Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, eliassgr είπε

Εγώ ωστόσο θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας γιατί θα ας πούμε η spirit 210 θα μπορούσε να είναι καλύτερο deal από τη Rogue 365, αυτή τη στιγμή είναι στα 50 ευρώ διαφορά στο skroutz

Εκτός της διαθεσιμότητας πλέον την 210 την βρίσκεις και στα 480€ οπότε η διαφορά πάει αυτόματα στα 120€. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1961

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Καλησπέρα μεταξύ των τριών ποια θα μου προτείνατε να καταλήξω?! 

https://www.leroymerlin.gr/gr/garden/psistaries-bbq/psistaries-ugraeriou/psistaria-ugraeriou-hudson-naterial-me-3-kaustires-kai-1-pleuriki-estia-62209616

https://www.kotsovolos.gr/kipos-ergaleia-spiti/psistaries-barbeque/psistaries-ugraeriou/199326-landmann-rexon-pts-41

https://kallipolitisgas.gr/BBQ/Broil_King/Broil-King-BK

Και οποιαδήποτε άλλη πρόταση στο εύρος 300-400 ευρώ ευχαρίστως δεκτή.. 

Με ενδιαφέρει η ποιότητα κατασκευής το ομοιόμορφο ψήσιμο και κυρίως η ευκολία στο καθάρισμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eliassgr είπε

 

Εγώ ωστόσο θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας γιατί θα ας πούμε η spirit 210 θα μπορούσε να είναι καλύτερο deal από τη Rogue 365, αυτή τη στιγμή είναι στα 50 ευρώ διαφορά στο skroutz 🤷‍♂️

https://www.skroutz.gr/s/17097799/Weber-Ψησταριά-Υγραερίου-Μαντεμένια-Σχάρα-2-Εστίες-Spirit-II-E-210-GBS-Black.html?from=catspan

https://www.skroutz.gr/s/22975060/Napoleon-Ψησταριά-Υγραερίου-2-Εστίες-Rogue-365.html?from=catspan

Ως κάτοχος Napoleon πρώτα αυτό που λες κοίταξα, αλλά η διαφορά με τις τωρινές τιμές είναι αρκετά μεγαλύτερη όπως λέει και ο @giannislazy. Είναι και η διαθεσιμότητα τώρα, εμ έπεσαν όλοι να σηκώσουν τις Napoleon και δημιούργησαν πρόβλημα για το Πάσχα!😁

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skskre είπε

Ετοιμάζομαι.....

20210420_180734.jpg.d747e9b9f396a7ec18d61f26978be834.jpg

Απλά έχε το νου σου γιατί απότι βλέπω το καλώδιο βγαίνει από κάτω. Αν δεν υπάρχει χώρος εκεί πιθανά να σου βρίσκει στο καπάκι και να μην κλείνει καλά η ψησταρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, μιας και προσφατα αγορασα μια landmann απο κωτσοβολο, ποια σκευη μπορειτε να μου προτεινετε? 

Κοιταω πχ καποια τηγανια nava στα 28 ευρω το 30ρι. Αξιζουν αυτα η να κοιταξω κατι αλλο? 

Αυτο που ψαχνω κυριως ειναι καποια πλακα η μεγαλο τηγανι για πιτσα και πλακα για ψαρια ωστε να μην αφηνει μυρωδιες στη σχαρα.

Ευχαριστω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Καλησπερα, μιας και προσφατα αγορασα μια landmann απο κωτσοβολο, ποια σκευη μπορειτε να μου προτεινετε? 

Κοιταω πχ καποια τηγανια nava στα 28 ευρω το 30ρι. Αξιζουν αυτα η να κοιταξω κατι αλλο? 

Αυτο που ψαχνω κυριως ειναι καποια πλακα η μεγαλο τηγανι για πιτσα και πλακα για ψαρια ωστε να μην αφηνει μυρωδιες στη σχαρα.

Ευχαριστω. 

Εγώ που έχω Weber, έχω παραγγείλει την μαντεμενια πλάκα της Landmann 43,5*23,5 στα 50 ευρώ. Ταιριάζει και με τη διάσταση βάθους της Weber που είναι στα 44 εκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, giannislazy είπε

Εκτός της διαθεσιμότητας πλέον την 210 την βρίσκεις και στα 480€ οπότε η διαφορά πάει αυτόματα στα 120€. 

 

2 ώρες πριν, gdeli είπε

Ως κάτοχος Napoleon πρώτα αυτό που λες κοίταξα, αλλά η διαφορά με τις τωρινές τιμές είναι αρκετά μεγαλύτερη όπως λέει και ο @giannislazy. Είναι και η διαθεσιμότητα τώρα, εμ έπεσαν όλοι να σηκώσουν τις Napoleon και δημιούργησαν πρόβλημα για το Πάσχα!😁

Απλά προσωπικά όταν ακούω πως ένας λόγος είναι το πρόβλημα άμεσης διαθεσιμότητας (πχ λόγω Πάσχα) νιώθω κάπως σαν να ακούω «δε θα φάμε αρνί το Πάσχα σε ψησταριά υγραερίου» (δε μπορούμε να κάνουμε αρνί σε spirit έτσι κι αλλιώς) .. μου φαίνεται περίεργο γιατί 1. Το «Πάσχα» είναι πάνω κάτω κυρίως  1 μέρα (Κυριακή του Πάσχα) κατά την οποία νομίζω πως 2. έτσι κι αλλιώς κυριαρχεί το κάρβουνο ...

δηλαδή κάποιος πχ που σκέφτεται να πάρει ψησταριά υγραερίου , θα αγοράσει ένα εργαλείο για να ψήνει κυρίως 100 φορές το χρόνο (μπορεί και παραπάνω) εκτός από την ημέρα του Πάσχα που μάλλον θα βάλει κάρβουνα για ένα μεγάλο αρνί (κατά πάσα πιθανότητα μεγαλύτερο από την υγραερίου που θα έχει αγοράσει).

Συνεπως ρώτησα τις απόψεις σας γιατί νομίζω πως όλους τους έχει πιάσει ένας «πανικός» να αγοράσουν υγραερίου για το Πάσχα ενώ στη πραγματικότητα δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία να βιαστεί κανείς να κάνει μια επένδυση 15-20 ετών με κριτήριο να προλάβει το φετινό Πάσχα, και να μην περιμένει ένα μήνα για να πάρει ένα καλύτερο εργαλείο που θα του χαρίσει σαφώς ανώτερα ψησίματα (έστω και κατά λίγο ανώτερα αν δε θελουμε να είμαστε υπερβολικοί και να παίζουμε με τις λέξεις) για 100 ημέρες μέσα στο χρόνο και 15-20 Κυριακές του Πάσχα στο μέλλον... 

Δηλαδή εγώ που έχω τη Rogue 425 για το Πάσχα , αρνί δε μπορώ να βάλω επάνω, μπορώ να βάλω κοκορέτσι, λουκάνικα , μπριζόλες κτλ. Η αλήθεια είναι όμως ότι συγκεκριμένα για το Πάσχα θα προτιμήσω να βάλω κάρβουνο! ✌️(Βέβαια πάλι στη 425 θα βάλω το κάρβουνο 😂
Το point μου είναι πως αν δεν είχα υγραερίου , θα έβαζα κάρβουνα σε μια λαμαρίνα για το Πάσχα και θα έκανα ΛΙΓΟ υπομονή να πάρω κάτι καλό για τα επόμενα 15-20 χρόνια 👌

Επεξ/σία από eliassgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, eliassgr είπε

 

Απλά προσωπικά όταν ακούω πως ένας λόγος είναι το πρόβλημα άμεσης διαθεσιμότητας (πχ λόγω Πάσχα) νιώθω κάπως σαν να ακούω «δε θα φάμε αρνί το Πάσχα σε ψησταριά υγραερίου» (δε μπορούμε να κάνουμε αρνί σε Spirit έτσι κι αλλιώς )

Συνεπως ρώτησα τις απόψεις σας γιατί επόμενα 15-20 χρόνια 👌

Όσο για τη Spirit μια χαρά θα ψήσω κατσικάκι 6 κιλό στη σούβλα στην 310. Γίνεται και στη Rogue που έχεις νομίζω στη σούβλα της. 

Επεξ/σία από toxotis67
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βλέπω πως οι περισσότεροι μεταξύ broil king bk310 και Weber  spirit e210 θα πηγαίνετε στη Weber. Θα μπορούσατε να μου αναλύσετε τους λόγους αυτής της κίνησης;

αν έβαζα στο παιχνίδι και την broil king gem 310 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Broil King GEM θα πρότεινα για πολύ απλούς λόγους. Ειναι όμορφη γιατί γυαλίζει στην λιακάδα και δεν είναι ένα μαύρο πράγμα , είναι native καναδέζα και όχι κινέζα, έχει ευχαριστημένους πελάτες / κατόχους 10ετίας, έχει πολύ καλή αντιπροσωπεία, έχει κάδο & καπάκι από χυτοσίδηρο και όχι τενεκέ, άσε που ψήνει τέλεια . Α, έχει και καλή τιμή και με διευκολύνσεις. Δεν σου φτάνουν αυτά?

Επεξ/σία από costas_
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, eliassgr είπε

 

Απλά προσωπικά όταν ακούω πως ένας λόγος είναι το πρόβλημα άμεσης διαθεσιμότητας (πχ λόγω Πάσχα) νιώθω κάπως σαν να ακούω «δε θα φάμε αρνί το Πάσχα σε ψησταριά υγραερίου» (δε μπορούμε να κάνουμε αρνί σε spirit έτσι κι αλλιώς) .. μου φαίνεται περίεργο γιατί 1. Το «Πάσχα» είναι πάνω κάτω κυρίως  1 μέρα (Κυριακή του Πάσχα) κατά την οποία νομίζω πως 2. έτσι κι αλλιώς κυριαρχεί το κάρβουνο ...

δηλαδή κάποιος πχ που σκέφτεται να πάρει ψησταριά υγραερίου , θα αγοράσει ένα εργαλείο για να ψήνει κυρίως 100 φορές το χρόνο (μπορεί και παραπάνω) εκτός από την ημέρα του Πάσχα που μάλλον θα βάλει κάρβουνα για ένα μεγάλο αρνί (κατά πάσα πιθανότητα μεγαλύτερο από την υγραερίου που θα έχει αγοράσει).

Συνεπως ρώτησα τις απόψεις σας γιατί νομίζω πως όλους τους έχει πιάσει ένας «πανικός» να αγοράσουν υγραερίου για το Πάσχα ενώ στη πραγματικότητα δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία να βιαστεί κανείς να κάνει μια επένδυση 15-20 ετών με κριτήριο να προλάβει το φετινό Πάσχα, και να μην περιμένει ένα μήνα για να πάρει ένα καλύτερο εργαλείο που θα του χαρίσει σαφώς ανώτερα ψησίματα (έστω και κατά λίγο ανώτερα αν δε θελουμε να είμαστε υπερβολικοί και να παίζουμε με τις λέξεις) για 100 ημέρες μέσα στο χρόνο και 15-20 Κυριακές του Πάσχα στο μέλλον... 

Δηλαδή εγώ που έχω τη Rogue 425 για το Πάσχα , αρνί δε μπορώ να βάλω επάνω, μπορώ να βάλω κοκορέτσι, λουκάνικα , μπριζόλες κτλ. Η αλήθεια είναι όμως ότι συγκεκριμένα για το Πάσχα θα προτιμήσω να βάλω κάρβουνο! ✌️(Βέβαια πάλι στη 425 θα βάλω το κάρβουνο 😂
Το point μου είναι πως αν δεν είχα υγραερίου , θα έβαζα κάρβουνα σε μια λαμαρίνα για το Πάσχα και θα έκανα ΛΙΓΟ υπομονή να πάρω κάτι καλό για τα επόμενα 15-20 χρόνια 👌

Έχεις το δίσκο για τα κάρβουνα της NAPOLEON, σωστά? Το χρησιμοποιείς αρκετά, αξίζει τα λεφτά του-και για κάπνισμα με pellet? 

1 ώρα πριν, toxotis67 είπε

Όσο για τη Spirit μια χαρά θα ψήσω κατσικάκι 6 κιλό στη σούβλα στην 310. Γίνεται και στη Rogue που έχεις νομίζω στη σούβλα της. 

Δείξε μας και καμια φωτο από το έργο σου όταν το κάνεις, ακούγεται ενδιαφέρον.  Ελπίζω με το ψηλότερο καπάκι της Rogue να είμαι οκ και εγώ- εκτός από κοκορέτσι που πιστεύω θα είναι οκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dhmhtrhsg2 είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Βλέπω πως οι περισσότεροι μεταξύ broil king bk310 και Weber  spirit e210 θα πηγαίνετε στη Weber. Θα μπορούσατε να μου αναλύσετε τους λόγους αυτής της κίνησης;

αν έβαζα στο παιχνίδι και την broil king gem 310 ?

Επειδή αγόρασα πρόσφατα και το είχα ψάξει κι εγώ, η πρώτη μου επιλογή ήταν Napoleon Rogue, αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε διαθέσιμη και ποιος ξέρει ποσό θα περίμενα. Μετά η επιλογή ήταν μονόδρομος για την Weber 310 λόγω κυρίως μεγαλύτερης επιφάνειας ψησίματος, ακόμα και η 210 έχει μεγαλύτερη επιφάνεια, 10ετους εγγύησης σε όλα τα parts και επειδή είχα μελετήσει το forum, εξαιρετικού service αντιπροσωπείας για κάποιους που το χρειάστηκαν. Όμως έτσι κι αλλιώς κινείσαι σε πολύ καλά μοντέλα, οποίο και να διαλέξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά στην επιλογή παιζει μεγάλο ρόλο η διαθεσιμότητα σε συνάρτηση με την τιμή...

@eliassgr θα συμφωνήσω επι της αρχής μαζί σου...αν πρεπει για κατι να περιμένεις 2μηνες ναι μπροστά στα 15χρονια χρήσης όντως μπορείς να πεις οτι δεν ειναι τιποτα...

Προσωπικά ομώς νιωθω οτι ειναι σαν να βαζω/δεσμευω τα χρηματα μου καπου σε μια αγορά ενος προιοντος που ισως μεχρι την στιγμή που θα έρθει (1-2-3 μηνες) να εχει πέσει η τιμή του γενικότερα ή να χάσω καποια ευκαιρία που θα εμφανιστεί στην αγορά γιατι απλά εχω δεσμευτεί στην αγορά αυτης που περιμένω...και την οποία δεν εχω παραλλάβει ακομα για να αρχισει να "βγαζει" τα λεφτά της...

Οπότε αν η τιμή δεν ειναι "πατωμα", ωστε να νιώθω οτι αξιζει τον κοπο το περίμενε, δεν θα εβαζα τα χρηματα μου (τοσα χρηματα τουλαχιστον) σε μια αγορά που θα πρεπει να περιμενω 1-2-3 μηνες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...