Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως είπε ο nzeppos είνσι σχετικό. Τα epub ή τα mobi ή οι περισσότεροι τύποι αρχείων έχουν προσαρμόσιμο μέγεθος γραμματοσειράς, στοίχισης, πυκνότητας, ακόμα και για τα pdf υπάρχουν εφαρμογές που το προσαρμόζουν στην συσκευή που έχεις.  (k2pdfopt). Εμένα απλώς δεν μ' αρέσουν, όπως δεν μ' αρέσει να διαβάζω και βιβλία σε πόκετ μέγεθος.

Στα Kindle μπορείς να ανεβάζεις ότι βιβλία θέλεις εφ' όσον δεν έχουν προστασία βέβαια.

Κατά τ' άλλα ισχύει η τελευταία παράγραφος σου, το δικό μου στις 8 ίντσες ζυγίζει κάτω από 200 γραμμάρια οπότε το παίρνω ακόμα και στην παραλία και δεν κουράζει το χέρι, μεγαλύτερα είναι ωραία αλλά δεν είναι για το κρεβάτι να είσαι ξαπλωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, unameit είπε

Δεν σου ειναι δηλαδη αρκετα τα reviews που υπαρχουν εκει εξω απο ατομα  που ειναι περισσοτερο εξειδικευμενοι & εχουν τη δυνατοτητα να προμηθευτούν τα περισσοτερα, να κανουν συγκρισεις στα lab τους και να δεις τα αποτελεσματα?

Επισης ενα market share του 53.30% , δεν ειναι αρκετο , να σε πείσει πως ο βασιλιας ειναι ενας?

Επειδή εγώ είχα και έχω περισσότερες της μιας συσκευές στις 6", θα έλεγα το kindle σίγουρα δεν είναι το Α και το Ω. 

Ο κύριος λόγος επικράτησης δεν έχει να κάνει με την ποιότητα της συσκευής/firmware, αλλά στο πόσο μεγάλο ποσοστό της αγοράς έχει το amazon στην πώληση ebooks και στο οικοσύστημα που προσφέρει. 

Προσωπικά πάντα η καλύτερη συσκευή που έχω στις 6" είναι με διαφορά το pocketbook touch HD 2 και 2+ χρόνια δεν έχω σκεφτεί να το αντικαταστήσω. Συνήθως άλλαζα συσκευές κάθε 8-12 μήνες. Προσφέρει πολύ περισσότερα με την ίδια τιμή (τουλάχιστον όταν το είχα αγοράσει). 

Γενικά η τελευταία φορά που θυμάμαι το kindle να είχε σαφές προβάδισμα στην ποιότητα/HW ήταν το kindle 3(keyboard) το μακρινό 2010, η οποία είχε περάσει από τα χέρια μου (πριν καταλήξω στο cybook orizon) και ήταν εξαιρετική.  

Τώρα ίσως το kindle oasis είναι καλή επιλογή, αλλά στα 230€ είναι τελείως εκτός λογικής για 6αρα συσκευή. Τόσα περίπου έδωσα για 8" με android. 

49 λεπτά πριν, drdedus είπε

Μάλλον θα παω σε μεγαλύτερο απο τις 6.

Να πιάσουμε ενα στα χέρια μας να δούμε πως είναι.

Ευχαριστώ για την πληροφορία με την γραμματοσειρά.

Οπως καταλαβαίνεις ειμαι εντελώς άσχετος.

Δεν αμφιβάλλω και φαντάζομαι οτι παρα του οτι πρόκειται για κατι "κλειστό θα έχει αφήσει η Amazon παράθυρο για να κάνεις ότι κανείς και με τα αλλα.

1)Εσυ δηλαδή αν διάλεγες κάτι αλλο εκτος απο αυτό ποίο θα ηταν το πρώτο που θα κοιταγες?

2) Δεν θα ήθελες ένα λίγο μεγαλύτερο?

Αρα θέλω 7 η 8 για να μπορώ λίγο ευκολότερα να διαβάζω pdf αλλά όχι παραπάνω για να είναι εύκολο στην χρήση οπως καταλαβαίνω.

Έτσι είναι?

Για PDF θα σε έλεγα να πας (εάν το αντέχει η τσέπη σου) στις 9", επειδή τα 8αρια δεν εμφανίζουν την σελίδα 1:1 και το scaling είναι hit or miss.

Στο onyx book note που έχω τα PDF εμφανίζονται εξαιρετικά (ασπρόμαυρα φυσικά) και θα έλεγα ότι έχουν το καλύτερο native PDF software reader που έχω δει. 

Είναι πιο ακριβά από άλλες κινέζικες επιλογές, αλλά επειδή την πάτησα με το mars, θα έλεγα ότι αξίζει τα λεφτά (για τα άτομα που διαβάζουν πολύ).

Στις 8" είναι αρκετά βολικό να διαβάζεις (με δύο συσκευές που έχω), αλλά προσωπικά δεν αλλάζω την ευκολία/αναγνωστική εμπειρία των 9.7".

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολυ κατατοπιστικός.

Μια ένσταση/ερωτηση.

Εχω ένα tablet 9.7, μου φαίνεται λίγο μεγάλο για να μπορώ να το κρατάω εύκολα το βράδυ στι κρεβάτι και για να το κουβαλάω λόγω μεγέθους.

Οπότε λογικά θα πρέπει να κάνω και θυσίες για να έχω τα pdf όπως λες

Είναι έτσι?

 

 

Καλό θα ηταν μπούνε στην αρχική σε σποιλερ 5, 10 απόψεις γιατι φαντάζομαι τα έχετε γράψει άπειρες φορές.

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει σε ένα 10ιντσο τάμπλετ πάρα πολλά βιβλία. Πάνω από 100 σίγουρα. Η αλήθεια είναι πως είναι κουραστικό πρώτα στο χέρι και μετά στα μάτια. Βέβαια υπάρχουν εφαρμογές που κάνουν την ανάγνωση πιο άνετη και ξεκούραστη. Ο λόγος που το χρησιμοποιώ είναι επειδή σχεδόν όλα μου τα βιβλία είναι σε μορφή pdf.  

Έχοντας αναγνώσει βιβλίο απο e-reader,  να σημειώσω πως το διάβασμα εκεί είναι πολύ πιο ξεκούραστο και άνετο.

Καταλήγοντας να πω ότι η μεσοβέζικη λύση δεν είναι και ότι καλύτερο. Αν θες να μπαίνεις στο ίντερνετ, πάρε τάμπλετ Αν θες να διαβάζεις βιβλία, πάρε ereader. Ωστόσο, η ανάγνωση σε τάμπλετ δεν είναι αδύνατη. Απλά, κουράζεσαι πιο εύκολα.

ΥΓ. δεν γνωρίζω την άνεση ανάγνωσης αρχείου pdf σε erader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, drdedus είπε

Ευχαριστώ πολυ κατατοπιστικός.

Μια ένσταση/ερωτηση.

Εχω ένα tablet 9.7, μου φαίνεται λίγο μεγάλο για να μπορώ να το κρατάω εύκολα το βράδυ στι κρεβάτι και για να το κουβαλάω λόγω μεγέθους.

Οπότε λογικά θα πρέπει να κάνω και θυσίες για να έχω τα pdf όπως λες

Είναι έτσι?

Καλό θα ηταν μπούνε στην αρχική σε σποιλερ 5, 10 απόψεις γιατι φαντάζομαι τα έχετε γράψει άπειρες φορές.

Δεν είναι το ευκολότερο να διαβάζεις στο κρεβάτι, προσωπικά έχω θήκη που αναδιπλώνει και διαβάζω στο πλάι με το reader να "κάθεται" στην θήκη. 

Πάντως είναι καθαρά πιο ελαφρύ από το galaxy tab που έχω στις ίδιες ίντσες.

Πάντα κάτι δίνεις και κάτι κερδίζεις. Για αυτό τα μυθιστορήματα τα διαβάζω σε 6" και τα βιβλία με εικόνες(ιστορικά/τεχνικά)/PDF στο μεγάλο. 

|

Όπως έγραψες πρέπει να ζυγίσεις τι θέλεις περισσότερο, γιατί δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμη μια λύση για όλα.

Βλέπεις μονοπώλιο η e-ink εδώ και δεκαετία+ και έτσι δεν έκαναν καμία ουσιαστική προσπάθεια να βελτιώσουν το προϊόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

διάβασα και εγώ όλα τα τελευταία νέα και είμαι εδώ και λίγο καιρό στην αναζήτηση ενός reader. Έχω μια μικρή εμπειρία με ένα cybook horizon της bookeen από το 2011. Το budget μου είναι μέχρι 150 ευρώ. Διάβασα όλα τα reviews στο ιντερνετ και τώρα μετά από πολύ ψάξιμο είμαι ανάμεσα στα kobo clara hd και pocketbook lux 4. Να πω ότι θα διαβάζω περισσότερο κείμενο, λογοτεχνία αλλά και κάποια Pdf Που θα είναι περισσότερο κείμενο με ελάχιστες φωτογραφίες (τομέας ψυχολογίας). Ποιο από τα δύο μου προτείνετε ως καλύτερο; Από την άλλη αξίζει να ξεπεράσω λίγο το  στο budget μου και να πάρω το Pocketbook Touch HD 3?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα βλέπω στο Kindle στα 80 από Γερμανία, ή στα 93,77 € με αποστολή στην Ελλάδα !

Σε αυτή τη τιμή νομίζω ότι είναι VFM !!!

ΑΚΥΡΟ!!! Πρόκειται για το απλό, ΟΧΙ το pw3. Βιάστηκα!

Επεξ/σία από aposporis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boyue likebook mars

21 ώρες πριν, giorgos04 είπε

Έχω διαβάσει σε ένα 10ιντσο τάμπλετ πάρα πολλά βιβλία. Πάνω από 100 σίγουρα. Η αλήθεια είναι πως είναι κουραστικό πρώτα στο χέρι και μετά στα μάτια. Βέβαια υπάρχουν εφαρμογές που κάνουν την ανάγνωση πιο άνετη και ξεκούραστη. Ο λόγος που το χρησιμοποιώ είναι επειδή σχεδόν όλα μου τα βιβλία είναι σε μορφή pdf.  

Έχοντας αναγνώσει βιβλίο απο e-reader,  να σημειώσω πως το διάβασμα εκεί είναι πολύ πιο ξεκούραστο και άνετο.

Καταλήγοντας να πω ότι η μεσοβέζικη λύση δεν είναι και ότι καλύτερο. Αν θες να μπαίνεις στο ίντερνετ, πάρε τάμπλετ Αν θες να διαβάζεις βιβλία, πάρε ereader. Ωστόσο, η ανάγνωση σε τάμπλετ δεν είναι αδύνατη. Απλά, κουράζεσαι πιο εύκολα.

ΥΓ. δεν γνωρίζω την άνεση ανάγνωσης αρχείου pdf σε erader.

Ευχαριστώ εννοούσα οτι 9.7 ιντσες μου φαίνονται μεγάλες, γι'αυτό και η σύγκριση με το τάμπλετ.

Εχω καταλάβει οτι δεν πρόκειται να παρω κατι και για ίντερνετ και για βιβλία γιατί δεν υπάρχει.

Θα θέλαμε να πάμε στις 10 που λεει ο long Tom για να κερδίσουμε και το 1:1 στα pdf αλλα σκέφτομαι μήπως είναι το μέγεθος μεγάλο και είναι καλύτερα να πάμε κοντά στις 8.

Οπότε κοιτάμε το pocketbook inkpad 3 που είπαμε στις 7.8 ιντσες, το boyue likebook mars (μήπως ξέχασα κάποιο?) αλλα για να επιλέξω θα ήθελα αν μπορείτε να δείξτε επιγραμματικά γιατι σας κούρασα  μοντέλα απο 7 μέχρι 9 ιντσες για να επιλέξουμε τελικά.

Κάτι που δεν αναφέρθηκε και μας κάνει να σκεφτόμαστε τι είπε longTom είναι ότι συχνα τραβάμε φωτογραφίες τα κείμενα αλλα και τα εκθέματα απο μουσεία αλλά και βιβλία τα οποία δεν υπάρχουν εύκολα η καθόλου

Αυτα συνήθως χάνονται στις χιλιάδες φωτογραφίες μέσα σε sd, σκληρούς η cloud.

Για την περίπτωση αυτή τι λύσεις υπάρχουν αλλά και πώς πρέπει να σκεφτούμε αν θέλουμε να κάνουμε την ανάγνωση αυτών των λήψεων εύκολη.

Να πω βέβαια εδώ οτι μάλλον είμαστε υπερβολικοί κάνοντας αυτή την ερώτηση μιας και η πλειονότητα των βιβλίων θα είναι "φυσιολογικά και οχι σαν αυτά.

Απλά το αναφέρουμε να δούμε και απόψεις για αυτή την περίπτωση.

Ευχαριστούμε.

 

(Βέβαια να πω οτι με την παρούσα κατάσταση σκέφτομαι μήπως είναι σωστό να έχουμε βασικό κριτήριο τα χρήματα μιας και δεν ξέρουμε πότε θα δουλέψουμε ξανα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νέο μοντέλο 2020, Onyx Boox Nova2 !

Επίσης 2020 έγχρωμο iReader C6, 6" suck αλλά το θέμα είναι να γίνει η αρχή και να το υιοθετήσουν και άλλοι.

(*iReader C6 will start to be shipped on April 30)

Επεξ/σία από Havik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω πως καποιοι μπερδευουν τους ορους ebook-reader με tablet , που δημιουργηθηκαν για διαφορετικο σκοπο το καθενα, και απευθυνονται σε διαφορετικες προτιμησεις "πελατων".

Μεγαλυτερη οθονη, εγχρωμη, περισσοτερες λειτουργιες κλπ. ειναι δευτερευοντα χαρακτηριστικα ,

αντιθετως

Αυτονομια μπαταριας , πρακτικοτητα μεταφορας (βαρος), οθονη ξεκουραστη, αναλυση ppi, ειναι χαρακτηριστικα που επιζητα ενας "βιβλιοφαγος"

Ενα αρθρο για να αποκρυσταλλώσει κανεις τις προσωπικες του αναγκες.

https://thewiredshopper.com/e-readers-vs-tablets/

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, unameit είπε

Νομιζω πως καποιοι μπερδευουν τους ορους ebook-reader με tablet , που δημιουργηθηκαν για διαφορετικο σκοπο το καθενα, και απευθυνονται σε διαφορετικες προτιμησεις "πελατων".

Μεγαλυτερη οθονη, εγχρωμη, περισσοτερες λειτουργιες κλπ. ειναι δευτερευοντα χαρακτηριστικα ,

αντιθετως

Αυτονομια μπαταριας , πρακτικοτητα μεταφορας (βαρος), οθονη ξεκουραστη, αναλυση ppi, ειναι χαρακτηριστικα που επιζητα ενας "βιβλιοφαγος"

 

Δεν θα συμφωνήσω με τα πρώτα.

Συμφωνώ για την μπαταρία, το βάρος, την οθόνη και τα ppi

Συμφωνώ ότι δεν χρειάζονται έξτρα χαρακτηριστικά όπως το browsing ας πούμε.

Διαφωνώ για το μέγεθος και το χρώμα και εξηγούμαι. 

Εξ' αρχής ο λόγος νομίζω που έγινε στάνταρ μέγεθος οι 6 ίντσες δεν είναι το βάρος ή η ευκολία μεταφοράς, και το δικό μου που είναι 7,8 ελαφρύ είναι και μεταφέρεται εύκολα, ήταν για να κρατηθεί χαμηλά το κόστος. Όμως ένα ebook reader δεν αρκεί να μπορείς να διαβάζεις βιβλία, πρέπει να μπορεί να αντικαθιστά την αίσθηση που σου δίνει ένα πραγματικό βιβλίο όσο αυτο΄είναι δυνατό και με τις 6 ίντσες αυτό δεν γίνεται. Ακόμα για βιβλία που περιέχουν εικόνες, διαγράμματα, πίνακες απλώς χρειάζονται περισσότερες ίντσες.

Αλλά ας υποθέσουμε ότι οι 6 ίντσες είναι αρκετές σε όλους για να διαβάζουν κείμενο. Χρόνια τώρα πολλοί περιμένουμε έγχρωμα readers για να μπορούμε να διαβάζουμε εξίσου ξεκούραστα κόμικς, περιοδικά, και φυσικά μεγαλύτερες οθόνες γι' αυτόν τον σκοπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δυνατότητα για χρώμα δυστυχώς ήταν και παραμένει μακρινό όνειρο, αν και για τα συνηθισμένα βιβλία (βλ. λογοτεχνικά) θα έκανε διαφορά κυρίως σε χάρτες ή σπανιότερα σε φωτογραφίες βιογραφικών έργων.

Για το μέγεθος τώρα οπωσδήποτε οι 6 ίντσες δεν είναι αρκετές για όλους, πιστεύω όμως ότι καλύπτουν την πλειοψηφία του κόσμου γιατί πιθανολογώ πως οι περισσότεροι αγοράζουν τα ebook readers πρωτίστως για ανάγνωση συνηθισμένων βιβλίων και λιγότερο για διαγράμματα, πίνακες κλπ.

Εξού και ο λόγος που 9 χρόνια τώρα ποτέ δεν σκέφτηκα να αγοράσω μεγαλύτερη οθόνη. Από τις πρώτες μέρες συμβίωσης με το ebook reader  (Kindle 3 keyboard) πήρα απόφαση ότι δεν με ενδιέφερε να διαβάσω pdf ή τεχνικά συγγράμματα σε αυτό. Εφόσον αυτή τη στιγμή είμαι καλυμμένος με όσα μου παρέχει το Kindle Voyage, αν κάποια στιγμή σκεφτώ να αναβαθμίσω πιθανώς θα κοιτάξω για περισσότερες ίντσες (9-10") ακριβώς για να έχω και μια δεύτερη συσκευή που θα χειρίζεται τα pdf, τα διαγράμματα και τα συναφή. Αλλά δεν νομίζω ότι θα με ενδιέφερε να κάτσω να διαβάσω εκεί το τάδε βιβλίο επιστημονικής φαντασίας. Θέμα συνήθειας είναι περισσότερο. Κάτι παρόμοιο με αυτό που κάνει ο LongTom:

Αναφορά σε κείμενο

Για αυτό τα μυθιστορήματα τα διαβάζω σε 6" και τα βιβλία με εικόνες(ιστορικά/τεχνικά)/PDF στο μεγάλο. 

 

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nzeppos είπε

Η δυνατότητα για χρώμα δυστυχώς ήταν και παραμένει μακρινό όνειρο, αν και για τα συνηθισμένα βιβλία (βλ. λογοτεχνικά) θα έκανε διαφορά κυρίως σε χάρτες ή σπανιότερα σε φωτογραφίες βιογραφικών έργων.

 

Στις 29/3/2020 στις 2:47 ΜΜ, Havik είπε

Επίσης 2020 έγχρωμο iReader C6, 6" suck αλλά το θέμα είναι να γίνει η αρχή και να το υιοθετήσουν και άλλοι.

(*iReader C6 will start to be shipped on April 30)

Δεν την ξέρω την εταιρεία, έχουν υπάρξει και περιπτώσεις που έταζαν απίστευτα πράγματα διάφορες εταιρείες που δεν ίσχυαν. 

Πάντως η συγκεκριμένη τεχνολογία για πρώτη φορά μάλλον δεν είναι μακρινό όνειρο, δεδομένου ότι την έχει αναπτύξει η e ink που έχει και το μονοπώλιο στις ασπρόμαυρες οθόνες και υποτίθεται είναι θα είναι έτοιμη προς διάθεση τους επόμενους μήνες.

Το χρώμα είναι απαραίτητο ακόμα και σε διαγράμματα, πόσες φορές δεν μου έχει τύχει να βλέπω διαγράμματα με γραμμές που έχουν χρώμα αλλά εγώ να μην ξέρω ποια είναι τι.

Να δούμε και την τιμολόγηση μόνο, σε 6 ίντσες δεν βλέπω τον λόγο να δώσει κάποιος πολλά χρήματα για να πάρει έγχρωμη οθόνη αφού ούτως ή αλλως κόμικς και περιοδικά δεν θα μπορεί να διαβάζει.

Το 8 είναι το μίνιμουμ και δεδομένου ότι τα ασπρόμαυρα readers κάνουν πάνω από 200 ευρώ τα έγχρωμα θα κάνουν πάνω από 300 στο άνετο και δεν βλέπω να υπάρχουν και πολύ που θα τα αγοράσουν στην πρώτη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Conan2046 είπε

Δεν την ξέρω την εταιρεία, έχουν υπάρξει και περιπτώσεις που έταζαν απίστευτα πράγματα διάφορες εταιρείες που δεν ίσχυαν. 

Πάντως η συγκεκριμένη τεχνολογία για πρώτη φορά μάλλον δεν είναι μακρινό όνειρο, δεδομένου ότι την έχει αναπτύξει η e ink που έχει και το μονοπώλιο στις ασπρόμαυρες οθόνες και υποτίθεται είναι θα είναι έτοιμη προς διάθεση τους επόμενους μήνες.

Το χρώμα είναι απαραίτητο ακόμα και σε διαγράμματα, πόσες φορές δεν μου έχει τύχει να βλέπω διαγράμματα με γραμμές που έχουν χρώμα αλλά εγώ να μην ξέρω ποια είναι τι.

Να δούμε και την τιμολόγηση μόνο, σε 6 ίντσες δεν βλέπω τον λόγο να δώσει κάποιος πολλά χρήματα για να πάρει έγχρωμη οθόνη αφού ούτως ή αλλως κόμικς και περιοδικά δεν θα μπορεί να διαβάζει.

Το 8 είναι το μίνιμουμ και δεδομένου ότι τα ασπρόμαυρα readers κάνουν πάνω από 200 ευρώ τα έγχρωμα θα κάνουν πάνω από 300 στο άνετο και δεν βλέπω να υπάρχουν και πολύ που θα τα αγοράσουν στην πρώτη φάση.

Προσωπικά περιμένω καμία 400αρια+ και ίσως κοντά 500 για high-end για το 8", επειδή ήδη νέα 8αρια έχουν γύρω στα 350€ εάν πας σε καλή συσκευή (onyx boox).

Εάν τα review δείξουν ότι δεν έχει η εν λόγω τεχνολογία τα μειονεκτήματα των αντίστοιχων του 2012 και είναι όντως αξιόλογη πρόταση, προσωπικά θα το αγοράσω. Όχι φυσικά στις 6", επειδή δεν διαβάζω γιαπωνέζικά και μη κόμιξ και έτσι μου είναι άχρηστο το χρώμα σε αυτό το μέγεθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...