Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Nαι εννοειται οτι δινει. Εγω κανω καπνισμα σε μεγαλες μπριζολες που ψηνω με reverse searing και παιρνει κανενα 45', αλλα εννοειται και σε low and slow 5-8 ωρων. Χρησιμοποιω πελετ καπνισματος, αλλα οπως ειπα δεν κανει smoke ring, μιας και δεν δηιουργουνται καποιες χημικες αντιδρασεις στην επιφανεια του κρεατος. Αλλα γευση δινει κανονικα.

Οπότε στην αερίου γίνεται. Όταν λες μεγάλες  μπριζόλες πόσο μεγάλες εννοείς?

Για low & slow δεν είμαι εκόμα-πολλές ώρες- αλλά έμμεσα κάποιες που έκανα ήταν ωραίες, οπότε αν προσθέτει κάτι λέω να το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2131

  • ilpapacha

    1962

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

12 λεπτά πριν, skskre είπε

Επειδή δεν έχω δοκιμάσει κάπνισμα, δίνει κάτι στη γεύση?  Σε αέριο αξίζει να το δοκιμάσω η  και με κάρβουνα - είτε στην 425 ή στο θερμοσίφωνα στο εξοχικό 😁😁

Αξίζει φουλ το κάπνισμα στο υγραέριο τουλάχιστον που το έχω δοκιμάσει, αρκεί να δοκιμάσεις και να βρεις το άρωμα ξύλων που σου ταιριάζει.. υπάρχει μια πολύ μεγάλη ποικιλία γεύσεων στην αγορά με δικές μου αγαπημένες το μήλο για πουλερικά, και το hickory για κρέας, αλλά όλα είναι θέμα προσωπικής προτίμησης! 

Θυμίσου στο κάπνισμα να κρατάς χαμηλά τη θερμοκρασία (130-140) για να μη σου καούν τα ξύλα και μετά μυρίζει το φαγητό καμμένο ξύλο!! Γενικά να έχεις υπόψη σου ότι το κάπνισμα θέλει πολλές ώρες ψησίματος και ενδιάμεσα θα πρέπει να αλλάζεις τα καμένα ξύλα και να προσθέτεις καινούρια. Επίσης πάντα τουλάχιστον 1 ώρα μούλιασμα των ξύλων σε νερό, κρασί, μπύρα κτλ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβάμαι μήπως κάνω κάτι λάθος γιατί βάζω τα μουλιασμένα ξύλα στο κουτάκι αλλά καπνό δεν βλέπω. Ερώτηση τα βάζετε πάνω στη σχάρα ή πάνω στους καυστήρες? Έχω δοκιμάσει με διάφορες θερμοκρασίες θαλάμου η μόνη φορά που λειτούργησε ληταν σε low & slow μετά από μιάμισι ώρα.  Τελευταία φορά επάνω στους καυστήρες απευθείας από την προθέρμανση κιόλας (250+) μέχρι την ολοκλήρωση του ψησίματος στις μπριζόλες μηδέν καπνός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, alexandrosgi είπε

Φοβάμαι μήπως κάνω κάτι λάθος γιατί βάζω τα μουλιασμένα ξύλα στο κουτάκι αλλά καπνό δεν βλέπω. Ερώτηση τα βάζετε πάνω στη σχάρα ή πάνω στους καυστήρες? Έχω δοκιμάσει με διάφορες θερμοκρασίες θαλάμου η μόνη φορά που λειτούργησε ληταν σε low & slow μετά από μιάμισι ώρα.  Τελευταία φορά επάνω στους καυστήρες απευθείας από την προθέρμανση κιόλας (250+) μέχρι την ολοκλήρωση του ψησίματος στις μπριζόλες μηδέν καπνός....

Γενικα υπαρχουν διαφορες θεωριες περι μουλιασματος ή οχι. Νομιζω οτι θελουν μουλιασμα αν τα ριξεις απευθειας πανω στα καρβουνα για να μην παρουν φωτια. Στο κουτι καπνισματος νομιζω θελουν στεγνα και φυσικα αρκετη ωρα μεχρι να ζεσταθουν και να αρχισουν να καπνιζουν. Φαντασου οτι αν τα εχεις μουλιασει θα παρει περισσοτερη ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

leroy merlin kenton naterial

Εβλεπα και αυτην https://www.skroutz.gr/s/18374032/Campingaz-Ψησταριά-Υγραερίου-με-2-Εστίες-2-Series-Classic-L.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share.

Η συγκεκριμένη απο τα Leroy ειναη αξιόπιστη ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Masma είπε

Εβλεπα και αυτην https://www.skroutz.gr/s/18374032/Campingaz-Ψησταριά-Υγραερίου-με-2-Εστίες-2-Series-Classic-L.html?utm_source=ios&utm_campaign=skroutz_share.

Η συγκεκριμένη απο τα Leroy ειναη αξιόπιστη ; 

Σε αυτα τα λεφτα πανω κατω ολες ιδιες ειναι. Του λερου την εχουν καποιοι εδω και εχουν γραψει καλα σχολια. Δεν ξερω καμια απο τις δυο προσωπικα. Αν με ρωτουσες θα σου ελεγα να πας σε weber spirit 210 στα 480€ απο Κωτσοβολο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SagoniasSlutRos είπε

Nαι εννοειται οτι δινει. Εγω κανω καπνισμα σε μεγαλες μπριζολες που ψηνω με reverse searing και παιρνει κανενα 45', αλλα εννοειται και σε low and slow 5-8 ωρων. Χρησιμοποιω πελετ καπνισματος, αλλα οπως ειπα δεν κανει smoke ring, μιας και δεν δηιουργουνται καποιες χημικες αντιδρασεις στην επιφανεια του κρεατος. Αλλα γευση δινει κανονικα.

Για να κανεις στο θερμοσιφωνα θα πρεπει να κλεινει απο πανω. Θα γινει και με ανοιχτο, αλλα οχι σε τετοιο βαθμο.

Έχω παραγγείλει ένα κουτί "σωλήνα" για κάπνισμα με πέλετ , αλλά η αλήθεια είναι πως έχω δεύτερες σκέψεις κατά πόσο υγιεινή είναι η χρήση του, λόγω των διαφόρων χημικών που μπορεί να έχουν χρησιμοποιηθεί για την δημιουργία του πέλετ. Όσο και να λένε πως είναι πιστοποιημένο για χρήση σε φαγητά πάντα η αμφιβολία θα έρχεται στο μυαλό μου. Επειδή ξέρω πως το ψάχνεις παραπάνω στα θέματα υγείας, έχεις καταλήξει κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, aloop είπε

Έχω παραγγείλει ένα κουτί "σωλήνα" για κάπνισμα με πέλετ , αλλά η αλήθεια είναι πως έχω δεύτερες σκέψεις κατά πόσο υγιεινή είναι η χρήση του, λόγω των διαφόρων χημικών που μπορεί να έχουν χρησιμοποιηθεί για την δημιουργία του πέλετ. Όσο και να λένε πως είναι πιστοποιημένο για χρήση σε φαγητά πάντα η αμφιβολία θα έρχεται στο μυαλό μου. Επειδή ξέρω πως το ψάχνεις παραπάνω στα θέματα υγείας, έχεις καταλήξει κάπου;

Δεν το εχω ψαξει, αλλα λενε οτι ειναι για φαγητο, οποτε υποθετω ειναι καπως τσεκαρισμενο οταν παιρνεις κατι επωνυμο και οχι απο καποιον που πουλαει καυσοξυλα πχ απο αποθηκη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω δεύτερες σκέψεις (χωρίς να έχω άμεση πρόθεση να προχωρήσω σε κάπνισμα) για το πέλλετ. Με την ίδια λογική στο κουτάκι αυτό μπορείς να βάλεις και κάρβουνο;

Άσχετο με αυτό το θέμα. Πήγε η αδερφή μου στο leroy να πάρει βούρτσα καθαρισμού για τη naterial και της είπε ο πωλητής να πάρει την διπλή βούρτσα που έχει σύρμα από τη μία και (σαν) σκληρό σφουγγάρι από την άλλη, αλλά της είπε να την κάνει μόνο με το σφουγγάρι γιατί θα χαλάσει τη σχάρα (η οποία είναι από διπλά επισμαλτωμένο χυτοσίδηρο - Double enameled cast iron). Στέκει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε οτι αφορα το καπνισμα ειναι πολύ  πιθανό   να μην ειναι και τόσο υγιεινό  και αυτό γιατί έχουμε ατελή καύση  που σημαίνει κατάλοιπα  που μένουν πάνω στα ψητά μας , είναι γνωστό σε όλους όσους ψήνουν με κάρβουνα πως  για να βάλουν τα κρέατα  θα πρέπει  αυτά να μην καπνίζουν ,  αλλά  και πάλι   αυτό το ελαφρύ κάπνισμα δεν μπορεί  να συγκριθεί  με το κάπνισμα που γίνεται σε μια ψησταριά όφσετ  που ουσιαστικά τα ψητά  βρίσκονται μέσα σε μια καμινάδα
Κατι άλλο που πρόσεξα   στο τελευταίο αργό ψησιμο που εκανα ήταν ένα ελαφρύ ροζ δαχτυλίδι   περιμετρικά στο εσωτερικό του ψητού , αυτό δλδ που συναντάμε όταν στα αργά ψησίματα  με κάπνισμα , μόνο που εγώ  δεν  κάπνισα !!   σας έχει τύχει να το προσέξετε και σεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Κατι άλλο που πρόσεξα   στο τελευταίο αργό ψησιμο που εκανα ήταν ένα ελαφρύ ροζ δαχτυλίδι   περιμετρικά στο εσωτερικό του ψητού , αυτό δλδ που συναντάμε όταν στα αργά ψησίματα  με κάπνισμα , μόνο που εγώ  δεν  κάπνισα !!   σας έχει τύχει να το προσέξετε και σεις ;

Mαλλον ειχε πολυ υγρασια ο καδος σου λογω του συρταριου απο κατω. Ειναι λεει ενας παραγοντας που το βοηθαει. Εγω προσπαθω και δεν μπορω και εσυ το πετυχες κατα λαθος χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ηνίοχος είπε

Κατι άλλο που πρόσεξα   στο τελευταίο αργό ψησιμο που εκανα ήταν ένα ελαφρύ ροζ δαχτυλίδι   περιμετρικά στο εσωτερικό του ψητού , αυτό δλδ που συναντάμε όταν στα αργά ψησίματα  με κάπνισμα , μόνο που εγώ  δεν  κάπνισα !!   σας έχει τύχει να το προσέξετε και σεις ;

Από τη στιγμή που δεν κάπνισες το κρέας, το πιο πιθανό (κατά τη γνώμη μου) είναι αυτο το ροζ δαχτυλίδι να οφείλεται στα μυρωδικά που έβαλες πάνω στο κρέας και ιδιαίτερα αν είχες βάλει πάπρικα. Το παρατηρώ και εγώ (στα αργά ψησίματα, που βάζω πάπρικα) που δεν έχω πετύχει ποτέ γεύση καπνιστού στο κρέας μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, skskre είπε

Ετοιμάζομαι.....

20210420_180734.jpg.d747e9b9f396a7ec18d61f26978be834.jpg

Εχουν οι γονεις μου την ΚΕΝΤΟΝ 3B με τους 3 καυστήρες, και σε ερώτηση που έκανα μου απαντησαν απο το Λερουα ότι θα πρέπει να παρω αυτήν που έχει διάσταση 85 εκ. Στη φωτο σου βλέπω ότι ειναι 75 εκ και κανει για την ΚΕΝΤΟΝ 4Β (!!!). 

θα μπορούσες να μου πεις ποιο μοντελο ειναι αυτό γιατι απο το σαιτ δε βγαινει άκρη.

Ευχαριστώ

Παραθέτω και την απάντηση:

 

Καλησπερα.

 
   Για την ψησταρια των 3 καυστηρων θα παρετε το κιτ των 85 εκ. Μπορειτε να ψωνίζετε και με φυσικη παρουσια πλεον φτανει να κλεισετε ραντεβου.
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ritualistic είπε

εξαντλημενο λεει στην αττικη εχω ηδη βαλει το εμαιλ για ειδοποιηση με το που γινει διαθεσιμο!

εξαιρετικη τιμη ακομα κ χωρις εκπτωση ευχαριστουμε @plasTOST

Χωρίς να σε πάρω στον λαιμό μου, εγώ πήγαινα να πάρω κάτι κουτιά που τα έδειχνε μη διαθέσιμα και όταν πήγα εκεί είχε πάνω από 100. Γενικά δεν υπάρχει σωστή αποτύπωση. Αν έχεις χρόνο κλείσε ένα ραντεβού και πήγαινε να δεις αν το έχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...