Προς το περιεχόμενο

Σε διαδικασία πώλησης το e-Shop


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν μίλησα για απλήρωτους υπαλλήλους στο Πλαίσιο ήξερα τι έγραφα όπως ξέρω τι γράφω και για τα κατεστραμένα προϊόντα. Δε μιλάμε βέβαια για τα άδεια μαγαζιά.... Αν πάτε στη Μεταμόρφωση μπορεί να το βρείτε γεμάτο, αν πάς όμως Λάρισα ή Πατρα τότε μόνο για κλάματα είναι τα μαγαζιά. Τυχαίνει να πηγαίνω και στα δύο και γνωρίζω. Μακάρι να μη κλείσει κανένα, δε θέλω να κλεισει κανένα γιατι δε με συμφέρει σαν τελικό καταναλωτή. Αν τα τοπικά μαγαζιά είχαν έστω και συγκρίσιμες τιμές εγω θα ήμουνα ο πρώτος που θα τα υποστήριζα, αλλα ρε παιδιά οταν βλέπουμε αποκλείσεις 100% τότε όσο και να θες κάποιον να τον υποστηρίξεις δε γίνεται.

Ας πουληθούν-αναδιαρθρωθούν αλλά όχι να κλείσουν. Αν κλείσει το e-shop τοτέ θα δείτε μέσα σε μια εβδομάδα που θα φτάσουν οι τιμες και του ΠΛΑΙΣΙΟΥ και των MULTIRAMΑ. Toτε να δείτε κλάμα....

 

Είσαι λάθος. Τα τοπικά μαγαζιά έχουν συνήθως, χαμηλότερες τιμές. Δεν σου λέω να πας να μπεις στην τρύπα με τα σκονισμένα προιόντα του απατεώνα. Υπάρχουν και μικρά μαγαζιά που δουλεύουν τίμια.

 

Το θέμα είναι ότι ο μικρός σου δίνει τη μνήμη 35€ με 6% κέρδος και το πλαίσιο/eshop κτλ 38€ με 30% κέρδος. Άρα το πλαίσιο κάποια στιγμή για μην του μείνει bad stock θα στην δώσει 25€. Όχι γιατί είναι φθηνοί αλλά γιατί μπορούν. Αντιθέτως ο μικρός δεν έχει περιθώριο να πέσει άλλο. Και κάπως έτσι σου δημιουργείται η εντύπωση ότι η αλυσίδα έχει καλύτερες τιμές. Στηρίξτε τα μαγαζιά στη γειτονιά σας. Έχουμε κι εμείς ευθύνη που γιγαντώσαμε αυτά τα μαγαζάκια και μετά μας καβαλήσανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειναι αυτα τα μαγαζια; Γιατι εγω οταν ασχοληθηκα με τη λιανικη για 4-5 χρονια (και σε δικο μου, και σαν υπαλληλος σε αλλον), αγοραζα απο τους "χονδρεμπορους" πολλες φορες πιο ακριβα απο οτι πουλαγε το εσοπ. Πως διαολο καταφερνουν αυτα τα μαγαζακια, κι εχουν ιδιες τιμες με ε-σοπ, πλαισιο, getitnow κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά να πάθουν γιατί αυτοί οι κύριοι κατέστρεψαν ένα κλάδο του εμπορίου που ήταν Υγιείς με υποστήριξη από τις τράπεζες και τους εισαγωγείς, δεν μπορείς να έχεις κέρδος κάτω από 10% και να περιμένεις να επιβιώσεις !

Δεν ξέρω που θα πάει αυτή η κατάσταση με την πληροφορική, είναι κρίμα γιατί ένας ανοδικός κλάδος του εμπορίου να είναι τόσο βρώμικος, αλλά στο Ελλαδισταν όλα επιτρέπονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειναι αυτα τα μαγαζια; Γιατι εγω οταν ασχοληθηκα με τη λιανικη για 4-5 χρονια (και σε δικο μου, και σαν υπαλληλος σε αλλον), αγοραζα απο τους "χονδρεμπορους" πολλες φορες πιο ακριβα απο οτι πουλαγε το εσοπ. Πως διαολο καταφερνουν αυτα τα μαγαζακια, κι εχουν ιδιες τιμες με ε-σοπ, πλαισιο, getitnow κλπ;

βαλε κατι να ψαξεις στο σκρουτζ και θα δεις διαφορα μαγαζια σε διαφορες πολεις με πολυ καλυτερες τιμες

ισως κανει να σου ρθει 1-2 μερες παραπανω αλλα αν γλιτωνεις ενα 15-20% τοτε θα δεις οτι συμφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειναι αυτα τα μαγαζια; Γιατι εγω οταν ασχοληθηκα με τη λιανικη για 4-5 χρονια (και σε δικο μου, και σαν υπαλληλος σε αλλον), αγοραζα απο τους "χονδρεμπορους" πολλες φορες πιο ακριβα απο οτι πουλαγε το εσοπ. Πως διαολο καταφερνουν αυτα τα μαγαζακια, κι εχουν ιδιες τιμες με ε-σοπ, πλαισιο, getitnow κλπ;

 

Παλιά έτσι ήταν όπως λες γιατί οι μεγάλοι είχανε δυνατότητα να κάνουνε τεράστιες εισαγωγές μόνοι τους. Τώρα ομως? Τώρα δεν έχει πολλά πολλά.. Ξέρεις από που ψωνίζει το eshop? Από τους ίδιους που ψωνίζουν τα συνοικιακά. Στους κατονομάζω κιόλας αν θέλεις. Βέβαια, όπως είπα και νωρίτερα το συνοικιακό θα παραγγείλει μια 6850 και θα την πάρει 130+ φπα. Άντε 127+φπα αν πληρώσει μετρητά. Αλλά που να τα βρει...

Το eshop θα παραγγείλει 200 τεμάχια και θα τις πάρει 110€. Τεράστια διαφορά.....

 

Ο μικρός λοιπόν θα πει 130 + φπα = 160. Θα βάλει και ένα 7% και στο δίνει 171.

Το eshop θα πει 110 + φπα = 135. Βάζει μετά κι ένα 30%, 175 η vga.

 

Ο μικρός υποχρεωτικά θα στο δώσει τόσο γιατί ελπίζει κάποιος να μπει στο μαγαζί και να εκτιμήσει τη δουλειά του. Το eshop δεν έχει ανάγκη. Πάντα θα έχει κόσμο. 30% λοιπόν στην τσέπη. Μετά από 4 μήνες όμως που το συνοικιακό θα την έχει ακόμα εκεί δεν θα μπορεί να ρίξει τιμή. Ήδη την πουλάει σχεδόν στο κόστος. Η αλυσίδα όμως θα ρίξει 15% αλλά και πάλι θα βγάζει περισσότερα.

 

βαλε κατι να ψαξεις στο σκρουτζ και θα δεις διαφορα μαγαζια σε διαφορες πολεις με πολυ καλυτερες τιμες

ισως κανει να σου ρθει 1-2 μερες παραπανω αλλα αν γλιτωνεις ενα 15-20% τοτε θα δεις οτι συμφερει

 

Τα μαγαζιά της επαρχίας έχουν καλύτερες τιμές γιατί δεν πληρώνουν 23% φπα αλλά 13%...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έκανε κακώς που άνοιξε μαγαζιά παντού, αλλά ξέρω ότι έκανε σίγουρα κάκιστα που δεν έλεγχε το επίπεδο της στοιχειώδους ευγένειας των υπαλλήλων του σε αυτά τα μαγαζιά...

έχω διαβάσει όλα τα post αλλά στάθηκα σε αυτό.... ο δικός μου κανόνας είναι η ευγένεια και η εξυπηρέτηση και μετά όλα τ' άλλα... ας δώσω και 1 ευρώ παραπάνω που λέει ο λόγος αρκεί να εξυπηρετηθώ όπως πρέπει και να με προσέξουν ως πελάτη....

 

το χειρότερο που έχω δει σε e-shop point (η εξυπνάδα του αιώνα αυτές οι άδειες βιτρίνες), είναι όταν μπροστά σε ταμείο για παραλαβή (δεν θα πω σε ποιό point), περίμενα να τελειώσει η ταμίας τα αισθησιακά φιλιά με το φίλο της για να παραλάβω....

 

σοβαρή επιχείρηση.... κι οι υπολοιποι 5 !!! υπάλληλοι, από μια καρέκλα ο καθένας και τα χέρια πίσω από το κεφάλι.... μια χαρά ....

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδια χωρίς να έχω καμμία σχέση με e-shop.gr (παρά μόνο ως απλός καταναλωτής) δεν μπορώ να καταλάβω τη κακία αυτή για το συγκεκριμένο μαγαζί. Όπως είπε και ένας φίλος πρίν, απλά τα λέμε αυτά γιατί είμαστε Έλληνες. Γιατί πρέπει να βρίζεις κάποιον αν δεν είσαι ευχαριστημένος και να θέλεις την καταστροφή του; Απλά ψωνίζεις από αλλού.

Μην δούμε σε αυτό τον τόπο κάποιον να προκόβει και να κερδίζει. Τότε κάτι μας πιάνει.

Δεν νοείται να χαιρόμαστε όταν άνθρωποι χάνουν τη δουλειά τους.

 

Και εγώ ψώνιζα από e-shop, plaisio, multirama αλλά και από άλλα τοπικά μαγαζιά. (Είμαι από Επαρχία) Μπορώ να σας πώ πως από όλα είμουν ευχαριστημένος αλλά και από όλα δυσαρεστημένος. Δεν νομίζω να πιστεύει κανένας ότι όλοι μπορεί να είναι ευχαριστημένοι σε όλους τους τομείς σε ένα συγκεκριμένο μαγαζί. Το τέλειο απλά ΔΕΝ υπάρχει.

 

Μετά διαβάζω ότι φταίνε τα πολλά e-points που άνοιξαν. Ξέρετε σίγουρα ότι αυτά δεν είναι στυλ francaise;

Το ξέρετε ότι στην Επαρχία κέρδισε όχι μόνο για τις τιμές του αλλά και λόγω ύπαρξης αυτών των σημείων πώλησης; Εδώ που βρίσκομαι δεν υπάρχει πχ. plaisio.

Γιατί λοιπόν εγώ να ψωνίσω από plaisio και να ελπίζω ότι οι μεταφορείς δεν θα μου σπάσουν τα πράγματα στη μεταφορά και να μπλέξω με επιστροφές και τηλ. για να αποδείξω ότι δεν είμαι ελάφαντας και να μην το παραγγείλω ακόμα και λίγο ακριβότερα από e-shop (βασικά ίδιες τιμες πάνω κάτω) που θα μπορώ να το δώ επιτόπου;

 

Τα πρόβλημα που οδήγησε εδώ το e-shop πιστέυω πως είναι το στέγνωμα της αγοράς από ρευστό και τίποτα άλλο. Επενδυτές φοβισμένοι, σταμάτημα των πιστώσεων και επιταγών, τράπεζες να προσπαθούν μόνο να μαζεύουν και να μην δίνουν, πολιτικοί να ζουν σε άλλο κόσμο (τον κόσμο που εμείς τους τον δημιουργήσαμε) χωρίς να προσπαθούν να βελτιώσουν την κατάστασή της αγοράς και καταναλωτές που γίνονται παρατηρητές.

 

Αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση θα συζητάμε στο μέλλον και για πλαισιο και για μουλτιραμα και για getitnow και για πολλά άλλα. Δεν θα επιβιώσει απλώς τίποτα. Ούτε το B2B όπως είπαν κάποιοι.

 

φιλικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε κατι να ψαξεις στο σκρουτζ και θα δεις διαφορα μαγαζια σε διαφορες πολεις με πολυ καλυτερες τιμεςισως κανει να σου ρθει 1-2 μερες παραπανω αλλα αν γλιτωνεις ενα 15-20% τοτε θα δεις οτι συμφερει

 

Καποια συγκεκριμενα προιοντα;

 

Παλιά έτσι ήταν όπως λες γιατί οι μεγάλοι είχανε δυνατότητα να κάνουνε τεράστιες εισαγωγές μόνοι τους. Τώρα ομως? Τώρα δεν έχει πολλά πολλά.. Ξέρεις από που ψωνίζει το eshop? Από τους ίδιους που ψωνίζουν τα συνοικιακά. Στους κατονομάζω κιόλας αν θέλεις. Βέβαια, όπως είπα και νωρίτερα το συνοικιακό θα παραγγείλει μια 6850 και θα την πάρει 130+ φπα. Άντε 127+φπα αν πληρώσει μετρητά. Αλλά που να τα βρει...Το eshop θα παραγγείλει 200 τεμάχια και θα τις πάρει 110€. Τεράστια διαφορά.....Ο μικρός λοιπόν θα πει 130 + φπα = 160. Θα βάλει και ένα 7% και στο δίνει 171.Το eshop θα πει 110 + φπα = 135. Βάζει μετά κι ένα 30%, 175 η vga.Ο μικρός υποχρεωτικά θα στο δώσει τόσο γιατί ελπίζει κάποιος να μπει στο μαγαζί και να εκτιμήσει τη δουλειά του. Το eshop δεν έχει ανάγκη. Πάντα θα έχει κόσμο. 30% λοιπόν στην τσέπη. Μετά από 4 μήνες όμως που το συνοικιακό θα την έχει ακόμα εκεί δεν θα μπορεί να ρίξει τιμή. Ήδη την πουλάει σχεδόν στο κόστος. Η αλυσίδα όμως θα ρίξει 15% αλλά και πάλι θα βγάζει περισσότερα.Τα μαγαζιά της επαρχίας έχουν καλύτερες τιμές γιατί δεν πληρώνουν 23% φπα αλλά 13%...

 

7%; Δηλαδη σε ενα δισκο των 50 ευρω αυτος βγαζει κερδος 3,5 ευρω; Και καταφερνει να ζησει και να κρατησει και το μαγαζι του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι βλέπω είμαι στη μειοψηφία που όσες φορές πήρα κάτι απ το eshop έμεινα ευχαριστημένος, όπως και στη μειοψηφία που δε μου φαίνεται καλό το ότι κλείνει μια αλυσίδα ακόμη..

Θέλω να ρωτήσω όμως δε βαρεθήκατε κάποιοι τα βουλιάζουμε, αύριο η χώρα δεν θα υπάρχει, όλοι οι Έλληνες είναι άχρηστοι και λαμόγια κλπ?

Πάτε Λαζόπουλο κάθε Τρίτη με Ανθούλα μαζί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια συγκεκριμενα προιοντα;

 

 

 

7%; Δηλαδη σε ενα δισκο των 50 ευρω αυτος βγαζει κερδος 3,5 ευρω; Και καταφερνει να ζησει και να κρατησει και το μαγαζι του;

απο τις υπηρεσίες, το hardware οντως εχει μικρό κέρδος

στις υπηρεσίες βεβαια αν περασεις ενα ποσο καθε χρόνο (που ενα καταστημα το φτάνει ανετα) φορολογήσε με ενα τεράστιο ποσοστό, ουσιαστικά παει 50-50 με το κράτος μετά

οσο για το e-shop ηταν γνωστό αρκετόυς μήνες οτι θα μπουμπουνίσει, αλλωστε οταν σου λένε παραδοση 1-2 μέρες και περιμένεις πάνω απο 20 τι περιμένεις (3 φορές μου έχει τύχει τον τελευταίο καιρό)

Οσο για τις τιμές, οταν κάνεις παραλληλη (εισαγωγές απο άσχετες χώρες αντι να αγοράζεις απο τον αντιπρόσωπο) πετυχαίνεις τιμές λιώμα, πχ ενα Access point που εδώ αγοράζεις 70 εξω το βρίσκεις 40 το πολύ, εαν κανεις δεν μεγάλη παραγγελία το βρίσκεις 30-35.

Φίλος παρήγγειλε κινητό samsung το οποιο δεν είχε καν ελληνικό μενού ή manual, αλλος πήρε HD2 το οποιο είχε ελληνικά αλλά στο site της HTC ΔΕΝ του εδινε την δυνατότητα να κατεβάσει ελληνικά παρα κατι άσχετες γλώσσες (οταν ήρθε Ελλάδα το κινητό του φόρεσαν μια Ελληνική ROM και το βάφτισαν Ελληνικο.....)

 

ετσι εστρωσαν, έτσι θα κοιμηθούν. Προσωπικά προτιμώ καταστήματα τοπικά και, εαν έχει μεγάλη διαφορά η τιμή, τοτε παω στο Multirama το οποιο έχει περισσοτερους ντόπιους υπαλλήλους και με προσέχουν ΠΟΛΥ περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7%; Δηλαδη σε ενα δισκο των 50 ευρω αυτος βγαζει κερδος 3,5 ευρω; Και καταφερνει να ζησει και να κρατησει και το μαγαζι του;

 

Μα δεν έχει άλλη λύση. Εκτός κι αν έχει στην άκρη 10-20-30 χιλιάρικα να κάνει μόνος του εισαγωγή και να πάρει καλές τιμές, που να βρεθούνε αυτά τα λεφτά όμως.... Με 10% είναι πανάκριβος για τα σημερινά δεδομένα.

Κοίτα, είναι γενικό το κακό. Έχουμε γίνει δύση τελείως. Ψωνίζουμε από το εμπορικό και τη μεγάλη αλυσίδα και δεν κοιτάμε αλλού.

Πως θα σε κάνει να μπεις μέσα στο μαγαζάκι αν δεν σου πουλήσει χαμηλότερα? Αυτή είναι η μόνη ελπίδα για να μείνει ανοιχτός. Ότι θα μπεις, θα δεις ότι είναι τίμιος και θα ξαναπάς. Θα στείλεις κι έναν φίλο σου κοκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν αυτα θεωρουνται τοπικα, οκ. Εγω στο μυαλο μου με τη λεξη τοπικα, εχω το συνοικακο, γιατι στην επαρχια (εκτος νησιων με χαμηλο φπα), δεν υπαρχουν αυτα.

Που σημαινει οτι απο τη στιγμη που δεν γνωριζω πχ το vision studio (μιας και ειναι πρωτο στις λιστες που βαλες), μπαινοντας στο σκρουτζ, ολα τα βλεπω τα ιδια, μιας και θα κανω συγκριση το ιδιο σε ολα, βαζοντας μεσα μεταφορικα, καθυστερηση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...