Προς το περιεχόμενο

Σε διαδικασία πώλησης το e-Shop


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να γράψω κάτι μεταξυ σοβαρού και αστιου. Το Linux κατέστρεψε τα μαγαζάκια. Παλαια οι περισσότεροι φτιαχναν pc στα μαγαζάκια επειδή τους έβαζαν windows σπασμένα (δωρεαν) οποτε συνολικα έβγαινε φθηνότερο το pc. Τώρα δίνουν οι αλυσίδες κάτι φθηνά pc με Linux.. Οποτε είναι ποιο φθηνά απο το μαγαζακι και προτιμουνται. Και Φυσικα μετα το Linux θα παει περίπατο και όλο και καποιος κολητος θα μας εγκαταστησει windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψω κάτι μεταξυ σοβαρού και αστιου. Το Linux κατέστρεψε τα μαγαζάκια. Παλαια οι περισσότεροι φτιαχναν pc στα μαγαζάκια επειδή τους έβαζαν windows σπασμένα (δωρεαν) οποτε συνολικα έβγαινε φθηνότερο το pc. Τώρα δίνουν οι αλυσίδες κάτι φθηνά pc με Linux.. Οποτε είναι ποιο φθηνά απο το μαγαζακι και προτιμουνται. Και Φυσικα μετα το Linux θα παει περίπατο και όλο και καποιος κολητος θα μας εγκαταστησει windows...

 

Τα Windows κατέστρεψαν τα μαγαζάκια γιατί τα περνάγανε πειρατικά και αν σε βλέπανε ότι δεν σκαμπάζεις στα χρέωναν 80 euro και σου πουλάγανε και PC χωρίς απόδειξη και μόλις ερχόταν κάποιος insomniac στο σπίτι και καταλάβαινε ότι τα win δεν είναι "παρθένα" ή πήγαινες το μηχάνημα και του το κοπάναγες στο κεφάλι (1%) ή έκανες τουμπεκί (99%) και δεν ξανα αγόραζες από εκεί και το έλεγες και σε κανα δεκαριά φίλους σου και νέκρωνε η πελατεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γράψω κάτι μεταξυ σοβαρού και αστιου. Το Linux κατέστρεψε τα μαγαζάκια. Παλαια οι περισσότεροι φτιαχναν pc στα μαγαζάκια επειδή τους έβαζαν windows σπασμένα (δωρεαν) οποτε συνολικα έβγαινε φθηνότερο το pc. Τώρα δίνουν οι αλυσίδες κάτι φθηνά pc με Linux.. Οποτε είναι ποιο φθηνά απο το μαγαζακι και προτιμουνται. Και Φυσικα μετα το Linux θα παει περίπατο και όλο και καποιος κολητος θα μας εγκαταστησει windows...

 

Από πότε είναι υποχρεωτικό να αγοράσεις και λειτουργικό μαζί με το pc ?!? Είτε το πάρεις online είτε offline.

 

Τα Windows κατέστρεψαν τα μαγαζάκια γιατί τα περνάγανε πειρατικά και αν σε βλέπανε ότι δεν σκαμπάζεις στα χρέωναν 80 euro και σου πουλάγανε και PC χωρίς απόδειξη και μόλις ερχόταν κάποιος insomniac στο σπίτι και καταλάβαινε ότι τα win δεν είναι "παρθένα" ή πήγαινες το μηχάνημα και του το κοπάναγες στο κεφάλι (1%) ή έκανες τουμπεκί (99%) και δεν ξανα αγόραζες από εκεί και το έλεγες και σε κανα δεκαριά φίλους σου και νέκρωνε η πελατεία.

 

Μάλλον αυτοκαταστράφηκαν... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε είναι υποχρεωτικό να αγοράσεις και λειτουργικό μαζί με το pc ?!? Είτε το πάρεις online είτε offline.

 

 

 

Μάλλον αυτοκαταστράφηκαν... :)

 

To dsl τα πεθανε. με τα warez τη βγαζανε οσα ηξερα εγω.

 

οσο για το e-shop oταν ρωταγα εγω μου γραφανε δεν ισχυει κ τετοια...

http://www.insomnia.gr/topic/376550-%ce%ba%ce%bb%ce%b5%ce%b9%ce%bd%ce%b5%ce%b9-%cf%84%ce%bf-e-shop/

ακομα κ πριν 1 μηνα ρωτησα στο ιδιο το e-shop κ λεγανε παλι "δεν ισχυει"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο και στην Φλώρινα ! Eshop τέλος

 

εμαθα απο πηγη οτι εκλεισαν 21 eshop points.

φαινεται οτι κανουν αναδιοργανωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανουν. Ποτέ δεν καταλαβα ποιος ο λογος υπαρξης τους.

 

εκτός αν έχεις μαγαζί δίπλα σε κάποιο και σου τρώνε του πελάτες δεν βλέπω κάποιο λόγο που να σε ικανοποιεί μια τέτοια κίνηση.

Μόνο και μόνο το πιο απλό, ότι δηλαδή κάποιοι άνθρωποι θα μείνουν χωρίς δουλειά νομίζω είναι αρκετό να μην χαιρόμαστε αν κλείσουν τα μαγαζιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανουν, απο την αποψη οτι ισως να τους βοηθησει να μην καταρευσει ολη η εταιρια χωρις αυτα. Καλυτερα λιγοι χωρις δουλεια απο ολους τι λες? Κ χωρις αυτα μια χαρα μπορουν να κανουν διανομη προιοντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ δεν είχα κάποιο πρόβλημα με το e-shop έως σήμερα.Δεν είχα βέβαια και ποτέ πρόβλημα με κάποιο από τα προιόντα τους.Το τελευταίο pc γίγας από εκεί το πήρα όπως και άλλα πολλά πράγματα όπως τελευταία από το pc1 έναν προτζέκτορα optoma hd20 που τον είχαν τιμολογήσει λάθος στην τιμή του hd200x 300 ευρώ κάτω και για πρώτη φορά στη ζωή μου ένιωσα πραγματικά κερδισμένος.

Επίσης διαφωνώ με αυτό που λέτε ότι είχε ανοίξει πολλά υποκαταστήματα.Πιστεύω ότι το δίκτυο ήταν απαραίτητο.Εγώ από Κρήτη είμαι και στο Ηράκλειο έχουμε 1 σημείο παραλαβής.Το δίκτυο είναι απαραίτητο μόνο και μόνο επειδή μπορείς να μιλήσεις πρόσωπο με πρόσωπο σε υπάλληλο της εταιρείας.Επίσης όπως προανέφερε ένας φίλος σίγουρα οι μελέτες που είχαν προηγηθεί από το άνοιγμα των υποκαταστημάτων θα ήταν θετικές και μακρόχρονα κερδοφόρες.

Το μόνο που στεναχωριέμαι είναι τα παιδιά που εργάζονται εκεί.Βρισκόμαστε στο μάτι του κυκλώνα της οικονομικής κρίσης και όι περισσότεροι νιώθουμε ανασφάλεια για το μέλλον.Δεν ήρθε το τέλος όμως.Δεν έχει σημασία ποιός θα αγοράσει το e-shop.Πάλι Έλληνες θα εργάζονται στα καταστήματα του.Δε νομίζω να βάλει ρομπότ.Απλά να βρουν οι υπάλληλοι ένα τρόπο να κρατηθούν εκεί (αφού γνωρίζουν το αντικείμενο τους και είναι εκπαιδευμένοι)μέχρι την ανάληψη καθηκόντων της νέας Διεύθυνσης.Είχα κάνει και εγώ μια έρευνα αγοράς για δημιουργία ηλεκτρονικού καταστήματος αλλά τα ευρήματα της έρευνας ήταν άκρως απογοητευτικά.Δεν υπήρχε περίπτωση να πετύχω τιμές e-shop,πλαισίου κτλ.Ένα πράγμα το οποίο με έκανε και γέλασα πραγματικά ήταν ότι οι τιμές χονδρικής του pixmania pro είναι ίδιες με αυτές που πουλάει το pixmania σκέτο.

Επεξ/σία από jvgrjohn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.............Είχα κάνει και εγώ μια έρευνα αγοράς για δημιουργία ηλεκτρονικού καταστήματος αλλά τα ευρήματα της έρευνας ήταν άκρως απογοητευτικά.Δεν υπήρχε περίπτωση να πετύχω τιμές e-shop,πλαισίου κτλ.Ένα πράγμα το οποίο με έκανε και γέλασα πραγματικά ήταν ότι οι τιμές χονδρικής του pixmania pro είναι αυτές που δίνει το pixmania σκέτο.

 

Εννοείτε ότι θα σου δώσουν περίπου ίδιες τιμές αλλιώς βγαίνεις στο αθέμιτο ανταγωνισμό όπως κάνουν χρόνια τώρα οι ίδιοι και γίνεσαι ανταγωνιστικός ! Παντός από κάποιες πήγες που έχω,όπως είπε και ένα φίλος παραπάνω είναι ότι όντως κάποια προϊόντα τα πουλούσαν φθηνότερο από ότι τα αγόραζαν από τον προμηθευτή τους, μάλλον ήταν κάποια κράχτες από ότι καταλαβαίνω,και τα ποσοστά που δούλευαν ήταν όντος απίστευτα μικρά , μιλάμε για ποσοστά της τάξεως 4% - 7% στην καλύτερη. Όταν πουλάς είναι καλά άλλα όταν δεν πουλάς είναι πάρα πολύ άσχημο γιατί δεν κρατιέσαι με τέτοια ποσοστά κέρδους ! Πρέπει να πουλήσει 1000 μητρικές για να κρατήσει ένα eshop point ανοιχτό το μηνά....!!! και σε εποχές που δεν αγοράζει ο κόσμος. Ξεκίνησαν με τον νόμο της προσφοράς και της ζήτησης άλλα σταμάτησε η ζήτηση δύστυχος και τους γύρισε μπούμερανγκ. Από τι μια λες καλά να πάθουν γιατί το δούλεψαν λάθος και διέλυσαν την αγορά (μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις τής γειτονιάς μας) άλλα από την άλλη είναι κακό να καταρρέει ένας κολλοσος εταιρία,είναι πολύ άσχημα μαντάτα και δύστυχος αυτό οδηγεί σε τσουναμι,έπονται και άλλοι. Άπλα χτυπάει πρώτα τους μεγάλους ! Να το γυρίσω και στα πολιτικά λιγάκι :-D γίνετε ένα κάλο ξεκαθάρισμα τις αγοράς αυτήν την στιγμή στην Ελλάδα ! Άλλα αυτοί που πρέπει να κλείσουν και να φύγουν π.χ οι αλλοδαπές εταιρίες μένουν και γιγαντώνουν γιατί ο Έλληνας στο μεγαλύτερο ποσοστό και συγνώμη για την έκφραση κοιτάει τον κώλο του και πάντα ψάχνει το ποιο φθηνό και όχι το από που θα το πάρει και δύστυχος το κράτος δεν κάνει τίποτα για να βοηθήσει τους μικρούς ! Άπλα του αρέσει μάλλον να φεύγει το χρήμα εκτός Ελλάδας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το eshop και το πλαίσιο δεν χρειάζονται κράχτες.

Η μόνη περίπτωση να πουλάνε με 4% είναι από μαλακία του product manager.

Τι εννοώ? Πάει και φέρνει 3000 κομμάτια στο χ προιόν πιστεύοντας ότι θα σκίσει.

Και μετά από 3-4 μήνες έχει δώσει 300 κομμάτια. Τι κάνει τότε...?

Ε, τότε είναι που τα σπρώχνει με 4-5%...

 

Και να έχεις κι εσύ αλλά και οι υπόλοιποι υπ'όψιν ότι οι eshop και οι πλαίσιοι τόσα χρόνια κοκορεύονται που κατάφεραν να κλείσουνε όσες μεγάλες εταιρίες υπήρχαν στο χώρο...

Αλλά γυρίζει ο τροχός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...