Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Praetorianos να φανταστώ οτι διαβάζεις σε portrait kai oxi se wide screen. Λόγω του σχολίου που έκανες για τα μικρά γράμματα, γιατι έχω την εντύπωση πως σε widescreen θα είναι κανονικά τα γράμματα των pdf ;η κανω λάθος;

Ναι, επειδή δεν έχω πρόβλημα με τα γράμματα δεν θέλω να αλλάζω σελίδα κάθε δύο παραγράφους σε widescreen, αλλά έχεις δίκιο, ίσως κάποιος βολεύεται καλύτερα έτσι.

 

Ποιο e-reader έχεις και πόσο διαρκεί η μπαταρία του θυμάσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ρε παιδια καμια αλλη εταιρεια στυλ byserv ξερουμε?

 

---------- Προσθήκη στις 21:17 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:05 ----------

 

κανεις?

 

ξηξκηξκηξκ

 

---------- Προσθήκη στις 21:37 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:17 ----------

 

ακυρο

 

μολις πηρα email απο την byserv με τελικο κοστος 160€ και παραδοση σε 2-3 εβδομαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες! Το τελευταίο διάστημα την ψάχνω και εγώ για ένα e-reader. Είχα παραγγείλει το kindle 3 αλλά τελικά ακύρωσα την παραγγελία μου για τους εξής λόγους:

- το βιβλιοπωλείο της Amazon έχει απίστευτη ποικιλία και εξαιρετικές τιμές αλλά και πάλι θεωρούν όλους τους μη Αμερικανούς "κότσους" μιας και χρεώνουν τα βιβλία πολύ ακριβότερα από ότι εντός Αμερικής...

- δεν υπάρχουν καθόλου ελληνικοί τίτλοι

- όλα τα άλλα βιβλιοπωλεία, καθώς και τα ελληνικά που σιγά σιγά κάνουν την εμφάνισή τους, πωλούν σε μορφη DRM epub ή DRM pdf που δεν αναγνωρίζεται από το kindle.

Δοκίμασα με προγράμματα που κάνουν μετατροπή DRM pdf σε pdf (αγόρασα δοκιμαστικά 1-2 βιβλία από ελληνικά βιβλιοπωλεία) για να δω αν θα μπορούσα στο μέλλον να αγοράζω ελληνικό περιεχόμενο και να το βλέπω στο kindle μου, και το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Πολύ κακό το αποτέλεσμα της μετατροπής (θολά pdf). Το πρόβλημα είναι ότι αν αγοράσεις τώρα kindle είσαι πάντα δεμένος στο άρμα της Amazon, καθώς όλα τα βιβλία σου θα είναι σε μορφή που δε διαβάζονται από άλλους e-readers, πράγμα που θεωρώ απαράδεκτο.

Περισσότερο ψήνομαι για αγορά του καινούριου Sony PRS-650, όμως με απασχολεί το θέμα της υποστήριξης ελληνικών. Κάπου διάβασα ότι δεν έχει καλή υποστήριξη μη Λατινικών χαρακτήρων. Είχε κανείς από τους ιδιοκτήτες Sony e-reader τέτοια προβλήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Sony PRS-650 για pdf σε στηλες εχει λειτουργια 2 και 3 column split mode, δηλ. χωριζει τις στηλες σε 4σελιδες κατι σαν crop, επισης εχει σταθερο ζουμ, κλειδωνεις το ζουμ και δεν χρειαζεται ζουμ καθε φορα που γυρνας σελιδα, σεν εχει ομως wi-fi, περιμενομε το orizon,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, επειδή δεν έχω πρόβλημα με τα γράμματα δεν θέλω να αλλάζω σελίδα κάθε δύο παραγράφους σε widescreen, αλλά έχεις δίκιο, ίσως κάποιος βολεύεται καλύτερα έτσι.

 

Ποιο e-reader έχεις και πόσο διαρκεί η μπαταρία του θυμάσαι?

 

δεν εχω reader και εγω ψάχνομαι, παντός η μπαταρία σου φαίνεται πος έχει πρόβλημα.

 

---------- Προσθήκη στις 16:54 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:46 ----------

 

το Sony PRS-650 για pdf σε στηλες εχει λειτουργια 2 και 3 column split mode, δηλ. χωριζει τις στηλες σε 4σελιδες κατι σαν crop, επισης εχει σταθερο ζουμ, κλειδωνεις το ζουμ και δεν χρειαζεται ζουμ καθε φορα που γυρνας σελιδα, σεν εχει ομως wi-fi, περιμενομε το orizon,

 

σορυ αλλα δεν καταλαβα τη λειτουργια 2 και 3 column split mode, μιποσ μπορείς να γινεις λιγο ποιο αναλυτικος;

 

όσο για το PRS-650, στα 299Ε είναι πάρα πολλά http://www.papasotiriou.gr/product.peripherals.asp?pfid=1968364&prid=1222595

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορυ αλλα δεν καταλαβα τη λειτουργια 2 και 3 column split mode, μιποσ μπορείς να γινεις λιγο ποιο αναλυτικος;

 

όσο για το PRS-650, στα 299Ε είναι πάρα πολλά http://www.papasotiriou.gr/product.peripherals.asp?pfid=1968364&prid=1222595

 

το PRS-650 το ειδα amazon 229 δολαρια, το μικροτερο ολοιδιο αλλα 5 ιντσες και χωρις επεκταση μνημης PRS-350 με 179 δολλαρια = 129 ευρω,

 

εχεις ενα αρχειο pdf , το κειμενο σε καθε σελιδα ειναι διαμορφωμενο 2 στηλες, δηλ. διστηλο οπως εφημεριδα, περιοδικα, αυτο σημαινει μικροτερα γραμματα, λυσεις οπως ζουμαρισμα, landscape, μεγεθος γραμματων κτλ. προμηνυει ταλαιπωρια, τι κανει η λειτουργια 2 και 3 column split mode ;; χωριζει τη σελιδα με τις δυο στηλες σε 4 τεταρτα και μοιραζει τις 2 στηλες σε 4 σελιδες, δηλ. αντι μια σελιδα διστηλο εχεις 4 σελιδες μονοστηλο, δηλ. μοιαζει με crop, κατι ειναι κι αυτο, μπορει να γλυτωνεις το χρονο που χρειαζεσαι για να κανεις κροπαρισμα το αρχειο pdf στον υπολογιστη πριν το εισαγεις στη συσκευη ereader,

 

το ειδα στη διευθυνση εδω, εχει ενα βιντεο που δειχνει τη λειτουργια,

http://www.the-ebook-reader.com/prs-650-pdf-review.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το kindle 3 wifi σε αυτη την φαση ειναι η καλυτερη/value for money προταση

 

ας καταφερω να διαβασω ολα τα ελληνικα pdf που εχω και μεχρι τοτε βλεπουμε για αγορα ελληνικων βιβλιων και drm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το Cybook Orizon εχει αρκετα μεγαλη τιμη τοτε το kindle και εγω νομιζο οτι ειναι σχεδόν μονόδρομος. Απλά το orizon εχει το multitouch που απλά θα είναι απαιχτο για τη δουλεια του reader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επαναλαμβάνω τη (βασική μου) ερώτηση: ξέρει κανείς τι υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων προσφέρουν τα Sony PRS-350 και 650; Στην υποστήριξη ενός βιβλιοπωλείου που ρώτησα μου είπαν ότι αναγνωρίζει ελληνικά μόνο σε pdf. Αυτό γενικά θα μου αρκούσε αλλά με φοβίζει το πως "αναγνωρίζει" τα ελληνικά: τα "βλέπει" ως φωτογραφία πάνω στο pdf ή σαν κανονικό κείμενο, επομένως μπορεί να κάνει auto-wrap του κειμένου κτλ. Γιατί αν είναι να διαβάζουμε όλα τα ελληνικά κείμενα σε landscape mode...

Επεξ/σία από ikar6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω τη (βασική μου) ερώτηση: ξέρει κανείς τι υποστήριξη ελληνικών χαρακτήρων προσφέρουν τα Sony PRS-350 και 650; Στην υποστήριξη ενός βιβλιοπωλείου που ρώτησα μου είπαν ότι αναγνωρίζει ελληνικά μόνο σε pdf. Αυτό γενικά θα μου αρκούσε αλλά με φοβίζει το πως "αναγνωρίζει" τα ελληνικά: τα "βλέπει" ως φωτογραφία πάνω στο pdf ή σαν κανονικό κείμενο, επομένως μπορεί να κάνει auto-wrap του κειμένου κτλ. Γιατί αν είναι να διαβάζουμε όλα τα ελληνικά κείμενα σε portrait mode...

Στο PRS 600 πάντως ορισμένα ελληνικά pdf που έχω τα κάνει rescale κανονικά (auto wrap). Τα υπόλοιπα που δεν κάνει φαντάζομαι είναι εικόνα.

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες στους τίτλους βιβλίων και έχω ακόμα απορία γιατί όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στο PRS 600 πάντως ορισμένα ελληνικά pdf που έχω τα κάνει rescale κανονικά (auto wrap). Τα υπόλοιπα που δεν κάνει φαντάζομαι είναι εικόνα.

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι δεν αναγνωρίζει ελληνικούς χαρακτήρες στους τίτλους βιβλίων και έχω ακόμα απορία γιατί όχι.

 

Λογικό μου φαίνεται να μη "διαβάζει" τους τίτλους, αφού επίσημα δεν έχει ελληνικά fonts. Για αυτό το λόγο δε μπορεί να "δει" και ελληνικά doc από ότι κατάλαβα.

Επέτρεψέ μου όμως να επιβεβαιώσω κάτι, ξέρω ότι γίνομαι κουραστικός αλλά είναι σημαντικό να το ξέρω πριν τα "σκάσω": με βάση την απάντησή σου καταλαβαίνω ότι αν έχεις ένα επίσημο DRM-pdf e-book αγορασμένο από ελληνικό βιβλιοπωλείο (άρα δε θα είναι απλά μια σκαναρισμένη εικόνα), μπορείς να κάνεις αύξηση του μεγέθους της (ελληνικής) γραμματοσειράς όπως σε ένα αντίστοιχο αγγλικό έγγραφο (και με το αντίστοιχο auto-wrap), σωστά; Ή μήπως σε αναγκάζει να κάνεις ζουμ στο pdf για να μεγαλώσεις τα γράμματα (επομένως πιθανότατα και pan για να δεις όλο το κείμενο αν είσαι σε portrait mode ή εναλλακτικά να γυρίσεις σε landscape mode για να αποφεύγεις το pan);

Εναλλακτικά με το βιβλίο που αναφέρω (γιατί μπορεί να μην έχει χρειαστεί να αγοράσεις) έχεις δοκιμάσει να διαβάσεις κάποιο ελληνικό manual σε pdf μορφή; Ή να τυπώσεις κάποιο κείμενο word δικό σου σε pdf και να το περάσεις στο reader; Σε αυτές τις περιπτώσεις μπορείς να αλλάξεις το μέγεθος της γραμματοσειράς όταν πας να το διαβάσεις ή πρέπει να κάνεις ζουμ αν είσαι σε portrait;

Επεξ/σία από ikar6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα PDF είναι κειμένου ή εικόνας με βάση το πώς έχουν δημιουργηθεί, η συσκευή δεν παίζει ρόλο. Το reflow δεν έχει σχεση με τη γλώσσα, άρα και στον Sony Reader γίνεται και στα ελληνικά. Τώρα, ο Sony Reader με τα ελληνικά PDF δεν έχει πρόβλημα, πρόβλημα θα υπάρχει με τα doc και txt αρχεία στα ελληνικά, όπως και ότι δεν μπορείς να έχει τίτλους στα ελληνικά (και ελληνικό μενού, αλλά σιγά το θέμα). Αυτοί είναι οι περιορισμοί.

 

Κάνε ένα τεστ αν θες. Πάρε τα αρχεία που σε απασχολούν, βάλ' τα σε μια sd κάρτα, πήγαινε σε έναν Παπασωτηρίου που έχει φέρει τις συσκευές, ζήτησε να δοκιμάσεις το PRS-650 (όχι το 350, δεν έχει slot), βάλε την κάρτα σου και δες πώς πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Ομολογώ ότι το διάβασα δυο τρεις φορές μέχρι να καταλάβω ότι όλο το κατεβατό αναφερόταν στο rescale που έγραψα ότι γίνεται :-)

 

Επειδή δεν θέλω να τα σκάσεις, να απογοητευτείς και μετά να μπεις εδώ να μου τα ψάλλεις κάνε αυτό που λέει ο e-anagnostis. Ελληνικά pdf έχω δοκιμάσει, ελληνικά doc και txt όχι αλλά με το calibre δεν υφίσταται αυτό το πρόβλημα (κάνει αυτόματο convert και upload των επιλεγμένων pdf σε epub).

 

Αν θέλεις να είσαι πιο σίγουρος, ψάξε σε αυτό το thread, ένας άλλος χρήστης με είχε ρωτήσει ακριβώς το ίδιο πράγμα και είχα κάνει και τότε τεστ και μάλιστα με pdf από διαδικτυακές εφημερίδες και του είχα απαντήσει πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...