Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εγω εχω 7.00 μυωπία και στα δυο μάτια,απο τον περασμενο ιούλιο και για καθε μερα χρησιμοποιουσα τους μηνιαιους φακούς aqualens oxygen plus επειδη δουλευω 7 μιση ωρες περιπου μπροστά σε υπολογιστή και οι φακοι αυτοι επειδη ηταν σιλικόνης υδρογελης δεν ξερενοταν πολύ λογω υπολογιστή οπως οι

απλοι,βεβαια εβαζα φυσιολογικο ορό στα ματια μια φορα κατα τη διάρκεια της δουλειας οταν ενιωθα να ξερένονται ελσφρά οι φακοι,τους τρεις τελευταιους μήνες αγόρασα και

φοραω γυαλιά στην δουλειά και μόνο οταν βγω εξω πχ για καφε,βολτα βαζω φακους,τωρα παιρνω απλους

μηναιους τους aqualens uv,απο υγρο επαιρνα το aquasoft που τους καθαριζει σε 5 λεπτά το οποιο ειναι παρα πολύ καλό υγρό,αλλά τους τελευταιους εξι μηνες παιρνω το new sept total που εχει χαμομηλι γιατι ειναι πιο φθηνοι και ειναι 500ml το μπουκαλι,το υγρο το χρησιμοποιω για να καθαριζω τους φακους για να τους αποθηκευω δηλ. Για το ξέπλυμα των φακων και της θηκης χρησιμοποιω τον φυσιολογικο ορο meni clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω αν έχει γίνει πιο πίσω η ερώτηση αλλά οι πιο άνετοι φακοί που έχετε φορέσει πιοί είναι (μυωπία 2);

Ανάμεικτά τα συναισθήματα με τους Bausch&Lomb που φοράω εδώ και χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας κυριες και κυριοι.

 

Θελω να αγορασω φακους απο το ιντερνέτ. Ομως μου βγαζει επιλογη καμπυλοτητος 8.80 και 8.60. Τι επιλεγω; Αποτι ξερω στα καταστηματα δεν ερωτουν τη καμπυλοτητα σου.

 

Τελος, τα νουμερα κυμμενοται απο αρνητικη σε θετικα. Για μυωπια ποια πρεπει να ειναι η επιλογη μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν ξέρω αν έχει γίνει πιο πίσω η ερώτηση αλλά οι πιο άνετοι φακοί που έχετε φορέσει πιοί είναι (μυωπία 2);

Ανάμεικτά τα συναισθήματα με τους Bausch&Lomb που φοράω εδώ και χρόνια.

 

http://coopervision.com/contact-lenses/avaira-toric, αλλά είναι αστιγματικοί οπότε δεν ξέρω αν έχεις και εσύ.

 

Η μυωπία μου είναι 2 και κάτω απο 2 στο άλλο μάτι αλλά έχω και αστιγματισμό (0,75 & 2). Και κάθε φορά που θέλω ανανέωση τους περιμένω μέχρι και ένα μήνα μιας και δεν υπάρχουν έτοιμοι όπως για την σκέτη μυωπία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει γίνει πιο πίσω η ερώτηση αλλά οι πιο άνετοι φακοί που έχετε φορέσει πιοί είναι (μυωπία 2);

Ανάμεικτά τα συναισθήματα με τους Bausch&Lomb που φοράω εδώ και χρόνια.

 

εγω που εχω πολυ μεγάλη μυωπια πιο καλους βρηκα τους air optix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, σκέφτομαι να βάλω φακούς και να ξεφορτωθώ επιτέλους τα γιαλιά που φοράω 15 χρόνια.

το θέμα είναι οτι είχα δοκιμάσει και παλιώτερα αλλά λόγο έλληψης υπομονής(έκανα 20 λεπτά να τους βάλω :P) τα παράτησα.

θέλω να ξαναπροσπαθήσω τώρα γιατί είμαι πολλές ώρες στο pc και με κουράζουν τα γιαλιά.

γενικά τι πρέπει να προσέξω με τους φακούς ώστε να μην διατρέχει κίνδυνο η υγεία των ματιών μου? 

για καθημερινή χρήση πρέπει να προσέχω κάτι? γενικά τι αρνητικά έχουν οι φακοί για το μάτι ?

 

 

Και εγώ νόμιζα πως μόνο εγώ δεν είχα υπομονή χχαχαχαχχαχα,από τότε δεν επιχείρησα να κάνω νέα δοκιμή,περιμένω τον χειμώνα να  κάνω laser για να τελειώνω με το μαρτύριο των γυαλιών,16 χρόνια τα φοράω...

 

Οι φακοί θέλουν φροντίδα και δεν μπορείς να τους φοράς πολλές ώρες ή κατά λάθος σε πάρει ο ύπνος.

 

Γυαλιά και πάλι γυαλιά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω 14 χρονια φορουσα γυαλια και απο την μερα που εβαλα φακους δεν ξαναγυρισα ποτε πισω.
Δεν ειναι ολα τα ματια ιδια αλλα αμα κοιμηθεις με τους φακους δεν θα παθεις απαραιτητα ζημια,
ουτε αμα τους φορεσεις πολλες ωρες.
Ο γιατρος σου ξερει καλυτερα για την ευαισθησια του ματιου σου.

 

Εγω πχ τα πρωτα χρονια κοιμομουν με τους αστιγματικους 2 μερες λογω κρεπαλης κτλ
Τους φοραω 16 ωρες πολλα χρονια.
Αλλα δεν ειναι ενδεικτικο παραδειγμα για ολους, μην το παρουμε για δεδομενο.
Απλα μην υπερβαλουμε με το μεγεθος φροντιδας λες και πρεπει να κανεις χειρουργικη πλυση.

Οταν μαθεις να τους χειριζεσαι τοτε αναθεωρεις πολλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα έβαλα και εγώ τελικά φακούς, biofinity είναι αποτι μου είπαν, με τεχνολογία υδρογελης ή κάπως έτσι . υγρό μου έδωσαν ένα μεγάλο μπουκάλι που γράφει eyemax all in one. Γενικά επειδή δεν ξέρω είναι ποιοτικά αυτά που μου έδωσαν? Υπήρχε καλύτερη επιλογή σε φακούς π.χ?

Σαν αίσθηση τρομεροί πάντως καμία σχέση με τα Γιαλιά . μου έδωσαν και ένα κολυριο τοπικής αναισθησίας για τις πρώτες μέρες ώστε να μπορώ να τους βάζω ποιο ευκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία γνώμη για τους φακούς mark alen ; 


http://www.markaalen.gr/product/oxygen-plus


Είναι καλοί ;  Δεν μιλάω τόσο για το αν είναι ανετοι όσο για το αν είναι ποιοτικοί 

Ξέρει κανείς ποια εταιρία τους κατασκευάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έβαλα και εγώ τελικά φακούς, biofinity είναι αποτι μου είπαν, με τεχνολογία υδρογελης ή κάπως έτσι . υγρό μου έδωσαν ένα μεγάλο μπουκάλι που γράφει eyemax all in one. Γενικά επειδή δεν ξέρω είναι ποιοτικά αυτά που μου έδωσαν? Υπήρχε καλύτερη επιλογή σε φακούς π.χ?

Σαν αίσθηση τρομεροί πάντως καμία σχέση με τα Γιαλιά . μου έδωσαν και ένα κολυριο τοπικής αναισθησίας για τις πρώτες μέρες ώστε να μπορώ να τους βάζω ποιο ευκολα

πρωτη φορα το ακουω αυτο για το κολυριο..λειτουργει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτη φορα το ακουω αυτο για το κολυριο..λειτουργει?

ναι τους βάζω με την πρώτη! χωρίς καμία ενόχληση. σήμερα τους έβαλα χωρίς κολύριο και έχω συνηθήσει πλέον και δεν με ενόχλησε καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για το κολλύριο δεν το έχω ξανακούσει αλλά δεν ξέρω αν όντως κάνει καλό, γιατί μπορεί να τραυματίσεις το μάτι και να μην το καταλάβεις. Όσο για τους φακούς οι σιλικόνης-υδρογέλης λένε ότι είναι καλύτεροι από τους απλούς γιατί το μάτι οξυγονώνεται περισσότερο. Πιστεύω αυτοί που πήρες θα είναι ξεκούραστοι και αν προσέχεις δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...

 

Επίσης προσοχή τώρα το καλοκαίρι όσοι φοράτε φακούς στη θάλασσα. Μην κάνετε πολλές βουτιές και όταν στεγνώσετε μην τρίβετε τα μάτια σας γιατί μπορεί το αλάτι που έχει μείνει να τους δημιουργήσει πρόβλημα αλλά και να καταστρέψει τους φακούς...

 

Επίσης ΜΗΝ βουτάτε με φακούς σε πισίνες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα για λιγες ωρες π θα παει καποιος για μπανιο ν μην φοραει φακους.απο τη μια γλυτωνει απο ενα σωρο σοβαρα θεματα που μπορει να προκύψουν απο τη αλλη απολαμβανει το μπανιο  τ μ λιγοτερες εννοιες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα για λιγες ωρες π θα παει καποιος για μπανιο ν μην φοραει φακους.απο τη μια γλυτωνει απο ενα σωρο σοβαρα θεματα που μπορει να προκύψουν απο τη αλλη απολαμβανει το μπανιο  τ μ λιγοτερες εννοιες..

Προσωπικά ουδέποτε είχα θέμα τόσα χρόνια με φακούς και παραλία .  Αν και για μένα δεν γίνεται να πάω χωρίς φακούς . 11 μυωπία και 5.5   δεν είναι να πας χωρίς φακούς  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...