Προς το περιεχόμενο

FIFA 12


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Platini δεν πιάνουν και στο online στο είχαμε πεί και παλιότερα το οτι τα άλλαξες και έπαιξες καλά είναι θέμα ψυχολογίας. Εγώ παίζω με 50 ολα και καταφέρνω και κρατάω τη μπάλα. Δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος να τη κρατήσεις προπόνηση θέλει, καθαρό μυαλό και ψυχολογία.

 

Τιπ : οταν νευριάσετε που θα χάσετε μη ξεκινήσετε αλλο παιχνίδι (το ξέρω είναι δύσκολο) εγω λίγες φορές τα έχω καταφέρει να μη παίξω απευθείας αφου χάσω αδικα η ηλίθια. Αλλά όταν έπαιξα το μόνο που κατάφερα ειναι 2η απανοτή ήτα.!

 

@newlynx

Το LB αν παίζεις με τα ίδια buttons που πάιζω και εγώ δε κρατάει τη μπάλα απλα σου δίνει την ευκαιρία να τη γυρίζεις γύρω απο τον εαυτό σου πιο γρήγορα αλλά αν έρθει κάποιος κοντά που ξέρει να αμύνετε θα στη πάρει. Παράτα το lb ξεκίνα να προσπαθείς με τα βελάκια μόνο και σίγουρες πάσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Platini δεν πιάνουν και στο online στο είχαμε πεί και παλιότερα το οτι τα άλλαξες και έπαιξες καλά είναι θέμα ψυχολογίας. Εγώ παίζω με 50 ολα και καταφέρνω και κρατάω τη μπάλα. Δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος να τη κρατήσεις προπόνηση θέλει, καθαρό μυαλό και ψυχολογία.

 

Τιπ : οταν νευριάσετε που θα χάσετε μη ξεκινήσετε αλλο παιχνίδι (το ξέρω είναι δύσκολο) εγω λίγες φορές τα έχω καταφέρει να μη παίξω απευθείας αφου χάσω αδικα η ηλίθια. Αλλά όταν έπαιξα το μόνο που κατάφερα ειναι 2η απανοτή ήτα.!

 

@newlynx

Το LB αν παίζεις με τα ίδια buttons που πάιζω και εγώ δε κρατάει τη μπάλα απλα σου δίνει την ευκαιρία να τη γυρίζεις γύρω απο τον εαυτό σου πιο γρήγορα αλλά αν έρθει κάποιος κοντά που ξέρει να αμύνετε θα στη πάρει. Παράτα το lb ξεκίνα να προσπαθείς με τα βελάκια μόνο και σίγουρες πάσες

 

 

Γεια σου Παντελη! τι κανεις?long time no see ^_^

Κοιτα τοτε ειδικα στην αρχη που κυκλοφορησε το φιφα12 και αρχισα να γραφω εδω ειπα καποιες παρατηρησεις που αν και τις μετεφερα οπως τις βιωσα τις απεδιδα σε cheating και high stats των παιχτων...ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΑ ΤΑ CUSTOM TACTICS TOTE, EIXA ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΤΑ STATS KAI TA SLIDERS... :rolleyes:

Σιγουρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΚΑΚΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ οταν ο αλλος σου κανει τρελο pressing διαρκειας

χωρις να δημιουργουνται μαλιστα κενοι χωροι στην αμυνα του και να σκοραρει κι ολας με 4-5 παιχτες μπροστα και ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 50 ΟΛΑ, δεν μπορει να ειναι, δεν γινεται!

Δεν ισχυριζομαι οτι θα κερδιζεις αν τα αλλαξεις αλλα ειναι μια στρατηγικη, ενα ατου πες το οπως θες...

Μπορει να μην το γνωριζεις αλλα αυτο ισχυε και στο φιφα 11!!!!!

 

Προς @newlynx (Παντελη αμα θες δες το και εσυ :mrgreen: )

 

http://www.youtube.com/watch?v=0BVRP14p54c

 

Σε αυτο το videaki ο τυπος παιζει φιφα 12 και Η2Η και κανει χρηση custom tactics αφου προηγουμενως τα εχει αλλαξει. Τελικα κοιτα που πιανουν στο online Παντελη :-D

 

Θα κλεισω με αυτο: (ειναι απο φορουμ της ΕΑ - παραθετω και το link: http://forum.ea.com/uk/posts/list/1140347.page)

 

Λεει ενας:

 

Ι stopped playing online due to all the 100mph pressure & aggression abusers.

 

 

Αλλος γραφει :

 

All EA have to do to stop these tactics being effective is:

a) actually make pressing and sprinting have an effect on stamina in a game (currently, the team of a player who doesn't pressure is just as tired after 80mins as a player who sprints with Villa for 90 mins)

B) reduce the range of the 0-100 values, so that '100' aggression is the equivalent of the current '80' value.

These tactics completely spoil the game. EA have had years to fix it, yet they clearly show they don't really understand the issue, because they think it was all about the pressure button in LD.

 

Αυτα ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δω και το custom tactics για να πάρω μια ιδέα.

 

Το LB αν παίζεις με τα ίδια buttons που πάιζω και εγώ δε κρατάει τη μπάλα απλα σου δίνει την ευκαιρία να τη γυρίζεις γύρω απο τον εαυτό σου πιο γρήγορα αλλά αν έρθει κάποιος κοντά που ξέρει να αμύνετε θα στη πάρει. Παράτα το lb ξεκίνα να προσπαθείς με τα βελάκια μόνο και σίγουρες πάσες

 

Ναι το γνωρίζω αυτό και το χρησιμοποιώ με μέτρο. Αλλά δεν καταλαβαίνω πως έξω από την περιοχή μου δεν μπορώ να κόψω τους αντίπαλους επιθετικούς. Είναι λες και έχουν κολλημένη την μπάλα πάνω τους και πάνε παράλληλα πχ με την μεγάλη περιοχή χωρίς να κόβονται. Κάνω contain και πίεση με άλλο παίκτη και ΔΕΝ μπορώ να πάρω την μπάλα. Ενώ αντίθετα οι δικοί μου κόβονται για πλάκα. Βέβαια δεν το κάνουν όλοι οι αντίπαλοι αλλά πάρα πολλοί από κατηγορία 3 μέχρι 1.

 

Πάντως αυτό που ειπώθηκε παραπάνω για επιθέσεις με 4-5 επιθετικούς και μια ανάπτυξη που θυμίζει βεντάλια το έχω δει και εγώ. Το μόνο που έχω δει κοντινό στο δικό μου παιχνίδι είναι όταν βάζω High Pressure που ανεβαίνει παραπάνω η μεσαία γραμμή αλλά ποτέ δεν έχω 4-5 επιθετικούς. Επίσης με High Pressure η αντοχή πέφτει γρήγορα ενώ βλέπω τον αντίπαλο να είναι μια χαρά.

 

Όλα αυτά βέβαια είναι παρατηρήσεις ανάλογα πως με το πως παίζει ο καθένας. Βλέπω αντιπάλους να με νικάνε γιατί παίζουν πολύ καλά (πάσες καλές και εκμετάλλευση λαθών) και άλλους που με νικάνε γιατί απλά δεν μπορώ να τους κόψω-πάρω μπάλα. Αλλά είναι τέτοιος ο τρόπος των 2ων που δεν μου φαίνεται φυσικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι περισσοτεροι online players παιζουν ετσι με 100% pressure kai 100% aggression και συστημα 4 1 4 1 (σαν βενταλια) και σκοραρουν για πλακα...

Αυτο ειναι που τελικα με χαλαει στο παιχνιδι...υπηρχε και στο 11...αυτο το ασφυκτικο pressing του αντιπαλου το οποιο προσωπικα εμενα με κουραζει... ασε που το βρισκω αφυσικο για την διαρκεια του.

 

+1000 ρε φίλε. Δε γίνεται 90 λεπτά πίεση χωρίς να κουράζονται. Έπρεπε από κάποιο σημείο και μετά να πηγαίνουν περπατώντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η εξομοίωση της κούρασης (βλ. fatigue) στο Fifa είναι ένα από τα -αρκετά- αδύνατά του σημεία. Παρατηρείστε πως, όσο περνάει η ώρα, η μόνη επίπτωση είναι η πτώση του μέγιστου του turbo-bar. Κατά τ' άλλα ο παίκτης συμπεριφέρεται σαν να έπαιζε... 5 λεπτά και όχι 90. Ίδια μέγιστη ταχύτητα, ίδια επιτάχυνση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Platini λάθος παρατήρηση απο τη βιασύνη μου σήμερα είδα πως έλεγες για τα custom tactics νόμιζα πως έλεγες για τις μπάρες του gameplay.

 

Παρόλα αυτά πάλι θα διαφωνήσω εν μέρη ο τύπος που είναι στο βιντεάκι δε κάνει κάτι σημαντικό δε μπαίνει καθόλου στο team management πρωτού μπεί στο h2h. Τι εννοω, φτιάχνοντας κάποια custom formations ουσιαστικά το μόνο που καταφέρνεις ειναι να εισχωρείς στο h2h ένα δικό σου σύστημα (και μόνο το σύστημα) και όχι τις μπάρες αυτές που φτιάχνει αυτός στο βίντεο αυτές κατατάγονται στο default της ομάδας το οποίο και μπαίνει στο downloading & applying online squads. Αλλωστε αν μπείς στο team management στο H2H δε μπορείς να τις πειράξεις τις μπάρες ωστε να τις φορτώσεις κιολας όπως δείχνει στο 1:22-1:24 (εκεί είναι στο edit teams)

 

Και εγώ παίζω με custom tactics μια στις 2 φορές ανάλογα τον αντίπαλο και την ομάδα που πέρνει. Αλλά όταν λέω custom tactics είναι μόνο το σύστημα που έχω φτιάξει σε exhibition με φίλους το οποίο με βόλεψε κιολας είναι το 4-3-3 αλλά οι επιθετικοί όχι τόσο ανοιγμένοι μεταξύ τους είναι στο όριο της περιοχής και οι 3.

 

@newlynx

Όταν οργανώνεις επίθεση και έχει ο οργανωτής σου τη μπάλα δοκίμασε να σπαμμάρεις το LB θα φύγουν όλοι μπροστά στην αρχή αυτό δε θα σου βγαίνει γιατί θα κλίνονται κιόλας οι παίχτες σου αργότερα θα το πατάς 2 φορές με στιγμιαία το αναλογικό προς τη κατέυθηνση που είναι ο παίχτης που θές να τρέξει θα μένουν άλλοι 2 κοντά σου θα άλλαζεις πάσες με αυτούς και τη κατάλληλη στιγμη τη μπάλα θα τη καταλήγεις στους παίχτες που κάνανε κίνηση.

 

Σκέψου εγώ παίζω με 4-4-2 (ρόμβο στο κέντρο) ή 4-3-3 που είπα παραπάνω και με το που ξεκινάει το παιχνίδι βάζω defensive για να μένει πίσω η άμυνα και ανοίγω τους παίχτες μου με το LB σε κάθε φάση επίθεσης μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα εγω δεν μιλαω πλεον για τετοια θεματα, γιατι δεν βγαινει ακρη και δεν θελω να φαινομαι κολλημενος και να παρεξηγηθω. Ο καθε ενας πιστευει οτι θελει. Οντως αυτο που λεει ο Παντελης ισχυει, το πηρα 2 φορες μεσα σε 4 seasons και μαλιστα παω κατευθειαν με το default συστημα της chelsea χωρις να κανω καμια αλλαγη και παλι σφιχτος ειμαι πισω, γυρναω σωστα τους παιχτες στην αμυνα, δεν τους τραβαω ολη την ωρα μπροστα και νομιζω πως ειμαι κουραστικος για τον αντιπαλο, που προσπαθει, γυρναει την μπαλα γυρω - γυρω απο την περιοχη μου αλλα δυσκολευεται να μπει μεσα. Βασικο η ψυχολογια και η εμπειρια (στο πως δηλαδη θα συμπεριφερθει ο παιχτης σου στο καθε τι που θα του πεις να κανει, τι θα σκεφτει να κανει ο αντιπαλος κλπ) αλλα και το ταλεντο που αλλοι το εχουν εμφυτο (πχ Παντελης) και καποιοι το προσπαθουν (πχ εγω..αχαχ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...χμμμμμ για μενα ειναι πολυ σημαντικο αυτο που δειχνει ο τυπος στο video.

1ον εξηγει πως παιζουν ``οι αλλοι`` στα Η2Η, 2ον δειχνει κατι που εγω μεχρι τωρα αγνοουσα και 3ον ερμηνευα λαθος γιατι δεν ηξερα πως...

 

Αυτο ομως δεν ειναι κατι καινουριο στο φιφα....

videaki φιφα 11 που δειχνει ακριβως αυτη την ``τρελα`` του 100% pressure & aggression εδω :

 

http://www.youtube.com/watch?v=LUAbafYz_K8

 

...στα σχολια στο forum της ΕΑ που αναρτησα στο προηγουμενο post οι παιχτες του fifa 12 αναφερονται με τα χειροτερα λογια για το 100%pressure&aggression, μιλανε για ``κακοποιηση`` του παιχνιδιου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς βαλει ο αντιπαλος οτι θελει. Αν μπορεις να τον ανοιγεις, παει και τελειωσε...

 

Βλεπεις και στο βιντεο ο ''πορτοκαλης'' κανει χαλαρα πασες ηρεμες δεν τρεχει κλπ και ειναι οκ. Τωρα αν δεν καταφερνει να κανει τελικη, ειναι αλλο θεμα. Με χαλαρες πασες, οχι αγχος και κατοχη μπαλας ολα γινονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς βαλει ο αντιπαλος οτι θελει. Αν μπορεις να τον ανοιγεις, παει και τελειωσε...

 

Βλεπεις και στο βιντεο ο ''πορτοκαλης'' κανει χαλαρα πασες ηρεμες δεν τρεχει κλπ και ειναι οκ. Τωρα αν δεν καταφερνει να κανει τελικη, ειναι αλλο θεμα. Με χαλαρες πασες, οχι αγχος και κατοχη μπαλας ολα γινονται.

 

 

 

 

 

...να το ριξουμε στη yoga τοτε ωστε να μην εχουμε αγχος!χαχαχα :mrgreen:

Μα το θεμα μας δεν ειναι αυτο.

ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΥΤΕ ΠΟΣΟ ΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ.

Μιλησα για ρυθμισεις που ισχυουν ονλινε στα Η2Η, διαμορφωνουν τροπο παιχνιδιου και εννοειται πως δεν εισαι ανικητος!

Λιγη προσοχη σε αυτα που γραφω παρακαλω. ^_^

Δες λοιπον και συ με τη σειρα σου στο σημειο ΟΟ:Ο7 στο video του fifa11 κατω δεξια αυτος που παιζει με Ιντερ κανει χρηση custom tactics φαινεται πεντακαθαρα.

Ο πορτοκαλης τρωει 3 μπαλακια στρατηγε μου (θα μπορουσε και να κερδισει-δεν μας ενδιαφερει) επειδη η Ιντερ παιζει αφηνιασμενα (ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!!!)

...ισχυε στο 11, ισχυει στο 12 (το αλλο video που ανεβασα) γι αυτο συνεχιζονται οι διαμαρτυριες- και λογικα θα ισχυει και στο 13 :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων ο καθένας πιστεύει ότι θέλει οσο για το άλλο βίντεο με το 12 σου εξήγησα πλατινί τι παίζει.

 

Υ.Γ : τώρα έπαιξα με το στρατηγο φιλικό και με τις default μπάρες το πίεζα έτσι όπως λέτε εσείς τη πίεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη πανω βλεπουμε h2h? Και γιατι φαινεται η inter να ειναι computer?

 

 

 

 

Στρατηγε μου με δουλευεις? :mrgreen: δεν σχολιαζω καν. Καλα εσυ δεν εγραψες πιο πανω οτι δεν μιλας πλεον για τετοια θεματα? :P

 

Αλλο ενα videaki για τους φιλους που δεν γνωριζουν και εγω νομιζω καπου εδω τελειωσα με το θεματακι!

 

http://www.youtube.com/watch?v=FSDddf-N0v8&feature=player_embedded#!

 

υ.γ Παντελη δεν προσπαθω να σε πεισω αφου δεν το παραδεχεσαι ουτε τον αγαπητο φιλο σου στρατηγο.Τα videakia και οι αναφορες στα custom tactics υπηρχαν πριν τα ανακαλυψω εγω...δυστυχως ζαλισα τους φιλους εδω με ακυρες εικασιες στην αρχη του forum :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...