Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ryanair


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εντάξει σκοπός της ryan air είναι να σε πάει από το Α μέρος στο Β με τον πιο οικονομικό τρόπο. Εφόσον εσένα σε ενδιαφέρει απλά ο φθηνότερος τρόπος μετακίνησης και τπτ άλλο την επιλέγεις, αν θέλεις επιπλέον ανέσεις υπάρχουν άλλες επιλογές τις οποίες φυσικά πρέπει να πληρώσεις ανάλογα. Όλα όσα αναφέρουν κάποιοι ως προβλήματα στις πτήσεις της ryan είναι ακριβώς ο λόγος που οι πτήσεις τις είναι με διαφορά οι φθηνότερες που θα βρεις. Κόβουν απ όπου μπορούν και κερδίζουν επίσης απ όπου μπορούν (έχω ακούσει μέχρι και για λαχεία που πουλάνε στις πτήσεις ή και ότι κάνουν διαφημίσεις μέσα στη πτήση). 

 

Σε ότι αφορά τα γεύματα, για πτήσεις εντός ευρώπης (και πτήσεις κάτω των 4 ωρών)  τα θεωρώ και άσκοπα.. (πέρα απ το ότι η ποιότητα και η ποσότητα είναι αστεία) Τρως κάτι στο αεροδρόμιο πριν πετάξεις ή και σπίτι σου ακόμα, πετάς και μόλις φτάσεις τρως ξανά ότι γουστάρεις και όχι ότι σου σερβίρουν. Θέλετε να μου πείτε ότι καθημερινά δεν αντέχετε 4-5 ώρες χωρίς φαγητό ; 

Επίσης για το νερό, αγοράζεις ένα μπουκάλι από τα μηχανήματα που έχει στην πύλη ακριβώς πριν μπεις στο αεροπλάνο και δεν τους έχεις ανάγκη.

 

Γενικά καθώς μιλάμε για ενδο-ευρωπαϊκές πτήσεις μικρής διάρκειας πιστεύω πως το σημαντικότερο είναι να βρίσκεις το χαμηλότερο δυνατό κόστος καθώς όλα τα άλλα είναι ανούσια (φαγητά, άνεση κλπ) και μόνο εφόσον τα χρήματα σου περισσεύουν σε μεγάλο βαθμό αξίζει να σπαταλήσεις επιπλέον.

Κάνεις απλά λίγη υπομονή όπως σε ένα δρομολόγιο του ΚΤΕΛ που και εκεί στενά είναι, δεν σου προσφέρουν τίποτα και η διάρκεια μπορεί να είναι και αρκετά μεγαλύτερη.... για μην πω για τις τιμές...

 

Βρήκα πήγαινε έλα από Λονδίνο (πάνω από 3 χιλιάδες χλμ) με 67 ευρώ όταν για να πάω ένα πήγαινε έλα μέχρι το χωριό μου με Κτελ  (300 χλμ απόσταση) θέλω 50-55.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που λες είναι σωστά και έχουν συζητηθεί και θα ξανασυζητηθοόυν πολλές φορές, φάση σουβλάκι-καλαμάκι. Στην τελική ναι, δεν πρέπει να έχει απαιτήσεις κάποιος όταν ταξιδεύει με την ryanair οπότε ας μη γκρινιάζει μετά. Σε αυτό συμφωνώ.

 

Δεν γίνεται όμως να παραβλέπεις τόσο τα καθίσματα (δεν είναι όλοι 1,75 και 60 κιλά) όσο και το νερό. Δε λέω να διψάς και να θες τσάμπα νερό (που είναι νερό ffs), μιλάμε για περιστατικά όπου μωρό πνίγεται και έχεις τους δούλους (σόρρυ αεροσυνοδούς) να ζητάνε πρώτα λεφτά από την μάνα και ύστερα να δίνουν το νερό. Kαι επειδή θα κάνω τουλάχιστον 3 ταξίδια με επιστροφή με ryan κάθε μήνα τέτοια περιστατικά συμβαίνουν αρκετά συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να το εχω ξαναγραψει. Το μεγαλυτερο μεινονεκτημα της Ryan με τεραστια διαφορα ειναι η ανασφαλεια (ειναι και η ελλειψη χωρου βεβαια αλλα οχι τοοοσο σημαντικη).

 

Αν για ΧΨ λογο δεν μπορει το αεροπλανο να πεταξει, την πουλεψες. Στην καλυτερη περιπτωση θα σου δωσουν τα εισιτηρια σου πισω που δεν θα αρκουν για κανενα λογο να παρεις αλλη πτηση. Αλλιως θα σου κανουν rebooking για την επομενη πτηση που ομως μπορει να ειναι μετα απο τρεις μερες. Οποτε εχεις ξεμεινει στην οργη του θεου, δεν μπορεις να γυρισεις σπιτι σου και πρεπει να τη βγαλεις ολοκληρες μερες στο αεροδρομιο με προσφορα τα κουπονια της εταιριας για τα Burger King (που ζητημα αν εχει το αεροδρομιο). 

 

Η Ryan ειναι καλη αν πας μεχρι τη Θεσσαλονικη, τη Ροδο ή τα Χανια. Μιση ωρα πτηση και καθαριζεις. Για μεγαλυτερο ταξιδι ευχαριστω δεν θα παρω. Προτιμω να πληρωσω περισσοτερα λεφτα και να παω σαν ανθρωπος (και σε κεντρικο αεροδρομιο) κι οχι με το δουλεμπορικο 738 του Ο'Λιγδη. 

 

Μακραν το χειροτερο ομως ειναι οταν καποιοι κλεινουν Ryan με ανταποκριση και δεν ξερουν οτι αν αργησει το αεροπλανο και χασεις την πτηση σου, παει, κλαφ'τα.

 

Επισης δεν ειναι παντα φθηνοτερη και θα εξηγησω το γιατι.

 

Εχεις δυο επιλογες, Ryan με 50 και Aegean με 100. Η Ryan πεταει σε ενα αεροδρομιο που ειναι 100χλμ μακρια και θες το αντιστοιχο ΚΤΕΛ ενω η Aegean στο αεροδρομιο που ειναι 10χλμ και παιρνεις μετρο. Σιγουρα θα δωσεις κατι παραπανω στο λεωφορειο. Επισης η Aegean φευγει στις 17:00 απο τον προορισμο σου ενω η Ryan στις 6 το πρωι. Που σημαινει οτι θα πληρωσεις μια μερα στο ξενοδοχειο ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ. Αντιστοιχα αν η Aegean φτανει πρωι, οπως σχεδον ολα τα πρωινα ευρωπαϊκα της και η Ryan απογευμα ή βραδυ (οποτε σε αυτη την περιπτωση παλι χανεις την πρωτη μερα). Βαλε και το φαγητο μιας χαμενης μερας και τελικα εχεις δωσει περισσοτερα λεφτα, εχεις ταλαιπωρηθει περισσοτερο με μετακινησεις κι εχεις κανει χειροτερο ταξιδι.

 

Η Ryan ωστοσο κανει καλο στον ανταγωνισμο και ωθησε τις τιμες της Aegean προς τα κατω απο τοτε που εβαλε δρομολογια εσωτερικου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει προσωπικά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι σε περίπτωση πνιγμού ανθρώπου, περιμένουν πρώτα τα χρήματα και μετά να σου δώσουν το νερό. (Δε λέω ότι δεν θα στο χρεώσουν τελικά αλλά φαντάζομαι θα στο δώσουν πρώτα να μην πνιγείς και στη συνέχεια θα σου ζητήσουν τα χρήματα.. δε μπορείς να πας και πουθενά εξάλλου να τους ξεφύγεις...)  

 

Επίσης τα καθίσματα, εφόσον μιλάμε για economy class θέσεις δε νομίζω ότι διαφέρουν και ιδιαίτερα μεταξύ όλων των εταιρειών. Εγώ τι easyjet, τι aegean, τι british airways, τι ολυμπιακή κλπ παντού το ίδιο μου φαίνονται 3 από τη μία 3 από την άλλη κολλητά και στενά μεταξύ τους. 

 

Από εκεί και πέρα ναι προφανώς πρέπει να τα ζυγίζεις όλα πριν πάρεις την απόφαση να επιλέξεις με ποια εταιρεία καθώς είναι αρκετοί οι παράγοντες που παίζουν. 

 

Εμένα αυτό που με ενοχλεί γενικά με τις αεροπορικές είναι ο γύφτικος τρόπος (αν και αυτό εντάσσεται στο πλαίσιο του να βγάλω απ όπου μπορώ) με τον οποίο προσπαθούν να βγάζουν πολλές φορές λεφτά του τύπου για 1 κιλό υπέρβαρη βαλίτσα σκάσε 14 ευρώ, ξέχασες να εκτυπώσεις το εισιτήριο σκάσε 40 ευρώ κλπ... Ενώ η πτήση μπορεί να κοστίζει λιγότερο δλδ.... Απλά το θεωρώ γυφτιά όσο και αν κατανοώ το ότι το κάνουν για να βγάζουν υπερ-κέρδος να χρεώνεις αστεία ποσά για αστεία πράγματα, είναι καθαρό ξεζούμισμα και απορώ πως δεν επεμβαίνει κάποιου είδους αρχή να τους τα κόψει.... Οκ ξέχασες το εισιτήριο δώσε 5 ευρώ πχ και όχι κάτι τρελά ποσά που ακούγονται... 

 

Όλα τα άλλα όπως το μην δίνουν τρόφιμα και ποτά τα θεωρώ απολύτως κατανοητά στο πλαίσιο του low cost... Σου λέει το να δώσω γεύμα και μπύρες-κρασιά σε 100 νοματαίους κοστίζει αρκετά, οπότε δεν δίνω τίποτα και έτσι μπορώ να χαμηλώσω τις τιμές μου και όποιος θέλει κάτι είτε το φέρνει από το σπίτι του είτε το αγοράζει (με ακριβές τιμές πάντα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει προσωπικά δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι σε περίπτωση πνιγμού ανθρώπου, περιμένουν πρώτα τα χρήματα και μετά να σου δώσουν το νερό. (Δε λέω ότι δεν θα στο χρεώσουν τελικά αλλά φαντάζομαι θα στο δώσουν πρώτα να μην πνιγείς και στη συνέχεια θα σου ζητήσουν τα χρήματα.. δε μπορείς να πας και πουθενά εξάλλου να τους ξεφύγεις...)  

 

Επίσης τα καθίσματα, εφόσον μιλάμε για economy class θέσεις δε νομίζω ότι διαφέρουν και ιδιαίτερα μεταξύ όλων των εταιρειών. Εγώ τι easyjet, τι aegean, τι british airways, τι ολυμπιακή κλπ παντού το ίδιο μου φαίνονται 3 από τη μία 3 από την άλλη κολλητά και στενά μεταξύ τους. 

 

Από εκεί και πέρα ναι προφανώς πρέπει να τα ζυγίζεις όλα πριν πάρεις την απόφαση να επιλέξεις με ποια εταιρεία καθώς είναι αρκετοί οι παράγοντες που παίζουν. 

 

Εμένα αυτό που με ενοχλεί γενικά με τις αεροπορικές είναι ο γύφτικος τρόπος (αν και αυτό εντάσσεται στο πλαίσιο του να βγάλω απ όπου μπορώ) με τον οποίο προσπαθούν να βγάζουν πολλές φορές λεφτά του τύπου για 1 κιλό υπέρβαρη βαλίτσα σκάσε 14 ευρώ, ξέχασες να εκτυπώσεις το εισιτήριο σκάσε 40 ευρώ κλπ... Ενώ η πτήση μπορεί να κοστίζει λιγότερο δλδ.... Απλά το θεωρώ γυφτιά όσο και αν κατανοώ το ότι το κάνουν για να βγάζουν υπερ-κέρδος να χρεώνεις αστεία ποσά για αστεία πράγματα, είναι καθαρό ξεζούμισμα και απορώ πως δεν επεμβαίνει κάποιου είδους αρχή να τους τα κόψει.... Οκ ξέχασες το εισιτήριο δώσε 5 ευρώ πχ και όχι κάτι τρελά ποσά που ακούγονται... 

 

Όλα τα άλλα όπως το μην δίνουν τρόφιμα και ποτά τα θεωρώ απολύτως κατανοητά στο πλαίσιο του low cost... Σου λέει το να δώσω γεύμα και μπύρες-κρασιά σε 100 νοματαίους κοστίζει αρκετά, οπότε δεν δίνω τίποτα και έτσι μπορώ να χαμηλώσω τις τιμές μου και όποιος θέλει κάτι είτε το φέρνει από το σπίτι του είτε το αγοράζει (με ακριβές τιμές πάντα). 

 

Μονο με τη Ryan ισχυει αυτο που λες για το εισιτηριο και τη χρεωση. Τοσο γυφτοι ειναι. Οσο για τα καθισματα, εχει σημασια και το ιδιο το καθισμα (ανεση κλπ) αλλα και ποσα βαζει σε ενα αεροπλανο μειωνοντας το χωρο για τα ποδια. Ειμαι 1.85 και στη Ryan δεν καθομαι ανετα, περυσι που ταξιδεψα με Lufthansa ημουν κανονικα, οχι ανετα σαφως, οικονομικη πετουσα, αλλα δεν με ζορισαν οι 3 ωρες του ταξιδιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

το θεμα των καθισματων εχει να κανει με το Αεροπλανο και οχι με την αεροπορικη. Δηλαδη αν παρετε οποιαδηποτε αλλη αεροπορικη εταιρεια χρησιμοποιει το ιδιο αεροπλανο θα εχει ακριβως τις ιδιες διαστασεις.

 

Ειναι δηλαδη σαν να λετε οτι αν παρεις την απλη εκδοση του Α αυτοκινητου και μια ολοιδια εκδοση ενος Β αυτοκινητου καλυτερης εταιρειας θα εχει διαφορα στο καθισμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Kαλησπέρα,

έκανα μια κράτηση σήμερα, το online check in μέχρι πότε πρέπει να το κάνω;

ευχαριστώ εκ των προτέρων,

 

 

Tα λεει ολα εδω https://www.ryanair.com/gr/need-to-know/online-checkin/

 

απο 30 μερες εως και 2 ωρες πριν την πτηση, αν θελεις να κανεις κρατηση συγκεκριμενης θεσης….. (paid)

 

ή

 

7 μερες εως και 2 ωρες πριν την πτηση για random θεση (free)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα των καθισματων εχει να κανει με το Αεροπλανο και οχι με την αεροπορικη. Δηλαδη αν παρετε οποιαδηποτε αλλη αεροπορικη εταιρεια χρησιμοποιει το ιδιο αεροπλανο θα εχει ακριβως τις ιδιες διαστασεις.

 

Ειναι δηλαδη σαν να λετε οτι αν παρεις την απλη εκδοση του Α αυτοκινητου και μια ολοιδια εκδοση ενος Β αυτοκινητου καλυτερης εταιρειας θα εχει διαφορα στο καθισμα!

 

οχι.

 

Η καθε εταιρεία κάνει το configuration που θέλει...

 

π.χ. η easyjet στο Α320 εχει 178 θέσεις ενώ η aegean στο αντίστοιχο Α320 εχει 162/168 (καποια παλαιότερα εχουν 162, τα υπολοιπα 168)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια η χειραποσκευή μου έχει δοκιμαστεί από άλλα μέλη της οικογένειας και περνάει με ryan. Είναι μέσα στις διαστάσεις. H ερώτηση είναι ζυγίζουν την χειραποσκευή; Από αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης για Αθήνα. Επίσης θα έχω και ένα backpack σε νορμάλ διαστάσεις για το λαπτοπ, διότι δεν έχω ειδική θήκη για αυτό. Θα έχω πρόβλημα; (είναι ιδιαίτερα εύκαμπτο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η χειραποσκευή μου έχει δοκιμαστεί από άλλα μέλη της οικογένειας και περνάει με ryan. Είναι μέσα στις διαστάσεις. H ερώτηση είναι ζυγίζουν την χειραποσκευή; Από αεροδρόμιο Θεσσαλονίκης για Αθήνα. Επίσης θα έχω και ένα backpack σε νορμάλ διαστάσεις για το λαπτοπ, διότι δεν έχω ειδική θήκη για αυτό. Θα έχω πρόβλημα; (είναι ιδιαίτερα εύκαμπτο).

 

Δεν υπαρχει κανονας αλλα μαλλον δεν θα τη ζυγισουν. Μια φορα μου εχουν ζητησει να ζυγισω χειραποσκευη και αυτο ηταν στο Μπεργκαμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι.

 

Η καθε εταιρεία κάνει το configuration που θέλει...

 

π.χ. η easyjet στο Α320 εχει 178 θέσεις ενώ η aegean στο αντίστοιχο Α320 εχει 162/168 (καποια παλαιότερα εχουν 162, τα υπολοιπα 168)

 

Το αυτό. Ακουγα μια μερα μια αεροσυνοδό "παλιά καραβάνα" που έκανε τύπου παράπονα σε εναν πιτσιρικά αεροσυνοδό και της εξηγούσε όλα αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...