Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω ήθελα να κλεισω με raynair για χανια σε 4 βδομάδες αλλά δεν γινόταν με πιστωτική...και σκεφτόμουν να παω στα εκδοτήρια αναγκαστικά, αλλά χθες μου  έκοψε να τα κλείσω με travelplanet ΠΟυ είναι ανοιχτες οι πιστωτικές και χρεωστικές και έχει και raynair...βέβαια αυξηθηκε η τιμή...άργησα να το σκεφτώ

 

επειδή δεν έχω ξαναταξιδέψει με raynair οι χειραποσκευές που πρέπει να πάρουμε είναι αυτες που γράφει στους όρους;; μια και μια μικρή στο χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τον αυγουστο θα πεταξω 1η φορα με την ryan εχω την απορια για το αν ζυγιζονται οι βαλιτσες καμπινας.

Σημερα αγορασα μια βαλιτσα με τις ακριβεις προδιαγραφες 55Χ40Χ20 αλλά το βαρος της ειναι 3κιλα. Τη ζυγισα σπιτι και ειδα οτι ο πωλητης μου εκλεψε μισο κιλο (στο μαγαζι του ειπε οτι ειναι 2,5κ.). Να θυμίσω οτι στην πτήση επιτρεπουν 10 κιλά max.

Το ερωτημα ειναι αν θα μου φτασουν 7 κιλά αποσκευες για ολιγοημερες διακοπες (λιγα ρουχα, μαγιω, πετσετες, κινητο, φορτιστης, ξυριστικα κλπ.).

Αν ομως δεν τις ζυγιζουν στο αεροδρομιο, αλλά ελεγχουν μονο διαστασεις, τοτε να τη φορτωσω.

Ταξιδεψε κανεις προσφατα να μας πει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζύγισμα συνήθως δεν πέφτει, αλλά αν τους πιάσουν οι στραβές τους μπορεί και να ζυγίσουν.

Εγώ παλιά έχω πετύχει ζύγισμα.

 

10 κιλά και 999 γραμμάρια το όριο, πάντα στα αεροδρόμια τα γραμμάρια υπέρ του ταξιδιώτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. σχεδον 11 κιλα δικαιουμαστε. Πετάω 6 το πρωί, ελπιζω να ειναι νυσταγμένοι και να μην ζυγίσουν!

Οι ονομαστικες διαστασεις της ryanair δινουν ονομαστικο ογκο 44 λιτρα. Ομως οι βαλιτσες του εμποριου περιλαμβανουν τις ροδες, τα χερουλια κλπ και ετσι ο ωφελιμος ογκος ειναι μικροτερος. Η δικη μου εχει τις διαστασεις σωστες αλλά περιλαμβανει στα μήκη ολα αυτα μαζι (χερουλια, λαβες, ροδες κλπ). Εσωτερικά ομως αν μετρησετε στη φοδρα τις διαστασεις, στη δικη μου πχ εχω ωφελιμο ογκο 30 λιτρα. Καποιες εταιρειες κανουν βαλιτσες με περισσοτερα ωφελιμα λιτρα και εχουν τα παντα χωνευτά εσωτερικά, και ειναι οσο πιο τετραγωνες γινεται.

Παντως δεν ειναι ευκολο να πας καραμπινατο ταξιδι με τετοια βαλιτσα. Λιγες μερες & με μονο τα απαραιτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δεν ειναι ευκολο να πας καραμπινατο ταξιδι με τετοια βαλιτσα. Λιγες μερες & με μονο τα απαραιτητα.

Μια χαρα πας ταξιδι με 40-45 λιτρα βαλιτσα.

Καποιος που ταξιδευει σπανια , θα του φανουν λιγα.

Καποιος που ταξιδευει συχνα, εχει μαθει κ αρκειται σε 40-45 λιτρα. Κ το κανει οχι τοσο για το κοστος(αλλωστε σε αρκετες αεροπορικες ειναι δωρεαν η βαλιτσα), αλλα για την ευελιξια κ για να μην περιμενει καθε φορα να παραλαβει την βαλιτσα του ουτε να χρειαζεται να παει πολυ νωριτερα στο αεροδρομιο.

 

Προσωπικα, παω 20-40 λεπτα νωριτερα στο αεροδρομιο με backpack των ~40 λιτρων και κουβαλαω συχνα κ 2 λαπτοπ μεσα. Παω ταξιδια 5-10 ημερων με αυτο το backpack.

 

Το δυσκολο ειναι το χειμωνα(τα ρουχα ειναι πιο ογκωδη) ή αν εχεις επαγγελματικα meetings και χρειαζεσαι κοστουμια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Σήμερα πετάω με Ryanair και θα πάρω (με επιπλέον χρέωση) βαλίτσα μαζί μου. Αν βάλω το laptop μέσα στη βαλίτσα και δεν το πάρω ως ''χειραποσκευή'' στην καμπίνα του αεροπλάνου, θα υπάρξει πρόβλημα, π.χ. να θέλουν να ανοίξουν τη βαλίτσα για να το ελέγξουν; Γενικότερα, ασχολούνται με το περιεχόμενο της βαλίτσας, π.χ. επιτρέπονται φάρμακα, κολόνιες/αποσμητικά (άνω των 100ml) ή αιχμηρά αντικείμενα, όπως, νυχοκόπτης, ψαλιδάκι, κ.λπ.;

Επεξ/σία από pluss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Σήμερα πετάω με Ryanair και θα πάρω (με επιπλέον χρέωση) βαλίτσα μαζί μου. Αν βάλω το laptop μέσα στη βαλίτσα και δεν το πάρω ως ''χειραποσκευή'' στην καμπίνα του αεροπλάνου, θα υπάρξει πρόβλημα, π.χ. να θέλουν να ανοίξουν τη βαλίτσα για να το ελέγξουν; Γενικότερα, ασχολούνται με το περιεχόμενο της βαλίτσας, π.χ. επιτρέπονται φάρμακα, κολόνιες/αποσμητικά (άνω των 100ml) ή αιχμηρά αντικείμενα, όπως, νυχοκόπτης, ψαλιδάκι, κ.λπ.;

 

Εφοσον εχεις βαλιτσα με επιπλεον χρεωση που πηγαινει στις αποσκευες (αποσο γνωριζω) οσα αναφερεις επιτρεπονται και δεν σου λενε κατι για αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρειται εξτρα τσαντα. Εαν κουβαλας χειραποσκευη δικαιουσαι αλλη μια τσαντα (πλατης, λαπτοπ οτιδηποτε)με διαστασεις 20χ20χ35 αν θυμαμαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Σήμερα πετάω με Ryanair και θα πάρω (με επιπλέον χρέωση) βαλίτσα μαζί μου. Αν βάλω το laptop μέσα στη βαλίτσα και δεν το πάρω ως ''χειραποσκευή'' στην καμπίνα του αεροπλάνου, θα υπάρξει πρόβλημα, π.χ. να θέλουν να ανοίξουν τη βαλίτσα για να το ελέγξουν; Γενικότερα, ασχολούνται με το περιεχόμενο της βαλίτσας, π.χ. επιτρέπονται φάρμακα, κολόνιες/αποσμητικά (άνω των 100ml) ή αιχμηρά αντικείμενα, όπως, νυχοκόπτης, ψαλιδάκι, κ.λπ.;

 

 

Τα διάφορα υγρά άνω των 100ml απαγορεύονται. Δεν τα ζυγίζουν, ότι γράφει έξω από το κουτί. Αν έχει μέσα 50 και έξω γράφει περισσότερα στο κόβουν.

 

Πριν από μερικές μέρες αναγκάστηκα να πετάξω το αντηλιακό μου κατά τον έλεγχο γιατί ήταν λίγο περισσότερα ml.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα διάφορα υγρά άνω των 100ml απαγορεύονται. Δεν τα ζυγίζουν, ότι γράφει έξω από το κουτί. Αν έχει μέσα 50 και έξω γράφει περισσότερα στο κόβουν.

 

Πριν από μερικές μέρες αναγκάστηκα να πετάξω το αντηλιακό μου κατά τον έλεγχο γιατί ήταν λίγο περισσότερα ml.

 

Κλασσικη μπουρδα... την επόμενη φορά βγάλε την ετικέτα, ειναι 50-50 να στο πετάξουν ή να στο αφήσουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε φιλε και εμενα πηραν αρωμα που το μπουκαλι εγραφε 125ml και μεσα ειχε λιγοτερο απο το μισο.

ΚΑι φυσικα οπως ολοι υποπτευομαστε δε νομιζω να πιστευετε οτι τα πετανε.Εχω φιλο σε αεροδρομιο ,και  ξερω οτι τα μοιραζονται μεταξυ τους ( και ειναι και πολλα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά επειδή ταξιδεύω πρώτη φορά με raynair για χανιά χωρίς αποσκευή με χρέωση δικαιούμαι χειραποσκευή στς διαστάσεις που μου λεει και μια τσάντα ώμου τύπου; γιατι έχω μπερδευτεί λίγο...δλδ αμα βρω μικρή βαλίτσα με τις διαστάσεις που μου λεει στην χειραποσκευή 55χ40χ20 δεν γίνεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...