Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελικά αυτό το inkpad κάλο μου φαίνεται(8"),ειδικά σε έμενα που διαβάζω pdf,άλλα και τα 200 ευρα πολλά μου κάθονται :unsure:

φίλε ο κατερελος είναι παλιό αξιόπιστο κατάστημα (φωτογραφικά είδη) δεν θα έχεις πρόβλημα,το άλλο δεν το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά το πήρα από το Homelike. Μια χαρά. Τετάρτη νύχτα έκανα την παραγγελία, Πέμπτη πρωί με πήραν για επιβεβαίωση, Παρασκευή μεσημέρι με ειδοποίησαν και πήγα και παρέλαβα.

Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές, με την έννοια ότι το απολαμβάνω. Χρειάζεται λίγο ψάξιμο για να το στήσεις όπως θέλεις και δεν έχω τελειώσει ακόμα. Έκανα downgrade το firmware στην Link.png Site: έκδοση 4.4 και πέρασα Koreader, Coolreader και αυτό το Link.png Site: προγραμματάκι για cbr (το οποίο δουλεύει τέλεια). Παρόλα αυτά, ακόμα χρησιμοποιώ κυρίως τον default viewer του.

Γενικά, πολύ καλή αίσθηση στο χέρι, το μέγεθος και το design μου αρέσει πολύ, η μπαταρία φαίνεται πολύ καλή και το φώς μια χαρά.

Στα αρνητικά βάζω ότι είναι λίγο αργό σε κάποιες περιπτώσεις βιβλίων, τις οποίες δεν έχω αναλύσει επαρκώς ακόμα. Στα epub, σε όσα έχω ανοίξει, οι αλλαγές σελίδας μου φαίνονται πιο αργές από ότι στο Nook Touch μου και πιο αργές και από τις αλλαγές ενός text pdf που τυχαίνει να διαβάζω τώρα στο Inkpad. Επίσης, ίσως το κοντράστ του να μην είναι σούπερ σε σχέση με άλλες σύγχρονες συσκευές, αλλά δεν έχω ασφαλές μέτρο σύγκρισης.

Να ξεκαθαρίσω πάντως ότι σε συνθήκες κανονικής ανάγνωσης, δεν έχω συναντήσει μέχρι στιγμής τίποτα που να με χαλάσει-ενοχλήσει-αποσπάσει. Αντίθετα απολαμβάνω ιδιαίτερα την εμπειρία του διαβάσματος.

Προσωπικά πιστεύω ότι το μεγαλύτερο μέγεθος και η ποιότητα κατασκευής-αίσθηση που σου δίνει, αξίζουν τα έξτρα χρήματα. Αν δεν είσαι στη φάση να αλλάζεις κάθε χρόνο συσκευή και διαβάζεις αρκετά, το παραπάνω 80άρι δεν είναι κάτι τραγικό.

Επεξ/σία από hispanos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για όσους ήθελαν να αγοράσουν το kindle PW2,η amazon το έχει -20% για 2 μέρες.Στα 100$ από τα 120$.

Πάνω κάτω το έξοδο των μεταφορικών.

Όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε. :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μήπως κανένας σας ενδιαφέρεται για ανταλλαγή ενός reader με xbox360E 250gb και 8 παιχνίδια;

ΤοXbox είναι αχρησιμοποίητο, είμαι από Θεσσαλονίκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για K3 έριξα μια γρήγορη ματιά αλλά δεν βρήκα κάτι. Υπήρχε παλιότερα ένα τέτοιο λεξικό αλλά τώρα πια δεν είναι διαθέσιμο (ούτως ή άλλως δεν έπαιρνε καλές κριτικές). Για Paperwhite σύμφωνα με όσα λένε εδώ, είναι δωρεάν. Δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να μεταφέρει το λεξικό από το ένα Kindle στο άλλο. Ίσως δοκιμάσω να βρω λίγο χρόνο.

 

edit: άκυρο, μόλις είδα ότι το παραπάνω ισχύει μόνο για PW2 και πάνω (έκδοση 5.6+). Εγώ δυστυχώς έχω το PW πρώτης γενιάς με την 5.4.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Guys, αγόρασα ένα e-book από το amazon και το έχω στον υπολογιστή μου γιατί δεν έχω kindle. Υπάρχει κάπου το .mobi αρχείο ώστε να μπορέσω να το περάσω σε άλλο e-reader?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχω καιρό να χρησιμοποιήσω την εν λόγω εφαρμογή (Kindle για PC), δεν θυμάμαι ακριβώς που σώνονται τα βιβλία. Λογικά όμως η κατάληξη δεν θα είναι .mobi αλλά .azw

 

Νομίζω πως από το Kindle (την εφαρμογή, όχι τη συσκευή), μπορείς να ορίσεις που θα αποθηκεύονται τα βιβλία. Προτείνω να ρίξεις μια γρήγορη ματιά στο My Documents. Ίσως να βρίσκεται στο C:\Users\<username>\Documents\Kindle\

 

Aν δεν έχει κάτι εκεί, τότε κοίτα στο C:\Users\<username>\AppData\Local\

 

Το τελευταίο κάπου πρέπει να έχει ένα φάκελο που θα περιέχει το "Kindle" στο όνομά του. Ακόμα καλύτερα ψάξε για azw αρχεία. Ενδεχομένως το βιβλίο να μην έχει αποθηκευθεί με το κανονικό του όνομα αλλά με κάποιο τυχαίο αλφαριθμητικό. Εννοείται πως για να το διαβάσει το e-reader που ανέφερες, θα πρέπει να σπάσεις το DRM μέσω Calibre.

 

edit: περισσότερα εδώ (στο εδάφιο "Back up Kindle books using Kindle desktop app").

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω ένα ereader. Πριν 2 χρόνια πήρα στη κοπέλα μου το Kobo Touch (νομίζω) από saturn Γερμανίας, 50 ευρώ.

Βγήκε πάρα πολύ καλό και είναι πολύ ευχαριστημένη.

 

Τώρα όμως θέλω άλλο ένα για να διαβάζω και εγώ. Και δυστυχώς δε βρίσκω το ίδιο σε αυτή τη τιμή.

 

Κοιτώντας τα διάφορα μοντέλα θα μου άρεσε κάτι σαν το ONYX BOOX M96  :devil:  αλλά βγαίνει πανάκριβο :cry:

 

Πρακτικά:

Θα περνάω τα βιβλία με usb (αν και θέλω να κάνω έναν online server για όλη την οικογένεια με όλα μας τα βιβλία - wifi?? ).

Θέλω να διαβάζει όλα τα βιβλία, ανοικτά/κλειστά, epub, mobi, κτλ κτλ.

PDF δε με νοιάζει.

Μνήμη δε με νοιάζει γιατί άντε να έχω 10 βιβλία max κάθε φορά.

Φωτισμός δεν είναι απαραίτητος, αν και δεν θα ήταν άσχημο (πρέπει να το δοκιμάσω κάποια στιγμή).

 

Τώρα ψιλοδιαβάζω στο κινητό μου, 4.7 οθόνη και τη παλεύω.

 

Δυνατότητα αγοράς από Γερμανία (άμεσα - γονείς) και ΗΠΑ/Καναδά (ανάλογα με το πότε θα έρθουν οι θείοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο να προτείνω (πέρα από το Kindle που γνωρίζω καλύτερα*), αφού τον τελευταίο καιρό δεν πολυπαρακολουθώ την αγορά. Να πω όμως τη γνώμη μου με κάποιες γενικές παρατηρήσεις.

 

Αφού δεν σε ενδιαφέρει το pdf δεν βλέπω γιατί να κοιτάξεις τις 10 ίντσες του Onyx (ακόμα κι αν έδινες τα 300+ ευρώ). Ως σκέτο ereader είναι μάλλον ογκώδες (πχ. δεν θα μπορείς να το μεταφέρεις σε τσέπη εκτός σπιτιού) και περισσότερο θα βόλευε όποιον ήθελε και υποστήριξη για pdf.

 

Θεωρώ πως ο φωτισμός σε βάθος χρόνου είναι απαραίτητος και αποτελεί τεράστια ευκολία. Καλά τα πορτατίφ ή τα φορητά LED λαμπάκια με μπαταρία, αλλά σαν τον ενσωματωμένο φωτισμό δεν έχει.

 

Μνήμη όση και να έχει, θα χωράει σίγουρα αρκετές εκατοντάδες βιβλία οπότε δεν υπάρχει θέμα εκεί.

 

Ο online server είναι μάλλον overkill, ένας απλός φάκελος σε Dropbox ή Copy αρκεί. Μπορεί να μοιραστεί σε όλους τους χρήστες, αν και δεν είμαι βέβαιος κατά πόσο θα μπορούν εύκολα να κατεβάζουν τα βιβλία απευθείας σε ereader (σε PC/laptop/κινητό είναι πανεύκολο, αφού υπάρχει client).

 

Σε κινητό πραγματικά δεν κατάφερα να διαβάσω ποτέ πάνω από 10-20 σελίδες, ακόμα και στις 4-5 ίντσες. Υπάρχει όμως κόσμος που δεν έχει πρόβλημα.

 

Τι να πω, ρίξε μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες 5-10 σελίδες της συζήτησης να δεις ποια πρόσφατα μοντέλα θεωρούνται ότι αξίζουν τα λεφτά τους.

 

* Εφόσον το ereader σε ενδιαφέρει να διαβάζει όλους τους τύπους βιβλίων, τότε σίγουρα τα Kindle δεν κάνουν για σένα (άσχετα αν στην τελική μπορούν να διαβάσουν τα πάντα μέσω ξεκλειδώματος και μετατροπής από Calibre).

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ο online server είναι μάλλον overkill, ένας απλός φάκελος σε Dropbox ή Copy αρκεί. Μπορεί να μοιραστεί σε όλους τους χρήστες, αν και δεν είμαι βέβαιος κατά πόσο θα μπορούν εύκολα να κατεβάζουν τα βιβλία απευθείας σε ereader (σε PC/laptop/κινητό είναι πανεύκολο, αφού υπάρχει client).

 

 

 

Τα Pocketbook έχουν εφαρμογή που συγχρονίζει με Dropbox. Είναι πανεύκολο να το στήσεις. Μετά απλά συνδέεσαι στο ίντερνετ, τρέχεις την εφαρμογή και σου σκάνε τα βιβλία κατευθείαν στη βιβλιοθήκη σου.

 

Επίσης, οπωσδήποτε συσκευή με φωτισμό.

Επεξ/σία από hispanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Onyx ήταν πιο πολύ για το android και τις πολλές δυνατότητες.

 

Ο online server είναι για τις ευκολίες. Ήδη έχω vps με owncloud. Δεν θα ήταν ωραίο να μπορώ να σώζω πρόοδο μου σε ένα βιβλίο και να το διαβάζω από όπου θέλω μετά; Ή να ανεβάζω τα βιβλία και η θεία μου στην Αμερική να κάνει ένα browse και να επλέγει; (κάτι σαν το goodreads, με τα αρχεία μαζί όμως).

 

Φωτισμό θα βάλω.

 

Kindle θα αποφύγω γιατί να μην μπλέκω με μετατροπές (βαριέμαι, όχι τίποτα άλλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω ένα ereader. Πριν 2 χρόνια πήρα στη κοπέλα μου το Kobo Touch (νομίζω) από saturn Γερμανίας, 50 ευρώ.

Βγήκε πάρα πολύ καλό και είναι πολύ ευχαριστημένη.

 

Τώρα όμως θέλω άλλο ένα για να διαβάζω και εγώ. Και δυστυχώς δε βρίσκω το ίδιο σε αυτή τη τιμή.

 

Κοιτώντας τα διάφορα μοντέλα θα μου άρεσε κάτι σαν το ONYX BOOX M96  :devil:  αλλά βγαίνει πανάκριβο :cry:

 

Πρακτικά:

Θα περνάω τα βιβλία με usb (αν και θέλω να κάνω έναν online server για όλη την οικογένεια με όλα μας τα βιβλία - wifi?? ).

Θέλω να διαβάζει όλα τα βιβλία, ανοικτά/κλειστά, epub, mobi, κτλ κτλ.

PDF δε με νοιάζει.

Μνήμη δε με νοιάζει γιατί άντε να έχω 10 βιβλία max κάθε φορά.

Φωτισμός δεν είναι απαραίτητος, αν και δεν θα ήταν άσχημο (πρέπει να το δοκιμάσω κάποια στιγμή).

 

Τώρα ψιλοδιαβάζω στο κινητό μου, 4.7 οθόνη και τη παλεύω.

 

Δυνατότητα αγοράς από Γερμανία (άμεσα - γονείς) και ΗΠΑ/Καναδά (ανάλογα με το πότε θα έρθουν οι θείοι).

Ίσως κάτι σε Boyue T62+ που είναι φθηνό(105€ δίχως μεταφορικά) και έχει όλα που θέλεις(εκτός από το server που δεν ξέρω πως θα το κάμεις);

Ειδάλλως θα πρέπει να δώσεις 230+€ για το 8" Onyx i86,εάν θέλεις μεγάλη οθόνη.

Από εκεί και πέρα οιαδήποτε φθηνό reader τα κάμει όλα με το calibre.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...