Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έκλεισα πριν λίγο εισιτήριο για πτήση εσωτερικού, απλα το ονομα μου το έγραψα με ελληνικούς χαρακτήρες. Λετε να εχω προβλημα στο αεροδρομιο;

Αφού η ταυτότητα γράφει και ελληνικά και πρόκειται και για πτήση εσωτερικού πιστεύω δεν θα έχεις θέμα. Αλλά όπως λέει o mobile32 καλύτερα να ρωτήσεις για σιγουριά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν κλείνεις και θέση κ priority boarding ενδεχομένως να μη σε συμφέρει να πετάς με Ryanair........αλλά με μη οικονομικές αεροπορικές εταιρείες. Π.χ. Ένα εισιτήριο σε προσφορά για Ρώμη συνήθως είναι γύρω στα 40€-50€. Το αντίστοιχο με priority το πιθανότερο είναι να έχει πάνω από 100€

Μην μπερδεύεσαι με το Business plus που έχουν... Αυτό είναι άλλο... Εγώ κλείνω priority boarding σε απλό εισιτήριο με 5 ευρώ πάνε και άλλα 5 για πίσω (δηλαδή διαλέγω το απλό εισιτήριο και μετά που σε πάει στα extra (ασφάλεια πτήσης κτλπ) εκεί διαλέγω μόνο θέση και priority boarding. Επίσης καμία φορά τυχαίνει να έχει προσφορά και πληρώνω 2.5 +2.5... Ο λόγος είναι ότι στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης εκεί που δίνεις τις βαλίτσες είναι λίγο μπάχαλο (Ειδικά αν πετάς με Ryanair) και την έχω πατήσει δύο φορές ενω τώρα δεν πα να χει και 100 άτομα ουρά πίνω καφεδάκι και μόλις ανοίξει ο γκισες και αρχίσει το πανηγύρι πάω μπροστά κατευθείαν και τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεσαι με το Business plus που έχουν... Αυτό είναι άλλο... Εγώ κλείνω priority boarding σε απλό εισιτήριο με 5 ευρώ πάνε και άλλα 5 για πίσω (δηλαδή διαλέγω το απλό εισιτήριο και μετά που σε πάει στα extra (ασφάλεια πτήσης κτλπ) εκεί διαλέγω μόνο θέση και priority boarding. Επίσης καμία φορά τυχαίνει να έχει προσφορά και πληρώνω 2.5 +2.5... Ο λόγος είναι ότι στο αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης εκεί που δίνεις τις βαλίτσες είναι λίγο μπάχαλο (Ειδικά αν πετάς με Ryanair) και την έχω πατήσει δύο φορές ενω τώρα δεν πα να χει και 100 άτομα ουρά πίνω καφεδάκι και μόλις ανοίξει ο γκισες και αρχίσει το πανηγύρι πάω μπροστά κατευθείαν και τέλος

 

Γιατί να θέλει να μπει κάποιος πρωτος στο αεροπλανο ποτε δεν το καταλαβα. Το καλυτερο ειναι να μπεις τελευταιος. Καθεσαι στην θεσουλα σου και ουτε σηκωμα να μπει ο ενας και ο αλλος. Εγω οποτε πεταω οπου και να παω αραζω και οταν βλεπω οτι η ουρα τελειωσε και μπηκαν ολοι σηκωνομαι και μπαινω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αυτό κάνω. Αλλά το μόνο (και αρκετά σπαστικό τελικά) κακό είναι ότι δεν θα έχεις χώρο για την χειραποσκευή σου. . Έτσι στην παίρνουν οι αεροσυνοδοί και στην βάζουν όπου να'ναι.Κι έτσι αναγκαστικά κατεβαίνεις τελευταίος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αυτό κάνω. Αλλά το μόνο (και αρκετά σπαστικό τελικά) κακό είναι ότι δεν θα έχεις χώρο για την χειραποσκευή σου. . Έτσι στην παίρνουν οι αεροσυνοδοί και στην βάζουν όπου να'ναι.Κι έτσι αναγκαστικά κατεβαίνεις τελευταίος.

 

Δεν μου χει τύχει ποτέ. 2 φορες ειδα πανω απτο καθισμα μου αλλων αποσκευες και τις κατεβασα και εβαλα τα δικα μου γιατι ηταν ακυροι απο πολυ μπροστινες θεσεις.Με βοηθησαν και οι αεροσυνοδοι κιολας παίρνοντας τες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου χει τύχει ποτέ. 2 φορες ειδα πανω απτο καθισμα μου αλλων αποσκευες και τις κατεβασα και εβαλα τα δικα μου γιατι ηταν ακυροι απο πολυ μπροστινες θεσεις.Με βοηθησαν και οι αεροσυνοδοι κιολας παίρνοντας τες.

 

Και πως το ήξερες ότι ήταν από μπροστινές θέσεις, το έγραφαν πάνω τους;

 

Αν μπεις πρώτος, από τους πρώτους, σίγουρα θα βρεις θέση πάνω από το κάθισμά σου και μάλιστα μπορεί να σκαπουλάρεις εκεί και την τσάντα, ιδίως αν είναι μεγαλούτσικη.

Από τους τελευταίους είτε θα κάθεσαι να μαλώνεις/ψάχνεις/ρωτάς ποιανού είναι ποια αποσκευή και αν είναι γεμάτο το αεροπλάνο δεν έχεις δικαίωμα να κατεβάσεις αποσκευή να βάλεις τη δική σου, θα σου την πάρουν στην φορτωτική.

Και αν έχεις καμιά ανταπόκριση μετά ή θέλεις να προλάβεις το λεωφορείο, να σε δω μετά τι θα κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνω με τον απο πανω.Εμενα αεροσυνοδος ποτε δεν βοηθησε σε αυτο.οποτε η μαλωνω ή παει η βαλιτσα μου οπου να'ναι.

Επεξ/σία από μπιπ μπιπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε δω να μπεις σε φίσκα αεροπλάνο που συνήθως μπαίνω εγώ.

Μια φορά μόνο μου έτυχε ημιάδειο της ryanair, και αυτό πηγαίνοντας Ελλάδα τέλος αυγούστου άρα όχι πολύ ζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω τουλάχιστον 30 πτήσεις τον χρόνο μέσο ορο τα τελευταία 11 χρόνια...χωρίς να μετράω ανταποκρίσεις. Τις περισσότερες φορές τιγκαρισμένα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω τουλάχιστον 30 πτήσεις τον χρόνο μέσο ορο τα τελευταία 11 χρόνια...χωρίς να μετράω ανταποκρίσεις. Τις περισσότερες φορές τιγκαρισμένα είναι.

Τιγκαρισμένες τις περισσότερες από 30 πτήσεις χώρια οι ανταποκρίσεις, ανεβαίνεις τελευταίος, και μόνο δυο φορές βρήκες βαλίτσες πάνω από τη θέση σου και τις κατέβασες γιατί ήξερες ότι ήταν κάποιων άκυρων στις μπροστινές θέσεις

Κάποιο ή κάποια απ'όλα απλά δε στέκει/ουν όσο κι αν προσπαθείς να πείσεις.

Δεν είσαι ο μόνος ξέρεις που ταξιδεύεις με Ryanair ούτε ο μόνος που ταξιδεύει συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπεις μετα το 70% στη ryanair απλα δε χωραει πουθενα η βαλιτσα σου και αυτό στα εντος ελλαδας ειναι κανονας. Στο εξωτερικο ειναι καπως πιο ελεγχομενα τα πραγματα γιατι οι ξενοι σεβονται τους κανονες διαστασεων/αντικειμένων κλπ....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιγκαρισμένες τις περισσότερες από 30 πτήσεις χώρια οι ανταποκρίσεις, ανεβαίνεις τελευταίος, και μόνο δυο φορές βρήκες βαλίτσες πάνω από τη θέση σου και τις κατέβασες γιατί ήξερες ότι ήταν κάποιων άκυρων στις μπροστινές θέσεις

Κάποιο ή κάποια απ'όλα απλά δε στέκει/ουν όσο κι αν προσπαθείς να πείσεις.

Δεν είσαι ο μόνος ξέρεις που ταξιδεύεις με Ryanair ούτε ο μόνος που ταξιδεύει συχνά.

 

Μιλάω για πτήσεις κυρίως εξωτερικού και οχι μονο με Ryan (1 στις 4 να ηταν με Ryan) αλλα οι χειραποσκευες ειναι σε ολες τις εταιρειες δεν αλλαζει κατι τρελό. Δεν προσπαθώ να πείσω κανεναν. Ο καθενας τις εμπειριες του λεει εδω περα. Εμενα αυτές ειναι οι δικές μου. Το να προσπαθείς εσύ να τις διαψεύσεις ειναι τελείως χαζό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μου λετε. Κλεινω τικετς με 20ευρω για προορισμο που εχει ενα πσκ που θελω και αν τυχει και δε μπορεσω να παω απλα δε παω αεροδρομιο και τελος; Δεν εχω καμια επιπτωση ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...