Προς το περιεχόμενο

Dell U2312HM


phanispal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ώπα κάτσε, τώρα πας αλλού. Σε 27άρι με 1080p.

 

Καμία σχέση με τη U2312HM.

 

Και backlight bleeding να μην έχεις, η κουκίδα είναι τεράστια, για τις μέρες μας τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 467
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

νομίζω οτι δεν θα με ενοχλίσει, χειρότερο απο το light bleed...δεν έχει....

 

Ώπα κάτσε, τώρα πας αλλού. Σε 27άρι με 1080p.

 

Καμία σχέση με τη U2312HM.

 

Και backlight bleeding να μην έχεις, η κουκίδα είναι τεράστια, για τις μέρες μας τουλάχιστον.



άσε που λογικό αυτό το 27αρι είναι με tn panel...

γενικά δεν έχω δει ips panel μαύρο μαύρο μαύρο...σε αντίθεση με tn. μπορεί να κάνω λάθος..τι να πω. θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το μαύρο έχει σημασία για σένα;

 

Οι γωνίες θέασης και η χρωματική απόδοση όχι;

οταν δουλεύω κάθομαι στην ευθεία. κέντρο. η χρωματική απόδοση με ενδιαφέρει... αν έβλεπες την dell με ips...θα έκλαιγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ, εγώ πάντως δεν νομίζω να έχουν σχέση μεταξύ τους οι δύο οθόνες (και το λέω εγώ, ο μέγας υπέρμαχος του "size>>>all" σε οθόνες και τηλεοράσεις).

 

Επίσης κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το σκάλωμα με το light bleeding. Για ταινίες προορίζεται η Dell; Γιατί στην συνηθισμένη χρήση του PC μόνο σε περιβάλλον... terminal μπορώ να σκεφτώ τη διαρκή χρήση μαύρου background.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα τη U2311H και τώρα τη U2711.

 

Από λύπη δεν κλαίω, από χαρά μπορεί.

 

H u2311h έχω την εντύπωση οτι είναι καλύτερη απο την 2312. τουλάχιστον απο reviews. Τι να πώ, η 2312 που είχα μπορεί να ήταν ένα απο τα πολλά ελλατωματικά κομμάτια.

Η U2711 είναι πολύ καλή αλλά η τιμή της είναι πολύ πάνω.....

 

Χμμμ, εγώ πάντως δεν νομίζω να έχουν σχέση μεταξύ τους οι δύο οθόνες (και το λέω εγώ, ο μέγας υπέρμαχος του "size>>>all" σε οθόνες και τηλεοράσεις).

 

Επίσης κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το σκάλωμα με το light bleeding. Για ταινίες προορίζεται η Dell; Γιατί στην συνηθισμένη χρήση του PC μόνο σε περιβάλλον... terminal μπορώ να σκεφτώ τη διαρκή χρήση μαύρου background.

η δικιά μου ήταν λες και είχες δυο μικρούς φακούς στις  γωνίες...σε σκούρο backround, σε ταινία με μαύρες μπάρες το πρόβλημα ήταν έντονο,πολύ έντονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα αγορασει πριν 1.5 χρονο περιπου την U2311H, στην αρχη ημουν πολυ ευχαριστημενος μιας και το παλιο μου μονιτορ ηταν crt 17.

 

Οσο για το back light bleeding κτλπ υπηρχε λιγο αλλα δεν με πειραζε γιατι με 250 ευρω + ips και χωρις bleeding ζητας πολλα.

 

Μεσα στον πρωτο χρονο η οθονη τα εφτυσε [no input source] δεν εδειχνε τιποτα με λιγα λογια. Σκεφτομαι δεν πειραζει θα μου δωσουν καινουργιο. Επικοινωνω μαζι τους και μου λενε θα σου στειλουμε καινουργιο μονιτορ, τους ρωταω αν θα ειναι το ιδιο και μου απαντανε ναι φυσικα.

 

Τελικα μου στελνουν εναν refurbishment u2312hm το οποιο δεν δεχτηκα για λογους κυριως αισθητικης, μου αρεζε το design του παλιου μονιτορ και επισης δεν ηθελα να εχει led οπισθιο φωτισμο γιατι ειχα διαβασει reviews για περισσότερο bleeding.

 

Επικοινωνω ξανα μαζι τους, τωρα ολα αυτα πολλες μερες και στο τηλεφωνο να περιμενω καθε φορα 30 λεπτα μεχρι να μιλησω με καποιον και να εξηγω απο την αρχη στον καθε εργαζομενο εκει το προβλημα μου. Εγω απαιτουσα να μου κατασκευασουν το ιδιο μονιτορ αν δεν μπορουν να βρουνε ιδιο.

 

Τελικα μου στελνουν ενα u2311h το οποιο δεν ηταν απλα μεταχειρισμενο ειχε ξεχαρβαλωμενα πλαστικα δηλαδη παλι καλα που δεν κρεμονταν φαινεται οτι το ειχαν ανοιξει για να το επισκευασουν και το κλεισανε οπως ναναι.

 

Ξανα μιλαω μαζι τους φασαριες στα τηλεφωνα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα αλλο μου λεγανε, τους πειθω να μου στειλουν ενα αλλο ιδιο παλι το u2311h. Το οποιο εχω μεχρι και σημερα σαφως καλυτερο απο ολα τα αλλα απο θεμα κακομεταχειρισης.

 

Στην πορεια ομως αντιλαμβανομαι οτι εχει 6 καμμενα πιξελ και η πολιτικη της εταιρειας λεει οτι με 6 καμμενα πιξελ [dark + White] δικαιουσε αλλο μονιτορ.

 

Επικοινωνω ξανα μαζι τους και μου λεγανε οτι ναναι με βαζανε να βγαλω φωτογραφιες τα πιξελ τα οποια καλα καλα δεν φαινοντε ουτε με το ματι γιατι ειναι σε γωνιες και η φωτογραφικη μου στοιχιζει 50 ευρω δεν μπορει να πιασει καμμενα πιξελ, αν ειναι δυνατον τους ελεγα και μου λεγανε δεν φαινετε καποιο καμμενο πιξελ.

 

Τελικα παλι με τις φωνες καταφερα να μου στειλουν ενα αλλο αυτη την φορα u2312hm, ερχεται καλοκαιριατικα μεσα στην ζεστη ο courier ο οποιος βιαζοταν ενω εγω ηθελα να ξεπακεταρω το μονιτορ να το δω μην ειναι παλι καμια μπαχατέλα και καταληξαμε να του κατεβαζω εγω την κουτα κατω στον δρομο γιατι δεν μπορουσε να βρει παρκινγκ και στην κυριολεξια να ουρλιαζω οτι θα τους παρει ο διαολος και οτι θα φανε μηνυση. Στο τελευταιο μονιτορ ειχε μπει το πανελ της οθονης προς τα μεσα και κουνιοταν.

 

Εφυγε ο courier δεν περασαν 10 λεπτα και για πρωτη φορα δεχτηκα τηλεφωνο απο την ιδια την εταιρεια για να μου ζητησουν συγνωμη και να μου στειλουν αλλο.

 

Τους ειπα οτι ειναι τραγικοι και οτι απο το να καθομαι να χαλαω την ψυχικη μου υγεια με τοσα νευρα και αγχος και να πακεταρω και να ξεπακεταρω κουτες μεσα στον Αυγουστο αντι να παω να κανω κανα μπανιο για 200ευρω μονιτορ, θα κρατησω το παλιο με τα καμμενα πιξελ αλλα απο εδω και περα θα σας κραζω σε οποιο τεχνολογικο φορουμ βρισκομαι και τους το εκλεισα.

 

Τωρα δεν ξερω η ημουν μονο εγω τοσο ατυχος καλοκαιριατικα ή ο courier ηταν ταγαρι και βιαζοταν να παει να κανει μπανιο και εσπαγε τα μονιτορ κατα την μεταφορα, οπως και να εχει ειναι τραγικη ιστορια και ο καταναλωτης δεν οφειλει να περναει απο τετοιες διαδικασιες.

 

Τωρα προσφατα χρειαστηκε να κανω rma την Evga καρτα γραφικων μου, αυτη μαλιστα ειναι σοβαρη εταιρεια απλα τους εστειλα ενα e-mail και τα κανονησαν ολοι αυτοι, χωρις να κανω τιποτα ηρθε courier πηρε την καρτα μου δωσανε tracking number να μπορω να βλεπω που βρισκεται η καρτα γιατι εφυγε για εξωτερικο πληρωμενα ολα τα εξοδα απο αυτους.

 

Ολα αυτα πραγματοποιηθηκαν με επικοινωνια παντα με τα κεντρικα γραφεια της dell στην Αθήνα.

 

Απο θεμα μονιτορ μονο samsung ισως και nec.

 

Αυτα απο εμενα ελπιζω να ειστε πιο τυχεροι με τις αγορες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρεις όμως αν όλο αυτό έγινε απευθείας με τη Dell ή με το κατάστημα απ' όπου την αγόρασες.

 

έγινε μέσω καταστήματος αλλά ουσιαστικά με απ'ευθείας τηλέφωνα στην dell, και αφού ζήτησα γραπτώς την απάντηση που μου έδωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...