Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά είχα κλείσει 2 πτήσεις με ryanair Θεσ/νίκη - Αθήνα και μετά με σύνδεση από Αθήνα για Ρόδο. Όμως, άλλαξε η ώρα πτήσης από Αθήνα για Ρόδο και δεν προλαβαίνω να πετάξω πλέον για Ρόδο. Τους είπα να μου αλλάξουν την ώρα πτήσης από Θεσσαλονίκη αλλά οι μ.....ς λένε ότι αλλάζει μόνο η πτήση για Ρόδο η οποία είναι την επόμενη ημέρα. Τι να κάνω τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

 

Αν εχω διαβατήριο (Αλβανίας) με άδεια διαμονής (στην Ελλάδα) και ταξιδέψω από Ελλάδα προς άλλη χώρα μέλος Schengen, ξέρετε αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο εκτός απο το online check in? 

Γιατί κάτι μου είπαν πρέπει να πάω σε ένα γραφείο ή κάτι τέτοιο στο αεροδρόμιο να ελέγξουν τα ταξιδιωτικά μου έγγραφα, αλλα δεν ξέρω ακριβώς.

 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα.

Πάω να κάνω chek-in και ενώ δεν υπάρχει πεδίο συμπλήρωσης για ημερομηνία λήξης ταυτότητας, όταν περνάω στον έλεγχο στοιχείων εμφανίζει αυτόματα ημερομηνία λήξης:  31/11/99!!!

Πατάω επεξεργασία και με βγάζει πάλι εκεί που δεν υπάρχει πεδίο  για ημερομηνία λήξης...

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά είχαν ημερομηνία λήξης ταυτότητας και το έβαζα καμμια 20-25χρ μετά την έκδοση.

 

EDIT: Πάντως από ότι είδα η ισχύς των ΔΤ είναι 15ετής

 

Τώρα δεν χρειάζεται να βάλεις. Ας παει να βάλει ότι θέλει... αρκεί να έχεις νέου τύπου ταυτότητα.

 

Δες και εδώ μια συζήτητηση

http://www.travelstories.gr/community/threads/%CE%95%CF%80%CE%AF%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-easyjet-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81-%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%BB%CE%AE%CE%BE%CE%B7%CF%82-%CF%84%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82.43619/

 

http://www.veriotis.gr/2015/07/blog-post_884.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την ημερομηνία λήξης το εμφανίζει αυτόματα παντα, μη σε απασχολεί.

 

Καλησπέρα,

Αν εχω διαβατήριο (Αλβανίας) με άδεια διαμονής (στην Ελλάδα) και ταξιδέψω από Ελλάδα προς άλλη χώρα μέλος Schengen, ξέρετε αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο εκτός απο το online check in?

Γιατί κάτι μου είπαν πρέπει να πάω σε ένα γραφείο ή κάτι τέτοιο στο αεροδρόμιο να ελέγξουν τα ταξιδιωτικά μου έγγραφα, αλλα δεν ξέρω ακριβώς.

Ευχαριστώ!!

Δε χρειαζεται να κανεις τίποτα πέρα απο online checkin, αν δεν έχεις βαλίτσα να παραδώσεις πηγαίνεις κατευθείαν στον έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω μαζί μου έναν "κύλινδρο", από αυτούς που βάζουν τα αρχιτεκτονικά σχέδια μήκους 1m θα μου επιτρέψουν να τον πάρω μαζί μου ως χειραποσκευή ή θα έχω πρόβλημα; Μιλάω για πτήση Θεσσαλονίκη - Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω μαζί μου έναν "κύλινδρο", από αυτούς που βάζουν τα αρχιτεκτονικά σχέδια μήκους 1m θα μου επιτρέψουν να τον πάρω μαζί μου ως χειραποσκευή ή θα έχω πρόβλημα; Μιλάω για πτήση Θεσσαλονίκη - Αθήνα.

 

Όπου και να πας σου επιτρέπουν δεν έχεις θέμα. 

Δικαιούσαι χειραποσκευή, τσάντα μεταφοράς και τον κύλινδρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω παρακολουθησει το θεμα γιατι δεν χρειαστηκε αλλα προσφατα οι δυο μου κορες πηγαν τετραημερο Αθηνα - Θεσσαλονικη και επιστροφη Αθηνα με 36 ευρω ολα μαζι

 

Μια χαρα ηταν μου ειπαν . Φυσικα πηγαν διαβασμενες για τους ορους για chek in , αποσκευες κλπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Mία ερώτηση αν μπορει να βοηθήσει καποιος.

 

εχω κανει κράτηση για Λονδινο και η γυναικα μου για σοβαρους ιατρικούς λόγους(γυναικολογικούς) δε μπορεί να ταξιδεψει συμφωνα με τον γιατρό της. Υπαρχει η περιπτωση να ζητησω χρήματα πίσω; Διαβασα στους ορους χρησης οτι υπαρχει ενα τετοιο ενδεχομενο, ωστοσο δεν ειναι αναλυτικα γραμμενο, και θα ηθελα αν καποιος μπορει να με βοηθησει πανω σε αυτο το θεμα απο την εμπειρια του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mία ερώτηση αν μπορει να βοηθήσει καποιος.

 

εχω κανει κράτηση για Λονδινο και η γυναικα μου για σοβαρους ιατρικούς λόγους(γυναικολογικούς) δε μπορεί να ταξιδεψει συμφωνα με τον γιατρό της. Υπαρχει η περιπτωση να ζητησω χρήματα πίσω; Διαβασα στους ορους χρησης οτι υπαρχει ενα τετοιο ενδεχομενο, ωστοσο δεν ειναι αναλυτικα γραμμενο, και θα ηθελα αν καποιος μπορει να με βοηθησει πανω σε αυτο το θεμα απο την εμπειρια του...

 

 

απο το site

 

 

''Αν δεν χρησιμοποιήσετε την πτήση που κλείσατε, ο ναύλος, οι επιβαρύνσεις και οι χρεώσεις δεν επιστρέφονται, αλλά μπορείτε να καταθέσετε γραπτή αίτηση εντός ενός μηνός από την ημερομηνία του αρχικού ταξιδιού για την επιστροφή τουΚυβερνητικού φόρου που καταβλήθηκε.  Οι επιστροφές κυβερνητικών φόρων υπόκεινται σε αμοιβή διαχείρισης.  Κάντε κλικ εδώ για πληροφορίες σχετικά με τη χρέωση.  Αν το ποσό επιστροφής είναι μικρότερο της αμοιβής διαχείρισης που ισχύει, δεν θα γίνει επιστροφή.

 

 

https://www.ryanair.com/gr/el/useful-info/help-centre/faq/flight-changes-and-refunds/can-i-cancel-my-booking-before-travel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το site

 

 

''Αν δεν χρησιμοποιήσετε την πτήση που κλείσατε, ο ναύλος, οι επιβαρύνσεις και οι χρεώσεις δεν επιστρέφονται, αλλά μπορείτε να καταθέσετε γραπτή αίτηση εντός ενός μηνός από την ημερομηνία του αρχικού ταξιδιού για την επιστροφή τουΚυβερνητικού φόρου που καταβλήθηκε....

Ακριβως, και σε αλλο σημειο αναφερειβοτι χρηματα επιστρεφονται αν πεθανει κοντινος συγγενης ή υπαρχει σοβαρος ιατρικος λογος.

 

Πως αποδεικνυεται αυτος ο σοβαρος λογος θα θελα να ξερω, αν σε καποιον εχει τυχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

δεν ξερω αν εχει ειπωθεί πιο πριν κάτι αντίστοιχο.

 

Έχω μια βαλίτσα τέτοιο στυλ: http://upload.ecvv.com/upload/Product/201212/ChinaABS_trolley_luggage201212101709222.JPG

 

Η ryan για χειραποσκευή επιτρέπει διαστάσεις 55x40x20.

 

Η βαλίτσα αυτή γενικά είναι μεσα στις διαστάσεις αλλα όσον αφορά το πάχος είναι 23cm.

 

Απο οτι διαβάζω αυτό το σιδερένιο κουτί που έχουν εξω για να δοκιμάσεις αν χωράει η βαλίτσα,

είναι γενικά +2cm απο τις διαστάσεις που λενε.

 

Λέτε να εχω πρόβλημα για 2cm χοντρικά? Γενικά δεν είναι σκληρό πλαστικό το υλικό οπότε μπορεί να πιεστεί λίγο.

 

Όσοι φίλοι μου έχουν ταξιδεψει μου εχουν πει να μην το σκέφτομαι καν γιατί δεν τις κοιτάνε πλέον (αν στο μάτι τους "κάνουν") αλλα και οτι ούτε αυτοί δεν εχουν βαλίτσες ακριβώς 20 εκατοστά.

 

Ποια είναι η δικιά σας εμπειρία/άποψη;

 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωτερικό πάω.

 

Μακάρι να βρεθεί κάποιος με βαλίτσα 20+ εκατοστά που έχει μπει στο κουτί να μας πει.

 

Αλήθεια η δικιά σου ξέρεις μήπως διαστάσεις? Για το πάχος με ενδιαφέρει κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...