Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις βιβλίων


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Koromaru είπε

Το ακούω συνεχώς αυτό, από το ότι είναι πολύ βαρετά μέχρι ότι η γραφή του Τόλκιν είναι κακή. Τόσο έντονο είναι?  Πώς συγκρίνεται ο Άρχοντας με το Χόμπιτ, όσοι έχετε διαβάσει και τα 2? Γιατί το Χόμπιτ το βρήκα απολαυστικό.

Έχω διαβάσει πάνω κάτω όλα - με λίγες εξαιρέσεις - τα βιβλία του Τόλκιν. 

Η τριλογία είναι εξαιρετική, ιδίως εάν αναλογιστεί κάποιος πότε γράφηκαν, αλλά έχει κοιλιές σε μερικά σημεία.

Μάλιστα αυτά είναι και τα πιο "βατά" βιβλία του συγγραφέα. Τα λοιπά απαιτούν "προσπάθεια" από τον αναγνώστη επειδή είναι ουσιαστικά μισοτελειωμένα και ο γιος του τα μάζεψε για να τα εκδώσει.

BTW: Δεν ξέρω ποιος αναφέρει ότι είναι βαρετή η τριλογία, πρώτη φορά το άκουσα εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παίζει να κάνω αυτό που είπε ο φίλος και να περάσω τις σελίδες που είχα διαβάσει γιατί όντως ήταν υπερβολικά περιγραφικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα διαβάσει την τριλογία LOTR στο Λύκειο (93-94). Η αίσθηση που είχα για κάτι τελείως στην σφαίρα του ονείρου και της πολιτικής διαψεύστηκε με τις ταινίες. Παρόλαυτα και τις ταινίες τις απόλαυσα.

Επεξ/σία από Federacion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει διαβάσει κάποιος το ''Μαύρα Λιβάδια'' της Ανγής Σιούλα; Αν ναι, ποιά η αποψή σας;

Έπεσα τυχαία πάνω του σήμερα καθώς έψαχνα στο ιντερνετ διάφορα περι επικής φαντασίας και από όσα λένε στο goodreads αλλά και στα reviews φαίνεται αρκετά καλό σε πλοκή/γλώσσα/ανάπτυξη χαρακτήρων/πρωτοτυπία ιδέας κλπ

https://www.willowisps.gr/main/-/14/12/2017

http://nyctophilia.gr/κριτική-μαύρα-λιβάδια-της-αγνής-σιούλ/

https://www.goodreads.com/book/show/36739431

Απόσπασμαhttps://www.willowisps.gr/main/-1-will-o-wispsgr/24/11/2017

 

Ξεκίνησα να διαβάζω το απόσπασμα και καθώς ήμουν στη δεύτερη παράγραφο απογοητεύτηκα, γιατί βρήκα πολύ κλισέ και υπερβολικό τον τρόπο που θέλησε να δείξει πως τους πήγαν στραβά τα πράγματα... 

Μεγάλωσα στους Θάμνους, ένα μικρό χωριό κουρνιασμένο στη σκιά του Παπίκιου όρους στη βορειοδυτική Θράκη. Οι γονείς μου είναι κτηνοτρόφοι· στο παρελθόν, είχαμε μια μεγάλη μονάδα με βοοειδή που μας επέτρεπε να ζούμε άνετα, όμως μετά την οικονομική κρίση τα πράγματα δυσκόλεψαν. Μέσα σ’ ένα διάστημα μόλις δύο χρόνων, κοντέψαμε να καταστραφούμε. Αυτοί που μας χρωστούσαν δε μας πλήρωναν, κι εμείς για να πληρώσουμε τα δάνεια και τους φόρους πουλήσαμε τα περισσότερα ζώα μας. Κρατήσαμε μόνο έναν ταύρο, μερικά μοσχαράκια και είκοσι μάνες για γαλακτοπαραγωγή – αν και τα χρήματα απ’ το γάλα ήταν λίγα και οι πληρωμές αργοπορημένες. Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, τις δύο προηγούμενες χρονιές τα χωράφια μας χτυπήθηκαν απ’ το χαλάζι, με αποτέλεσμα να μας δώσουν μικρή ποσότητα ζωοτροφής, που αρκούσε μόνο για τις ανάγκες των δικών μας ζώων. Έτσι το εισόδημά μας συρρικνώθηκε σε τέτοιο βαθμό που δεν μπορούσαμε πλέον να πληρώνουμε ούτε έναν εποχιακό εργάτη. Κάναμε όλες τις δουλειές μόνοι μας και οι γονείς μου, που σήκωναν το μεγαλύτερο βάρος, δούλευαν κοντά στις δεκαέξι ώρες το εικοσιτετράωρο.

 

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ψάχνω για την βιογραφία του Βελουχιώτη. Δεν έχω καμιά γνώση ούτε από συγγραφείς/ιστορικούς ούτε από εκδοτικούς του είδος. Γιαυτό θα ήθελα να μου προτείνετε ένα βιβλίο όσο πιο αντικειμενικό γίνεται που να βλέπει την ζωή του τελείως ψυχρά και ιστορικά. Χωρίς κόκκινους ή μπλε χρωματισμούς.

Υπάρχει τίποτα τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, bilisios είπε

Παιδιά, ψάχνω για την βιογραφία του Βελουχιώτη. Δεν έχω καμιά γνώση ούτε από συγγραφείς/ιστορικούς ούτε από εκδοτικούς του είδος. Γιαυτό θα ήθελα να μου προτείνετε ένα βιβλίο όσο πιο αντικειμενικό γίνεται που να βλέπει την ζωή του τελείως ψυχρά και ιστορικά. Χωρίς κόκκινους ή μπλε χρωματισμούς.

Υπάρχει τίποτα τέτοιο;

Υπάρχει ένα βιβλίο με τίτλο "Άρης, ο αρχηγός των ατάκτων". Νομίζω ότι καλύπτει τις προϋποθέσεις που θέτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2018 στις 2:51 ΜΜ, bilisios είπε

Παιδιά, ψάχνω για την βιογραφία του Βελουχιώτη. Δεν έχω καμιά γνώση ούτε από συγγραφείς/ιστορικούς ούτε από εκδοτικούς του είδος. Γιαυτό θα ήθελα να μου προτείνετε ένα βιβλίο όσο πιο αντικειμενικό γίνεται που να βλέπει την ζωή του τελείως ψυχρά και ιστορικά. Χωρίς κόκκινους ή μπλε χρωματισμούς.

Υπάρχει τίποτα τέτοιο;

"Αντικειμενική" και κρυστάλλινα "επιστημονική" ιστορία δεν υπάρχει. Όμως ναι το "Άρης, ο αρχηγός των ατάκτων" από τις εκδόσεις Τόπος είναι πολύ δυνατό και αξιόλογο κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/9/2018 στις 2:51 ΜΜ, bilisios είπε

Παιδιά, ψάχνω για την βιογραφία του Βελουχιώτη. Δεν έχω καμιά γνώση ούτε από συγγραφείς/ιστορικούς ούτε από εκδοτικούς του είδος. Γιαυτό θα ήθελα να μου προτείνετε ένα βιβλίο όσο πιο αντικειμενικό γίνεται που να βλέπει την ζωή του τελείως ψυχρά και ιστορικά. Χωρίς κόκκινους ή μπλε χρωματισμούς.

Υπάρχει τίποτα τέτοιο;

Δυστυχώς πλήρως "αχρωμάτιστη" βιογραφία του Άρη δεν έχει γραφτεί ακόμα. Ο Χαριτόπουλος είναι ό,τι πιο κοντινό στις σύγχρονες αναζητήσεις αλλά προσωπικά για μένα έχει διάφορα προβλήματα που έχουν να κάνουν από τη δεοντολογία μέχρι τις απόψεις και τις ερμηνείες του συγγραφέα που σημειωτέον δεν είναι ιστορικός. Για παράδειγμα, ήδη ο τίτλος είναι προβληματικός, τι θα πεί "αρχηγός των ατάκτων"; Ο Άρης έφτιαχνε οργανωμένα αντάρτικα σώματα κατά διαταγή του ΕΑΜ/ΚΚΕ για τον ΕΛΑΣ και κάτω από την επίβλεψη του στρατηγού Σαράφη. Οι Άγγλοι στην αρχή του πρόσφεραν όποια βοήθεια μπορούσαν να του παρέχουν ανάλογα με τις συγκυρίες καθώς υποστήριζαν περισσότερο τον ΕΔΕΣ του Ζέρβα. Ποιοί ακριβώς "άτακτοι"; Άτακτα οργανωμένος ήταν όταν βάδιζε προς το τέλος μετά την αποκήρυξή του από το ΚΚΕ και καταδιωκώμενος από τον Εθνικό Στρατό. Το βιβλίο, για μένα ξαναλέω, έχει πολλές μεθοδολογικές αστοχίες αλλά ελλείψει άλλης συνεκτικότερης βιβλιογραφίας που να ικανοποιεί τις σύγχρονες απαιτήσεις της έρευνας, είναι ίσως το μοναδικό μέχρι στιγμής που να ικανοποιεί τη βασική ανάγκη για μια εισαγωγή στην προσωπικότητα και το έργο του Άρη. Σημειωτέον πως η σημερινή επίτομη έκδοση είναι αρκετά ριζικά αναθεωρημένη από την αρχική δίτομη προς το καλύτερο, οι ιστορικοί έβαλαν το χεράκι τους ενίοτε με σφοδρότατη κριτική εναντίον του και γι αυτό δεν συνιστώ την πρώτη έκδοση που θα δείτε στα μεταχειρισμένα. Έχω αρκετά βιβλία για τον Άρη - κάποια πολύ σπάνια - και τα λέω μετά λόγου γνώσεως.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό το «Pines», πρώτο μέρος της τριλογίας Wayward Pines του Blake Crouch. Μυστηριώδες, με πλούσιες ανατροπές. Βρίσκομαι εν μέσω ανάγνωσης του 2ου βιβλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Εξαιρετικό το «Pines», πρώτο μέρος της τριλογίας Wayward Pines του Blake Crouch. Μυστηριώδες, με πλούσιες ανατροπές. Βρίσκομαι εν μέσω ανάγνωσης του 2ου βιβλίου.

Διάβασα την τριλογία "μονορούφι". Παρά πολύ καλή, μου άρεσαν όλα τα βιβλία.

Μετά, έκατσα να δω τη σειρά και μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή - χάλι μαύρο σε σχέση με τα βιβλία. Χώρια του ότι από ένα σημείο και μετά οι σεναριογράφοι έκαναν ό,τι ήθελαν - οπότε ξεφτυλλίστηκε εντελώς η υπόθεση, ενώ υπήρχε άπλετο υλικό στα βιβλία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, wizzy said:

Διάβασα την τριλογία "μονορούφι". Παρά πολύ καλή, μου άρεσαν όλα τα βιβλία.

Μετά, έκατσα να δω τη σειρά και μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή - χάλι μαύρο σε σχέση με τα βιβλία. Χώρια του ότι από ένα σημείο και μετά οι σεναριογράφοι έκαναν ό,τι ήθελαν - οπότε ξεφτυλλίστηκε εντελώς η υπόθεση, ενώ υπήρχε άπλετο υλικό στα βιβλία.

Διάβασα πως ο πρώτος κύκλος της σειράς καταπιάνεται με τα 3 βιβλία και στον δεύτερο κύκλο οι σεναριογράφοι αυτοσχεδιάζουν (χωρίς καθοδήγηση ή υλικό από τον συγγραφέα). Εχω στο πρόγραμμα να δω τουλάχιστον τον πρώτο κύκλο καθώς με ενδιαφέρει πολύ ο κόσμος που έπλασε ο BC.

Οσον αφορά την απογοήτευση για τη μεταφορά βιβλίου σε ταινία: το έπαθα πρόσφατα έχοντας διαβάσει το Ready Player One του Ernest Cline. Θεωρώ το βιβλίο πολύ καλό για όσους ενδιαφέρονται για μια αγωνιώδη περιπέτεια sci-fi με πολύ nostalgia trivia υλικό. Κατόπιν είδα την ταινία - σχεδόν αμέσως μετά το κλείσιμο του βιβλίου. Είναι πραγματικά απίστευτο σε τι βαθμό έχει αλλοιωθεί το σενάριο και η πλοκή του βιβλίου, όπως και το πόσο ρηχοί είναι οι χαρακτήρες. Την είδα με το ζόρι ολόκληρη - διότι ήθελα να έχω πλήρη άποψη για το υλικό αυτό. Ετσι ενώ συνιστώ το βιβλίο σε όσους ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο genre, παράλληλα συνιστώ να αγνοηθεί πλήρως η ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καμια περιπτωση μη διαβαζετε το βιβλιο πρωτα και μετα καπακι η ταινια.πρωτα χαλαει το τελος γιατι το ξερεις ηδη και οσο και να αλλαξουν κατι απ τη ταινια σε σχεση με το βιβλιο,το τελος δεν αλλαζει. και μετα ειναι η κακιστη μεταφορα.το θεμα ειναι οτι διαβαζεις σελιδες σελιδες και ετσι πορωνεσαι οταν μετα βγαινει το εργο,και θες να δεις πως θα μεταφραστουν αυτες οι σελιδες,σε εικονες,,και τρως ξενερα
ισως το Ready player one, το διαβασω καπια στιγμη,αλλα την ταινια την απολαυσα γιατι δεν ειχα την εικονα του βιβλιου.
πλεον επαψα να ασχολουμαι να διαβαζω πρωτα το βιβλιο.Ακομα και το big little lies,   που ταν καλη μεταφορα βαριομουν σε στιγμες γιατι ηξερα την ανατροπη.


Eνα καλο συγγραφεα που εχω να προτεινω ειναι ο αλεξ σκαροου.
για οσους αρεσει το ταιμ τραβελ η σειρα βιβλιων του TIME RIDERS τα σπαει στη κυριολεξεια,ειναι καπου 9 βιβλια,και μαλιστα ειχα διαβασει πως σε φορουμs ολοι εγγραφαν θεωριες,για το επομενο κατι οπως φυσικα με ΛΟΣΤ κατασταεις.
Τα διαβασα περσυ μονορουφι,και το φιναλε το καλοκαιρακι,και με κρατησε αρκετα.Το βιβλιο εχει να κανει με μια ομαδα τριων teens,  που απαγαγωνται απο καπιον αντρα απο διαφορετικες εποχες που ζουνε, και τους μεταφερει στην νεα υορκη του 2001 μια μερα  πριν το 911 που τους αποκαλυπτει πως εχουν επιλεχθει σε ενα ειδικο προγραμα,  για να ταξιδευουν στο χρονο πισω σε διαφορετικες στιγμες,και να αλλαζουν κατι οταν παει στραβα,οταν  καπιος για ωφελος του θελει να αλλαξει την ιστορια. 
Η σειρα βιβλιων κανει μια μιξη απο  voyagers,sliders,man on high castle,timeless,  και λιγο  terminator.  ενω εχει μια απιστευτη ανατροπη στα μισα του βιβλιου,και ενα ωραιο φιναλε.,χωρις ομως να λειπει και το δραμα.
Αν και οι χαρακτηρες ειναι νεοι το timeriders  δε φερνει σε καμια περιπτωση στα αλλα βιβλια hunger games divergent     που εγιναν και ταινιες και δεν απευθυνεται μονο στο νεανικο κοινο.
Ισως απ τα καλυτερα ταιμ τραβελ που χω διαβασει τα τελευταια χρονια μετα το ταιμ τραβελ στορι του κινγκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/10/2018 στις 11:38 ΠΜ, DrFreeman είπε

Διάβασα πως ο πρώτος κύκλος της σειράς καταπιάνεται με τα 3 βιβλία και στον δεύτερο κύκλο οι σεναριογράφοι αυτοσχεδιάζουν (χωρίς καθοδήγηση ή υλικό από τον συγγραφέα). Εχω στο πρόγραμμα να δω τουλάχιστον τον πρώτο κύκλο καθώς με ενδιαφέρει πολύ ο κόσμος που έπλασε ο BC.

Βασικά, ο πρωταγωνιστής, στα βιβλία, αντιλαμβάνεται τι γίνεται κάπου στη μέση του δεύτερου βιβλίου, ενώ στη σειρά αποκαλύπτονται όλα στο πέμπτο επεισόδιο. Βεβιασμένη προώθηση της πλοκής, κατά τη γνώμη μου, αλλά επειδή ο πρώτος κύκλος είναι - κατά βάση - πιστός στα βιβλία, δεν με ενόχλησε τόσο. Ο δεύτερος κύκλος... Άστα να πάνε...

Επεξ/σία από wizzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...