Προς το περιεχόμενο

Τηλεοράσεις που παίζουν ταινίες από τη θύρα USB τους


george69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σου φίλε μου!

Λοιπόν, ματριόσκες παίζει η τηλεόρασή σου, αλλά μόνο με ήχο AC-3 (DD).

Δυστυχώς όμως, αυτές οι ματριόσκες είναι η μειοψηφία αυτών που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο.Οι περισσότερες που κυκλοφορούν για "κατέβασμα" είναι με ήχο DTS, που δεν υποστηρίζεται από τον Media Player της τηλεόρασής σου.

 

Οι λύσεις που έχεις είναι δύο:

1. Ή εξαρχής ψάχνεις και κατεβάζεις ματριόσκες μόνο με ήχο AC-3....

2. Ή εάν δεν βρεις (κάτι που συμβαίνει συχνά!) συγκεκριμένη ταινία σε *.mkv με AC-3, αλλά αυτή υπάρχει μόνο με ήχο DTS, τότε την κατεβάζεις και κατόπιν μετατρέπεις τον ήχο της από DTS σε AC-3, με πρόγραμμα όπως το MKV2AC3 (υπάρχουν και άλλα βέβαια..).

 

Τώρα, εάν πάς στη λύση του BD-Player, τότε δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα, μιας και όλοι οι σύγχρονοι BD-Players αποκωδικοποιούν όλα τα σύγχρονα φορμάτ ήχου (και βίντεο πλέον).

 

Το ερώτημα που ανακύπτει όμως είναι- τότε τί κάνεις τον Media Player της τηλεόρασής σου, τον καταργείς?? (τί να τον κάνεις αφού έχεις BD-Player και μάλιστα τον LG BD560, που εκτός από την αναπαραγωγή Blu-Ray δίσκων, από τη θύρα USB του, διαβάζει και αναπαράγει τα πάντα!!!).

 

Η προσωπική μου γνώμη, είναι ότι πρέπει να προχωρήσεις στην αγορά ενός BD-Player, μόνον εφόσον έχεις ήδη ή πρόκειται να αποκτήσεις- ένα ολοκληρωμένο σύστημα Home Cinema. Δηλαδή ποιοτικά ηχεία 5.1 ή 7.1 και έναν A/V Receiver (δηλαδή ενισχυτής A/V).

 

Διαφορετικά, το να αγοράσεις έναν BD-Player, μόνο και μόνο για να ακούς τον ήχο από ματριόσκες με ήχο DTS- από τα ηχεία της τηλεόρασής σου, το θεωρώ πλεονασμό! (από τη στιγμή που λύνεται το πρόβλημα με τη μετατροπή, που σου περιέγραψα παραπάνω).

 

Επίσης γράφεις: "Επίσης κάτι που με τρώει πολύ καιρό : Τα MKV (ως συμπίεση ενός BLU RAY DISC) έχουν μεγάλη διαφορά στην ποιότητα της εικόνας από το original blu ray δισκάκι ? Ή η συμπίεση δεν είναι αντιληπτή ?"

 

Η απάντηση είναι όχι. Εάν ιδίως το mkv είναι 1080p η διαφορά στην ανάλυση με έναν δίσκο BLU RAY είναι ελάχιστη- π.χ το BLU RAY είναι 1920χ1080, ενώ η ματριόσκα- 1920χ 800-900 (πραγματικά ελάχιστη, δεν την αντιλαμβάνεται το μάτι!)

 

Αυτά φίλε μου...Πιστεύω να βοήθησα.;););)

 

---------- Προσθήκη στις 11:42 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 11:35 ----------

 

 

Ναι, ναι κανένα πρόβλημα!!

Ο συγκεκριμένος BD-Player διαβάζει σκληρούς δίσκους και με NTFS και με FAT32 (σύστημα αρχείων).

 

;);););)

 

Φίλε Γιώργο όχι απλά βοήθησες αλλά με έβγαλες από τέλμα! :mrgreen: Σ'ευχαριστώ !

 

Σίγουρα κάποια στιγμή θα πάρω ολοκληρωμένο σύστημα με ενισχυτή οπότε η αγορά του BLU RAY PLAYER δεν θα πάει χαμένη αν και (για την ώρα) όπως μου λες δεν έχει διαφορά στην ποιότητα το BLU RAY DISC από το MKV...

 

Επίσης η μετατροπή DTS σε AC3 είναι μια λύση αλλά σχετικά χρονοβόρα όταν μιλάμε για πολλές ματρόσκες....μάλλον βλέπω να παραγγέλνω το LG BD 560 :) Αλήθεια πως σου φαίνεται ? Ξέρεις κανένα πιο οικονομικό που να αναπαράγει MKV από σκληρό όπως αυτό και γενικά να είναι σύγχρονο και στα χαρακτηριστικά του? Αυτό το βρήκα 140 euro.

 

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό, είναι αλήθεια πως το BLU RAY PLAYER αναπαράγει και προβάλλει σε καλύτερη ποιότητα (εικόνας) τα απλά dvd σε σχέση με τα συμβατικά DVD PLAYERS ?

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Exω τηλεόραση LG 32LH3000. Είχε firmwave 3.55, έβαλα το 3.15, ξεκλείδωσα το usb, ξαναπέρασα το 3.55. Παίζει ταινίες με πολύ καλό ήχο αλλά η εικόνα και με τις δύο εκδόσεις έχει "μαυρίλες" στα πρόσωπα κυρίως, ακόμη και όταν έχω κανάλια της τηλεόρασης. Τι να κάνω;

Επεξ/σία από sa00068katerina
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστούμε πολύ φίλε!

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω όμως κάτι. έχω την LG 42 SL 8000, και ενώ μπορώ να δω αρχεία mkv kai avi από usb stick δεν μπορώ να τα δω με υπότιτλους. τα έχω με το ίδιο όνομα και στον ίδιο φάκελο. στην αρχή δείχνει κανονικά τους υπότιτλους και μετά από λίγο(ούτε 20 δευτ.) σταματάει να τους δείχνει.. Ξέρεις μήπως τι κάνω λάθος? γιατί σκεφτόμουν να αγοράσω media player για να τα παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστούμε πολύ φίλε!

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω όμως κάτι. έχω την LG 42 SL 8000, και ενώ μπορώ να δω αρχεία mkv kai avi από usb stick δεν μπορώ να τα δω με υπότιτλους. τα έχω με το ίδιο όνομα και στον ίδιο φάκελο. στην αρχή δείχνει κανονικά τους υπότιτλους και μετά από λίγο(ούτε 20 δευτ.) σταματάει να τους δείχνει.. Ξέρεις μήπως τι κάνω λάθος? γιατί σκεφτόμουν να αγοράσω media player για να τα παίζει.

 

χμμμ...πραγματικά δεν ξέρω. Εμένα τους παίζει κανονικότατα τους υπότιτλους από σκληρό δίσκο...θα ήταν καλύτερα όμως να πάρεις μια γνώμη από τον george69 ως πιο σχετικό :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστούμε πολύ φίλε!

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω όμως κάτι. έχω την LG 42 SL 8000, και ενώ μπορώ να δω αρχεία mkv kai avi από usb stick δεν μπορώ να τα δω με υπότιτλους. τα έχω με το ίδιο όνομα και στον ίδιο φάκελο. στην αρχή δείχνει κανονικά τους υπότιτλους και μετά από λίγο(ούτε 20 δευτ.) σταματάει να τους δείχνει.. Ξέρεις μήπως τι κάνω λάθος? γιατί σκεφτόμουν να αγοράσω media player για να τα παίζει.

 

Κανε τον κοπο να διαβασεις το thread, εχει απαντηθει αυτο που λες αρκετες φορες πιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε τον κοπο να διαβασεις το thread, εχει απαντηθει αυτο που λες αρκετες φορες πιο πριν.

 

κοιταξα αρκετες σελιδες και βρηκα μια αναφορα που λεει να ανοιξω το srt και να σβησω κατι που εχει 0000 ή 9999 αλλα δεν το βρισκω για να το σβησω.. :confused: αν ξερεις κατι θα σε ευχαριστουσα πολυ αν μπορεις να με βοηθησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή σας μέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι κάτοχος μιας SAMSUNG UE40B7000, τη βρήκα σε προσφορά, έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον, τώρα που καταργείται.

Όλα καλά με τον media player, παίζει όλα τα αρχεία, όπως αναφέρεται εξάλλου και εδώ, αλλά έχω διαπιστώσει 2 προβλήματα, όπως τουλάχιστον τα θεωρώ εγώ.

1. Δεν μπορεί να παίξει αρχεία .divX σε 720p ή 1080p profile (δηλαδή ανάλυση μεγαλύτερη απο 720x576).

Όταν βάζω τέτοια αρχεία μου βγάζει μήνημα λάθους ότι δεν υποστιρίζεται αυτή η ανάλυση.

 

2. Όταν παίζει ο media player, δεν δουλεύουν ούτε το "menu" ούτε το "tools" ώστε να μπορω να αλλάξω μια ταινια απο 4:3 σε 16:9.

 

Υπάρχει κάποιος που να έχει αυτή την τηλεώραση και να ξέρει αν και πως προσπερνάμε αυτά τα προβλήματα;

 

Αν επίσης χρειάζεστε οποιαδήποτε πληροφορία και μπορώ να τη δώσω, πολύ ευχαρίστως να το κάνω.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

 

Συγνώμη που ξαναρωτάω και ίσως γίνομαι κουραστικός. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Κατάφερε κάποιος στον media player της Samsung B7000 να παίξει αρχεία .divX σε 720p ή 1080p profile (δηλαδή ανάλυση μεγαλύτερη απο 720x576).

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξα αρκετες σελιδες και βρηκα μια αναφορα που λεει να ανοιξω το srt και να σβησω κατι που εχει 0000 ή 9999 αλλα δεν το βρισκω για να το σβησω.. :confused: αν ξερεις κατι θα σε ευχαριστουσα πολυ αν μπορεις να με βοηθησεις

 

Κατεβαζεις το Subtitle Workshop, ανοιγεις με αυτο τους υποτιτλους που σου κανουν το προβλημα και τους αποθηκευεις με την καταληξη .ass (με το ιδιο filename παλι φυσικα που εχει και το αρχειο της ταινιας). Απο .srt δηλαδη σε .ass :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....μάλλον βλέπω να παραγγέλνω το LG BD 560 :) Αλήθεια πως σου φαίνεται ? Ξέρεις κανένα πιο οικονομικό που να αναπαράγει MKV από σκληρό όπως αυτό και γενικά να είναι σύγχρονο και στα χαρακτηριστικά του? Αυτό το βρήκα 140 euro.

 

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πολύ σημαντικό, είναι αλήθεια πως το BLU RAY PLAYER αναπαράγει και προβάλλει σε καλύτερη ποιότητα (εικόνας) τα απλά dvd σε σχέση με τα συμβατικά DVD PLAYERS ?

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου !!

 

 

1. Λοιπόν το LG BD 560 είναι από τη νέα σειρά BD-Players της LG για το 2010 (σειρά 5χχ).

Η σειρά αυτή όντως αναπαράγει τα πάντα- από φλασάκια, σκληρούς δίσκους κλπ.

Τώρα εάν θέλεις κάτι πιό οικονομικό, θα πρέπει να πας σε αγορά περυσινού μοντέλου (2009).

Το πρώτο που μου έρχεται στο νου και για το οποίο γνωρίζω ότι παίζει τα πάντα είναι το LG BD 390 (αυτό με το μπλέ χρώμα). Παίζει και από δίσκους με NTFS, αλλά δεν ξέρω πόσο έχει αυτή τη στιγμή.Πέρυσι κόστιζε 250-300 Ευρώ, αλλά τώρα πρέπει να έχει πέσει κατά πολύ.

 

2. Δεν είναι πανάκεια ότι όλα τα BD-Players αναπαράγουν και προβάλλουν σε καλύτερη ποιότητα (εικόνας) τα απλά dvd σε σχέση με τα συμβατικά DVD-Players.

Είναι ανάλογα με το τί τσιπ φοράει το κάθε μηχάνημα- είτε BD, είτε DVD-Player!!

Όλα πάντως (είτε BD, είτε DVD-Player) κάνουν upscalling στο σήμα του δίσκου DVD στα 1080p.

Ναι, αλλά αυτό το upscalling διαφέρει πολύ σε ποιότητα- από μηχάνημα σε μηχάνημα.

 

Δεν μπορείς να συγκρίνεις π.χ. ένα DVD-Player της DENON των 1000 Ευρώ, με ένα BD-Player της LG των 150 Ευρώ!!! Το πρώτο υπερτερεί σαφώς σε ποιότητα εικόνας στα DVD δισκάκια, άσχετα εάν δεν αναπαράγει δίσκους BD. Έχει πολύ ανώτερο και ακριβότερο τσιπ επεξεργασίας σήματος εικόνας!!

 

;);)

 

---------- Προσθήκη στις 07:52 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 07:44 ----------

 

Συγνώμη που ξαναρωτάω και ίσως γίνομαι κουραστικός. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει;

Κατάφερε κάποιος στον media player της Samsung B7000 να παίξει αρχεία .divX σε 720p ή 1080p profile (δηλαδή ανάλυση μεγαλύτερη απο 720x576).

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Φίλε μου δεν ξέρω να σου απαντήσω για την Samsung B7000, γιατί δεν την έχω χειριστεί.

Μακάρι να σου απαντήσει κάποιος (ακόμα και αυτοί που έκαναν upgrade από Samsung B6000 σε B7000, με το γνωστό από τις προηγούμενες σελίδες του τόπικ, τρόπο).

 

Για την LG SL8000 όμως που την ξέρω, σου απαντώ, ότι έχω δοκιμάσει και αναπαράγει αρχεία *.avi των 8GB (και φυσικά υψηλής ανάλυσης)!!

 

;);)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Λοιπόν το LG BD 560 είναι από τη νέα σειρά BD-Players της LG για το 2010 (σειρά 5χχ).

Η σειρά αυτή όντως αναπαράγει τα πάντα- από φλασάκια, σκληρούς δίσκους κλπ.

Τώρα εάν θέλεις κάτι πιό οικονομικό, θα πρέπει να πας σε αγορά περυσινού μοντέλου (2009).

Το πρώτο που μου έρχεται στο νου και για το οποίο γνωρίζω ότι παίζει τα πάντα είναι το LG BD 390 (αυτό με το μπλέ χρώμα). Παίζει και από δίσκους με NTFS, αλλά δεν ξέρω πόσο έχει αυτή τη στιγμή.Πέρυσι κόστιζε 250-300 Ευρώ, αλλά τώρα πρέπει να έχει πέσει κατά πολύ.

 

2. Δεν είναι πανάκεια ότι όλα τα BD-Players αναπαράγουν και προβάλλουν σε καλύτερη ποιότητα (εικόνας) τα απλά dvd σε σχέση με τα συμβατικά DVD-Players.

Είναι ανάλογα με το τί τσιπ φοράει το κάθε μηχάνημα- είτε BD, είτε DVD-Player!!

Όλα πάντως (είτε BD, είτε DVD-Player) κάνουν upscalling στο σήμα του δίσκου DVD στα 1080p.

Ναι, αλλά αυτό το upscalling διαφέρει πολύ σε ποιότητα- από μηχάνημα σε μηχάνημα.

 

Δεν μπορείς να συγκρίνεις π.χ. ένα DVD-Player της DENON των 1000 Ευρώ, με ένα BD-Player της LG των 150 Ευρώ!!! Το πρώτο υπερτερεί σαφώς σε ποιότητα εικόνας στα DVD δισκάκια, άσχετα εάν δεν αναπαράγει δίσκους BD. Έχει πολύ ανώτερο και ακριβότερο τσιπ επεξεργασίας σήματος εικόνας!!

 

;);)

 

Το LG BD 390 είπες παίζει MKV από σκληρό, φαντάζομαι και τους υπότιτλους χωρίς πρόβλημα...όπως η SL 8000. Παίζει και αυτά που είναι με ήχο DTS (που δεν αναγνωρίζει η τηλεόρασή μου όπως είπαμε παραπάνω) για να μην χρειάζεται να τα μετατρέπω ?

 

Ευχαριστώ για τις χρησιμότατες πληροφορίες για την ποιότητα εικόνας DVD- BD PLAYER.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβαζεις το Subtitle Workshop, ανοιγεις με αυτο τους υποτιτλους που σου κανουν το προβλημα και τους αποθηκευεις με την καταληξη .ass (με το ιδιο filename παλι φυσικα που εχει και το αρχειο της ταινιας). Απο .srt δηλαδη σε .ass :-)

 

σε ευχαριστω πολυ! χρειαζεται να κανω καμια μετατροπη και στον ηχο? γιατι διαβασα για dts και ac3 αλλα δεν πολυκαταλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολυ! χρειαζεται να κανω καμια μετατροπη και στον ηχο? γιατι διαβασα για dts και ac3 αλλα δεν πολυκαταλαβα...

 

Μονο στα mkv αρχεια που εχουν dts ηχο, κατεβαζεις αυτο --> http://www.softpedia.com/get/Multimedia/Video/Encoders-Converter-DIVX-Related/MKV2AC3.shtml και κανεις τη μετατροπη, το τελικο σου αρχειο θα εχει ηχο ac3 που υποστηριζει η τηλεοραση σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο στα mkv αρχεια που εχουν dts ηχο, κατεβαζεις αυτο --> http://www.softpedia.com/get/Multimedia/Video/Encoders-Converter-DIVX-Related/MKV2AC3.shtml και κανεις τη μετατροπη, το τελικο σου αρχειο θα εχει ηχο ac3 που υποστηριζει η τηλεοραση σου ;)

 

πολύ καλό εργαλείο :-):-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...