Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά μόλις έκανα το τσεκ ιν. 
Κατ' αρχάς, η διαδικασία κράτησε 2 λεπτά μόνο. Ήταν τόσο πολύ απλό και εύκολο που διερωτώμαι μήπως έκανα κάποιο λάθος;;;
Πρώτα απ' όλα, ΔΕΝ μου ζητήθηκε να βάλω αριθμό ταυτότητας, ημερομηνία λήξης κ.α. στοιχεία (όπως διάβαζα στο φόρουμ).
Δεύτερον, χωρίς να το καταλάβω, απ ότι βλέπω, έχω 4 εισιτήρια να εκτυπώσω. Είναι δηλαδή και η επιστροφή για 2 άτομα.. (αν δεν κάνω λάθος).
Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος;;;

Οι πτήσεις είναι από Θεσσαλονίκη προς Χανιά με επιστροφή. Και έχω κάνει κράτηση θέσεων και στις 2 διαδρομές.
Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον στα εσωτερικου δε χρειάζεται. δε θυμαμαι αλλα ισως ζητάει ημ. γεννησης...

 

αν εχεις ήδη 4 καρτες επιβιβασης εισαι ετοιμος... οι 2 πρεπει να λενε θεσσαλονικη χανια (1 για καθε ονομα) και οι άλλες 2 το αναποδο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλεον στα εσωτερικου δε χρειάζεται. δε θυμαμαι αλλα ισως ζητάει ημ. γεννησης...

 

αν εχεις ήδη 4 καρτες επιβιβασης εισαι ετοιμος... οι 2 πρεπει να λενε θεσσαλονικη χανια (1 για καθε ονομα) και οι άλλες 2 το αναποδο

Έτσι ακριβώς είναι Παυλίδη. 

Ημερομηνία γέννησης ζήτησε, αν και δεν αναγράφεται πάνω στην κάρτα επιβίβασης. 

Τις εκτύπωσα κιόλας, Ασπρόμαυρες εκτυπώσεις (ελπίζω να μην είναι πρόβλημα).  Θα μετακινήσω και το αρχείο pdf στο κινητό και λογικά είμαι έτοιμος. 

Απλά μου φάνηκε πολύ γρήγορο και φαντάστηκα ότι έπρεπε να κάνω 2 διαφορετικά τσεκ ιν για κάθε προορισμό. Αλλά όλως παραδόξως (μάλλον επειδή έχω κλεισμένες θέσεις) έγινε 1 τσεκ ιν μαζί και της επιστροφής.

Επίσης πρέπει να βρίσκομαι εκεί μισή ώρα πριν την πτήση. Καλώς, νομίζω είμαι πανέτοιμος..

Ευχαριστώ Παυλίδαρε, αλλά και όλο το υπόλοιπο-υπέροχο φόρουμ, βοηθήσατε έναν αγχώδη άνθρωπο να κλείσει αεροπορικά, το επόμενο βήμα είναι να ανέβω στο αεροπλάνο (ΠΑΝΑΓΙΑ μου)  !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Παυλίδαρε, αλλά και όλο το υπόλοιπο-υπέροχο φόρουμ.

 

 

να σαι καλα... χαρηκαμε που βοηθησαμε! καλα να περασεις

 

 

Eκ μερους του Ηelpdesk του InsomniΑir ,

 

Σας ευχομαστε καλο ταξιδι.... :-D :-D :-D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες πέταγε η γυναίκα μου από ρόδο για αθήνα στις 18:30 . Για κάποιο λόγο δεν πρόλαβαν να κάνουν check-in και όταν πήγαν στο αεροδρόμιο μια ώρα και κάτι πριν την πτήση τους είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν πλέον , ότι έχει κλείσει η δυνατότητα check-in και της ζητάγανε 50 ευρώ για να πετάξει με την συγκεκριμένη πτήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες πέταγε η γυναίκα μου από ρόδο για αθήνα στις 18:30 . Για κάποιο λόγο δεν πρόλαβαν να κάνουν check-in και όταν πήγαν στο αεροδρόμιο μια ώρα και κάτι πριν την πτήση τους είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν πλέον , ότι έχει κλείσει η δυνατότητα check-in και της ζητάγανε 50 ευρώ για να πετάξει με την συγκεκριμένη πτήση.

 

να προλαβαινε να κανει τσεκ ιν... 166 ώρες πριν την πτήση είχε... Οι περισσότερες αεροπορικές δίνουν 48 ώρες.

 

Η εξτρα χρεωση ειναι ξεκαθαρη και μεσα στους όρους (απο αυτα ουσιαστικά βγαζουν κέρδος)... Ιδια τακτική ακολουθεί και η easyjet

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χτες πέταγε η γυναίκα μου από ρόδο για αθήνα στις 18:30 . Για κάποιο λόγο δεν πρόλαβαν να κάνουν check-in και όταν πήγαν στο αεροδρόμιο μια ώρα και κάτι πριν την πτήση τους είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν πλέον , ότι έχει κλείσει η δυνατότητα check-in και της ζητάγανε 50 ευρώ για να πετάξει με την συγκεκριμένη πτήση.

Παραγραφος 6.2

 

http://www.ryanair.com/gr/terms-and-conditions/article6/

 

“Το online check-inανοίγει 30 ημέρες πριν από την προγραμματισμένη ώρα αναχώρησης κάθε πτήσης για τους πελάτες που έχουν αγοράσει θέση. Για τους πελάτες που επιθυμούν δωρεάν θέση, το check-in είναι διαθέσιμο από 7 ημέρες, μέχρι 2 ώρες πριν την αναχώρηση κάθε πτήσης.”

Επεξ/σία από Unabomber
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες πέταγε η γυναίκα μου από ρόδο για αθήνα στις 18:30 . Για κάποιο λόγο δεν πρόλαβαν να κάνουν check-in και όταν πήγαν στο αεροδρόμιο μια ώρα και κάτι πριν την πτήση τους είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν πλέον , ότι έχει κλείσει η δυνατότητα check-in και της ζητάγανε 50 ευρώ για να πετάξει με την συγκεκριμένη πτήση.

Και; what's your point?

Να μας πεις το πόσο χαζή είναι η γυναίκα σου;

OK, point taken..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GreyHorse,

Κατ αρχας παρε χαμπαρι οτι βρισκεσαι σε ενα forum και συμβιβασου με τους κανονες του.<br>

ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ γι αυτο το σχολιο !<br>

Ελπιζω αν αναγκαστει ποτε να πεταξει και η μανα σου η ο πατερας σου, να προλαβεις να τους πεις εσυ να κανουν check in, που ενδεχομενως δε γνωριζουν τι ειναι. Αλλιως θα ειναι ξαφνικα χαζοι, γιατι ενα απροοπτο-αναγκαστικο ταξιδι δε θα το εχουν μελετησει οσο θα πρεπε! <br>

Και παλι ΝΤΡΟΠΗ για την παιδεια που εχεις λαβει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

GreyHorse,

Κατ αρχας παρε χαμπαρι οτι βρισκεσαι σε ενα forum και συμβιβασου με τους κανονες του.<br>

ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ γι αυτο το σχολιο !<br>

Ελπιζω αν αναγκαστει ποτε να πεταξει και η μανα σου η ο πατερας σου, να προλαβεις να τους πεις εσυ να κανουν check in, που ενδεχομενως δε γνωριζουν τι ειναι. Αλλιως θα ειναι ξαφνικα χαζοι, γιατι ενα απροοπτο-αναγκαστικο ταξιδι δε θα το εχουν μελετησει οσο θα πρεπε! <br>

Και παλι ΝΤΡΟΠΗ για την παιδεια που εχεις λαβει!

 

δεν θα αναφερθω στον χαρακτηρισμο αλλα ποιος ειναι λαθος σε αυτη τη περιπτωση ή γυναικα του μανωλη ή η εταιρεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GreyHorse,

Κατ αρχας παρε χαμπαρι οτι βρισκεσαι σε ενα forum και συμβιβασου με τους κανονες του.<br>

ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ γι αυτο το σχολιο !<br>

Ελπιζω αν αναγκαστει ποτε να πεταξει και η μανα σου η ο πατερας σου, να προλαβεις να τους πεις εσυ να κανουν check in, που ενδεχομενως δε γνωριζουν τι ειναι. Αλλιως θα ειναι ξαφνικα χαζοι, γιατι ενα απροοπτο-αναγκαστικο ταξιδι δε θα το εχουν μελετησει οσο θα πρεπε! <br>

Και παλι ΝΤΡΟΠΗ για την παιδεια που εχεις λαβει!

Αν συνέβαινε αυτό που είπες, ( που οι γονείς μου που δεν έχουν ιδέα από ταξίδια, ποτέ δεν είχαν ταξιδέψει με αεροπλάνο, ποτέ δεν είχαν βγει από την χώρα, δεν έχουν ιδέα πως να βάλουν στη πρίζα τον υπολογιστή, μόνο ελληνικά μιλάνε, email τι είναι αυτό θα σου πουν, κι όμως τους έβαλα να ταξιδέψουν με ryanair, τους έκανα εγώ το check in, τους έστειλα σε internet cafe και με το τηλέφωνο συνεννοήθηκα με τον υπάλληλο να τους τυπώσει τα εισιτήρια, τους εξήγησα τι πρέπει και πως να το κάνουν και ταξίδεψαν χωρίς προβλήματα)

αλλά πες ότι δεν έκανα τίποτα και πήγαιναν στο αεροδρόμιο και πλήρωναν 50 πρόστιμο, και ερχόμουν εγώ μετά σε τεχνολογικό φόρουμ να κράξω την εταιρία, σόρι αλλά δεν θα έκραζα την εταιρία αλλά την δική μου μαλακία που στραβομάρα είχα να διαβάσω τι παίζει με τους όρους της εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...