Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους


george69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, δεν κανει τιποτε διαφορετικο απο τα αλλα γνωστα εργαλεια απλα ειναι μαζεμενο και πανευκολο στο χειρισμο για καποιον οχι τοσο εμπειρο :) Το καλο ειναι οτι εχει και 64bit εκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπέρα παιδιά,

είμαι κάτοχος της samsung led ue40c6500 και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τους υπότιτλους σε όποια ταινία και να του βάλω με εξωτερικούς υπότιτλους .srt τους παίζει αλλά τους βγάζει στα κινέζικα και όχι στα ελληνικά, σαν να μην υποστηρίζει ελληνική κωδικοποιήση! Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με αυτό το πρόβλημα μου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά,

είμαι κάτοχος της samsung led ue40c6500 και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τους υπότιτλους σε όποια ταινία και να του βάλω με εξωτερικούς υπότιτλους .srt τους παίζει αλλά τους βγάζει στα κινέζικα και όχι στα ελληνικά, σαν να μην υποστηρίζει ελληνική κωδικοποιήση! Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με αυτό το πρόβλημα μου???

 

Μια σελίδα πίσω κοίτα.

Έχει απαντήσει ο metalmike.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά,

είμαι κάτοχος της samsung led ue40c6500 και αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τους υπότιτλους σε όποια ταινία και να του βάλω με εξωτερικούς υπότιτλους .srt τους παίζει αλλά τους βγάζει στα κινέζικα και όχι στα ελληνικά, σαν να μην υποστηρίζει ελληνική κωδικοποιήση! Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος με αυτό το πρόβλημα μου???

Μήπως είναι κάτι πολύ πιο απλό? Δοκίμασες το tools και μετά επιλογή ελληνικά ή κάτι τέτοιο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας μέσα απο το tools τα έχω επιλέξει να είναι ελληνικά και νομίζω δεν έχει κάτι άλλο εκεί. Δοκίμασα και αυτό που είπε ο metalmike για μετατρπή απο .srt σε .ass αλλά τότε δεν μου εμφανίζει καθόλου υπότιτλους.

Θα το ξαναδοκιμάσω άλλη μία φορά γιατί το έκανα μπαμ μπαμ αλλά δεν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το LG BD 390 είπες παίζει MKV από σκληρό, φαντάζομαι και τους υπότιτλους χωρίς πρόβλημα...όπως η SL 8000. Παίζει και αυτά που είναι με ήχο DTS (που δεν αναγνωρίζει η τηλεόρασή μου όπως είπαμε παραπάνω) για να μην χρειάζεται να τα μετατρέπω ?

 

Ναί, ναί σε όλα!!

Αλλά και πάλι σου λέω ότι δεν αξίζει η αγορά ενός BD-Player, εάν πρώτα δεν έχεις εξασφαλίσει ένα σύστημα Home Cinema (A/V ενισχυτής & ποιοτικά ηχεία)!! Και όταν λέμε σύστημα Home Cinema, φυσικά δεν εννοούμε τα έτοιμα και απαράδεκτης ποιότητος (σκέτη φθηνή πλαστικούρα) σετ που πουλάνε τα καταστήματα, αλλά σύστημα αποτελούμενο από ηχεία π.χ B&W, KEF, Monitor Audio, Roister (ελληνικά-φθηνά και καλά!) και A/V ενισχυτής, όπως Onkyo, Denon, Yamaha, Pioneer κλπ.

Ειδάλλως, το Media Player της τηλεόρασης είναι υπερ-αρκετό!!!;););)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 42LH3000

 

Κατασκευή 01/2010 made in Poland

φορούσε firmware 3.55, downgrade σε 3.15, αλλαγή στο κρυφό μενού για HD, ξανά upgrade στο 3.55 και όλα μέλι γάλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 42LH3000

 

Κατασκευή 01/2010 made in Poland

φορούσε firmware 3.55, downgrade σε 3.15, αλλαγή στο κρυφό μενού για HD, ξανά upgrade στο 3.55 και όλα μέλι γάλα!

 

Μπράβο φίλε μου που τα κατάφερες!!;););)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί, ναί σε όλα!!

Αλλά και πάλι σου λέω ότι δεν αξίζει η αγορά ενός BD-Player, εάν πρώτα δεν έχεις εξασφαλίσει ένα σύστημα Home Cinema (A/V ενισχυτής & ποιοτικά ηχεία)!! Και όταν λέμε σύστημα Home Cinema, φυσικά δεν εννοούμε τα έτοιμα και απαράδεκτης ποιότητος (σκέτη φθηνή πλαστικούρα) σετ που πουλάνε τα καταστήματα, αλλά σύστημα αποτελούμενο από ηχεία π.χ B&W, KEF, Monitor Audio, Roister (ελληνικά-φθηνά και καλά!) και A/V ενισχυτής, όπως Onkyo, Denon, Yamaha, Pioneer κλπ.

Ειδάλλως, το Media Player της τηλεόρασης είναι υπερ-αρκετό!!!;););)

 

Ευχαριστώ και πάλι george69 !

Για το λεγόμενο clouding τι γνώμη έχεις γιατί τώρα που το ξανακοιτάω μου φαίνετε εντονότερο στις γωνίες και φυσικά κατά την διάρκεια σκοτεινών σκηνών...:( Τι λές ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UE40C6500 πλεον εδω και τα mkv τα παιζει νερακι απο usb.

υποστηριζει κανονικα DTS κλπ κλπ ΑΛΛΑ δεν το κανει passthrough απο την εξοδο της οπτικης....

μεγαλο μειον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι george69 !

Για το λεγόμενο clouding τι γνώμη έχεις γιατί τώρα που το ξανακοιτάω μου φαίνετε εντονότερο στις γωνίες και φυσικά κατά την διάρκεια σκοτεινών σκηνών...:( Τι λές ?

 

Αυτό το φαινόμενο όντως υπάρχει, αλλά αναμένεται να επιλυθεί μέσα στα επόμενα χρόνια με την εξέλιξη των οθονών LED.;)

 

---------- Προσθήκη στις 19:40 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:36 ----------

 

UE40C6500 πλεον εδω και τα mkv τα παιζει νερακι απο usb.

υποστηριζει κανονικα DTS κλπ κλπ ΑΛΛΑ δεν το κανει passthrough απο την εξοδο της οπτικης....

μεγαλο μειον....

 

Μπράβο ρε φίλε και ευχαριστώ για την πληροφορία, ότι η νέα σειρά C της Samsung, υποστηρίζει και ήχο DTS!!!

Πολύ σημαντική πληροφορία!! Άρα προβλέπω στις επόμενες σειρές να προβλέπεται και υποστήριξη passthrough του ίδιου ήχου.

(Όντως είναι μειονέκτημα, διότι εάν υπήρχε, θα συνέδεες την τηλεόραση σου με έναν ενισχυτή και ηχεία και δεν θα χρειαζόσουν άλλον player!!)

;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Λοιπόν φίλοι μου ξεκλειδώνει και παίζει αρχεία βίντεο (όχι mkv) απο την usb της & η μικρή LG M2362D-PC 23'' LCD TV, οπότε θα μπορούσε ο φίλος Γιώργος να την προσθέσει στο πρώτο πόστ.

Προφανώς πρέπει να ξεκλειδώνουν και οι αδελφές της σειράς (δηλ. οι LG-M2062D, LG-M2262D, και η LG-M2762D-PC).

 

Η διαδικασία γίνεται με τηλεχειριστήριο meliconi (fully8) και περιγράφεται αναλυτικά εδώ απο τον φίλο john_who.

 

H LG-M2062D-PC επιβεβαιώνω ότι ξεκλειδώνει με το τηλεκοντρόλ fully8.

Firmware version: 3.10.0

 

Παίζει DivX με srt υπότιτλους. Μάλιστα η ροή του video είναι πάρα πολύ καλή (φυσική κίνηση) σε σχέση με το DVD μου (united) ή τον ψηφιακό δέκτη DVB-T (funai) που επίσης παίζουν DivX.

 

Αναλυτικός τρόπος ενεργοποίησης αναπαραγωγής DivX για το συγκεκριμένο μοντέλο μπορείτε να βρείτε και εδώ.

Επεξ/σία από silpot
Προσθήκη διεύθυνσης URL.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το φαινόμενο όντως υπάρχει, αλλά αναμένεται να επιλυθεί μέσα στα επόμενα χρόνια με την εξέλιξη των οθονών LED.;)

 

---------- Προσθήκη στις 19:40 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:36 ----------

 

 

Μπράβο ρε φίλε και ευχαριστώ για την πληροφορία, ότι η νέα σειρά C της Samsung, υποστηρίζει και ήχο DTS!!!

Πολύ σημαντική πληροφορία!! Άρα προβλέπω στις επόμενες σειρές να προβλέπεται και υποστήριξη passthrough του ίδιου ήχου.

(Όντως είναι μειονέκτημα, διότι εάν υπήρχε, θα συνέδεες την τηλεόραση σου με έναν ενισχυτή και ηχεία και δεν θα χρειαζόσουν άλλον player!!)

;);)

 

ακριβως.....και η πλακα ειναι πως απο απλα 720p μεχρι τουμπανα 1080p τα παιζει πολυ καλα και γενικα γρηγορα..και μενου και φορτωμα κλπ κλπ..

ειχα παρει και ενα switch οπτικης λογω του οτι το home cinema που εχω εχει μια εισοδο,και ηθελα να κουμπωσω πανω και το WD live αλλα εφαγα ηττα.....:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως.....και η πλακα ειναι πως απο απλα 720p μεχρι τουμπανα 1080p τα παιζει πολυ καλα και γενικα γρηγορα..και μενου και φορτωμα κλπ κλπ..

ειχα παρει και ενα switch οπτικης λογω του οτι το home cinema που εχω εχει μια εισοδο,και ηθελα να κουμπωσω πανω και το WD live αλλα εφαγα ηττα.....:cry:

 

Γιώργο να ρωτήσω κάτι? Υποτιτλους ενσωματωμένους στη ματρόσκα βλέπει ή πρέπει να είναι ξεχωριστά .srt αρχεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπει ναι...τα ξεχωριστα srt θα πρεπει να ειναι κλασσικα ιδιο ονομα με το mkv για να παιξουν..

επισης αναλογα με την γλωσσα των υποτιτλων θα πρεπει να αλλαξει και η κωδικοποιηση γλωσσας στο μενου των υποτιτλων της TV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...