Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενημερωτικα εγω επειδη φοραω Soflens59 τους βρηκα στην καλυτερη τιμη της αγορας απο το Optical Direct και οταν πηγα να τους παρω μου πρωτεινε να δοκιμασω και αυτους εδω http://www.opticaldirect.gr/show.asp?id=84

Μου ειπε πως δεν εχουν καμια σχεση με αυτους που φοραω γιατι παιρνουν την καμπυλοτητα και-και... Εχεις καθαρη οραση χωρις μετα απο καποιες ωρες να κανει ιστοριες το ματι.. Δεν εδωσα βαση λογω budget διαφορα 5ε στο πακετο(3μηνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικα βλεπω fan των soflens59... αν και μου ξερενονται λιγακι ειναι ανετοι και τους φοραω τον τελευταιο χρονο! Αυτη τη φορα πηρα Aqualens Oxygen Plus. Σιλικονης και λιγο ποιο ανετοι για στις πολλες ωρες. Εχει δει κανεις τους airoptix? Εχω ακουσει καλα λογια κατα καιρους αλλα και η τιμη ξεφευγει λιγακι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παίρνω biofinity και τους βρίσκω εξαιρετικούς μέχρι τώρα! τους φοράω 18++ ώρες με μεγάλη άνεση και δεν με κουράζουν καθόλου.

το μόνο κακό η τιμή(30 ευρώ το ζευγάρι μηνιαίοι) αλλά αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα βλεπω fan των soflens59... αν και μου ξερενονται λιγακι ειναι ανετοι και τους φοραω τον τελευταιο χρονο! Αυτη τη φορα πηρα Aqualens Oxygen Plus. Σιλικονης και λιγο ποιο ανετοι για στις πολλες ωρες. Εχει δει κανεις τους airoptix? Εχω ακουσει καλα λογια κατα καιρους αλλα και η τιμη ξεφευγει λιγακι..

Καλησπέρα, χρησιμοποιώ τους air optix night and day, και να σου πω επειδή έχω δοκιμάσει όλους τους φακούς , αυτοί ειναι οι καλύτεροι με διαφορά ! Θα πάθεις πλάκα άμα τους πάρεις . Έχουν τρομερή άνεση και δεν κοκκινίζουν ποτέ τα μάτια .

Να προσέξεις όμως την καμπυλότητα και την διάμετρο . Γιατί δεν θα σου κάτσουν καλά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παίρνω biofinity και τους βρίσκω εξαιρετικούς μέχρι τώρα! τους φοράω 18++ ώρες με μεγάλη άνεση και δεν με κουράζουν καθόλου.

το μόνο κακό η τιμή(30 ευρώ το ζευγάρι μηνιαίοι) αλλά αξίζει.

 

Χάρη, δεν κάνει να φοράς τόσες πολλές ώρες τους φακούς, πόσο μάλλον άμα γίνεται καθημερινά αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρη, δεν κάνει να φοράς τόσες πολλές ώρες τους φακούς, πόσο μάλλον άμα γίνεται καθημερινά αυτό.

ο γιατρός μου είχε πει μέχρι 22 ώρες και αφου δεν με ενοχλούν γιαυτό τους φοράω.

βέβαια αμα είμαι σπίτι τους βγάζω για να ξεκουράζονται τα μάτια απλά λόγο δουλειάς πάει τόσες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι από εμένα. Εγω παω στον οφθαλμίατρο μιαφορα τον χρονο όπως οι περισσότεροι όπως εγω που εχουν μυωπια. Τελος αυγουστου είναι να ξαναπαω. Την τελευταια φορα ειχα 1,5 μυωπια και στα δυο μάτια αλλα φετος προσεξα τι ειχα μεγαλο αλμα και υπολογιζω ότι μπορει να εχει φτασει και στους τρεις. Οπότε φετος δεν τα γλυτωνω τα γυαλια στην ταξη. Εχω ειδη γυαλια αλλα προτιμω να φοραω φακους στις ωρες του σχολειου και να βαζω τα γυαλια τις υπολοιπες ωρες. Το θεμα είναι, με δικο μου ψαξιμο, ότι δεν ξερω ποιους να προτιμησω τους ημερισιους η του μνιαίους;; υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες στην τιμηα ή πουθενα αλλού; πειραζει που ειχα τοσο μεγαλη αυξηση μεσα σε ένα χρονο;; Θα ρωτησω και τον γιατρο μου αλλα λοιπει σε διακοπες αυτην την περιοδο και θα ηθελα να ακουσω από μερικους που φορανε ειδη φακους. Να σημειωσω ότι είμαι 15, αλλα από ότι εχω διαβασει δεν παιζει ρολο από τι ηλικια θα τα βαλω σωστα;

 

Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα κάτι χρόνια να βάλω φακούς και τώρα χρειάστηκε γιατί λόγω χειρουργείου στη μύτη δεν μπορώ να βάλω γυαλιά. Είχα λοιπόν κάτι ξεχασμένους Soflens (δεν έχουν λήξει), πήρα το υγρό, τους έτριψα, τους μούλιασα, όλα τα έκανα και ρε παιδιά με το που τους φοράω τσουζουν και με ενοχλούν. Και παλιά δηλαδή το ίδιο πρόβλημα είχα, αλλά τότε δεν ήξερα ότι πρέπει να τους τρίβεις με το υγρό και τους μούλιαζα μόνο. :blink:

Φυσικά τους φοράω μόνο για το αυτοκίνητο γιατί με νευριάζουν, αλλά τι μπορεί να κάνω λάθος? Ανάποδα δεν τους βάζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υγρό που πήρα τώρα έτσι λέει. Παλιά είχα το ReNu, αλλά δεν ξέρω τι έλεγε γιατί δεν το είχα διαβάσει καν. Γιατί τσούζουν καμία ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μετά που θα ξυπνήσω και θα βάλω τους φακούς κατευθείαν, συνήθως τσούζει το ένα μάτι μου αλλά μου περνάει μετά από κάνα 5-10λεπτο.

Εσένα δεν σου περνάει?

 

Γράφουν οι οδηγίες να τους τρίβεις στην παλάμη σου Χάρη.Σε σένα δεν το λένε.Δεν ξέρω γιατί.

Εγώ πάντως δεν το κάνω :P

Στις πιο πίσω σελίδες ένας έγραψε ότι φεύγουν οι πρωτεϊνες με το τρίψιμο...κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μετά που θα ξυπνήσω και θα βάλω τους φακούς κατευθείαν, συνήθως τσούζει το ένα μάτι μου αλλά μου περνάει μετά από κάνα 5-10λεπτο.

Εσένα δεν σου περνάει?

 

Γράφουν οι οδηγίες να τους τρίβεις στην παλάμη σου Χάρη.Σε σένα δεν το λένε.Δεν ξέρω γιατί.

Εγώ πάντως δεν το κάνω :P

Στις πιο πίσω σελίδες ένας έγραψε ότι φεύγουν οι πρωτεϊνες με το τρίψιμο...κάτι τέτοιο.

Aκριβως το ιδιο και ακομη χειροτερα,ξυπναω 8 και τους φοραω κατα τις 9.30.Αν τους φορεσω κατευθειαν,θα με πεθανει στο τσουξιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τα μάτια νομίζω συμβαίνει επειδή τις πρώτες ώρες που ξυπνάς τα μάτια δεν είναι αρκετά οξυγονωμένα(επειδή ήταν κλειστά). Και εγώ το παθαίνω και μέχρι να περάσουν 2-3 λεπτά πέφτει πολύ κλάμα  :)

 

Για το τρίψιμο πάντως εγώ ξέρω ότι είναι απαραίτητο γιατί έτσι φεύγουν τα λιπαρά που κολλάνε πάνω στο  φακό, αλλιώς δεν καθαρίζονται σωστά. Απλώς θέλει λίγο προσοχή για να μην τους χαλάσετε πριν την ώρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...