Προς το περιεχόμενο

Ναργιλές topic :)


santana99
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh,

Δεν επιτρέπονται "αγγελίες" ζήτησης ή πώλησης παρά μόνο στην κατάλληλη κατηγορία του site 

Επίσης δεν επιτρέπεται διαφήμιση αγγελιών μέσω μηνυμάτων σε θέματα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακολουθώ αρκετό καιρό την συζήτηση του τοπικ και μου έχει τραβήξει αρκετά την περιέργεια γενικά οι μάρκες και τα κόλπα όπως το Ignis και τέτοια.

Ήμουν καπνιστής τσιγάρου 10 χρόνια και το έχω κόψει εδώ και 5.5 χρόνια. Ναργιλέ κάνω απο τα 15 περίπου (τώρα είμαι 30), αο τα χέρια μου ε΄χουν περάσει 5 ναργιλέδες όλα το ίδιο στυλ που έχουν στην Τουρκία και δεν είχα ποτέ τα κόλπα που κάνετε εδω πέρα και πάνω απο 50 φορές που έκανα στην Τουρκία πάντα βλέπω τα κλασικά.

Επειδή απλά μου τραβάει την περιέργεια παράδειγμα το ignis που είναι για το κάρβουνο είναι απλά κάτι βοηθητικό; Εγώ αυτό που κάνω είναι ανάβω 2-3 κάρβουνα κύβους και αναλόγως το καπνο που μου έρχεται τα προσαρμόζω πιο κοντά ή μακριά πάνω στο αλουμινόχαρτο. Δεν θέλω να δώσω τώρα 20 ευρώ για κάτι που στην τελική θα μου είναι το ίδιο πράγμα και δεν ξέρω κιόλας εαν θα χωράει τα καρβουνα που κάνω εγώ (γενικά δεν εχω πετύχει κάποιος να ποστάρει για κάρβουνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 minutes ago, BoullyBoy said:

Παρακολουθώ αρκετό καιρό την συζήτηση του τοπικ και μου έχει τραβήξει αρκετά την περιέργεια γενικά οι μάρκες και τα κόλπα όπως το Ignis και τέτοια.

Ήμουν καπνιστής τσιγάρου 10 χρόνια και το έχω κόψει εδώ και 5.5 χρόνια. Ναργιλέ κάνω απο τα 15 περίπου (τώρα είμαι 30), αο τα χέρια μου ε΄χουν περάσει 5 ναργιλέδες όλα το ίδιο στυλ που έχουν στην Τουρκία και δεν είχα ποτέ τα κόλπα που κάνετε εδω πέρα και πάνω απο 50 φορές που έκανα στην Τουρκία πάντα βλέπω τα κλασικά.

Επειδή απλά μου τραβάει την περιέργεια παράδειγμα το ignis που είναι για το κάρβουνο είναι απλά κάτι βοηθητικό; Εγώ αυτό που κάνω είναι ανάβω 2-3 κάρβουνα κύβους και αναλόγως το καπνο που μου έρχεται τα προσαρμόζω πιο κοντά ή μακριά πάνω στο αλουμινόχαρτο. Δεν θέλω να δώσω τώρα 20 ευρώ για κάτι που στην τελική θα μου είναι το ίδιο πράγμα και δεν ξέρω κιόλας εαν θα χωράει τα καρβουνα που κάνω εγώ (γενικά δεν εχω πετύχει κάποιος να ποστάρει για κάρβουνα)

Το ignis, οπως και το kaloud lotus και αλλα, υπαγονται στην κατηγορια heat management system (hms). Αυτα βοηθανε στο ομοιομορφο ψησιμο του καπνου που καποιος μπορει να το κανει με το να κουναει συνεχως τα καρβουνα γυρω γυρω. Αρα σε πρωτη φαση, ειναι μια ευκολια για καποιους που δε ξερουν να «διαβασουν» το ψησιμο του καπνου τους και μια τους καιγεται, μια σβηνει κτλ. Σε δευτερη φαση ειναι απο αλουμινιο οποτε γλυτωνεις την διαδικασια του να βαζεις αλουμινοχαρτο να το τρυπας, αν θελει κ αλλες τρυπες να του κανεις κι αλλες, να κανεις κι αλλες κτλ. Σε τριτη φαση, ολη η σταχτη μενει μεσα στο εξαρτημα οποτε πολυ δυσκολα να περασει στο καπνο, θεμα που το εχουν πολλοι με το αλουμινοχαρτο, ειδικα αν κανουν μεγαλες τρυπες. Τεταρτο και για εμενα το σημαντικοτερο: οταν βαρεθεις το καπνο η θελεις να το αλλαξεις η καει λιγο, πολυ απλα σηκωνεις το hms σου με την τσιμπιδα, αλλαζεις/προσθετεις/αφαιρεις καπνο στο μπολ σου επιτοπου και ξαναβαζεις το hms απο πανω. Το μπολ δεν χανει τη θερμοκρασια του και ετσι με ελαχιστες κινησεις ξεκινας καινουριο session. Ουτε να βγαζεις αλουμινοχαρτο, να προσπαθεις να το ξαναβαλεις δεδομενου οτι το μπολ θα ζεματαει ουτε σταχτες περα δωθε. Γρηγορα, καθαρα και ευκολα.

 

καρβουνα χωραει 3 25αρια σιγουρα, και νομιζω σε καποια και 3 26αρια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σήμερα το πρωί είδα ότι ο ναργιλές μου που τον άφησα στο μπαλκόνι είχε πέσει και έσπασε... Άρα πάμε για αγορά καινούργιου (έψαχνα αφορμή να τον αλλάξω)... Θα πάρω σίγουρα από shishabucks το sky bowl αλλά σκέφτομαι αν αξίζουν τα λεφτά τους οι ναργιλέδες εκεί ή να πάρω κάτι άλλο? Στους 40-50 πόντους ύψος σκέφτομαι... Όποιος έχει γνώμη και link από άλλες επιλογές ας μου δώσει τα φώτα του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποτε θα παρω το ignis και το cascade...από σωλήνες τι προτείνεται?ο δικός μου είναι σιλικονη ουσιαστικά με  αλουμινένιο ακροφυσιο...υπάρχει κατι καλύτερο??


επίσης ποια φλάντζα θέλει αυτό το μποουλ??για αραβικό,για πυληνο η molasses??

Σκεφτομαι να κάνω μια επένδυση και να αγοράσω έναν καλό ναργιλέ καθώς τώρα έχω έναν των 60ε al mani z80..

ο ahookah model x ειδα ότι είναι καλός κ βραβευμένος για το 2018 κ είναι γυρω στα 250ε...

και ένας Ισπανός φίλος μου,μου πρότεινε τον wookah walnut pro που βγαίνει στα 260...

αξιζει η να πάω σε κατι φθηνότερο?

Επεξ/σία από manos_21_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι του ναργιλέ θέλω να παραθέσω έναν προβληματισμό μου και θα ήθελα να δω αν συμβαίνει σε άλλους.

Στο λοιπόν ότι γεύση έχω πάρει Al fakher-panorama-vulkana-adalia ακόμη και Darkside! μετά από λίγο καιρό, ένα μήνα περίπου, η γεύση στο κάπνισμα εξαφανίζεται θα έλεγα ότι σχεδόν χάνεται! Εννοείται τις αποθηκεύω σε μπολ μέσα σε ένα ντουλάπι. Στην αρχή υπέθετα ότι φταίει η γεύση καθώς όλες πέρα από Darkside ήταν αμφιβόλου ποιότητας αλλά η τελευταία είναι original αγορασμενη. Δεν μπορώ να καταλάβω τη συμβαίνει! Είναι φυσιολογικό? Το έχει πάθει κάποιος άλλος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η darkside δεν βγαζει εντονη γευση και αρωμα. Alfalher adalya μαλλον αμφιβολου ποιοτητας οπως προειπες. Πανοραμα που εχω δοκιμασει δεν μου αρεσε καθολου (σε φαση αηδιας) και η vulkana θελει τακτικη αναμιξη ωστε να ποτισει ο καπνος καλα κανα 2 βδομαδες πριν την χρηση τουλαχιστον. Ειναι ατυχες συμβαν οτι διαλεξες την darkside για σημειο αναφορας καθως δεν βγαζει εντονο αρωμα σε συγκριση με αλλους καπνους. Πιθανον ειναι επισης να κανεις και καποιο λαθος και ο ιδιος. Τι συστημα χρησιμοποιεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος να μου προτείνει έναν καλό ναργιλέ μέχρι 200 ευρώ??εκτος αν αξιζει ένας από αυτούς που έγραψα παραπάνω κ ξεφύγω λιγο..αλλά να αξιζει...ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, stalker96 είπε

Η darkside δεν βγαζει εντονη γευση και αρωμα. Alfalher adalya μαλλον αμφιβολου ποιοτητας οπως προειπες. Πανοραμα που εχω δοκιμασει δεν μου αρεσε καθολου (σε φαση αηδιας) και η vulkana θελει τακτικη αναμιξη ωστε να ποτισει ο καπνος καλα κανα 2 βδομαδες πριν την χρηση τουλαχιστον. Ειναι ατυχες συμβαν οτι διαλεξες την darkside για σημειο αναφορας καθως δεν βγαζει εντονο αρωμα σε συγκριση με αλλους καπνους. Πιθανον ειναι επισης να κανεις και καποιο λαθος και ο ιδιος. Τι συστημα χρησιμοποιεις;

Ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά δεν πρόσεξες κάτι σε αυτό που έγραψα, δεν είπα ότι γενικά δεν έχει έντονη γεύση, αλλά ότι η γεύση χάνεται μετά από ένα μήνα περίπου. Δηλαδή δεν έχει την ίδια γεύση που είχε στην αρχή ο καπνός, για να μην πω ότι σχεδόν χάνεται- αλλιωνεται. Χρησιμοποιώ alpha hookah x, με Alpaca lipache ή wekbrund funnel bowl σπανιότερα gryn classic, Tom Coco gold κάρβουνα, kaloud lotus I+. Όσων αφορά την vulkana έχω μιλήσει με τον παραγωγό της και θέλει 10+ ημέρες ανακάτεμα κάθε μέρα για να δέσει, αλλά και πάλι προσωπικά δεν μου αρέσει καμία γεύση πέρα από το μάνγκο της(έχω πάρει μηλο-μαστιχα-γκρειπφρουτ), είναι ο καπνός που χρησιμοποιείται για εμένα το φταίξιμο είναι καπνός τσιγάρου ουσιαστικά, άπλυτος και δυνατός γευστικά δίνοντας μια βαριά εστιση. Ίσως σε καπνιστές τσιγάρου αρέσει η vulkana..

Τέλος πάντων για να μην ξεφύγουμε, εχεις παρατηρήσει ποτέ κατι παρόμοιο με τον καπνό σου? Εγώ πιστεύω πως αν δεν συμβαίνει γενικά αυτό με τους καπνούς για ναργιλέ τότε κάτι φταίει στην αποθήκευση που κάνω..

5 ώρες πριν, manos_21_ είπε

Κάποιος να μου προτείνει έναν καλό ναργιλέ μέχρι 200 ευρώ??εκτος αν αξιζει ένας από αυτούς που έγραψα παραπάνω κ ξεφύγω λιγο..αλλά να αξιζει...ευχαριστω

Alpha hookah με κλειστά μάτια, ανώτερος από wookah.. το ξύλο και τη μόστρα πληρώνεις στον wookah

Επεξ/σία από treybal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, treybal said:

Alpha hookah με κλειστά μάτια, ανώτερος από wookah.. το ξύλο και τη μόστρα πληρώνεις στον wookah

Και ξαναρωτάω εγώ γιατί με τρώει αυτές τις μέρες... πως το φέρνουμε από ρωσία το μωρό χωρίς να περάσει τελωνείο, οεο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι για τον alpha hooka model x neon που βγαίνει στα 235..απλά αυτό που φωτίζει στην νύχτα δεν ξερω αν έχει διαφορά σε μοντέλο από τον κανονικό model x...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, marikbane είπε

Και ξαναρωτάω εγώ γιατί με τρώει αυτές τις μέρες... πως το φέρνουμε από ρωσία το μωρό χωρίς να περάσει τελωνείο, οεο? 

Το παίρνεις από Ελλάδα 😊😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα ειναι να προσπαθησεις απο ρωσσια παιρνεις mattpear. Ουτε 150 ευρω αμα δεν κατσει τελωνειο και εισαι αρχοντας. Alpha hookah δεν με τρελανε και τοσο. Πολυ μικρος ναργιλες. Καλο τραβηγμα αλλα προτιμω στα ιδια χρηματα τον mattpear. Οσον αφορα τον καπνο εχει τυχει σε αμφιβολου ποιοτητος καπνο να στεγνωσει τελειως μετα απο καιρο. Σιγουρα οταν αγοραζεις χυμα δεν ειναι κλειστο αεροστεγες. Οπου και να το αποθηκευσεις θα χανει. Απο χημικη αποψη σιγουρα ενα μερος της γλυκερινης εξατμιζεται και ενα μερος υγρασιας του δωματιου συγκρατειται απ τον καπνο. Σε αυτο το γεγονος μπορει να οφειλεται η πτωση της αποδοσης που παρατηρεις. Οι περισσοτεροι καπνοι τουλαχιστον οι γερμανικοι που περνω ερχονται περα απ την πλαστικη συσκευασια και σε σακουλακι κλεισμενοι αεροστεγως. Δεν ειναι τυχαιο αυτο το γεγονος. Αλλοι καπνοι οπως πχ ο 187 η ο babos που ερχονται χυμα στο κουτι καιγονται ευκολα λογω ελλειψης υγρασιας ειδικα μετα απο χρονια αποθηκευση. Εξαιρεση οι καπνοι της dschinni. Ερχονται χυμα στο κουτι αλλα δοκιμασα το καρπουζι και το φυστικι και επαθα την πλακα μου. Απιστευτο ντουμανι και αποδοση. Μια μιση δυο ωρες χωρις να χαλασει καθολου το αρωμα. Τις εχω 2 βδομαδες τωρα. Αμα μου εχουν μεινει στο τελος του μηνα θα ενημερωσω περι αποδοσεως μετα την αποθηκευση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Matt pear είναι δεν είναι στα επίπεδα του alpha σε καμία περίπτωση, είναι ένας ναργιλές με cool εξαερισμό και τπτ άλλο. Δεν βγάζει τις γεύσεις ωραία, αν χρησιμοποιείτε νερό από τη βρύση λόγω αλάτων κάνει αναρωφιση και σου γυρνάει το νερο τέλος οι μαγνήτες χαλάνε σχετικά γρήγορα.

Ο alpha βγαίνει και το Κ μοντέλο που είναι πιο ψηλό αν σε χαλάει το μέγεθος. Προσωπικά για το σπίτι άποψη μου είναι ότι μετράει το μέγεθος να μην είναι πολύ μεγάλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθενας εχει διαφορετικα γουστα και γνωμες. Προσωπικα θεωρω τον mattpear ανωτερο αν και ισχυει αυτο για τους μαγνητες. Ο cool εξαερισμος δεν ειναι μονο το εφε αστερια αλλα αδειαζει την γυαλα με ενα μετριο ουτε καν μεγαλο φυσημα. Εχει difuser και κατα την γνωμη μου πιο απαλο τραβηγμα απ τους υπολοιπους ρωσσικους. Σε εναν ναργιλε εμενα προσωπικα με ενδιαφερει να εχει οσο το δυνατον πιο ευκολο τραβηγμα γινεται. Μεχρι στιγμης σε αυτο το κομματι καλυτεροι ναργιλεδες που δοκιμασα και αγορασα εν τελει ειναι της γερμανικης heavensent. Σε αυτο για τα αλατα θα χρειαστει να εμβαθυνεις πιο πολυ γιατι δεν καταλαβα πως τα αλατα του νερου παιζουν ρολο στην αναρωφηση. Σχεδον ολοι οι ναργιλεδες κανουν αναρωφηση αμα βαλεις πολυ νερο. Το δεν βγαζει τις γευσεις ωραια ειναι καθαρα θεμα γουστου επισης. Ρωσικοι ναργιλεδες το πολυ με 200 ευρω. Απο κει και πανω τουλαχιστον απο ελλαδα ειναι καθαρη κερδοσκοπια. Θελω πολυ να παρω εναν matt pear αλλα αρνουμαι να τα σταξω στους ελληνες αντιπροσωπους με 50% πλας δαχτυλακι επι της λιανικης της ρωσσιας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα. Χθες πήγα σε ένα τοπικό μαγαζί που έχει αντίκες και ναργιλέδες και ρώτησα για κάρβουνα (τα δικά μου είχαν τελειώσει) και μου βγάζει αυτό με το μπαρούτι που ανάβει, ρωτάω αν έχουν και γεύσεις και μου βγάζει κάτι με πέτρες μέσα. Καινούριο κόλπο είναι αυτό; αξίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...