Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς δεν καταλαβαίνω κάτι...Θέλω να αλλάξω την αυριανή μου πτήση σε μια άλλη ημερομηνία. Για το εισιτήριο είχα δώσει 104 ευρώ.

 

Διαλέγω νέα ημερομηνία και στο price breakdown μου έχει τα εξής:

 

Α->Β

Τicket price: 25 euro

Service fee (change ticket): 40 euro

 

B->A

Τicket price: 40

Service fee (change ticket): 40 euro

 

Total:

145 euro

paid -104 euro

Service fee (change ticket):30 euro

Service fee (change ticket):30 euro

 

Amount to be paid: 101 euro

 

Sorry αλλά γιατί με χρέωσε δυο (!!!) φορές για αλλαγή εισιτηρίου και μάλιστα με διαφορετικές τιμές;

Το έκανα σε διαφορετικούς υπολογιστές, browsers, ακόμα και ώρα (τώρα και πριν 4 ώρες).

 

Κανονικά, όπως εξάλλου το έχω ξανακάνει να αλλάξω εισιτήριο, έπρεπε να χρεωθώ 41 ευρώ.

 

τσεκαρε.

 

http://www.ryanair.com/gr/terms-and-conditions/regulations-flightandnamechanges/

 

καπου αναφερει και εναν πινακα χρεωσεων, τσεκαρε και εκει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

http://www.ryanair.com/en/fees/

 

Εδώ είναι και όντως έχει Flight change fee-High season 40 euro που τα χρεώθηκα όπως και το περίμενα.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μου ξαναβάζει ξεχωριστά Flight change fee που μου το χρεώνει 30 ευρώ (συνολικά 60 ευρώ έξτρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δύο πτήσεις, πήγαινε-έλα, αυτό λέω κι εγώ. Νέα τιμή αν τα αγόραζα σκέτα 65 ευρώ συν 2x40 ευρώ η αλλαγή, 145. Ως εδώ καλά, μου λένε ότι έχω δώσει 104 και μετά έχουν έξτρα χρέωση 2x30 που την δικαιολογούν ως...fee για αλλαγή εισιτηρίου.

 

Θα περιμένω να ανοίξει το helpdesk το πρωί να τους πάρω τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τζίφος...Αφού τους πήρα τηλέφωνο μιας και δεν ήθελα να τους στείλω μαιλ ή να μπω στη διαδικασία του live chat, η κοπέλα με την οποία έτυχε να μιλήσω (υπόψη από τις 8.30 κατάφερα να μιλήσω μετά τις 10) δεν μπορούσε να βοηθήσει.

 

Μου εξηγούσε το ποίημα με το fees table (το λινκ που έβαλα πιο πάνω) και ότι έχουν διάφορα για όλες τις καταστάσεις. Το ότι χρεώνομαι 4 φορές αλλαγή εισιτηρίου δεν φάνηκε να το καταλαβαίνει. Ακόμα και όταν το είδε στην οθόνη της η απάντησή της ήταν ότι έχουν διάφορα fees according to terms and conditions and they can be accessed via etcc etc!!

 

Στην τελική μου πρότεινε να πάω στο αεροδρόμιο στο γκισέ της εταιρείας να δω τι μπορεί να γίνει. Βέβαια πρέπει να πάω το αργότερο 4 ώρες πριν την πτήση το οποίο δε γίνεται λόγω δουλειάς. Κι έτσι μείναμε με την απορία και κάποια λεφτά πεταμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω διαβασει τον κανονισμο της εταιρειας αλλα ηθελα να ρωτησω, αν εχει καταφερει κανεις να παρει πισω τα χρηματα του απο δικη του αποφαση, να μην ταξιδεψει, (αρκετο καιρο πριν την πτηση).

Εχω κλεισει για Αυγουστο μια πτηση, και ελεγα αν προσπαθησω να ακυρωσω και να παρω πισω οσα περισσοτερα χρηματα μπορω.

 

Μπορουμε λετε να επικαλεστουμε το σημερινο κλεισιμο των τραπεζων;

Εχει πληρωθει μεσω πιστωτικης, αλλα εγω ακομα δεν πληρωσα ουτε €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδια επειδη πετάω παρω φορα με τετοια εταιρία για Θεσσαλονίκη.

Υπαρχει κατι διαφορετικό στη διαδικασία ώσπου να μπω στο αεροπλάνο?

οχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ανακοίνωσή της η αεροπορική εταιρεία ενημερώνει τους πελάτες της πως για τις συναλλαγές τους θα γίνονται μόνο μετρητά καθώς οι πιστωτικές και χρεωστικές κάρτες των ελληνικών τραπεζών δεν γίνονται πλέον δεκτές

 

http://www.protothema.gr/economy/article/489220/ryanair-ekopse-stous-ellines-tin-pliromi-eisitirion-me-pistotikes-kartes-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τραγική η ryanair. Ευτυχώς δεν έχω ελληνικές κάρτες

 

η ryanair σε τι φταίει; οι τραπεζες και το "κρατος" εχουν μπλοκάρει ολες τις συναλλαγες εξωτερικού...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ryanair σε τι φταίει; οι τραπεζες και το "κρατος" εχουν μπλοκάρει ολες τις συναλλαγες εξωτερικού...

 

Στην Ελλάδα απαγορεύονται οι συναλλαγές εξωτερικού πάνω από 60 ευρώ μεσω κάρτας?? Αφού λένε ότι οι συναλλαγές μέσω κάρτας είναι απεριόριστες..

Το γάμησαν λίγο.. Στην κύπρο όταν είχαν πέσει τα μέτρα οι εμπορικές συναλλαγές αγορές κτλ δεν είχαν θέμα (είχαν ψηλότερο όριο από τις αναλήψεις)

 

εφόσον ισχύει έχεις δίκιο,.. Οπότε μάλλον μπράβο που αντί να πει πάρτε τα αρχίδια μου αφήνει τον κόσμο να πληρώσει μετρητα στον γκισέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...