Προς το περιεχόμενο

Ψησταρια Υγραεριου


DAVE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους

Η αληθεια ειναι πως αυτο το νημα εχει αναψει φωτιες σε πολλους απο εμας και σκεφτομαι και εγω να προχωρησω σε αγορα αν και πρωταρης τελειως.

Κατ'αρχην ενα ευχαριστω σε οσους καταθεσει αποψη ως τωρα, ισως ειναι απο τα καλυτερα νηματα του φορουμ απο πλευρας πληροφοριων και ιδεων.

Στο θεμα μας τωρα, εχω καταληξει στις 2 παρακατω επιλογες και εχω τις εξης ερωτησεις.

https://www.skroutz.gr/s/14517978/Broil-King-Gem-320-Black-814-153.html

https://www.skroutz.gr/s/14442577/Broil-King-Royal-320-Black-824-253.html

1. Ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα ποιοτητας κατασκευης και ψησιματος-γευσης αναμεσα τους που δικαιολογειται η διαφορα στην τιμη ?

2. Θα μπορουσα να τοποθετησω μοτερ σουβλας με πατεντα σε αυτα τα μοντελα και αν ναι υπαρχει καποιος που το αναλαμβανει αυτο μιας και τα χερια μου δεν πιανουν πολυ ?

3. Θα προτεινατε καποια εναλλακτικη στο ιδιο budget ? Ειδα πως υπαρχει η Weber Spirit 310 αλλα νομιζω πως υπερεχουν οι Broil King.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 20,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • SagoniasSlutRos

    2125

  • ilpapacha

    1958

  • sndev

    1092

  • ηνίοχος

    566

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Καλησπερα σε ολους.

Ζηλεψα και εγω κατα καποιο τροπο και σκεφτομαι να αγορασω μια ψησταρια.Επειδη δεν εχω καμια σχεση με τον χωρο ,οποιος μπορει να πει απο που να ξεκινησω ως αρχαριος.

Εχω budget 300ε.

Εριξα μια ματια στο σκρουτζ και εντοπισα αυτην 

Unimac Basic 661306

Αν ειναι να πας σε unimac, κοιτα καλυτερα την kenton απο leroy merlin. 

Στυλ unimac κοιτουσα και εγω, αυτη απο leroy θεωρω οτι ειναι καλύτερη σε αρκετα σημεία, τις εχει και προσφορα τώρα 

Επεξ/σία από Maktheo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, skoudinio είπε

Manual για την ψησταρια δεν βρήκα στα ελληνικά. Οδηγίες χρήσης είχε πως να την φτιάξεις στα ελληνικα. 

Από Κωτσόβολο την πήρα μεγάλη Τετάρτη, μαζί το εγχειρίδιο για την κατασκευή , είχε ένα κάρο χαρτιά μέσα σε διάφορες γλώσσες κι ένα έντυπο στα Ελληνικά σαν manual που μου βγήκαν τα μάτια να το διαβάσω 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, spyros_vas είπε

Καλησπερα σε ολους

Η αληθεια ειναι πως αυτο το νημα εχει αναψει φωτιες σε πολλους απο εμας και σκεφτομαι και εγω να προχωρησω σε αγορα αν και πρωταρης τελειως.

Κατ'αρχην ενα ευχαριστω σε οσους καταθεσει αποψη ως τωρα, ισως ειναι απο τα καλυτερα νηματα του φορουμ απο πλευρας πληροφοριων και ιδεων.

Στο θεμα μας τωρα, εχω καταληξει στις 2 παρακατω επιλογες και εχω τις εξης ερωτησεις.

https://www.skroutz.gr/s/14517978/Broil-King-Gem-320-Black-814-153.html

https://www.skroutz.gr/s/14442577/Broil-King-Royal-320-Black-824-253.html

1. Ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα ποιοτητας κατασκευης και ψησιματος-γευσης αναμεσα τους που δικαιολογειται η διαφορα στην τιμη ?

2. Θα μπορουσα να τοποθετησω μοτερ σουβλας με πατεντα σε αυτα τα μοντελα και αν ναι υπαρχει καποιος που το αναλαμβανει αυτο μιας και τα χερια μου δεν πιανουν πολυ ?

3. Θα προτεινατε καποια εναλλακτικη στο ιδιο budget ? Ειδα πως υπαρχει η Weber Spirit 310 αλλα νομιζω πως υπερεχουν οι Broil King.

1. απο ότι είδα, η βασική διαφορά είναι στις σχάρες και στην απόδοση του καυστήρα.  εγώ θα πήγαινα στην πιο δυνατή (βλ. πιο ακριβή), ειδικά αν ψηνεις και χειμώνα. 

2. σούβλα μπαίνει άνετα, χρειάζεσαι μονο μοτέρ κοκορετισού, σούβλε τετράγωνη και μια μεταλική γωνία για να στηρίξεις το μοτέρ στην ψησταριά. Συνολιό κόστος κάτω απο 25€ και ελάχιστην εργασία.  

 

Επεξ/σία από rubadub
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

Κι εγώ στην spirit 310 το ίδιο έχω κάνει. Πήρα ταψάκια από τον ΑΒ τα οποία έχουν σχεδόν το ίδιο πλάτος με αυτό της Weber. Στο ύψος είναι μεγαλύτερα , τα πατίκωσα και τέλος.

Στο manual της ψησταριάς λέει να μην χρησιμοποιείς αλουμινόχαρτο γιατί και καλά υπάρχει κίνδυνος ανάφλεξης, μπαλαμούτι μου ακούγεται αφού και το ταψάκι από το ίδιο υλικό είναι. Το γαμώτο είναι ότι στο manual λέει επίσης ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί  υγρό καθαρισμού φούρνου . Άντε να δω πως θα καθαρίσει ο κάδος της ψησταριάς.

Ισως το λεει για να μην ριξεις στη σχαρα που ειναι μαντεμι και χαλασει το seasoning. Αλλα για να εισαι σιγουρος, μην βαλεις καθολου και καραρισε τη οσο μπορεις με βουρτσακι, ουτως ή αλλως δε νομιζω να υπαρχει λογος να γινει σαν καινουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, rubadub είπε

1. απο ότι είδα, η βασική διαφορά είναι στις σχάρες και στην απόδοση του καυστήρα.  εγώ θα πήγαινα στην πιο δυνατή (βλ. πιο ακριβή), ειδικά αν ψηνεις και χειμώνα. 

2. σούβλα μπαίνει άνετα, χρειάζεσαι μονο μοτέρ κοκορετισού, σούβλε τετράγωνη και μια μεταλική γωνία για να στηρίξεις το μοτέρ στην ψησταριά. Συνολιό κόστος κάτω απο 25€ και ελάχιστην εργασία.  

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση @rubadub

Ποιος αναλαμβανει τετοιου ειδους εργασια ? Σιδερας ?

Με βλεπω να πηγαινω για την Royal τελικα... Υπαρχει καποια extra κοστη που θα πρεπει να υπολογισω πχ καλυμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κα

5 λεπτά πριν, spyros_vas είπε

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση @rubadub

Ποιος αναλαμβανει τετοιου ειδους εργασια ? Σιδερας ?

Με βλεπω να πηγαινω για την Royal τελικα... Υπαρχει καποια extra κοστη που θα πρεπει να υπολογισω πχ καλυμα ?

και με μια λιμα και λιγη προσπαθεια θα την φτιαξεις μια χαρα μονος σου. Αλλιως χρειαζεσαι ενα dremel.

Αν πας σε κανενα μεγαλο Σκλαβενιτη/Mymarket θα βρεις και μοτερ και σουβλα.

Δες πιο πισω στο φορουμ σελιδες 60-70 περιπου που ψαχναμε λυσεις για σουβλα και εχουμε βαλει βιντεο και φωτο. Η γωνια να τη βιδωσεις στο bbq δεν ειναι απαραιτητη. Εγω πχ το εχω ακουμπησει πανω σε δυο βιβλια

 

Επεξ/σία από SagoniasSlutRos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Maktheo είπε

Αν ειναι να πας σε unimac, κοιτα καλυτερα την kenton απο leroy merlin. 

Στυλ unimac κοιτουσα και εγω, αυτη απο leroy θεωρω οτι ειναι καλύτερη σε αρκετα σημεία, τις εχει και προσφορα τώρα 

Οκ.Κατι αλλο που πρεπει να ξερω ;Θα μου πεις πολλα.Για θεματα λειτουργιας,συντηρησης ,σωστης χρησης ξερεις που να κοιταξω;

Ειδα και αυτην 

Bormann BBQ3100 015413

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Οκ.Κατι αλλο που πρεπει να ξερω ;Θα μου πεις πολλα.Για θεματα λειτουργιας,συντηρησης ,σωστης χρησης ξερεις που να κοιταξω;

Ειδα και αυτην 

Bormann BBQ3100 015413

Αναγραφονται ολα σε καθε manual αλλα υπάρχουν και πολλα βίντεο στο YouTube.. Επισης μπορείς να διαβασεις το παρόν νήμα, υπάρχουν πληροφορίες.. 

Οτι εχεις ποσταρει μεχρι τωρα (unimac, bormann) τα ειχα τσεκαρει και εγω.. Προσωπικα επέλεξα την naterial kenton οπως ειπα.. Αν εχεις υπομονή περιμενε να ανοίξουν τα καταστήματα να τις δεις απο κοντα (εγω μονο μια unimac basic ειδα απο κοντα σε ενα σουπερμάρκετ και δεν με εντυπωσιασε ιδιαίτερα σαν κατασκευή) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα μολιs παρελαβα την weber spirit ii e-310 gbs και θελω να ρωτησω -επιβεβαιώσω καποια πραγματα απο αυτους που αγορασαν τωρα

1 οι ροδελες ειναι πλαστικες

2 Η σχαρα στη μεση ειναι με το αποσπομενο στρογγυλο κοματι

3 Η βαση της φιαλης ειναι μεταλικη με ιμαντα κι οχι αυτη που κρεμας και δειχνει το βαρος

Επεξ/σία από voliotis_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,και στις 3 ερωτήσεις σου ναι.

31 λεπτά πριν, voliotis_gr είπε

Καλησπερα μολιs παρελαβα την weber spirit ii e-310 gbs και θελω να ρωτησω -επιβεβαιώσω καποια πραγματα απο αυτους που αγορασαν τωρα

1 οι ροδελες ειναι πλαστικες

2 Η σχαρα στη μεση ειναι με το αποσπομενο στρογγυλο κοματι

3 Η βαση της φιαλης ειναι μεταλικη με ιμαντα κι οχι αυτη που κρεμας και δειχνει το βαρος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Κι εγώ στην spirit 310 το ίδιο έχω κάνει. Πήρα ταψάκια από τον ΑΒ τα οποία έχουν σχεδόν το ίδιο πλάτος με αυτό της Weber. Στο ύψος είναι μεγαλύτερα , τα πατίκωσα και τέλος.

Στο manual της ψησταριάς λέει να μην χρησιμοποιείς αλουμινόχαρτο γιατί και καλά υπάρχει κίνδυνος ανάφλεξης, μπαλαμούτι μου ακούγεται αφού και το ταψάκι από το ίδιο υλικό είναι. Το γαμώτο είναι ότι στο manual λέει επίσης ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί  υγρό καθαρισμού φούρνου . Άντε να δω πως θα καθαρίσει ο κάδος της ψησταριάς.

Μια φορά το χρόνο θα παίζει σπρέι καλό για ψησταριές. Τέλος. Δεν καθαρίζει αλλιώς. Για γενική καθαριότητα όμως. Αλλιώς αυτά που πέφτουν μέσα τα ξύνεις με μια πλαστική σπάτουλα, τα πετάς και τέλος!

Στις 21/4/2020 στις 3:08 ΜΜ, Astronautis είπε

Λοιπόν έψησα στην μαντεμενια σχάρα τα ολοφρεσκα ψαράκια μου. Το αποτέλεσμα στη φωτογραφία που ακολουθεί είναι αυστηρώς ακατάλληλο... 

Είχα αφήσει να πιάσει περίπου 300 βαθμούς πριν τα βάλω, τα είχα λαδωσει αλλά ήταν καθαρισμένα λίγο πριν οπότε μάλλον είχαν υγρασία. Το αποτέλεσμα ήταν πολύ νόστιμο φαγητό αλλά έγινε τρελό γδαρσιμο ειδικά στους μπακαλιάρους που είναι και ευαίσθητοι. Υποψιάζομαι ότι ίσως να μην είχε κάψει καλά η σχάρα παρόλο τους 300 που μου έδειξε το θερμόμετρο στο καπάκι. Ο λόγος είναι ότι μετά το γύρισμα στα 5 λεπτά δεν κόλλησαν πολύ. Ενώ με το που τα έβαλα κατάλαβα ότι έγιναν ένα με τη σχάρα. Όποιος μπορεί να επισημάνει κάποιο λάθος ας σχολιάσει. 

Το χειρότερο είναι η καζουρα από την δική μου: αγάπη μου την επόμενη φορά άσε να διαλέξω εγώ τι θα αγοράσουμε...

IMG_20200421_125735136_HDR~2.jpg

Συναγρίδα 1.4 kgr. Καλή όρεξη!!

IMG_20200422_155515.jpg

IMG_20200422_162134.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε μπαγάσα @filippos_kar μου τρέξανε τα σάλια με τη δρακουλιάρα .

Τώρα όσον αφορά το καθάρισμα της ψησταριάς δεν είμαι κοκόνα Μαριγώ για να είμαι με το ξεσκονόπανο στο χέρι 😁😁, αλλά από την άλλη τώρα που καλοκαιριάζει  θα αρχίσουν να σκάνε οι κατσαρίδες . Θεωρώ ότι αν αφιερώνω ένα μισάωρο κάθε φορά μετά το ψήσιμο και το "εργαλείο" θα λάμπει και το κυριότερο δεν θα έχω "πάρτυ" στην βεράντα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...