Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Αρχικά να σε ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που μας δίνεις και μας βοηθάς!

Κατά δεύτερον μόλις μίλησα και όπως με ενημέρωσε ο ευγενικός κύριος στο τηλέφωνο δεν υπάρχει κανένα θέμα με την εγγύηση αρκεί να κρατήσουμε την απόδειξη.

Είμαι ανάμεσα στην Spirit ΙΙ & Genesis ΙΙ. Μεγάλη η διαφορά στην τιμή με μικρές έως ασήμαντες οι διαφορές τους. Με βλέπω να καταλήγω στην Spirit ΙΙ. Πιστεύω για 4 άτομα θα είναι κομπλέ για 1-2 ψησίματα την εβδομάδα. Αυτό που με έχει προβληματίσει επίσης είναι με το θέμα της μπουκάλας. Σίγουρα έχει γραφτεί εδώ μέσα, αλλά στην Spirit II βάζετε την 10κιλη στα πλαϊνά?

Η genesis είναι πιο μεγάλη αλλά και πιο στιβαρή σε μέταλλα. Η μπουκάλα στη spirit μπαίνει σε μια βάση στο πλάι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2124

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Αρχικά να σε ευχαριστήσω για τις πληροφορίες που μας δίνεις και μας βοηθάς!

Κατά δεύτερον μόλις μίλησα και όπως με ενημέρωσε ο ευγενικός κύριος στο τηλέφωνο δεν υπάρχει κανένα θέμα με την εγγύηση αρκεί να κρατήσουμε την απόδειξη.

Είμαι ανάμεσα στην Spirit ΙΙ & Genesis ΙΙ. Μεγάλη η διαφορά στην τιμή με μικρές έως ασήμαντες οι διαφορές τους. Με βλέπω να καταλήγω στην Spirit ΙΙ. Πιστεύω για 4 άτομα θα είναι κομπλέ για 1-2 ψησίματα την εβδομάδα. Αυτό που με έχει προβληματίσει επίσης είναι με το θέμα της μπουκάλας. Σίγουρα έχει γραφτεί εδώ μέσα, αλλά στην Spirit II βάζετε την 10κιλη στα πλαϊνά?

Αν σε παιρνει να ανεβεις λιγο για την genesis ψαξε μηπως την βρεις απο εξωτερικο (Αγγλια-Γερμανια), ισως εχει αρκετη διαφορα στην τιμη. Εμενα μου βγηκε 850€ τελικη με μεταφορικα απο Αγγλια και σε ενα αλλο παιδι που ειχε γραψει πριν καμια 10αρια σελιδες του βγηκε πιο φθηνα ακομα απο Γερμανια. Σιγουρα ειναι πιο στιβαρη και πιο καλη ποιοτητα απο την spirit, γι αυτο εχει κι αλλο κοστος. Εγω την genesis εχω 6-7 μηνες και ειμαι σουπερ ευχαριστημενος.

edit:

Απο Αυστρια το μοντελο του 2019 και υπολογιζεις 60-100€ μεταφορικα (αναλογως αν το στειλουν μονο με το κουτι ή πανω σε παλετα) με το eshopwedrop

https://www.grillshop.at/1000236-weber-gasgrill-genesis-ii-e-310-gbs-black-nr-61011179.html?channable=e124313.NTYwMg

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αν σε παιρνει να ανεβεις λιγο για την genesis ψαξε μηπως την βρεις απο εξωτερικο (Αγγλια-Γερμανια), ισως εχει αρκετη διαφορα στην τιμη. Εμενα μου βγηκε 850€ τελικη με μεταφορικα απο Αγγλια και σε ενα αλλο παιδι που ειχε γραψει πριν καμια 10αρια σελιδες του βγηκε πιο φθηνα ακομα απο Γερμανια. Σιγουρα ειναι πιο στιβαρη και πιο καλη ποιοτητα απο την spirit, γι αυτο εχει κι αλλο κοστος. Εγω την genesis εχω 6-7 μηνες και ειμαι σουπερ ευχαριστημενος.

Έψαχνα σε Amazon μπας και την βρω σε καλή τιμή αλλά δεν βλέπω να παίζει κάτω από 1000αρικο, ούτε αυτή ούτε και η Spirit II

Επεξ/σία από plasTOST
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Έψαχνα σε Amazon μπας και την βρω σε καλή τιμή αλλά δεν βλέπω να παίζει κάτω από 1000αρικο, ούτε αυτή ούτε και η Spirit II

Απο Αυστρια το μοντελο του 2019 και υπολογιζεις 60-100€ μεταφορικα (αναλογως αν το στειλουν μονο με το κουτι ή πανω σε παλετα) με το eshopwedrop

https://www.grillshop.at/1000236-weber-gasgrill-genesis-ii-e-310-gbs-black-nr-61011179.html?channable=e124313.NTYwMg

Eιναι η περιοδος που δεν μπορεις να την βρεις χαμηλα. Συνηθως εχει καλες τιμες Οκτωβρη που εχει τελειωσει η σεζον. Εγω τοτε την πηρα. Τωρα στο ιδιο μαγαζι την εχει £300 πανω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2020 στις 12:18 ΜΜ, SagoniasSlutRos είπε

To εψαξα χτες και βρηκα την πατεντα για την τετραγωνη σουβλα. Παιρνεις μια λιμα και την κανεις στρογγυλη στις δυο πλευρες που θα ακουμπαει η σουβλα πανω στην ψησταρια. Οταν το κανω θα ανεβασω φωτο. Δε νομιζω να το κανω για Πασχα, αφου δεν εχω σκοπο να βαλω τπτ στη σουβλα, οποτε στο μελλον.

μπορείς να βρεις και ένα ρουλεμάν να το κανείς κολλητό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, SagoniasSlutRos είπε

Απο Αυστρια το μοντελο του 2019 και υπολογιζεις 60-100€ μεταφορικα (αναλογως αν το στειλουν μονο με το κουτι ή πανω σε παλετα) με το eshopwedrop

https://www.grillshop.at/1000236-weber-gasgrill-genesis-ii-e-310-gbs-black-nr-61011179.html?channable=e124313.NTYwMg

Eιναι η περιοδος που δεν μπορεις να την βρεις χαμηλα. Συνηθως εχει καλες τιμες Οκτωβρη που εχει τελειωσει η σεζον. Εγω τοτε την πηρα. Τωρα στο ιδιο μαγαζι την εχει £300 πανω.

Μιλάμε με έκαψες!!!!😁

Συγνώμη δλδ χωρίς μεταφορικά θα έχει την genesis 310 με 400 € την περίοδο που λες? αντε 500? Εντυπωσιακό μπορώ να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Μιλάμε με έκαψες!!!!😁

Συγνώμη δλδ χωρίς μεταφορικά θα έχει την genesis 310 με 400 € την περίοδο που λες? αντε 500? Εντυπωσιακό μπορώ να πω

Οχι οχι μιλουσα για το μαγαζι που την πηρα εγω οτι την εχει ανεβασει τιμη.... £639 την πηρα και τωρα την εχει £849 (σορρυ £200 διαφορα)
https://www.bbqworld.co.uk/weber-barbecues/gas/weber-genesis-2-e310-gbs-black-2019-gas-bbq.asp

Η τιμη που λες ενδεχεται να την δεις μονο Αμερικη...

Η τιμη απο Αυστρια που σου εδωσα ειναι σουπερ πιστευω. Αν στειλουν σκετο κουτι και οχι παλετα θα βγει κατω απο 850€.
(Τα μεταφορικα 50€ περιπου ειναι μεχρι την αποθηκη της μεταφορικης στο Κορωπι. Τα 100€ περιπου ειναι αν στειλουν παλετα, παλι μεχρι το Κορωπι.)
Για την ιστορια χωραει ΑΚΡΙΒΩΣ στο πισω μερος Golf 5 με ριγμένα τα καθισματα ;)

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

μπορείς να βρεις και ένα ρουλεμάν να το κανείς κολλητό 

Την εφτιαξα με dremel. Καλο και το ρουλεμαν για την πισω πλευρα ομως, γιατι μπροστα απο κει που περναει το κρεας στην ουσια θα ειναι πιο χοντρο απο τη σουβλα και θα υπαρχει προβλημα.

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έψησα στην μαντεμενια σχάρα τα ολοφρεσκα ψαράκια μου. Το αποτέλεσμα στη φωτογραφία που ακολουθεί είναι αυστηρώς ακατάλληλο... 

Είχα αφήσει να πιάσει περίπου 300 βαθμούς πριν τα βάλω, τα είχα λαδωσει αλλά ήταν καθαρισμένα λίγο πριν οπότε μάλλον είχαν υγρασία. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ νόστιμο φαγητό αλλά έγινε τρελό γδαρσιμο ειδικά στους μπακαλιάρους που είναι και ευαίσθητοι. Υποψιάζομαι ότι ίσως να μην είχε κάψει καλά η σχάρα παρόλο τους 300 που μου έδειξε το θερμόμετρο στο καπάκι. Ο λόγος είναι ότι μετά το γύρισμα στα 5 λεπτά δεν κόλλησαν πολύ. Ενώ με το που τα έβαλα κατάλαβα ότι έγιναν ένα με τη σχάρα. Όποιος μπορεί να επισημάνει κάποιο λάθος ας σχολιάσει. 

Το χειρότερο είναι η καζουρα από την δική μου: αγάπη μου την επόμενη φορά άσε να διαλέξω εγώ τι θα αγοράσουμε...

IMG_20200421_125735136_HDR~2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια Πολλά,Χριστός Ανέστη!Παράξενο Πάσχα για μένα το φετινό όπως και για πολλούς άλλους φαντάζομαι, αφου πέρα απο τον εκκλησιασμό ,συνηθίζω να ανεβαίνω στο χωριο στο πατρικο μου ή στο γυναικοχωρι και να ψήνουμε παραδοσιακα με άναμμα ξυλων απο τις πρωινές ώρες (αμυγδαλιές ελιες κλήματα) και γυρισμα στα σπίτια συγγενών και φίλων για ευχές και τσιπουρακι βεβαίως.
Στα φετινά τωρα, Πασχα μπαλκονατο με ενα φιλικο ζευγαρι που μένουν διπλα μας.Λόγω του ότι είμαι "Ελληναρας" και πρώτα χορταίνει το μάτι και μετα το στομάχι ψησαμε σε δυο ηλεκτρικές κουζίνες σε κληματοβεργες σε χαμηλή θερμοκρασια  δυο μπροστινά αρνιου 4,5 κιλα έκαστο για 6 ωρες ,έγιναν λουκούμι ,ξεκολησαν τα κόκαλα. Στη spirit 310 εψησα δυο σούβλες κοκορέτσι στις οποιες μοίρασα 2 συκωταριες και εξι αντεριες χωρις σκεπη-μπολια και μια σουβλα κοντοσουβλι χοιρινο ετοιμο μαριναρισμενο απο τον κρεοπωλη.Ο χρόνος ψησίματος ο μισός απο τα καρβουνα.Το πρωτο κοκορετσι το "στεγνωσα" περισσότερο απο οτι έπρεπε γιατι δεν εμπιστευτηκα τη μέτρηση του θερμομετρου, παραξενευτηκα που ψηθηκε σε μιαμιση ωρα και το αφησα παραπάνω.Το δεύτερο που ηταν λιγο λεπτότερο ,στους 86 βαθμούς το εβγαλα και ισως επειδη ειχε και περισσοτερα γλυκαδια απο το πρωτο βγηκε μια χαρα.Τα ταψακια απο κατω τα αφησα για 40 λεπτα περίπου.Εκει που παθαμε πλακα ηταν στο κοντοσουβλι ,δεν εχω φάει πιο νόστιμο και ζουμερό .Ηταν περασμενο ηδη σε ξυλινα σουβλακια αλλα επειδη ειχα βγαλμενες τις σχαρες, το περασα στην σουβλα για να το ψησω με περιστροφή.Το τυλιξα με λαδοκολα- αλουμινοχαρτο και δεσιμο σταυρωτα με σύρμα μεχρι να σφίξει για κανενα μισαωρο γιατι δεν γυρνουσε με την σουβλα αφου ηταν χοντρες οι τρύπες απο τα ξυλινα σουβλακια,και μετα για κανα τεταρτο ξεσκεπαστο.Σιγουρα έπαιξε ρολο και η μαριναδα.Τέλειο, τοσο που σκεφτομαι να το επαναλαβω την Πρωτομαγιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filippos_kar είπε

Η genesis είναι πιο μεγάλη αλλά και πιο στιβαρή σε μέταλλα. Η μπουκάλα στη spirit μπαίνει σε μια βάση στο πλάι.

Έχεις δίκιο σε αυτό. Από ότι βλέπω στα βίντεο όντως είναι πιο γερή η κατασκευή.

Όσοι ψάχνουν να δουν διαφορές επισυνάπτω τις διαφορές μεταξύ  GENESIS II E-310 GBS & SPIRIT II E-310 GBS :

  GENESIS II E-310 GBS SPIRIT II E-310 GBS
Κύριοι καυστήρες: kW/h 11.43 8.79
Κύρια περιοχή μαγειρέματος (εκατοστά) 68 X 48 60 x 46
Περιοχή σχάρας θέρμανσης Tuck-Away (εκατοστά) 66 X 15 55.7 x 11.4

Βέβαια θεωρώ την διαφορά στην τιμή υπερβολική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Αν σε παιρνει να ανεβεις λιγο για την genesis ψαξε μηπως την βρεις απο εξωτερικο (Αγγλια-Γερμανια), ισως εχει αρκετη διαφορα στην τιμη. Εμενα μου βγηκε 850€ τελικη με μεταφορικα απο Αγγλια και σε ενα αλλο παιδι που ειχε γραψει πριν καμια 10αρια σελιδες του βγηκε πιο φθηνα ακομα απο Γερμανια. Σιγουρα ειναι πιο στιβαρη και πιο καλη ποιοτητα απο την spirit, γι αυτο εχει κι αλλο κοστος. Εγω την genesis εχω 6-7 μηνες και ειμαι σουπερ ευχαριστημενος.

edit:

Απο Αυστρια το μοντελο του 2019 και υπολογιζεις 60-100€ μεταφορικα (αναλογως αν το στειλουν μονο με το κουτι ή πανω σε παλετα) με το eshopwedrop

https://www.grillshop.at/1000236-weber-gasgrill-genesis-ii-e-310-gbs-black-nr-61011179.html?channable=e124313.NTYwMg

Στην δικιά μου έχει διαφορά κανά 500€ weber 435. Στην summit κοντά στο 1000€! 

Και αν έχει κάτι ελαττωματικό τι γίνετε?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Έχεις δίκιο σε αυτό. Από ότι βλέπω στα βίντεο όντως είναι πιο γερή η κατασκευή.

Όσοι ψάχνουν να δουν διαφορές επισυνάπτω τις διαφορές μεταξύ  GENESIS II E-310 GBS & SPIRIT II E-310 GBS :

  GENESIS II E-310 GBS SPIRIT II E-310 GBS
Κύριοι καυστήρες: kW/h 11.43 8.79
Κύρια περιοχή μαγειρέματος (εκατοστά) 68 X 48 60 x 46
Περιοχή σχάρας θέρμανσης Tuck-Away (εκατοστά) 66 X 15 55.7 x 11.4

Βέβαια θεωρώ την διαφορά στην τιμή υπερβολική.

Δεν είναι μόνο αυτές οι διαφορές. Εκτός από το μέγεθος, η κύρια διαφορά είναι στο καπάκι (υλικό - βαφή) και στην υπόλοιπη κατασκευή του σκελετού.

Κατασκευή στην Κίνα πλέον και οι δύο σειρές.

Επεξ/σία από PJK
Διόρθωση
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Astronautis είπε

Λοιπόν έψησα στην μαντεμενια σχάρα τα ολοφρεσκα ψαράκια μου. Το αποτέλεσμα στη φωτογραφία που ακολουθεί είναι αυστηρώς ακατάλληλο... 

Είχα αφήσει να πιάσει περίπου 300 βαθμούς πριν τα βάλω, τα είχα λαδωσει αλλά ήταν καθαρισμένα λίγο πριν οπότε μάλλον είχαν υγρασία. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ νόστιμο φαγητό αλλά έγινε τρελό γδαρσιμο ειδικά στους μπακαλιάρους που είναι και ευαίσθητοι. Υποψιάζομαι ότι ίσως να μην είχε κάψει καλά η σχάρα παρόλο τους 300 που μου έδειξε το θερμόμετρο στο καπάκι. Ο λόγος είναι ότι μετά το γύρισμα στα 5 λεπτά δεν κόλλησαν πολύ. Ενώ με το που τα έβαλα κατάλαβα ότι έγιναν ένα με τη σχάρα. Όποιος μπορεί να επισημάνει κάποιο λάθος ας σχολιάσει. 

Το χειρότερο είναι η καζουρα από την δική μου: αγάπη μου την επόμενη φορά άσε να διαλέξω εγώ τι θα αγοράσουμε...

IMG_20200421_125735136_HDR~2.jpg

Ο Μπακαλιάρος κολλάει σχεδόν παντού...

Εγώ τα ψάρια τα βάζω σε μια άλλη σχάρα (και την βάζω πάνω στη μαντεμένια) που κλείνει πάνω κάτω και γυρνάνε εύκολα (την λαδώνω και αυτήν πριν το ψήσιμο).. Επίσης, πριν τα βγάλω τα αλοίφω πάλι με λάδι ώστε να μη διαλυθούν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, al3xis είπε

Ο Μπακαλιάρος κολλάει σχεδόν παντού...

Εγώ τα ψάρια τα βάζω σε μια άλλη σχάρα (και την βάζω πάνω στη μαντεμένια) που κλείνει πάνω κάτω και γυρνάνε εύκολα (την λαδώνω και αυτήν πριν το ψήσιμο).. Επίσης, πριν τα βγάλω τα αλοίφω πάλι με λάδι ώστε να μη διαλυθούν..

θα ελεγα οτι η μεμβρανη για πολλους ειναι μονοδρομος για ψησιμο ψαριου

για στεγνωμα εγω τα βαζω σε χαρτι κουζινας και αφου αλλαζω 2-3 σε κανενα μισαωρο μετα τα ψηνω

εχω δει αλλους να τα τυλιγουν με λαδοκολα και πανω σε μεμβρανη και το αποτελεσμα ειναι εντυπωσιακο

2 ώρες πριν, SagoniasSlutRos είπε

Οχι οχι μιλουσα για το μαγαζι που την πηρα εγω οτι την εχει ανεβασει τιμη.... £639 την πηρα και τωρα την εχει £849 (σορρυ £200 διαφορα)
https://www.bbqworld.co.uk/weber-barbecues/gas/weber-genesis-2-e310-gbs-black-2019-gas-bbq.asp

Η τιμη που λες ενδεχεται να την δεις μονο Αμερικη...

Η τιμη απο Αυστρια που σου εδωσα ειναι σουπερ πιστευω. Αν στειλουν σκετο κουτι και οχι παλετα θα βγει κατω απο 850€.
(Τα μεταφορικα 50€ περιπου ειναι μεχρι την αποθηκη της μεταφορικης στο Κορωπι. Τα 100€ περιπου ειναι αν στειλουν παλετα, παλι μεχρι το Κορωπι.)
Για την ιστορια χωραει ΑΚΡΙΒΩΣ στο πισω μερος Golf 5 με ριγμένα τα καθισματα ;)

Την εφτιαξα με dremel. Καλο και το ρουλεμαν για την πισω πλευρα ομως, γιατι μπροστα απο κει που περναει το κρεας στην ουσια θα ειναι πιο χοντρο απο τη σουβλα και θα υπαρχει προβλημα.

να και πρεπει να κανεις πατεντα με τρυπα στο ρουλεμαν(και 2 αν ειναι τετραγωνη η βεργα για μη λασκαρει ποτε) και με αλενοβιδα να σφιγγει στη βεργα....λυσεις υπαρχουν για ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/2/2018 στις 1:54 ΜΜ, Fotis13 είπε

Broil King  και Weber  μονοδρομος .Απεχουν ετη φωτος απο οποιαδηποτε αλλη .

Συμφωνώ και επαυξάνω! Σε φιλικό σπίτι πριν 2 χρόνια είχαμε κάνει barbeque καλοκαίρι σε Broil King και το θυμάμαι ακόμα.. Βέβαια αρκετά ακριβές, οπότε για μία στο τόσο δεν ξέρω αν έχει νόημα, αν κάποιος είναι μερακλής ψήστης πάντως αξίζει η επένδυση 100%! 

Επίσης ο ίδιος τύπος μας έκανε πίτσες την επόμενη μέρα σε φούρνο Alfa, και αν για την Broil King λέω το θυμάμαι ακόμα το γεύμα μου, για την Alfa έχω να πω ότι δεν θα το την ξεχάσω ποτέ όσο ζω.. Ούτε έξω απ'το Κολοσσαίο δεν τρως τέτοια πίτσα πραγματικά... 

edit: τώρα είδα πόσο παλιό είναι το post σου! Αλλά εγώ τώρα μπήκα πρώτη φορά! :P

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...