όχι κατευθείαν στην τηλεόραση θα παίζουν κανονικά τα mkv με dts ?? Με λίγα λόγια το blu ray player θα παίζει το ρόλο ενός media player ? Ξέρει κανένας ?

 

Ναι, ναι κανένα πρόβλημα!!

Ο συγκεκριμένος BD-Player διαβάζει σκληρούς δίσκους και με NTFS και με FAT32 (σύστημα αρχείων).

 

;);););)

Επεξ/σία από george69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...