Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 7 πουλάνε ταχύτερα από οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, μα δεν μιλάμε μόνον για την πληροφορική.

 

Σε άλλους κλάδους η απουσία εξειδίκευσης δεν έχει επαγγελματικό αντίκρυσμα.

Και ούτε όλα τα εργαλεία μαθαίνονται γρήγορα δυστυχώς, διότι συχνά η φιλοσοφία και ο τρόπος δουλειάς στο καθένα τους είναι τελείως διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν θεωρείς φυσιολογικό - μόνος σου το είπες - δικηγόρος να γράψει 500 σελίδες σε latex δείχνει πολλά...

Δεν μίλησα για latex,για Open/LibreOffice μίλησα.

 

Off-topic:

Τέλος, μην προσβάλλεσαι

Δεν χρειάζεται να συζητάς με κάποιον αν τον θεωρείς αρρωστημένο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε θα ταν γαμάτο σε μια δουλειά που θα λέει απαιτούμενες γνώσεις photoshop,AutoCAD κτλ να πας και να πεις ξέρω GIMP,GIMP και GIMP;

Όχι δε θα ταν;

 

Και όλες αυτές τις γνώσεις στα GIMP,GIMP και το GIMP θα τις είχες πάρει στα 5 χρόνια της σχολής σου,ενώ τώρα τζάμπα οι σπουδές,να δες και το επίσημο αδιαμφισβήτητο link που το γέννησε το ίδο το internet (δεν το γραψε άνθρωπος αυτό αλλά το ίδιο το internet)

http://en.windows7sins.org/

 

Aν και ακόμα δε μ απαντήσανε

Γιατί GNU/Linux κι όχι *BSD; :cry:

 

Μην δεν το έγραψε αλλά το 3χ3σ3; :Ρ

 

Και φαντάσου έτσι, είσαι πολιτικός μηχανικός, πας κόντρα στην autodesk και έχεις ένα οποιοδήποτε openCAD, και πρέπει να συνεργαστείς και με άλλους, ομορφιές σου λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500 σελ. στο ΟΟ γράφονται αν είναι απλό κείμενο.

Αλλά κατηγορίες όπως δικηγόροι, δημοσιογράφοι κλπ που είναι λιγότερο εξοικοιωμένοι τεχνικά θα στραφούν

στο ΜSoffice επειδή αυτό υπάρχει παντού, είναι καλό και δεν θα τους δημιουργήσει κανένα πρόβλημα συμβατότητας

ή συνεργασίας με τους γύρω τους.

Δυστυχώς το OO έχει πολύ δρόμο ακόμα.

Όποιος μπορει να βρει τσάμπα το ΜSoffice το παίρνει με κλειστά μάτια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και φαντάσου έτσι, είσαι πολιτικός μηχανικός, πας κόντρα στην autodesk και έχεις ένα οποιοδήποτε openCAD, και πρέπει να συνεργαστείς και με άλλους, ομορφιές σου λέω.

 

 

Πέστα ντε !!!

 

Υπάρχουν όμως λύσεις όπως το IntelliCAD που έχει ταυτόσημο interface και τις δυνατότητες του autocad αλλά κοστίζει σχεδόν ΔΕΚΑ φορές ΛΙΓΟΤΕΡΟ.

 

Δεν είναι ανοικτό ούτε ελεύθερο αλλά προϊόν κοινοπραξίας.

Και νομίζω αυτή είναι μια καλή λύση που θα έπρεπε να επεκταθεί σε όλα τα εμπορικά προγράμματα στον επαγγελματικό χώρο.

Αυτό χρειαζόμαστε. Το intellicad το βάζεις και είναι σα να έχεις autocad.

Μιλάμε για σχεδόν πλήρη ταύτιση σε όλα. Όχι απλή ομοιότητα όπως OO vs MSoffice που έχουν ασυμβατότητες σε πολλά.

Aν η κοινοπραξία έφτιαχνε ένα ελεύθερο ή ανοικτό cad που είχε διαφορές από το autocad θα είχε αποτύχει παταγωδώς....

Το ίδιο πρέπει να γίνει και σε άλλο λογισμικό που χρησιμοποιείται ευρέως.

 

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ασυμβατότητες που έχουν όσοι δε χρησιμοποιούν MS Office έχουν δημιουργηθεί από το ίδιο το πρόγραμμα και την εκδότρια εταιρεία όμως. ;)

 

Όσες φορές μου ζήτησαν κάτι στη σχολή πάντως, για σπάσιμο τους είπα ότι έχω μόνο Mac, οπότε αν θέλουν τους δίνω το πολύ μέχρι pdf. Και ξίνιζαν τα μούτρα τους διότι σκίζονται για .doc απ'ότι κατάλαβα. Αλλιώς τους είπα να μου αγοράσουν άδειες χρήσης για Windows + MS Office. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Οι ασυμβατότητες που έχουν όσοι δε χρησιμοποιούν MS Office έχουν δημιουργηθεί από το ίδιο το πρόγραμμα και την εκδότρια εταιρεία όμως. ;)

 

 

Και στην περίπτωση του autocad το ίδιο. Οι διαφορές προέρχονται από αυτό και την autodesk.

Αλλά δεν μπορείς να πεις για σπάσιμο στην εταιρία "εγώ δεν δουλεύω στο autοcad".

Όχι, αν μπορείς πες το. Δε σε παίρνει όπως στο πανεπιστήμιο διότι θα σου δείξουν την πόρτα,

 

To autocad είναι πρακτικά stantard και οτιδήποτε παρόμοιο πρέπει να το ακολουθεί και να συνεργάζεται άψογα

μαζί του για να έχει την προτίμηση των επαγγελματιών χρηστών.

Οι άνθρωποι στην κοινοπραξία το κατάλαβαν, άφησαν τις ιδεολογικές μαγκιές και υιοθέτησαν άλλη στάση.

Έφτιαξαν το intellicad που ακολούθησε το autocad στα πάντα. (Εκτός από την τιμή).

Interface autocad, δυνατότητες autocad αλλά δέκα φορές φτηνότερο σε κόστος αγοράς και αναβαθμίσεις.

Δεν είπαν "αυτό που κάνει το autocad δεν είναι διεθνές στάνταρ άρα εμείς δεν το βάζουμε". Θα είχαν αποτύχει.

 

Αυτό δεν έγινε με το OO δυστυχώς.

Έπρεπε να βρεθεί τρόπος τουλάχιστον η συμβατότητα να είναι πλήρης.

Ενώ τώρα τι γίνεται ; oι χρήστες που δεν διέπονται από ιδεολογία ενάντια στην MS (οι περισσότεροι δηλαδή)

δεν το βάζουν για να μην έχουν προβλήματα με τους γύρω τους...

 

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ασυμβατότητες που έχουν όσοι δε χρησιμοποιούν MS Office έχουν δημιουργηθεί από το ίδιο το πρόγραμμα και την εκδότρια εταιρεία όμως. ;)

 

Όσες φορές μου ζήτησαν κάτι στη σχολή πάντως, για σπάσιμο τους είπα ότι έχω μόνο Mac, οπότε αν θέλουν τους δίνω το πολύ μέχρι pdf. Και ξίνιζαν τα μούτρα τους διότι σκίζονται για .doc απ'ότι κατάλαβα. Αλλιώς τους είπα να μου αγοράσουν άδειες χρήσης για Windows + MS Office. :P

 

αυτό δεν έχει καμιά σχέση όμως αν θες να κάνεις τη δουλειά σου,εκτός αν πιστεύεις ότι θα αλλάξει το 90% για να είναι συμβατό το υπόλοιπο 10%,μάλλον τ αντίθετο ε;

CFT1003_09090938876.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό δεν έχει καμιά σχέση όμως αν θες να κάνεις τη δουλειά σου,εκτός αν πιστεύεις ότι θα αλλάξει το 90% για να είναι συμβατό το υπόλοιπο 10%,μάλλον τ αντίθετο ε;

CFT1003_09090938876.png

 

Δες σε ποση ωρα θα στο βγαλουν αναξιοπιστο το πινακακι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό δεν έχει καμιά σχέση όμως αν θες να κάνεις τη δουλειά σου,εκτός αν πιστεύεις ότι θα αλλάξει το 90% για να είναι συμβατό το υπόλοιπο 10%,μάλλον τ αντίθετο ε;

CFT1003_09090938876.png

 

Δε με ενδιαφέρει αν χρησιμοποιώ .doc ή .odt ή οτιδήποτε. Με νοιάζει να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με το λογισμικό της επιλογής μου.

 

Και η MS δε μου δίνει αυτή τη δυνατότητα. Και μιλάω σαφώς για τον «πόλεμο» που έχει κηρύξει με τον οποιονδήποτε άλλο και σπάει συνεχώς την όποια συμβατότητα υπάρχει μεταξύ των προγραμμάτων. Να αλλάξει το 10% λοιπόν. Να το αφήσει όμως η κωλο-MS να αλλάξει, όχι να σφραγίζει με 400 τρόπους τα πρότυπά της ώστε όποιος προσπαθεί να την ακολουθήσει να βρίσκει φραγμούς.

 

Εν ολίγοις η αντίθεσή μου είναι στο ότι η MS δε σε αφήνει να χρησιμοποιήσεις τα πρότυπά της για να αναγκάσει το σύνολο του κόσμου να έρθει στη δική της πλατφόρμα. Όχι το ποια πρότυπα χρησιμοποιούμε. Εάν άφηνε τους άλλους να εκμεταλλευτούν το .docx στο 100% ώστε να έχω συμβατότητα από όποιο OS και σουίτα γραφείου θέλω, πάσο. Μέχρι τότε την καταριέμαι νυχθημερόν για τις αθέμιτες πρακτικές της και εναντιώνομαι όσο μπορώ. Να ήταν οκ να καθόμουν στ' αυγά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εσυ το θεωρείς αξιόπιστο; κάτι χιλιάδες σέρβερς τρέχουν λίνου και κάτι εκατομύρια χρήστες και δεν ξεκολλήσει από το 0.85% από το 2000;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιλάω σαφώς για τον «πόλεμο» που έχει κηρύξει με τον οποιονδήποτε άλλο και σπάει συνεχώς την όποια συμβατότητα υπάρχει μεταξύ των προγραμμάτων.

Να αλλάξει το 10% λοιπόν. Να το αφήσει όμως η κωλο-MS να αλλάξει, όχι να σφραγίζει με 400 τρόπους τα πρότυπά της ώστε όποιος προσπαθεί να την ακολουθήσει να βρίσκει φραγμούς.

 

Εν ολίγοις η αντίθεσή μου είναι στο ότι η MS δε σε αφήνει να χρησιμοποιήσεις τα πρότυπά της για να αναγκάσει το σύνολο του κόσμου να έρθει στη δική της πλατφόρμα.

Όχι το ποια πρότυπα χρησιμοποιούμε. Εάν άφηνε τους άλλους να εκμεταλλευτούν το .docx στο 100% ώστε να έχω συμβατότητα από όποιο OS και σουίτα γραφείου θέλω, πάσο.

 

Aυτό είναι σωστό.

Αλλά και οι χρήστες πρέπει να ξέρουν ότι η αγορά δεν είναι χαμελαίοντας και σε μερικές περιπτώσεις είναι πολύ δύσκαμπτη.

Την περίοδο '90-'00 , για δέκα χρόνια, το office εκτόπισε καθολικά όλες τις σουίτες γραφείου παντού.

Και τότε η MS δεν χρησιμοποιούσε αθέμιτες πρακτικές. Οι χρήστες την επέλεγαν διότι βολεύονταν.

Ε, τώρα δεν μπορούν να την ξεφορτωθούν. Κανείς δεν φταίει παρά το κεφάλι τους.

 

Και είπαμε, οι μαγκιές στην αγορά εργασίας γενικώς δεν περνάνε. Εκεί πρέπει να είσαι ελαστικός.

Αν πεις "εγώ δεν χρησιμοποιώ autocad διότι δεν χωνεύω την autodesk" θα φας πόρτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως iliaskr αργά η γρήγορα θα καταλάβεις ότι το gnu/linux στην ουσια δεν είναι τίποτα άλλο από ειναι ένα firmware για τους servers της ΙΒΜ και της ΝΕC, εξου και η ανεπίτρεπτη "ελαστικότητα" στο ΑΡΙ όσον αφορά τη συμβατότητα με παλιά binaries, και το γεγονός οτι όλο το χρήμα πέφτει στο kernel (και μόνο στο kernel), ενώ ταυτόχρονα το χρήμα που πέφτει για την ανάπτυξη των sound και graphics stack είναι μηδενικό και το θέμα έχει αφεθεί εντελώς στην κοινότητα (με τα... bugιασμενα αποτελέσματα που ανέφερες σε προηγούμενο ποστ).

Ναι υπάρχουν οι canonical, novel και αυτοι απο το meego, που παλεύουν το desktop, αλλά είναι σαν να μου λες ότι οι τύποι από το pimp my ride μπορούν να υποκαταστήσουν τους

design engineers μιας εταιρίας. Απλά δεν.

 

Άμα δεν θες windows, βαλε macos x, που και unix είναι και τα έχει όλα. Ή έστω solaris . Γενικά βγαλε τις παρωπίδες του stallman και του fsf και ξαναδες όλο το τοπίο της πληροφορικής ξανα από την αρχή. Μπορεί να ανακαλύψεις ότι τα macos x και solaris είναι σαν τα unix συστήματα που προσπάθησε ανεπιτυχώς να αντιγράψει ο stallman κάποτε. Δεν μπορεί, για να έκανε έτσι, κάτι καλό θα είχαν.

 

Υ.Γ. Πάντως άμα είσαι άτομο που ψάχνεται με free software, ελπιζω να πρόλαβες να πάρεις το nexus one, αφού είναι η μόνη "αρχιτεκτονική" που υποστηρίζει το unix-like android (που πλεον δεν είναι linux, αλλά απλώς unix-like) επίσημα, και θα έχεις άλλο ένα καλό λειτουργικό να παίξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To solaris δεν ειναι λειτουργικο για desktop καθως εχει πολυ λιγα προγραμματα σε σχεση με το Linux. Τωρα για macos τι να πω; Θα πρεπει να σκασεις μια περιουσια για δυνατο μηχανημα, το οποιο θα εχει μηδενικη αναβαθμισημοτητα και το κυριοτερο χανεις το opensource του λινουξ. Συγκεκριμενα δες τιμες για ενα i7 μηχανημα και συγκρινε το με τα 1200-1400 ευρω που χρειαζεσαι για να φτιαξεις ενα δικο σου. Ο stallman οσο ακραιος και αν γινεται δεν εχει αδικο σε πολλα απο αυτα που λεει. Οπως επισης ειναι γνωστο οτι η MS ακομα και την δεκαετια 90΄-00' και γενικοτερα σε ολη της την ιστορια δεν χρησιμοποιησε ποτε σωστες πρακτικες (ισως μονο τοτε που εγραψε ο bill για τον altair).

 

Tωρα εταιριες οπως η autodesk εχεις την αισθηση οτι δεν μπορουν να βγαλουν τα προιοντα τους για ολες τις πλατφορμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμενα δες τιμες για ενα i7 μηχανημα και συγκρινε το με τα 1200-1400 ευρω που χρειαζεσαι για να φτιαξεις ενα δικο σου.

 

Μη νομίζεις ότι θα σου βγει πολύ φθηνότερα αν φτιάξεις μόνος σου ένα μηχάνημα αντίστοιχο με τον i7 iMac. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...