Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους


george69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιώργο να ρωτήσω κάτι? Υποτιτλους ενσωματωμένους στη ματρόσκα βλέπει ή πρέπει να είναι ξεχωριστά .srt αρχεία?

 

Κυκλοφορούν ενσωματωμένοι σε ματριόσκα υπότιτλοι (δηλαδή "καμμένοι" πάνω στο αρχείο βίντεο)??:shifty::shifty:

Εγώ προσωπικά μόνο σε *.avi έχω δει.

Οι δε ματριόσκες, πάντοτε συνοδεύονται από τους υπότιτλους σε ξεχωριστό αρχείο *.srt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κυκλοφορούν ενσωματωμένοι σε ματριόσκα υπότιτλοι (δηλαδή "καμμένοι" πάνω στο αρχείο βίντεο)??:shifty::shifty:

Εγώ προσωπικά μόνο σε *.avi έχω δει.

Οι δε ματριόσκες, πάντοτε συνοδεύονται από τους υπότιτλους σε ξεχωριστό αρχείο *.srt

 

Ναι, υπάρχουν και τους εμφανίζεις αν θέλεις, από το μενού του player. Τουλάχιστον αυτό ισχύει στους players των PC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφορούν ενσωματωμένοι σε ματριόσκα υπότιτλοι (δηλαδή "καμμένοι" πάνω στο αρχείο βίντεο)??:shifty::shifty:

Εγώ προσωπικά μόνο σε *.avi έχω δει.

Οι δε ματριόσκες, πάντοτε συνοδεύονται από τους υπότιτλους σε ξεχωριστό αρχείο *.srt

 

Γιώργο ναι μπορεί να υπάρχουν ενσωματομένοι στην ματρόσκα υπότιτλοι.

Βέβαια δεν τους δοκήμασα στην τηλεόραση γιατί ήταν αγγλικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφορούν ενσωματωμένοι σε ματριόσκα υπότιτλοι (δηλαδή "καμμένοι" πάνω στο αρχείο βίντεο)??:shifty::shifty:

Εγώ προσωπικά μόνο σε *.avi έχω δει.

Οι δε ματριόσκες, πάντοτε συνοδεύονται από τους υπότιτλους σε ξεχωριστό αρχείο *.srt

 

Δεν είναι καμμένοι πάνω στο video. Η matroska είναι ένα container που περιέχει video, audio, picture, subtitle και chapter tracks μέσα του. Μπορεί να έχει πάνω απο ένα track ήχου, δηλαδή διάφορες γλώσσες ή κωδικοποιήσεις ήχου, πολλαπλούς υπότιτλους με την περιγραφή τους, chapters για να σε πηγαίνει εκεί το media player σου, και ακόμα μπορείς να ενσωματώσεις εικίνα για τα menu σου.

Παράδειγμα προγράμματος που δημιουργεί πρόσθετα audio tracks το PopCorn MKV AudioConverter που μετατρέπει τον DTS ήχο σε AC-3 ή AAC γιατί πολλά media players δεν κάνουν DTS downmix to stereo, προσθέτωντας τα στην αρχική ματρόσκα.

Κατέβασε το mkvmerge (mkvtoolnix) για να δοκιμάσεις να φτιάξεις ματρόσκες και το mediainfo για να δεις τι περιέχουν

 

Τό ότι οι ματρόσκες πάντοτε συνοδεύονται απο εξωτερικούς υπότιτλους είναι απόλυτα λάθος. Με το mediainfo θα δεις ότι αρκετές απο τις ματρόσκες σου περιέχουν υπότιτλους. Μπορείς να κάνεις drag & drop πολλά ερχεία στο mediainfo (πέραν του να κάνεις δεξί κλίκ) και να σου δείξει info για όλλα.

 

Sorry για το πολύ ή λίγο off-topic.

 

Και επαναφέρω το ερώτημα στον "giorgos th." ή όποιον άλλο γνωρίζει, παίζει ο media player της samsung mkv αρχεία με ενσωματωμένους πολλαπλούς υπότιτλους? Έχω στο NAS μου 800 ματρόσκες με πολλές απο αυτές με πάνω απο 2 audio tracks, και σίγουρα τις περισσότερες με eng, gre & ita υπότιτλους. Εγώ τίς βλέπω με WD TV Live over LAN, αλλά ο φίλος μου με την UE37C6500 θα μπορεί να δεί υπότιτλους απο τον δίσκο του?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!Οφειλω να πω οτι κανετε εξαιρετικη δουλεια και βοηθατε πολυ κοσμο...Μολις ενεργοποιησα την δυνατοτητα να διαβαζει usb στικακι μια LG 26' LH2000... :-)

Αυριο σκεφτομαι να αγορασω την LG 42' PG350 η οποια απο οτι εχω διαβασει μπορει να αναγνωρισει μονο εικονες και τραγουδια απο το usb και οχι ταινιες.Θα δουλεψει παλι το κολπακι που εκανα στην 26αρα ή να δωσω 50 ευρω παραπανω για να αγορασω την σειρα PG550 που παιζει σιγουρα ταινιες;

Ευχαριστω....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καμμένοι πάνω στο video. Η matroska είναι ένα container που περιέχει video, audio, picture, subtitle και chapter tracks μέσα του.

 

Ναι, φυσικά. Δεν διαφωνούμε. Το *.mkv είναι ένα container, που περιέχει πολλές πληροφορίες. Όπως και ένα *.avi μπορεί να περιέχει 2 ή και περισσότερα audio tracks μέσα του ή ένα *.divx μπορεί να εμπεριέχει και περισσότερα audio tracks και έως και 9 υπότιτλους (με το πρόγραμμα AVIAddXSubs).

 

Εγώ αναφερόμουν περισσότερο στο τί κυκλοφορεί στο διαδίκτυο (από ταινίες κλπ.), όπου για μας τους Έλληνες, αλλά και για άλλους λαούς με πιό σπάνιες γλώσσες κυκλοφορούν οι ματριόσκες- πάντοτε- συνοδεία ξεχωριστού αρχείου *.srt της εκάστοτε γλώσσας!!!

 

;););)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο οι ματρόσκες δεν κυκλοφορούν πάντοτε με ξεχωριστό αρχείο υποτίτλων. Αντίθετα κατά κανόνα περιέχουν τα streams ήχου (γλώσσες) και κειμένου(υπότιτλους) για το αντίστοιχο κοινό που απευθύνονται. Εγώ για παράδειγμα εάν κάνω ένα BDrip θα προτιμήσω να περιέχεται στο mkv η αγγλική & ελληνική γλώσσα (άν υπάρχει) καθώς και τους ελληνικούς υπότιτλους. (επεξεργασία με χρήση MKVtoolnix).

Παραμένει το ερώτημα του φίλου winlink, άν και πιστεύω ότι εάν μια εταιρεία αναφέρει επίσημα ότι ο ενσωματωμένος media player της τηλεόρασης της υποστηρίζει mkv, τότε πράγματι δεν θα υπάρχει πρόβλημα στην επιλογή των επιθυμητών streams γλώσσας και υπότιτλων που περιέχονται στο mkv, κατά την αναπαραγωγή.

Μένει να μας το επιβεβαιώσει κάποιος φίλος που μπορεί να το δοκιμάσει στην τηλεόρασή του. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραμένει το ερώτημα του φίλου winlink, άν και πιστεύω ότι εάν μια εταιρεία αναφέρει επίσημα ότι ο ενσωματωμένος media player της τηλεόρασης της υποστηρίζει mkv, τότε πράγματι δεν θα υπάρχει πρόβλημα στην επιλογή των επιθυμητών streams γλώσσας και υπότιτλων που περιέχονται στο mkv, κατά την αναπαραγωγή.

Μένει να μας το επιβεβαιώσει κάποιος φίλος που μπορεί να το δοκιμάσει στην τηλεόρασή του. :-)

 

"....τότε πράγματι δεν θα υπάρχει πρόβλημα στην επιλογή των επιθυμητών streams γλώσσας και υπότιτλων που περιέχονται στο mkv, κατά την αναπαραγωγή."

 

Φίλε dazeman, αυτό ακριβώς είναι το θέμα- ότι κι αν ακόμα οι υπότιτλοι βρίσκονται μέσα στο *.mkv, δεν μπορούν να αναπαραχθούν από τους media Players των τηλεοράσεων, εφόσον δεν είναι σε ξεχωριστό αρχείο με το ίδιο όνομα!!!!

Εδώ δεν αναπαράγουν υπότιτλους ενσωματωμένους σε ένα DivX με το προγραμματάκι AVIAddXSubs, τους ενσωματωμένους σε mkv θα αναπαράγουν??

Παρόλο που όλα τα DVD Players τα διαβάζουν(DivX με soft-core ενσωμάτωση, όπως με το προγραμματάκι AVIAddXSubs), οι media Players των τηλεοράσεων αντίθετα, απαιτούν την ύπαρξη ξεχωριστού αρχείου!! (μόνο μιά αναφορά διάβασα σε προηγούμενες σελίδες αυτού εδώ του τόπικ- για αναπαραγωγή DivX με εσωματωμένους υπότιτλους, τους οποίους διάβαζε ένα μοντέλο τηλεόρασης Toshiba και αιφνιδιάστηκα ευχάριστα.

Δεν έχω ξανακούσει όμως άλλη αναφορά δυστυχώς!!!

Επίσης δεν γνωρίζω τί συμβαίνει με τα BD-Players, για παράδειγμα το LG BD390, το οποίο από τη θύρα USB που έχει, διαβάζει *.mkv. Όμως το ερώτημα είναι- αναπαράγει τους ενσωνματωμένους σε αυτό υπότιτλους ή και αυτό απαιτεί ξεχωριστό *.srt για να τους εμφανίσει??

 

;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ενα καταστημα ηλεκτρικων ειδων θα μου επιστρεψει 300 ευρω, σκεφτομουν μηπως και αγοαζα εναν media player οπως WD, Egreat κλπ.

Απο την εικονα του player της TV ειμαι ευχαριστημενος ωστοσο δεν εχω καποιο απο τους παραπανω players ωστε να κανω συγκριση και να βγαλω θετικα ή αρνητικα συμπερασματα. Φυσικα ενα βασικο μειονεκτημα της TV ειναι η μη υποστηριζομενη αναπαραγωγη DTS.

Εχετε να μου προτεινετε κατι? Ποια ειναι η γνωμη σας?

Ευχαριστω πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω βολευτει με το WD live...δεν εχω καπου προβλημα,ουτε σε standalone παιξιμο,ουτε σε δικτυακο..

ειμαι ευχαριστημενος για τα ~100€ που το πηρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ενα καταστημα ηλεκτρικων ειδων θα μου επιστρεψει 300 ευρω, σκεφτομουν μηπως και αγοαζα εναν media player οπως WD, Egreat κλπ.

Απο την εικονα του player της TV ειμαι ευχαριστημενος ωστοσο δεν εχω καποιο απο τους παραπανω players ωστε να κανω συγκριση και να βγαλω θετικα ή αρνητικα συμπερασματα. Φυσικα ενα βασικο μειονεκτημα της TV ειναι η μη υποστηριζομενη αναπαραγωγη DTS.

Εχετε να μου προτεινετε κατι? Ποια ειναι η γνωμη σας?

Ευχαριστω πολυ...

 

Φίλε μου, τζάμπα θα τον πάρεις τον media player!!

Ήδη, όλα τα (φαντάζομαι...τα περισσότερα!) μοντέλα τηλεοράσεων του 2010, υποστηρίζουν την αναπαραγωγή ήχου DTS από ματριόσκες (αρχεία *.mkv) από τους media players τους.

Του χρόνου, τέτοια εποχή, θα σου είναι τελείως άχρηστος!!!!

 

Η τεχνολογία προχωράει με ταχύτητα φωτός!! Ούτε εγώ που ασχολούμαι, να φανταστείς, δεν μπορώ να συντονιστώ με τις τεχνολογικές εξελίξεις!!

 

Εγώ προσωπικά περιμένω.....(HDMI 1.4, USB 3.0, DTS κλπ. αρχεία ήχου- "PASSTHROUGH")...και φυσικά πιό εξελιγμένη τεχνολογία LED στο πάνελ!!

Στα σημερινά μοντέλα μόνο το πρώτο είναι στάνταρ!!!

 

;););)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, πέστο συμβουλή αγοράς και όχι οδηγό.....;););)

Εγώ πάντως αρχίζω να λοξοκοιτάζω προς LG 47 SL 9000 (LED) μεριά....Αρχίζει να με φαγουρίζει η τσέπη μου:lol::lol::lol:

 

και εμενα προς τα εκει με τρώει...ΠΟΛΥ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα προς τα εκει με τρώει...ΠΟΛΥ...

 

Ρε φίλε antreaslam, αυτό το ποστ μου, που παραθέτεις είναι περυσινό!!!:o:o:o

Ξέρεις πόσο νερό έχει κυλήσει από τότε στο αυλάκι??

Όχι, σταμάτησε να με φαγουρίζει η τσέπη για το συγκεκριμένο μοντέλο...

Όπως γράφω λίγο παραπάνω και επειδή δεν βιάζομαι, θα προχωρήσω σε αγορά όταν θα συντρέχουν τα εξείς σε ένα μοντέλο:

1. HDMI 1.4

2. USB 3.0

3. Media Player με passthrough όλων των σύγχρονων φορμά ήχου (DTS, TrueHD κλπ.)

4. LED Panel με κατασταλαγμένη πλέον τεχνολογία (άκουσα από Samsung μεριά, ότι το 2011 μας περιμένουν κοσμογονικές αλλαγές στο θέμα αυτό!!)

 

;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...