Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα δρομολογια απο Αθηνα ειναι εκλεκτα, σε καμια περιπτωση δεν θα αρχισουν να χτυπανε μαζικα οσα εσωτερικα εχει η Α3. Αλεξανδρουπολη και Καβαλα μου φαινεται πολυ δυσκολο να μπει δρομολογιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα καταλαθος κρατηση σε λαθος ωρα πριν λιγο, γινεται να το φτιαξω χωρις χρεωση?

Έχω την εντύπωση ότι χρεώνεσαι για κάθε αλλαγή...μπορεί και να συμφέρει να βγάλεις καινούργιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα καταλαθος κρατηση σε λαθος ωρα πριν λιγο, γινεται να το φτιαξω χωρις χρεωση?

 

Καλο, μιλαμε για τη Ryan, που βγαζει απο τη μυγα ξυγκι. Παιξε τις πιθανοτητες σου αλλα να ξερεις ειναι λιγες. Πολυ λιγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδια καλησπερα να ρωτησω κατι? αμα θελω να κλεισω εισιτηρια αεροπορικως μεσω ιντερνετ γλυτωνω το νταβατζιλικι που θα πληρωνα αμα πηγαινα σε ενα πρακτορειο ταξιδιου η οχι? επισης αμα το παραγγειλω ηλεκτρονικα τι πρεπει να κανω μετα για να το εκτυπωσω και να κανω check in? ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα να ρωτησω κατι? αμα θελω να κλεισω εισιτηρια αεροπορικως μεσω ιντερνετ γλυτωνω το νταβατζιλικι που θα πληρωνα αμα πηγαινα σε ενα πρακτορειο ταξιδιου η οχι? επισης αμα το παραγγειλω ηλεκτρονικα τι πρεπει να κανω μετα για να το εκτυπωσω και να κανω check in? ευχαριστω εκ των προτερων

Αν κατεβάσεις την εφαρμογή της ryanair δεν χρειάζεται να εκτυπώσεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω για τα καθισματα. Λέτε οτι είναι στενά. Μόνο για οι ψηλοί έχουν πρόβλημα, ή και οι.... παχουλοί?

 

Τα καθίσματα είναι αντίστοιχα με αυτά των κτέλ πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο, μιλαμε για τη Ryan, που βγαζει απο τη μυγα ξυγκι. Παιξε τις πιθανοτητες σου αλλα να ξερεις ειναι λιγες. Πολυ λιγες.

Γιατί γκρινιάζετε γενικά για την ryan δεν μπορώ να το καταλάβω .... ναι προσπαθεί να βουτήξει απο παντού λεφτά και κυρίως απο τα δικά μας λάθη και καλά κάνει συν του ότι μου είναι παντελώς αδιάφορο όταν πληρώνω τα μισά και λιγότερα λεφτά απο οποιαδήποτε αεροπορική εταιρία για να πάω καπου . Είναι απλό ! Όταν κλίνουμε εισιτήρια έχουμε διαβάσει όλους τους όρους και επιλέγουμε συνειδητά αυτά που θέλουμε . Δεν φταίει σε τίποτα η εταιρία . 

Κάτι τέτοια μου θυμίζουν περιπτώσεις που υπογράφουν συμβόλαια κινητής ή σταθερής και μετά πάνε και παραπονιούνται ότι δεν ξέραν τον τάδε όρο . Ας διάβαζαν τους όρους πριν υπογράψουν όπως κάνω πάντα . Πρώτα μελετάω το συμβόλαιο μετά υπογράφω . Δεν τους φταίει κανένας . Η κάθε εταιρία δικαίωμα της να θέσει ότι όρους θέλει . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά για να πληρώσεις παραπάνω στην Ryan πρέπει να είσαι μπούφος. Από τον Ιούνιο έχω κάνει 7 ταξίδια παίρνοντας νερό από το αεροδρόμιο με 0,35 λεπτά και όλα κομπλέ. Την μόνη φορά που έπεσα σε περίπτωση άλλος επιβάτης να πληρώσει παραπάνω είναι μια γυναίκα για πτήση προς Μπρατισλάβα όπου είχε πάρει μία γιγάντια αποσκευή. Οι υπόλοιποι μάλλον ήμαστε πυρηνικοί φυσικοί και δεν είχαμε θέμα. Χάρη στην Ryan γλίτωσα το νταβατζιλικι της Aegean ως φαντάρος στην Κύπρο, πήγα φθηνότερα Κρήτη και μπόρεσα να επισκεφθώ Μπρατισλάβα με ανθρώπινη τιμή. Τώρα ετοιμάζομαι να κλείσω εισιτήρια για Βουδαπέστη για Απρίλη και μετά. Ευτυχώς βάζει συνέχεια καινούργιους προορισμούς και θα συνεχίσω να κάνω ταξίδια που μου βγαίνουν πιο οικονομικά από οπουδήποτε πάω οδικώς στην Ελλάδα και αεροπορικώς με την "ελληνική" εταιρεία που δεν σέβεται τους πελάτες της. Είχα και κάρτα με μίλια, καλό κορόιδο ήμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί γκρινιάζετε γενικά για την ryan δεν μπορώ να το καταλάβω .... ναι προσπαθεί να βουτήξει απο παντού λεφτά και κυρίως απο τα δικά μας λάθη και καλά κάνει συν του ότι μου είναι παντελώς αδιάφορο όταν πληρώνω τα μισά και λιγότερα λεφτά απο οποιαδήποτε αεροπορική εταιρία για να πάω καπου . Είναι απλό ! Όταν κλίνουμε εισιτήρια έχουμε διαβάσει όλους τους όρους και επιλέγουμε συνειδητά αυτά που θέλουμε . Δεν φταίει σε τίποτα η εταιρία . 

Κάτι τέτοια μου θυμίζουν περιπτώσεις που υπογράφουν συμβόλαια κινητής ή σταθερής και μετά πάνε και παραπονιούνται ότι δεν ξέραν τον τάδε όρο . Ας διάβαζαν τους όρους πριν υπογράψουν όπως κάνω πάντα . Πρώτα μελετάω το συμβόλαιο μετά υπογράφω . Δεν τους φταίει κανένας . Η κάθε εταιρία δικαίωμα της να θέσει ότι όρους θέλει . 

 

Συμφωνω οτι απο τη στιγμη που αποδεχεσαι τους ορους ειναι στην ευχερεια της εταιριας αν θα σε εξυπηρετησει και σε καμια περιπτωση καποιος δεν μπορει να διαμαρτυρεται και να αισθανεται αδικημενος επειδη δεν του εκαναν τη χαρη. 

 

Ωστοσο δυο πραγματα

 

1. Υπαρχουν εταιριες που σε εξυπηρετουν γιατι εκτος απο το να σου παρουν τα 50-100-200€ εχουν και ως στοχο την ικανοποιηση σου (δηλαδη να τις ξαναπροτιμησεις)

2. Το οτι καποιος εχει συμφωνησει με τους ορους της εταιριας, δεν σημαινει οτι η εταιρια ειναι υπερανω κριτικης. Στη Ryanair ειναι ταληροπνιχτες οπως και να το κανουμε. 

 

Τωρα για το αν καποιος την προτιμαει και γιατι την προτιμαει, αυτο ειναι δικη του δουλεια. Εμενα δεν μ αρεσει και τη θεωρω εταιρια να πας το πολυ μεχρι τη Θεσσαλονικη. Αλλος επειδη εμαθε τη Ryanair νομιζει οτι ανακαλυψε τον τροχο. Ο καθενας κανει τις επιλογες του για το που θα δωσει τα οποια χρηματα του. 

Πάντως η πτήση για Στοκχόλμη μόνο φτηνή δεν είναι.

 

Η Ryan βγαζει ενα περιορισμενο αριθμο εισιτηριων κατω απο το κοστος για να τραβαει πελατες. Μετα τα υπολοιπα εισιτηρια και ειδικα σε δρομολογια χωρις μεγαλο ανταγωνισμο τα βαραει πολυ. Ωστοσο πολλοι που εχουν κλεισει ενα απο τα φθηνα της εισιτηρια μετα νομιζουν οτι παντα η Ryan ειναι φθηνοτερη και δεν κανουν καν τον κοπο να κοιταξουν τις τιμες των αλλων εισιτηριων οποτε πανε και τα σκανε και λενε και ευχαριστω. 

 

"Ποσο πληρωσες για Λονδινο/Βερολινο/Ρωμη?"

"150"

"Καλα τοσα με Ryan? Η Easy/Aegean/Alitalia/British ποσο ειχε?"

"Δεν κοιταξα. Ε περισσοτερο θα ειχε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ναι αυτο ειναι.Οτι μου εχει μεινει εντυπωση οτι ειναι φτηνη εταιρεια αλλα φτηνη ειναι για συγκεκριμενες μερες(καποιες καθημερινες) και δρομολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα ναι αυτο ειναι.Οτι μου εχει μεινει εντυπωση οτι ειναι φτηνη εταιρεια αλλα φτηνη ειναι για συγκεκριμενες μερες(καποιες καθημερινες) και δρομολογια.

Γενικά είναι φθηνή πάρα πολύ . Σαφώς υπάρχουν και εξαιρέσεις δρομολογίων . Όπως η eagean είναι γενικά πολυ΄ακριβή σε σχέση με την ryanair παρ όλα αυτά μου χει τύχει το αντίστροφο ή να έχουν ίδιες τιμές . 

 

Πάντα κάνουμε έρευνα αγοράς και ας έχει η κάθε εταιρία την φήμη της φθηνής . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...