Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To βασικο πλεονεκτημα του χυτου καδου, ειναι οτι δεν σταζουν λιπη εκτος ψησταριας, αφου δεν εχει ενωσεις. Εννοειται βεβαια οτι κραταει και πολυ καλα θερμοκρασια το χυτο αλουμινιο κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

2 ώρες πριν, Evgenios_V είπε

Προσωπικά στην επιλογή παιζει μεγάλο ρόλο η διαθεσιμότητα σε συνάρτηση με την τιμή...

@eliassgr θα συμφωνήσω επι της αρχής μαζί σου...αν πρεπει για κατι να περιμένεις 2μηνες ναι μπροστά στα 15χρονια χρήσης όντως μπορείς να πεις οτι δεν ειναι τιποτα...

Προσωπικά ομώς νιωθω οτι ειναι σαν να βαζω/δεσμευω τα χρηματα μου καπου σε μια αγορά ενος προιοντος που ισως μεχρι την στιγμή που θα έρθει (1-2-3 μηνες) να εχει πέσει η τιμή του γενικότερα ή να χάσω καποια ευκαιρία που θα εμφανιστεί στην αγορά γιατι απλά εχω δεσμευτεί στην αγορά αυτης που περιμένω...και την οποία δεν εχω παραλλάβει ακομα για να αρχισει να "βγαζει" τα λεφτά της...

Οπότε αν η τιμή δεν ειναι "πατωμα", ωστε να νιώθω οτι αξιζει τον κοπο το περίμενε, δεν θα εβαζα τα χρηματα μου (τοσα χρηματα τουλαχιστον) σε μια αγορά που θα πρεπει να περιμενω 1-2-3 μηνες...

Θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου αν είχες να κάνεις με όμοια προϊόντα..

Όταν όμως περιμένεις ένα προϊόν με έναν σεβαστό αριθμό πλεονεκτημάτων και βλέπεις και την τιμή του ότι είναι σταθερή στην αγορά και δεν είναι υπερτιμημένο (σύγκρινε Weber με εξωτερικό, και Napoleon με εξωτερικό και θα καταλάβεις τι εννοώ). Τότε ίσως και να είναι διαφορετικής φύσεως ευκαιρία αυτό το προϊόν που περιμένεις, και το να πάρεις μια καλή σειρά προτεραιότητας για να το παραλάβεις σε εύλογο χρονικό διάστημα μπορεί και αυτό από μόνο του να είναι ένα καλό selling point.

Τώρα όταν πχ βρίσκεις Spirit σε «ευκαιρία» (πχ 500 ευρώ) , είναι σημαντικό να κατανοήσεις πως μπορεί και να μην είναι «ευκαιρία» αλλά η τιμή που θα έπρεπε να πωλείται εξ' αρχής. Ειδικά όταν για παράδειγμα η Spirit δεν μπορεί να συγκριθεί με Napoleon Rogue αλλά με Napoleon Freestyle σειρά που κοστίζει πάνω κάτω τα ίδια χρήματα χωρίς καμία προσφορά (500 ευρώ) Θα μου πεις δεν υπάρχει Ελλάδα... θα συμφωνήσω.. ωστόσο το brand ήρθε πρόσφατα στη χώρα και κανείς δε ξέρει τι μπορεί να γίνει στο άμεσο μέλλον . 

✌️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, eliassgr είπε

Για κάπνισμα τώρα που έχει μια μικρή γωνίτσα στο πλάι ο μαντεμένιος δίσκος για τα κάρβουνα, υποτίθεται πως εκεί τοποθετείς ξύλα καπνίσματος αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα. Έχω το δοχείο καπνίσματος που αντικαθιστά το sear plate, και να σου πω την αλήθεια δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αν χωράει να βάλω και αυτό στον επάνω στον 3ο καυστήρα, αλλά και το μαντεμένιο δίσκο επάνω από τους 2 καυστήρες (νομίζω θα χωράει). Ωστόσο η γεύση και μυρωδιά από το κάρβουνο είναι τόσο έντονη που νομίζω πως δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να το κάπνισμα με κάρβουνα και ξύλα καπνίσματος... θεωρώ πως θα «χαθεί» το άρωμα των ξύλων μέσα στη καρβουνίλα (και η γωνίτσα που έχει ο δίσκος δεν χωράει και και πολλά ξύλα καπνίσματος μη φανταστείς). Ίσως κάποια από τις φορές που βάλω κάρβουνα να το δοκιμάσω και να γράψω εδώ την εμπειρία μου.

Δοκιμασε να πεταξεις απλα κομματια ξυλου πανω στα καρβουνα. Νομιζω το καλυτερο καπνισμα γινεται με wood chunks που τα βαζεις σε αποσταση μεταξυ τους σε snake method. Aλλα και wood chunks να μην εχεις, πεταξε πανω στα καρβουνα τα απλα τα κλασικά chips.

Btw πηρα μια τετοια να δοκιμασω καπνισμα με καρβουνα και wood chunks. Οχι οτι δεν παιρνει γευση με τα πελετ στο γκαζι, μια χαρα παιρνει, αλλα δεν κανει το smoke ring. Kαι απ οτι διαβασα εχει να κανει με κατι χημικες αντιδρασεις που προκαλουνται στο κρεας σε συνδιασμο με την καυση που γινεται στα καρβουνα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, plasTOST είπε

https://www.ikea.gr/proioda/kipos-exoterikoi-horoi/psistaries/ergaleia-psisimatos/grilltider-koyti-kapnismatos-gia-psistaria/30458403

Άλλη τιμή έχει το site άλλη τιμή στο κατάστημα και με κόκκινο μαρκαδόρο είχε την νέα τιμή :)

εξαντλημενο λεει στην αττικη εχω ηδη βαλει το εμαιλ για ειδοποιηση με το που γινει διαθεσιμο!

εξαιρετικη τιμη ακομα κ χωρις εκπτωση ευχαριστουμε @plasTOST

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, eliassgr είπε

Όλοι οι κάδοι / καπάκια των γνωστών εταιριών από χυτό αλουμίνιο είναι και είναι πολύ δύσκολο να πάθουν κάτι, σημασία έχει η επεξεργασία του κάδου, κυρίως η λείανση (weber) και έπειτα η κεραμική επίστρωση (napoleon) .. και αυτό έχει να κάνει με το χρόνο που χρειάζεσαι για τον καθαρισμό αλλά και με το πόσο εύκολο είναι να καθαρίσεις κάτι (πολύ σημαντικό π.χ. να είναι καθαρό το μπάρμπεκιου ειδικά σε BK που αναφέρονται περισσότερες αναφλέξεις λόγω της διαφορετικής κλίσης στα καλύμματα καυστήρων)... στα μοντέλα που κοιτάς όπως η BK310 δυστυχώς ο κάδος δεν έχει καθόλου λείανση (είναι σαγρέ) και μάλιστα έχει πολλά κοφτερά σημεία μέσα στο μπάρμπεκιου (βλ. ΒΚ Royal 320) είναι πολύ πιθανό ακόμα και να κοπείς αν δεν προσέξεις. Φαντάσου ακόμα και οι πιτσιλιές επάνω σε ένα σαγρέ κάδο κολλάνε και δε φεύγουν, πόσο μάλλον λίπη που στάζουν.

Αν πιάσεις με τα χέρια τον κάθε κάδο θα καταλάβεις τι εννοώ!

Αυτά για τον κάδο / καπάκι.. για το θέμα της θάλασσας και της σκουριάς δεν έχω δική μου εμπειρία, αλλά η λογική μου λέει ότι θες κάλυμμα και ανοξείδωτο ατσάλι ότι και αν επιλέξεις.

Άρα πιθανότατα με αυτές τις broil king θα είμαι καλυμμένος από άποψη αντοχής σωστά;

στις φθηνότερες kenton του Leroy Merlin δε μπορώ να βρω υλικά κατασκευής δυστυχώς.

η αλήθεια είναι πως κοιτάω περισσότερο broil επειδή μπορώ να την πάρω και αύριο από τοπικό κατάστημα τις έχω δει και μου άρεσαν σα ποιότητα. Weber με τα τωρινά δεδομένα δε μπορώ να βρω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dhmhtrhsg2 είπε

Άρα πιθανότατα με αυτές τις broil king θα είμαι καλυμμένος από άποψη αντοχής σωστά;

στις φθηνότερες kenton του Leroy Merlin δε μπορώ να βρω υλικά κατασκευής δυστυχώς.

η αλήθεια είναι πως κοιτάω περισσότερο broil επειδή μπορώ να την πάρω και αύριο από τοπικό κατάστημα τις έχω δει και μου άρεσαν σα ποιότητα. Weber με τα τωρινά δεδομένα δε μπορώ να βρω εδώ.

 δες και αυτή τη λύση  , την εχω    και είμαι πολύ ευχαριστημένος
 


 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

To βασικο πλεονεκτημα του χυτου καδου, ειναι οτι δεν σταζουν λιπη εκτος ψησταριας, αφου δεν εχει ενωσεις. Εννοειται βεβαια οτι κραταει και πολυ καλα θερμοκρασια το χυτο αλουμινιο κλπ.

Και οι δυο κάδοι που βλέπεις παρακάτω είναι χυτό αλουμίνιο! (BK royal 320 ο πρώτος και Napoleon Rogue ο δεύτερος, σκέψου η Rogue 365 είναι πιο φτηνή!!)
Πες μου εσυ διαφορές!!

 

4EDED140-07F4-4023-A53E-640B19EB6F65.jpeg

00AEDCD4-4729-4EEA-BE82-3A3BC396A648.jpeg

E1828A93-B6C1-4CBA-B7ED-F4EB90F4F552.jpeg

Επεξ/σία από eliassgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

δες και αυτή τη λύση  , την εχω    και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Γραψε μερικα λογια. Τιμη, ομοιομορφια στο ψησιμο, τι θερμοκρασιες πιανει, καθαρισμα κλπ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

To βασικο πλεονεκτημα του χυτου καδου, ειναι οτι δεν σταζουν λιπη εκτος ψησταριας, αφου δεν εχει ενωσεις. Εννοειται βεβαια οτι κραταει και πολυ καλα θερμοκρασια το χυτο αλουμινιο κλπ.

είναι λιγο σχετικό αυτό  , έχουμε διαβασει κατα καιρούς για τα λίπη που σταζουν στο πίσω μέρος σε κάποια μοντέλα της broil king   , και για πατεντες με  ανοξείδωτα σκαφάκια 
το χω πει πολλές φορές ο σχεδιασμός σε μια ψησταρια  παίζει καθοριστικό ρόλο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ηνίοχος είπε

είναι λιγο σχετικό αυτό  , έχουμε διαβασει κατα καιρούς για τα λίπη που σταζουν στο πίσω μέρος σε κάποια μοντέλα της broil king   , και για πατεντες με  ανοξείδωτα σκαφάκια 
το χω πει πολλές φορές ο σχεδιασμός σε μια ψησταρια  παίζει καθοριστικό ρόλο

Ναι ενταξει, αμα δεν ειναι αλφαδιασμενη καπου μπορει να σταζει απο το καπακι. Αλλα σιγουρα λιγοτερο απο καποια κακη ενωση του καδου.

5 λεπτά πριν, eliassgr είπε

Και οι δυο κάδοι που βλέπεις παρακάτω είναι χυτό αλουμίνιο! 
Πες μου εσυ διάφορες!!

Ρε συ σιγουρα υπαρχουν διαφορές σε ποιοτητα, παχος, επιστρωση κλπ. Αυτο που λεω ειναι οτι ο χυτος καδος ειναι καλυτερος απο λαμαρινες που εχουν ενωσεις, γιατι δεν σταζουν λιπη και γιατι ειναι καλυτερος για θεματα θερμοτητας.

Να σου πω μιας και το εχεις ψαξει, ξερεις τι ειδους επιστρωση, λειανση ή δεν ξερω εγω τι αλλο εχουν οι genesis?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

 δες και αυτή τη λύση  , την εχω    και είμαι πολύ ευχαριστημένος
 


 

Φαίνεται πολυ δυνατή αλλά δυστυχώς δε θα με βόλευε κάτι τέτοιο..

 

10 λεπτά πριν, eliassgr είπε

Και οι δυο κάδοι που βλέπεις παρακάτω είναι χυτό αλουμίνιο! (BK royal 320 ο πρώτος και Napoleon Rogue ο δεύτερος, σκέψου η Rogue 365 είναι πιο φτηνή!!)
Πες μου εσυ διαφορές!!

 

4EDED140-07F4-4023-A53E-640B19EB6F65.jpeg

00AEDCD4-4729-4EEA-BE82-3A3BC396A648.jpeg

E1828A93-B6C1-4CBA-B7ED-F4EB90F4F552.jpeg

Καταλαβαίνω ακριβώς τι λες..

η διαφορά είναι εμφανής και το τελείωμα του μετάλλου το πρόσεξα και από κοντά πως είναι τραχύ.

Σίγουρα θα προτιμούσα αυτό της napoleon αλλά κατά ποσο θα με δυσκολέψει άραγε στο βαθύ καθάρισμα; Πέρα από τα εργαλεία που θα μου προταθούν έχω ήδη επαγγελματικού τύπου ατμοκαθαριστη στο σπίτι ο οποίος πιστευω θα κάνει δουλειά..

 

ξερω ότι είναι πισωγύρισμα αλλά δε μπορώ να ξεπεράσω την τιμή της παρακάτω μιας και οι καιροί είναι δύσκολοι. Την έχει κάποιος να μας πει δυο λόγια; Ή έστω οι υπόλοιποι από την εμπειρία σας..

και παλι ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Δοκιμασε να πεταξεις απλα κομματια ξυλου πανω στα καρβουνα. Νομιζω το καλυτερο καπνισμα γινεται με wood chunks που τα βαζεις σε αποσταση μεταξυ τους σε snake method. Aλλα και wood chunks να μην εχεις, πεταξε πανω στα καρβουνα τα απλα τα κλασικά chips.

Επειδή δεν έχω δοκιμάσει κάπνισμα, δίνει κάτι στη γεύση?  Σε αέριο αξίζει να το δοκιμάσω η  και με κάρβουνα - είτε στην 425 ή στο θερμοσίφωνα στο εξοχικό 😁😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dhmhtrhsg2 είπε

Φαίνεται πολυ δυνατή αλλά δυστυχώς δε θα με βόλευε κάτι τέτοιο..

 

Καταλαβαίνω ακριβώς τι λες..

η διαφορά είναι εμφανής και το τελείωμα του μετάλλου το πρόσεξα και από κοντά πως είναι τραχύ.

Σίγουρα θα προτιμούσα αυτό της napoleon αλλά κατά ποσο θα με δυσκολέψει άραγε στο βαθύ καθάρισμα; Πέρα από τα εργαλεία που θα μου προταθούν έχω ήδη επαγγελματικού τύπου ατμοκαθαριστη στο σπίτι ο οποίος πιστευω θα κάνει δουλειά..

 

ξερω ότι είναι πισωγύρισμα αλλά δε μπορώ να ξεπεράσω την τιμή της παρακάτω μιας και οι καιροί είναι δύσκολοι. Την έχει κάποιος να μας πει δυο λόγια; Ή έστω οι υπόλοιποι από την εμπειρία σας..

και παλι ευχαριστώ 

Κοίτα φαντάσου ότι η ψησταριά που είδες είναι η Royal 320 αξίας περίπου 620 ευρώ... τώρα φαντάσου πως θα είναι η BK310... δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι πως στην καλύτερη θα είναι ίδιος...

Όσο για τον ατμοκαθαριστή που αναφέρεις.. σου έχει πει η Broil King η αντιπροσωπεία ότι μπορείς να τον χρησιμοποιείς; Από όσο γνωρίζω δεν ενδείκνυται στο μπάρμπεκιου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skskre είπε

Επειδή δεν έχω δοκιμάσει κάπνισμα, δίνει κάτι στη γεύση?  Σε αέριο αξίζει να το δοκιμάσω η  και με κάρβουνα - είτε στην 425 ή στο θερμοσίφωνα στο εξοχικό 😁😁

Nαι εννοειται οτι δινει. Εγω κανω καπνισμα σε μεγαλες μπριζολες που ψηνω με reverse searing και παιρνει κανενα 45', αλλα εννοειται και σε low and slow 5-8 ωρων. Χρησιμοποιω πελετ καπνισματος, αλλα οπως ειπα δεν κανει smoke ring, μιας και δεν δηιουργουνται καποιες χημικες αντιδρασεις στην επιφανεια του κρεατος. Αλλα γευση δινει κανονικα.

Για να κανεις στο θερμοσιφωνα θα πρεπει να κλεινει απο πανω. Θα γινει και με ανοιχτο, αλλα οχι σε τετοιο βαθμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Γραψε μερικα λογια. Τιμη, ομοιομορφια στο ψησιμο, τι θερμοκρασιες πιανει, καθαρισμα κλπ κλπ

μου κόστισε μαζί με  ρυθμιστή και λάστιχο  640 ευρώ το πρόβλημα είναι  οτι είναι επιτραπέζια   και χρειάζεται κάποιο τραπέζι  πάγκο  αυτό
απο και και πέρα  ανεβάζει θερμοκρασία γρήγορα  μέσα σε 7,8 λεπτά εχω 200 +   και  εχω δει μέχρι 340 σε προετοιμασία για πίτσα  δεν έχει νεκρά σημεία  γιατί υπάρχουν καυστήρες σε όλη την επιφάνεια  -στη δική μου  ο κάθε καυστήρας έχει  3 σωλήνες -    και για αυτό το λόγο δεν χρειάζεται να την δουλεύω σε δυνατή ένταση   και ετσι δεν εχω καθόλου αναφλέξεις 

, εκεί όμως που εχω βρει τη χαρά μου είναι στη καθαριότητα  !!    επειδή η σχάρα είναι ανοξείδωτη  δεν  με νοιάζει καθόλου απλά τη καθαρίζω   όταν  για ζεσταίνω για να ψήσω  τους διαχύτες  τους ξύνω με μια σπάτουλα   , και απλά αδειάζω τα λίπη απ το συρτάρι νερού

Επεξ/σία από ηνίοχος
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...