Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σορρυ που ξαναπετάγομαι αλλα μήπως το δει και κάποιος άλλος γιατί δεν θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεως στο αεροδρόμιο και να πληρώσω τα μαλλιοκέφαλα μου. 

 

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα,

 

δεν ξερω αν εχει ειπωθεί πιο πριν κάτι αντίστοιχο.

 

Έχω μια βαλίτσα τέτοιο στυλ: http://upload.ecvv.com/upload/Product/201212/ChinaABS_trolley_luggage201212101709222.JPG

 

Η ryan για χειραποσκευή επιτρέπει διαστάσεις 55x40x20.

 

Η βαλίτσα αυτή γενικά είναι μεσα στις διαστάσεις αλλα όσον αφορά το πάχος είναι 23cm.

 

Απο οτι διαβάζω αυτό το σιδερένιο κουτί που έχουν εξω για να δοκιμάσεις αν χωράει η βαλίτσα,

είναι γενικά +2cm απο τις διαστάσεις που λενε.

 

Λέτε να εχω πρόβλημα για 2cm χοντρικά? Γενικά δεν είναι σκληρό πλαστικό το υλικό οπότε μπορεί να πιεστεί λίγο.

 

Όσοι φίλοι μου έχουν ταξιδεψει μου εχουν πει να μην το σκέφτομαι καν γιατί δεν τις κοιτάνε πλέον (αν στο μάτι τους "κάνουν") αλλα και οτι ούτε αυτοί δεν εχουν βαλίτσες ακριβώς 20 εκατοστά.

 

Ποια είναι η δικιά σας εμπειρία/άποψη;

 

Ευχαριστώ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι για τέτοια πράγματα, κοίτα να μην την παραφορτώσεις και πήγαινε και λίγο πιο νωρίς που είναι πιο άνετοι και δεν υπάρχει περίπτωση να σου πουν τίποτα. Η δικιά μου λέει ότι είναι 25 εκατοστά νομίζω και δεν την έχουν βάλει ποτέ είτε στο καλάθι είτε στο κουτί που έχουν και έχω πετάξει πάνω από 30 φορές και σε πολλά διαφορειτκά αεροδρόμια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην αγχώνεσαι για τέτοια πράγματα, κοίτα να μην την παραφορτώσεις και πήγαινε και λίγο πιο νωρίς που είναι πιο άνετοι και δεν υπάρχει περίπτωση να σου πουν τίποτα. Η δικιά μου λέει ότι είναι 25 εκατοστά νομίζω και δεν την έχουν βάλει ποτέ είτε στο καλάθι είτε στο κουτί που έχουν και έχω πετάξει πάνω από 30 φορές και σε πολλά διαφορειτκά αεροδρόμια.

Σε ευχαριστώ φίλε.

 

Έχω αγχωθεί και ήθελα κάποιον να μου πει τι παίζει με αυτό το κουτί.

Είμαι σίγουρος οτι η βαλίτσα χωράει μέσα στην καμπίνα, απλά αν το κουτί είναι σε αυτές τις απόλυτες διαστάσεις, αν θελήσουν να βγάλουν χρήματα ήθελα να μάθω αν δεν χωράει ώστε να στηριχτούν σε αυτά τα 2 cm περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epir, αυτό είναι το κακό με τις σκληρές βαλίτσες! Αν ήταν από τις άλλες θα την πίεζες λίγο και θα ήταν εντάξει! :) Αν και για να λένε τόσοι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα εντάξει θα είσαι!

 

Εγώ τελικά θα πάω με την κάρτα επιβίβασης μόνομστην εφαρμογή του κινητού, είδα και στη σελίδα τους ότι τη δέχονται κανονικά (δεν υπάρχει και δυνατότητα εκτύπωσης εδώ που είμαι!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Epir, αυτό είναι το κακό με τις σκληρές βαλίτσες! Αν ήταν από τις άλλες θα την πίεζες λίγο και θα ήταν εντάξει! :) Αν και για να λένε τόσοι ότι δεν υπάρχει πρόβλημα εντάξει θα είσαι!

 

Δεν είναι και τόσο σκληρό υλικό και θα προσπαθήσω να μην την γεμίσω και τέρμα σε περίπτωση που είμαι τόσο γκαντέμης και την βάλουν στο σιδερένιο κουτί, να ζουληχτεί και να χωρέσει :P Ελπίζω να μην χρειαστεί!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς ήταν?

Ωραία! Είδα και καλούς φίλους! Αλλά προτιμώ Ελλάδα! :)

 

Τελικά όλα οκ με την κάρτα επιβίβασης στο κινητό.

 

Δεν είναι και τόσο σκληρό υλικό και θα προσπαθήσω να μην την γεμίσω και τέρμα σε περίπτωση που είμαι τόσο γκαντέμης και την βάλουν στο σιδερένιο κουτί, να ζουληχτεί και να χωρέσει :P Ελπίζω να μην χρειαστεί!!

Σήμερα πέταξα και ήταν πολύ χαλαρά τα πράγματα με τις αποσκευές. Πιστεύω να μην έχεις θέμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτό που μου έκανε εντύπωση με την ryanair είναι ότι η πτήση είναι σαν παζάρι! Πρώτα πουλάνε φαγητά και ποτά, μετά αρώματα και μπιχλιμπίδια και στο τέλος λαχεία και ξυστά! :P

 

Αλλά εντάξει, με τέτοιες τιμές από κάπου πρέπει να βγάλουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και ηλεκτρονικά τσιγάρα πουλάνε! Βέβαια, το τραγικό είναι ότι υπάρχει κόσμος που τα αγοράζει. Τελευταία φορά πέτυχα νεαρό που αγόρασε άρωμα για το κορίτσι του ΚΑΙ λαχειο. Ήθελα να του πω ότι το δώρο άρωμα σημαίνει χωρισμός (ιδίως από τη ράηαν) για να τον μεταπείσω, αλλά μετά λέω δε βαριέσαι να πιάνεις κουβέντα τώρα...;

Δεν πα να πουλάνε ό,τι θέλουν, μόλις εκλεισα Κολωνία-Βερολίνο πηγαινελα 19 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συντομα ξεκιναει και δρομολογια Αθηνα-Κερκυρα...Κριμα για την Aegean, καλα κονομησε τοσα χρονια.Ενα απο τα πιο ακριβα δρομολογια το Κερκυρα-Αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ που ξαναπετάγομαι αλλα μήπως το δει και κάποιος άλλος γιατί δεν θέλω να βρεθώ προ εκπλήξεως στο αεροδρόμιο και να πληρώσω τα μαλλιοκέφαλα μου. 

 

Ευχαριστώ.

είναι καθαρά θέμα τύχης

όσες φορές πέταξα από Ελλάδα και προς Ελλάδα δε με έλεγξαν ποτέ με εξαίρεση μία φορά για μέγεθος και μία που μου τη ζύγισαν

δηλαδή συνολικά 2 φορές στις 15-20 πτήσεις που είχα κάνει

 

από την άλλη, ο αδερφός μου ταξίδεψε μία και μόνο φορά με τέτοια σκληρή βαλίτσα και τον έλεγξαν

πλήρωσε πρόστιμο ίσο με το εισιτήριό του σχεδόν και ξενέρωσε

 

είναι σε ποιον θα πέσεις και πόση όρεξη έχει να σε ελέγξει

 

εγώ φροντίζω να είμαι πάντα εντός ορίων σε κιλά και διαστάσεις και ας με "κοροϊδεύουν" όσοι φίλοι μου συνταξιδεύουν γιατί αυτούς "δεν τους έλεγξαν ποτέ"

 

προτιμώ να είμαι "νόμιμη" για να αποφύγω το άγχος

 

στα κιλά να σου πω την αλήθεια ίσως να βάλω και μισό κιλό παραπάνω, αλλά βάζω συνήθως ένα βαρύ ρούχο πάνω-πάνω ώστε αν γίνεται έλεγχος, να το βγάλω και να το φορέσω  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...