Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Σε τέτοια τιμή πάει μόνο (σχετικά) μικρές συσκευές, 6"-6.8"-7" και μεταχειρισμένα. 
Οι μικρές συσκευές ΔΕΝ είναι καλές για PDF, εάν φυσικά δεν είναι μόνο κείμενο σε PDF με σωστό σκανάρισμα/φορμάτ true PDF. 
Αυτά που σε γράφω έχουν μεγάλη σημασία επειδή οι περιορισμοί είναι αρκετοί. Αυτές οι συσκευές φτιάχτηκαν για epub & mobi και για το PDF πρέπει να ξέρεις πέντε πράγματα και να προετοιμαστείς για καταστάσεις που ίσως το βιβλίο που θέλεις δεν διαβάζεται εύκολα. 

Επίσης είναι το καλύτερο εάν κατεβάσεις στον Η/Υ σου το calibre. Το καλύτερο για την διαχείριση της βιβλιοθήκης σου και μπορείς να το αλλάξεις και στα Ελληνικά, όλα τα μενού-υπομενού εννοώ.
Μπορείς να αλλάξεις και PDF σε βιβλία epub-mobi, αλλά τα αποτελέσματα ίσως δεν είναι 100% πάντα.

Από εκεί και πέρα οι επιλογές σου είναι (χοντρικά):

  • Kindle paperwhite -> με την υπηρεσία αυτόματης μετατροπής της amazon (για αυτό έχουν γραφεί διάφορα σε αυτό το νήμα). Σχετικά μεγάλη συσκευή, πολύ φιλική στους χρήστες που δεν ξέρουν πολλά, αλλά βασίζεσαι αποκλειστικά στην amazon για αλλαγή φορμάτ στα βιβλία σου. Εάν δεν κατεβάσεις προγράμματα σαν το calibre. Θεωρητικά παίρνει PDF, αλλά τα kindle είναι στην κυριολεξία τα χειρότερα στο να διαβάζεις PDF. 
  • pocketbook touch HD3, το οποίο είναι αξιοπρεπές στα PDF (αρκετά καλό με koreader, αλλά εκεί μάλλον είναι πάνω από το απλό plug-play) και καλή συσκευή γενικά. Είναι λίγο αναιμική και αυτό επηρεάζει κυρίως μεγάλα PDF. 
  • Βλέπω ότι έχουν και το onyx poke 3 σε ελληνικά μαγαζιά για <200€. Ίσως αξίζει να το δεις, εφόσον είναι android και έχει την καλύτερη native εφαρμογή για PDF. Φυσικά είναι αρκετά ακριβό για συσκευή 6".
  • Μια άλλη εναλλακτική είναι το Tolino Vision 5, το οποίο είναι το kobo forma, αλλά με "γερμανικό" λογισμικό. Είναι πιο περιορισμένο, αλλά επειδή είναι καλή τιμή και στις 8"( θα μπορείς να διαβάζεις πιο άνετα PDF), το βάζω στην λίστα. Βέβαια είναι ρίσκο γιατί προσωπικά δεν ξέρω πολλά για το λογισμικό, πέρα ότι μπορείς να κάνεις sideload, και πόσο ικανό είναι ή τι περιορισμούς έχει. Η συσκευή είναι εξαιρετική ως κατασκευή, αυτό το ξέρω καλά γιατί έχω το kobo forma. 

Έχει κι άλλες συσκευές, όπως το libra H2O-Libra 2, αλλά δεν τις βλέπω διαθέσιμες.

Τελικά είναι δική σου επιλογή και εφόσον δεν χρησιμοποιείς epub-mobi να ξέρεις ότι πάντα οι επιλογές για καλή συσκευή θα είναι λιγότερες. 

ευχαριστω παρα πολυ! Κατατοπιστικος! Να εισαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά! Νέος κάτοχος Kobo Clara, αντιμετωπίζω ένα θεματάκι με ενοικιασμένα βιβλία. 

1) Ενοικιάζω το e-book και το κάνω download σε μορφή .acsm. 
2) To ανοίγω στο Adobe Digital Editions, ως epub.
3) To περνάω στο Kobo
4) Κάνω eject, και αποσυνδέω το kobo από το PC.

Μετά όταν ανοίγω το Kobo, δεν υπάρχει πουθενά το βιβλίο που μόλις πέρασα. 

Κάνω κάτι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, leftis95 είπε

Καλησπέρα παιδιά! Νέος κάτοχος Kobo Clara, αντιμετωπίζω ένα θεματάκι με ενοικιασμένα βιβλία. 

1) Ενοικιάζω το e-book και το κάνω download σε μορφή .acsm. 
2) To ανοίγω στο Adobe Digital Editions, ως epub.
3) To περνάω στο Kobo
4) Κάνω eject, και αποσυνδέω το kobo από το PC.

Μετά όταν ανοίγω το Kobo, δεν υπάρχει πουθενά το βιβλίο που μόλις πέρασα. 

Κάνω κάτι λάθος;

Νοικιασμένο από που;  εφόσον έχει προστασία drm, κατέβασε το calibre και το  dedrm plugin και πέρνα το από κει πρώτα. Έχει οδηγίες λίγες σελίδες πιο πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια καλησπερα,θελω να διαβασω στο kindle σκαναρισμενα pdf,εχω τις εξεις επιλογες:μετατροπη μεσω calibre σε azw3,μετατροπη γραμματοσειρας μεσω k2pdf,δεν τα πειραζω καθολου και τα στελνω μεσω mail στο kindle.Τι προτεινετε?

Τα pdf που διαβαζω αφορουν παλια αστυνομικα και γουεστερν βιπερ και μυθιστορηματα χωρις εικονες,το μονο που θελω να βρω ειναι πια μεθοδος θα κανει την καλυτερη μορφοποιηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω να δοκιμάσεις το ίδιο βιβλίο και με τις τρεις μεθόδους και να αποφασίσεις.

Εγώ μάλλον θα επέλεγα τη λύση του k2pdfopt με αποκοπή των περιθωρίων της σελίδας. Αν έβρισκα πολύ μικρά τα γράμματα και για να αποφύγω το scroll, θα επέλεγα ανακατανομή του κειμένου χωρίς να πολυενδιαφέρομαι για την πρωτότυπη σελιδοποίηση. Συνήθως έτσι διαβάζω σκαναρισμένα pdf στο δικό μου Cybook 6''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση,και εγω το k2pdf χρησιμοποιω σε default mode και font size 10,5.Σε μερικα ειδικα στα βιπερ βγαινουν καλα,αλλα ομως μου βγαινουν με κακη μορφοποιηση,μικρα γραμματα σε καποιες σελιδες και μεγαλα σε αλλες.Εχεις να προτεινεις καποιες ρυθμισεις στο k2pdf opt?Σκεφτομουνα να τα μετατρεψω σε azw3 μεσω calibre αλλα δεν νομιζω οτι αυτο θα δωσει καλα αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω δοκιμασει ποτε το k2pdf οποτε δεν ξερω πως θα ειναι συγκριτικα με αυτο που θα σου προτεινω παρακατω αλλα θα ελεγα αν μπορεσεις, να το δοκιμασεις να δεις πως λειτουργει.

Για να μετατρεψω pdf σε mobi ή azw3 για το kindle ανοιγω το pdf αρχειο με Word (παιζει σιγουρα με office 360, με τα αλλα δεν ξερω) και οταν ζηταει να το μετατρεψει για να το ανοιξω παταω ναι και περιμενω. Αναλογως το pc στο οποιο τρεχει και ποσο μεγαλο αρχειο ειναι, το κανει και μετα το σωζεις ως docx το οποιο πλεον μπορεις να μετατρεψεις μια χαρα σε kindle ebook. Ειδικα σε βιβλια που δεν ειχαν καθολου εικονες το εκανε τελεια σχεδον με πολυ λιγα λαθη στη μετατροπη απο εικονα σε κειμενο.

Το calibre δεν τα παει καλα στη μετατροπη απο pdf σε οτιδηποτε εχω δοκιμασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ίσως έχει να κάνει με την ποιότητα του πρωτότυπου. Οι δικές μου ρυθμίσεις είναι:

800x600 pixels, 167 dpi (η ανάλυση της οθόνης του δικού μου reader)
Max columns: 1, Document Resolution Factor: 1, και τσεκ στα
Smart line breaks: 0.200, Erase vertical lines, Fast Preview.
Αν θέλω ανακατανομή του κειμένου, τσεκάρω το Re-flow text - με αυτή την επιλογή μπορεί να συμβούν διάφορα τρελά με το κείμενο σε κάποιες σελίδες.

Επίσης να πω ότι χρησιμοποιώ μια αρκετά παλιά έκδοση του k2pdfopt (την 2.42) επειδή οι νεότερες, για κάποιον λόγο που δεν ξέρω, κρασάρουν στον υπολογιστή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι θα κανω σε ευχαριστω.

53 λεπτά πριν, ilias12369 είπε

Παιδια καλησπερα,θελω να διαβασω στο kindle σκαναρισμενα pdf,εχω τις εξεις επιλογες:μετατροπη μεσω calibre σε azw3,μετατροπη γραμματοσειρας μεσω k2pdf,δεν τα πειραζω καθολου και τα στελνω μεσω mail στο kindle.Τι προτεινετε?

 

20 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Για να ειμαι ειλικρινης δεν εχω δοκιμασει ποτε το k2pdf οποτε δεν ξερω πως θα ειναι συγκριτικα με αυτο που θα σου προτεινω παρακατω αλλα θα ελεγα αν μπορεσεις, να το δοκιμασεις να δεις πως λειτουργει.

Για να μετατρεψω pdf σε mobi ή azw3 για το kindle ανοιγω το pdf αρχειο με Word (παιζει σιγουρα με office 360, με τα αλλα δεν ξερω) και οταν ζηταει να το μετατρεψει για να το ανοιξω παταω ναι και περιμενω. Αναλογως το pc στο οποιο τρεχει και ποσο μεγαλο αρχειο ειναι, το κανει και μετα το σωζεις ως docx το οποιο πλεον μπορεις να μετατρεψεις μια χαρα σε kindle ebook. Ειδικα σε βιβλια που δεν ειχαν καθολου εικονες το εκανε τελεια σχεδον με πολυ λιγα λαθη στη μετατροπη απο εικονα σε κειμενο.

Το calibre δεν τα παει καλα στη μετατροπη απο pdf σε οτιδηποτε εχω δοκιμασει.

Σε ευχαριστω πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...