Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

 

Να σου πω μιας και το εχεις ψαξει, ξερεις τι ειδους επιστρωση, λειανση ή δεν ξερω εγω τι αλλο εχουν οι genesis?

Κοίτα στη Genesis του ξάδερφου μου που πιάνω το εσωτερικό απλά δεν είναι τόσο «χάλια» όσο της Royal αλλά ούτε τόσο λείο όσο της Rogue... Φαντάσου θα λείπει κάποιο στάδιο επεξεργασίας / λείανσης σε σχέση με τη Rogue ... ή μπορεί και η ποιότητα των μετάλλων να διαφέρει και να μην οφείλεται σε κάποια επεξεργασία που δεν έχει γίνει.. Γενικά νομίζω κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει ακριβώς τα εργοστασιακά τεχνικά χαρακτηριστικά, με τις παραπάνω φωτογραφίες προσπάθησα να μεταφέρω το feeling που ένιωσα αγγίζοντας όλους τους κάδους...

Εσύ που έχεις genesis όταν το «χαιδεύεις» το νιώθεις λείο; Έχεις μέτρο σύγκρισης με Rogue;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2138

  • ilpapacha

    1968

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

4 λεπτά πριν, eliassgr είπε

Εσύ που έχεις genesis όταν το «χαιδεύεις» το νιώθεις λείο; Έχεις μέτρο σύγκρισης με Rogue;

Δεν εχω δει napoleon απο κοντα δυστυχως. Στη genesis ειναι σαγρε και καθαριζει δυσκολα. Δεν ξερω αν ειναι ετσι τραχυ επειδη εχει βγει απλα απο το καλουπι ή αν εχει υποστει καποια επεξεργασια οπως ανοδιωση αλουμινιου για να προστατευεται απο διαβρωση. Σε ενα σημειο που ετριψα πολυ δυνατα (πολυ δυνατα ομως) με συρματοβουρτσα να καθαρισει εγινε λειο. Οποτε ειτε το γυαλισα, ειτε εφυγε το εξωτερικο στρωμα που ειχε γινει απο την ανοδιωση. Στη weber που ρωτησα αν υπαρχει καποια επιστρωση, στην αρχη μου ειπαν δεν μπορουμε να σου απαντησουμε και μετα που τους πιεσα και ρωτησα για ανοδιωση μου ειπαν οτι εχει γινει. Σε αμερικανικο φορουμ που κανουν restoration σε ψησταριες μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καποια επιστρωση και οτι ειναι σκετο αλουμινιο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δεν εχω δει napoleon απο κοντα δυστυχως. Στη genesis ειναι σαγρε και καθαριζει δυσκολα. Δεν ξερω αν ειναι ετσι τραχυ επειδη εχει βγει απλα απο το καλουπι ή αν εχει υποστει καποια επεξεργασια οπως ανοδιωση αλουμινιου για να προστατευεται απο διαβρωση. Σε ενα σημειο που ετριψα πολυ δυνατα (πολυ δυνατα ομως) με συρματοβουρτσα να καθαρισει εγινε λειο. Οποτε ειτε το γυαλισα, ειτε εφυγε το εξωτερικο στρωμα που ειχε γινει απο την ανοδιωση. Στη weber που ρωτησα αν υπαρχει καποια επιστρωση, στην αρχη μου ειπαν δεν μπορουμε να σου απαντησουμε και μετα που τους πιεσα και ρωτησα για ανοδιωση μου ειπαν οτι εχει γινει. Σε αμερικανικο φορουμ που κανουν restoration σε ψησταριες μου ειπαν οτι δεν υπαρχει καποια επιστρωση και οτι ειναι σκετο αλουμινιο.

Κατάλαβα.. Στου ξάδερφού μου τη Genesis δεν μπορούσα να βγάλω καλή άκρη γιατί τον πρώτο καιρό δεν ασχολιόμουν καθόλου με αυτές τις λεπτομέρειες και όταν άρχισα να το ψάχνω είχε ήδη γεμίσει λίπη και καμμένα υπολείματα (δεν την καθαρίζει και πολύ συχνά) οπότε όταν ξαναπέρασα το χέρι μου να αγγίξω τον κάδο είχε και αρκετά υπολλείματα που «έκλειαν» τα κενά του σαγρέ κάδου ανά σημεία οπότε δεν μπορούσα να έχω καλή άποψη... όταν ανοίξουν για τα καλά τα καταστήματα θα περάσω από κάπου να την ξαναδώ καινούρια για να βγάλω καλύτερο συμπέρασμα..

Αυτό που λες είναι το χειρότερο ότι δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με αντιπροσωπείες γιατί όλα αυτά είναι πολύ ψαγμένες κατασκευαστικές λεπτομέρειες που μόνο με τη χρήση στο βάθος χρόνου μπορείς τελικά να καταλάβεις τι πραγματικά ήταν πιο εύκολο στον καθαρισμό κτλ.. τουλάχιστον στη δική μου rogue φαίνεται ακόμα και με γυμνό μάτι το πόσο ωραία επεξεργασία έχει γίνει στο χυτό αλουμίνιο, και με δικαίωσε και στην πράξη που μπορώ να τον καθαρίσω και να τον κάνω πραγματικά σαν καινούριο... κάποια στιγμή αν το θυμηθώ και προλάβω να μπω και καμιά μέρα στο σπίτι μου 😄 θα σου βγάλω φωτογραφία να δεις!

Τον καθαρίζω με σφουγγαράκι κουζίνας όταν έχει γίνει πολύ χάλια σε ψήσιμο, αλλιώς microfiber με νερό και λίγο ξύδι μόνο!

Τα αμερικάνικα φόρουμ που αναφέρεις δυστυχώς είναι ίσως η πιο αξιόπιστη πηγή που μπορούμε να βρούμε πληροφορίες αυτή τη στιγμή, καθώς εκεί βρίσκεις πραγματικά ψαγμένους και σοβαρούς ψήστες, με 2-3 και 4 ψησταριές ο καθένας!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, eliassgr είπε

Αυτό που λες είναι το χειρότερο ότι δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με αντιπροσωπείες γιατί όλα αυτά είναι πολύ ψαγμένες κατασκευαστικές λεπτομέρειες που μόνο με τη χρήση στο βάθος χρόνου μπορείς τελικά να καταλάβεις τι πραγματικά ήταν πιο εύκολο στον καθαρισμό κτλ..

Eγω πριν αγορασω ειχα μιλησει με την αντιπροσωπια εδω και μου ειχαν πει οτι δεν θελει συνεχεια καθαρισμα, αντε λεει 2-3 φορες το χρονο!!! Οποτε και εγω εμεινα σε αυτο. Βεβαια δεν διευκρινησα τη συχνοτητα ψησιματων. Με 1-2 το μηνα ισως και να θελει καθε τοσο. Εγω εχει τυχει να ψησω και 2 φορες μεσα σε μια μερα. Οποτε οπως καταλαβαινεις ο καδος ειχε γινει ολος ενα ομοιομορφο μαυρο χρωμα. Σκεψου οταν επιασα να την καθαρισω δεν ημουν σιγουρος τι χρωμα ειχε αρχικα ο καδος. Δοκιμασα διαφορα καθαριστικα χωρις κανενα αποτελεσμα. Μεχρι που αρχισα να βαζω πραγματικα δυναμη στο τριψιμο και ειχα το αποτελεσμα που σου ειπα, εγινει λειο. Μετα θυμηθηκα οτι δεν ηταν λειο αρχικα, οποτε και σταματησα το τριψιμο και αρχισα να ψαχνω τι παιζει, και τελικα δεν εβγαλα ακρη. Οποτε για να αποφυγω τυχον σκουριες ή οτιδηποτε αλλο μπορει να παθει το αλουμινιο αν οντως χαλασα καποια επιστρωση/προστασια, σταματησα το καθαρισμα και προσπαθησα να χτισω παλι σιγα σιγα αυτο το μαυρο χρωμα απο τα καμμενα λιπη που θα το προστατευει, οπως ειναι και τα μαντεμενια σκευη δλδ. Στο αμερικανινο φορουμ ειπαν οτι δεν παθαινει κατι και οτι δεν εχει καποια επιστρωση, αλλα και οτι δεν χρειαζεται να γινει σαν καινουρια βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Mαλλον ειχε πολυ υγρασια ο καδος σου λογω του συρταριου απο κατω. Ειναι λεει ενας παραγοντας που το βοηθαει. Εγω προσπαθω και δεν μπορω και εσυ το πετυχες κατα λαθος χαχα

δεν το ήξερα πως η υγρασία δημιουργεί  ή βοηθάει να σχηματιστεί το περιβόητο δαχτυλίδι , αλλά ναι έχω πολύ υγρασία  αφου στο συρτάρι  πάνω απο 3 λίτρα   το οποίο εξατμίζεται  στο ψήσιμο , να σκεφτείς την πρώτη φορά δεν έβαλα πολύ νερό περίπου στο λίτρο θα ήταν  και τελείωσε πριν τελειώσω το ψήσιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

δεν το ήξερα πως η υγρασία δημιουργεί  ή βοηθάει να σχηματιστεί το περιβόητο δαχτυλίδι , αλλά ναι έχω πολύ υγρασία  αφου στο συρτάρι  πάνω απο 3 λίτρα   το οποίο εξατμίζεται  στο ψήσιμο , να σκεφτείς την πρώτη φορά δεν έβαλα πολύ νερό περίπου στο λίτρο θα ήταν  και τελείωσε πριν τελειώσω το ψήσιμο

Υγρασια στον καδο, υγρασια στην επιφανεια του κρεατος, αρχικη θερμοκρασια κρεατος, αλλα και το καυσιμο που χρησιμοποιουμε. Επισης το εντονο seasoning λειτουργει αποτρεπτικα στο σχηματισμο του. Αυτα διαβασα ψαχνοντας γιατι δεν το πετυχαινω στο υγραεριο, ενω στο καρβουνο γινοταν για πλακα καθε φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, aloop είπε

Από τη στιγμή που δεν κάπνισες το κρέας, το πιο πιθανό (κατά τη γνώμη μου) είναι αυτο το ροζ δαχτυλίδι να οφείλεται στα μυρωδικά που έβαλες πάνω στο κρέας και ιδιαίτερα αν είχες βάλει πάπρικα. Το παρατηρώ και εγώ (στα αργά ψησίματα, που βάζω πάπρικα) που δεν έχω πετύχει ποτέ γεύση καπνιστού στο κρέας μου.

κοίτα  δεν ξέρω  το σίγουρο είναι οτι το δαχτυλίδι  δεν έγινε λόγω της πάπρικας  , και αυτό γιατι  πάπρικα δεν έβαλα ,

Θες να πεις οτι  καίγονται τα ξύλα  βγαίνει καπνός και το ψητό δεν έχει γεύση καπνιστού ;
πως γκενεν αυτό ;;

9 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Υγρασια στον καδο, υγρασια στην επιφανεια του κρεατος, αρχικη θερμοκρασια κρεατος, αλλα και το καυσιμο που χρησιμοποιουμε. Επισης το εντονο seasoning λειτουργει αποτρεπτικα στο σχηματισμο του. Αυτα διαβασα ψαχνοντας γιατι δεν το πετυχαινω στο υγραεριο, ενω στο καρβουνο γινοταν για πλακα καθε φορα.

εγώ το απέδωσα στο πολύωρο ψήσιμο  και όχι σαν συνέπεια της χαμηλής θερμοκρασίας
αυτό με την υγρασία όντως δεν το ήξερα

1 ώρα πριν, eliassgr είπε

Κατάλαβα.. Στου ξάδερφού μου τη Genesis δεν μπορούσα να βγάλω καλή άκρη γιατί τον πρώτο καιρό δεν ασχολιόμουν καθόλου με αυτές τις λεπτομέρειες και όταν άρχισα να το ψάχνω είχε ήδη γεμίσει λίπη και καμμένα υπολείματα (δεν την καθαρίζει και πολύ συχνά) οπότε όταν ξαναπέρασα το χέρι μου να αγγίξω τον κάδο είχε και αρκετά υπολλείματα που «έκλειαν» τα κενά του σαγρέ κάδου ανά σημεία οπότε δεν μπορούσα να έχω καλή άποψη... όταν ανοίξουν για τα καλά τα καταστήματα θα περάσω από κάπου να την ξαναδώ καινούρια για να βγάλω καλύτερο συμπέρασμα..

Αυτό που λες είναι το χειρότερο ότι δεν μπορείς να βγάλεις άκρη με αντιπροσωπείες γιατί όλα αυτά είναι πολύ ψαγμένες κατασκευαστικές λεπτομέρειες που μόνο με τη χρήση στο βάθος χρόνου μπορείς τελικά να καταλάβεις τι πραγματικά ήταν πιο εύκολο στον καθαρισμό κτλ.. τουλάχιστον στη δική μου rogue φαίνεται ακόμα και με γυμνό μάτι το πόσο ωραία επεξεργασία έχει γίνει στο χυτό αλουμίνιο, και με δικαίωσε και στην πράξη που μπορώ να τον καθαρίσω και να τον κάνω πραγματικά σαν καινούριο... κάποια στιγμή αν το θυμηθώ και προλάβω να μπω και καμιά μέρα στο σπίτι μου 😄 θα σου βγάλω φωτογραφία να δεις!

Τον καθαρίζω με σφουγγαράκι κουζίνας όταν έχει γίνει πολύ χάλια σε ψήσιμο, αλλιώς microfiber με νερό και λίγο ξύδι μόνο!

Τα αμερικάνικα φόρουμ που αναφέρεις δυστυχώς είναι ίσως η πιο αξιόπιστη πηγή που μπορούμε να βρούμε πληροφορίες αυτή τη στιγμή, καθώς εκεί βρίσκεις πραγματικά ψαγμένους και σοβαρούς ψήστες, με 2-3 και 4 ψησταριές ο καθένας!

αν καούν τα λίπη  και μείνουν καιρό δεν βγαίνουν χωρίς τρίψιμο και χωρίς  και ισχυρά καθαριστικά  , και θα σου συνιστούσα να μην το δοκιμάσεις σε επιφάνειες αλουμινίου  γιατί μπορεί να κλάψεις :P
 η λύση είναι να την  καθαρίζεις  συχνά  κάθε δύο με τρία ψησίματα

Επεξ/σία από ηνίοχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Eγω πριν αγορασω ειχα μιλησει με την αντιπροσωπια εδω και μου ειχαν πει οτι δεν θελει συνεχεια καθαρισμα, αντε λεει 2-3 φορες το χρονο!!! Οποτε και εγω εμεινα σε αυτο. Βεβαια δεν διευκρινησα τη συχνοτητα ψησιματων. Με 1-2 το μηνα ισως και να θελει καθε τοσο. Εγω εχει τυχει να ψησω και 2 φορες μεσα σε μια μερα. Οποτε οπως καταλαβαινεις ο καδος ειχε γινει ολος ενα ομοιομορφο μαυρο χρωμα. Σκεψου οταν επιασα να την καθαρισω δεν ημουν σιγουρος τι χρωμα ειχε αρχικα ο καδος. Δοκιμασα διαφορα καθαριστικα χωρις κανενα αποτελεσμα. Μεχρι που αρχισα να βαζω πραγματικα δυναμη στο τριψιμο και ειχα το αποτελεσμα που σου ειπα, εγινει λειο. Μετα θυμηθηκα οτι δεν ηταν λειο αρχικα, οποτε και σταματησα το τριψιμο και αρχισα να ψαχνω τι παιζει, και τελικα δεν εβγαλα ακρη. Οποτε για να αποφυγω τυχον σκουριες ή οτιδηποτε αλλο μπορει να παθει το αλουμινιο αν οντως χαλασα καποια επιστρωση/προστασια, σταματησα το καθαρισμα και προσπαθησα να χτισω παλι σιγα σιγα αυτο το μαυρο χρωμα απο τα καμμενα λιπη που θα το προστατευει, οπως ειναι και τα μαντεμενια σκευη δλδ. Στο αμερικανινο φορουμ ειπαν οτι δεν παθαινει κατι και οτι δεν εχει καποια επιστρωση, αλλα και οτι δεν χρειαζεται να γινει σαν καινουρια βεβαια.

Κοίτα αρχικά αυτό που σου είπαν στην αντιπροσωπεία ότι θέλει καθάρισμα 2-3 φορές το χρόνο στα δικά μου αυτιά και τη δική μου νοοτροπία είναι λίγο τραγικό ... ειδικά αν ψήνω 1 φορά το μήνα είναι που θα κάτσω να την καθαρίσω για να μην αφήσω τα φαγητά μέσα στο μπάρμπεκιου 1 ολόκληρο μήνα μέχρι να ξαναψήσω... δηλαδή ο Χριστός και η Παναγία απορώ με κάτι τέτοιες «οδηγίες» που μπορεί να δίνουν κάποιοι αντιπρόσωποι.. 

Τώρα για το χρώμα που λες που γίνεται μαύρο, συμφωνώ με τα τα λεγόμενα του φόρουμ ότι δεν αποτελεί πρόβλημα αλλά αν θέλεις να το αποφύγεις πρέπει να είσαι φουλ τακτικός με τον καθαρισμό και σε σαγρέ κάδο ίσως τελικά να είναι και αδύνατο να το καταφέρεις... Επίσης σε 2 ψησίματα που κάνεις μέσα στην ημέρα λογικό είναι να μην μπορείς να κάνεις και 2 καθαρισμούς μέσα στην ημέρα... Σίγουρα εξαρτάται και τι ψήνεις, πχ εγώ σπάνια ψήνω μπριζόλες παιδάκια, λουκάνικα κτλ... Την καθαρίζω σίγουρα στο τέλος της ημέρας ή το πολύ την επόμενη. Αλλά επειδή έχω ακόμα την TravelQ ως δεύτερη η αλήθεια είναι ότι έχω κάνει λίγα ψησίματα (3-4 φορές το μήνα από το Γενάρη που την έχω), τα πιο καθημερινά τα έχει αναλάβει ο μικρός Ναπολέοντας ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

κοίτα  δεν ξέρω  το σίγουρο είναι οτι το δαχτυλίδι  δεν έγινε λόγω της πάπρικας  , και αυτό γιατι  πάπρικα δεν έβαλα ,

Θες να πεις οτι  καίγονται τα ξύλα  βγαίνει καπνός και το ψητό δεν έχει γεύση καπνιστού ;
πως γκενεν αυτό ;;

εγώ το απέδωσα στο πολύωρο ψήσιμο  και όχι σαν συνέπεια της χαμηλής θερμοκρασίας
αυτό με την υγρασία όντως δεν το ήξερα

Αφού δεν βαζεις πάπρικα ή άλλο κόκκινο μπαχαρικό και δεν κανεις κάπνισμα τότε το πιο πιθανό είναι αυτό που λέει ο @SagoniasSlutRos για την υγρασία. 

Αυτο που μου συμβαίνει εμένα είναι είτε δεν βγαίνει αρκετός καπνός για να καπνίσει το κρέας, είτε θα βγει αρκετός για λίγη ώρα (γιατί θα αρπάξουν φωτιά τα ξύλα) και πάλι το αποτέλεσμα είναι να μην πάρει γεύση. Θα προσπαθήσω μέχρι να το πετύχω, που θα μου πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eliassgr είπε

τουλάχιστον στη δική μου rogue φαίνεται ακόμα και με γυμνό μάτι το πόσο ωραία επεξεργασία έχει γίνει στο χυτό αλουμίνιο, και με δικαίωσε και στην πράξη που μπορώ να τον καθαρίσω και να τον κάνω πραγματικά σαν καινούριο... κάποια στιγμή αν το θυμηθώ και προλάβω να μπω και καμιά μέρα στο σπίτι μου 😄 θα σου βγάλω φωτογραφία να δεις!

Τον καθαρίζω με σφουγγαράκι κουζίνας όταν έχει γίνει πολύ χάλια σε ψήσιμο, αλλιώς microfiber με νερό και λίγο ξύδι μόνο!

Θα κανω προσπάθεια αυτο το ΣΚ να καθαρισω...αλλά με μια πρωτη ματιά, δεν με βλέπω και τοσο αισιόδοξο...αλλά ισως κανω λαθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Τιμή?

Υπάρχει μοντέλο για με μεγαλυτερη σουβλα?

49,90€ υπάρχει και με 85εκ μήκος, εγώ με 67εκ εσωτερικό χώρο θεώρησα αρκετά τα 75-αν και ανησυχώ τώρα- και την πήρα. Δε τη δοκίμασα ακόμα

2 ώρες πριν, tsounis είπε

Εχουν οι γονεις μου την ΚΕΝΤΟΝ 3B με τους 3 καυστήρες, και σε ερώτηση που έκανα μου απαντησαν απο το Λερουα ότι θα πρέπει να παρω αυτήν που έχει διάσταση 85 εκ. Στη φωτο σου βλέπω ότι ειναι 75 εκ και κανει για την ΚΕΝΤΟΝ 4Β (!!!). 

θα μπορούσες να μου πεις ποιο μοντελο ειναι αυτό γιατι απο το σαιτ δε βγαινει άκρη.

Ευχαριστώ

Παραθέτω και την απάντηση:

 

Καλησπερα.

 
   Για την ψησταρια των 3 καυστηρων θα παρετε το κιτ των 85 εκ. Μπορειτε να ψωνίζετε και με φυσικη παρουσια πλεον φτανει να κλεισετε ραντεβου.
 

Φωτο από την παραγγελία μου, 15/4 παρήγγειλα 20/4 παρέλαβα 

Screenshot_20210421-172538_Chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας περίπου το 50% των συνολικών μηνυμάτων, θα ήθελα να επισημάνω τα εξής,

- Η πλειονοτητα εχει απορια το πως θα καθαριζει και ποτε την ψησταρια .

-Αρκετοί νομίζουν ότι μπορούν να τις καθαρίσουν μια φορα το μηνα ή ακόμα πιο μακροπροσθεσμα.

Αυτό που πρέπει να καταλάβουμε είναι το εξής,

Οι ψησταριές θέλουν τακτικότατο καθαρισμα (οχι εξονυχιστικο αλλά βασικο). 

Κάθε φορα πριν ξεκινήσουμε θα πρέπει με την ξυστρα να καθαριζουμε τον καδο, διότι όταν καλύπτεται από τα υπολείμματα έπειτα από τα πολλά ψησίματα, τότε έχουμε μικρότερη απόδοση και κίνδυνο για αναφλεξεις και πιθανή εκδήλωση πυρκαγιάς.

Τελος εχει χιλιοειπωθει  τι κανουμε με τις σχαρες (seasoning κλπ)

Για μενα είναι βασικο πριν ψήσουμε και αφού τελειώσουμε να έχουμε κανει τον βασικο καθαρισμο, έτσι διατηρείται ετοιμοπόλεμη η ψησταριά και όταν θα ερθει η ωρα για γενικο καθαρισμο θα ειναι πιο ευκολο και πιο συντομο.

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, aloop είπε

Αφού δεν βαζεις πάπρικα ή άλλο κόκκινο μπαχαρικό και δεν κανεις κάπνισμα τότε το πιο πιθανό είναι αυτό που λέει ο @SagoniasSlutRos για την υγρασία. 

Αυτο που μου συμβαίνει εμένα είναι είτε δεν βγαίνει αρκετός καπνός για να καπνίσει το κρέας, είτε θα βγει αρκετός για λίγη ώρα (γιατί θα αρπάξουν φωτιά τα ξύλα) και πάλι το αποτέλεσμα είναι να μην πάρει γεύση. Θα προσπαθήσω μέχρι να το πετύχω, που θα μου πάει;

να ξέρεις  ένα κολπάκι για να μην παίρνουν ευκολα φωτιά είναι να περιορίσεις το οξυγόνο στο κουτί καπνίσματος δοκίμασε να κλείσεις μερικές τρύπες   ,  έτσι ωστε  η ελειψη οξυγόνου να μην τα αφήνει να καούν  περίπου όπως κάνουν τα κάρβουνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου την  βγάζει σαν προσφορά, οπότε την ανεβάζω

https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/224958-weber-spirit-e-325-gbs?cmicc=skroutz

Επίσης, δεδομένων των χαρακτηριστικών και της γερμανικής εταιρείας θεωρώ και αυτή καλή τιμή

https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/199326-landmann-rexon-pts-41?refSrc=224958&nosto=productpage-nosto-3-fallback-nosto-1

Επεξ/σία από skskre
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...