Προς το περιεχόμενο

Φακοί επαφής


stratukos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο προτεινε καποιος οπτικος?
Αυτο το διαλυμα βολευει αυτους που ξερενονται τα ματια τους η τους φευγει ο φακος
και το εχουν για emergency σε ατομικα φιαλιδια.

Κατα τα αλλα μονο το υγρο φακων ξερω εγω οτι χρησιμοποιουμε.
Το renu το βαζω και στο ματι αλλα εμαθα απο εδω για μια μαρκα που δεν ειναι για να την τοποθετεις στο ματι
γιατι σε τσουζει απειρα.
Βεβαια δεν καταλαβαινω πως γινεται να μην σε τσουζει ενας φακος εμποτισμενος στο υγρο αυτο
αλλα να τσουζει μονο απευθειας.
Αnyways.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 961
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μου το πρότεινε καποιος οπτικός οχι αλλα το πήρα επειδή το χρησιμοποιεί η θεία μου χρόνια μαζι με το υγρό για τους φακούς , πάντως δεν μου δημιουργεί καποιο πρόβλημα και απο οτι βλέπω ειναι σαν ορός νερό στην ουσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν θα σου δημιουργησει προβλημα αλλα καλο θα ηταν να ρωτησεις
ειτε τον οφθαλμιατρο ειτε τον οπτικο σου γιατι παιζει να κανεις κατι αχρειαστο.
Το λεω για να εισαι καλυμμενος γιατι εγω δεν το εχω ξανα ακουσει να ξεπλενεις με τον ορο
και να τους κανεις store στο υγρο φακων.
Μπορει να ειναι νεα μοδα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα ρωτήσω τον οφαλμίατρο και τον οπτικό μιας και θα πάω να πάρω τους καινούργιους μηνιαίους , παντως αν ξέρει καποιο αλλο παιδί για αυτο που κάνω με το υγρό των φακών αλλα και τον όρο ας πει γιατι μπορεί να ειναι και αχρείαστο ή λαθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ αφου τους βγάλω απο το υγρό τους ξεπλένω με το παρακάτω που πήρα απο το φαρμακείο (NEW SEPT)  και μετα τους βάζω στα μάτια μου και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα , επίσης χρησιμοποιώ το παρακάτω γα υγρό για τους φακούς

 

Το New Sept Plus που έχεις είναι φυσιολογικός ορός (αποστειρωμένο αλατόνερο δηλαδή) με κάποιο συντηρητικό.  Εγώ προτιμώ  αμπούλες φυσιολογικού ορού σαν αυτές εδώ:

http://www.skroutz.gr/s/6133457/Omega-Pharma-Clinofar-%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%B9%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%A6%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CE%9F%CF%81%CF%8C%CF%82-30-5ml.html

 

Το πλεονέκτημά τους είναι ότι δεν περιέχουν συντηρητικά ενώ είσαι σίγουρος ότι είναι πάντα αποστειρωμένες.  Ανοίγεις μία και τη χρησιμοποιείς για μία-δύο μέρες, μετά ότι έχει περισσέψει το πετάς.  Επίσης μπορείς να έχεις μια-δυο μαζί σου, στην τσέπη σου, σε περίπτωση που θέλεις να ξεπλύνεις το μάτι σου ενώ είσαι έξω.

 

Τους φακούς πριν τους φορέσεις μπορείς να τους ξεπλύνεις και με το κανονικό σου υγρό φύλαξης το Opti Free, δε χρειάζεται οπωσδήποτε φυσιολογικός ορός, εκτός αν έχεις δει ότι σου ερεθίζει το μάτι.  Αυτό μπορείς να το κάνεις με όλα τα υγρά πολλαπλών χρήσεων.  ΔΕΝ μπορείς να το κάνεις με τα υγρά που χρησιμοποιούν καταλύτη, όπως το ΑΟsept.  Αυτά τα υγρά είναι στην ουσία οξυζενέ το οποίο με τη βοήθεια του καταλύτη σε έξι ώρες μετατρέπεται σε φυσιολογικό ορό. 

 

Ο λόγος που ξεπλένουμε τους φακούς πριν τους φορέσουμε είναι ότι πολλές φορές μπορεί να έχουν πάνω υπολείματα βρωμιάς και να μην είναι τόσο άνετοι όταν τους φορέσουμε.  Δεν είναι και απαραίτητο, ο φακός έτσι κι αλλιώς έχει απολυμανθεί, αλλά εγώ συνήθως το κάνω γιατί βλέπω ότι είναι πιο άνετος ο φακός. 

 

Το OptiFree Pure Moist είναι από τα καλύτερα multipurpose υγρά που κυκλοφορούν και ταιριάζει πολύ καλά με τους Biofinity.  Αυτό τον συνδυασμό χρησιμοποιώ κι εγώ.  Να μην παραλείπεις ποτέ το τρίψιμο των φακών με υγρό ανάμεσα στα δάχτυλά σου όταν τους βγάζεις.  Κάποια υγρά γράφουν ότι δε χρειάζεται τρίψιμο αλλά η διαφορά την άλλη μέρα είναι ορατή ακόμα και με γυμνό μάτι.  Οι φακοί δεν καθαρίζουν εντελώς άμα δεν τους τρίψεις, άμα τους κοιτάξεις στο φως θα δεις υπολείματα. 

Το renu το βαζω και στο ματι αλλα εμαθα απο εδω για μια μαρκα που δεν ειναι για να την τοποθετεις στο ματι

γιατι σε τσουζει απειρα.

Βεβαια δεν καταλαβαινω πως γινεται να μην σε τσουζει ενας φακος εμποτισμενος στο υγρο αυτο

αλλα να τσουζει μονο απευθειας.

 

 

Όπως έχω γράψει και πιο πάνω αυτά τα υγρά που καίνε το μάτι είναι αυτά που χρησιμοποιούν καταλύτη, όπως το AOsept.  Αυτά είναι στην ουσία οξυζενέ - που δεν το θες με τίποτα μες στο μάτι σου, πίστεψέ με - το οποίο με τη βοήθεια του καταλύτη μέσα στη θήκη φύλαξης μετατρέπεται σε φυσιολογικό ορό μέσα σε έξι ώρες.  Το υγρό μέσα στο μπουκάλι εξακολουθεί φυσικά να είναι οξυζενέ. 

 

12350.jpg

(αυτό το μαυριδερό πραγματάκι στον πάτο της θήκης είναι ο καταλύτης)

Ενα μικρο tip που ισχυει σε μενα ειναι οτι πριν βαλω το φακο το πρωι,βρεχω το ματι με λιγο νερο και μετα μπαινει πιο ευκολα.

Δοκιμασε το και πες μου αν ισχυει.

 

ΜΗΝ το ξανακάνεις ποτέ αυτό! 

Το νερό της βρύσης έχει διάφορους μικροοργανισμούς, κάποιοι απ'τους οποίους είναι πολύ επικίνδυνοι!  Αν τους παγιδέψεις ανάμεσα στο φακό και στο μάτι για μια ολόκληρη ημέρα μπορείς να πάθεις σοβαρή μόλυνση!  Τα υγρά των φακών γράφουν ούτε τη θήκη να μην ξεπλένουμε με νερό. 

Αν θες να υγράνεις το μάτι σου ρίξε λίγο υγρό φακών ή φυσιολογικό ορό ή τεχνητό δάκρυ.

Δηλαδής είναι φυσιολογικό το τσούξιμο?

Πολιτισμικό σοκ, νόμιζα πως κάτι κάνω λάθος τόσο καιρό.

 

Όχι, το τσούξιμο ΔΕΝ είναι φυσιολογικό.  Αν τσούζει ο φακός όταν μπαίνει στο μάτι κάτι σε πειράζει, ή το υγρό ή ο ίδιος ο φακός.  Δοκίμασε να ξεπλένεις το φακό και το μάτι σου με λίγο φυσιολογικό ορό πριν τον φορέσεις. 

 

Επίσης να θυμίσω ότι πρώτα φοράμε τους φακούς και μετά μακιγιαριζόμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες ευχαριστούμε και ειδικά εμας τους καινούργιους στο άθλημα , οποτε ειτε το κάνουμε μια πλύση με το τον ορο πριν το βάλουμε στα μάτια μας ειτε καθόλου δεν εχει και ιδιαίτερη σημασιά ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, πηρα κι εγω σημερα φακους με συνταγη γιατρου εκανα ολα τα βηματα αλλα φοβαμαι λιγο και τις δυο φορες που τα καταφερα κι δεν κομπιασα τους ακουμπησα στο ματι μου αλλα νιωθω να με τσουζουν και τους τραβαω αφθορμητα. Τι μπορω να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι τα πλανω τα χερια μου πρωτα. Δεν μπαινουν καν για να πω οτι τους βαζω αναποδα.

Παω να βαλω αλλα μολις ακουμπαει ελαχιστα νιωδω ενα τσουξιμο και τραβαω το χερι αυθορμητα. Ξερετε κανενα τιπ μπας μπουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως απλα επειδη ειναι η πρωτη σου φορα το νιωθεις περιεργα?
Βαλτους παλι, ανοιγοκλεισε τα βλεφαρα μερικες φορες, κοιτα πανω κατω αριστερα δεξια
και αστους για 5 λεπτα να "κατσουν". Ιδανικα ενα τεταρτο.
Αν και μεχρι τοτε δεν τους αντεχεις, πηγαινε σε οπτικο να σε συμβουλευσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι τα πλανω τα χερια μου πρωτα. Δεν μπαινουν καν για να πω οτι τους βαζω αναποδα.

Παω να βαλω αλλα μολις ακουμπαει ελαχιστα νιωδω ενα τσουξιμο και τραβαω το χερι αυθορμητα. Ξερετε κανενα τιπ μπας μπουν;

 

Άφησε το για σήμερα ... να ηρεμήσουν λίγο τα μάτια σου , μήπως

είναι ερεθισμένα  από την προσπάθεια και δοκίμασε ξανά αύριο ... 

 

Για το αν τους φοράς ανάποδα ή σωστά δες τη φώτο ...

 

post-269357-0-27435400-1441823106_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις συμβουλες. Οταν τους πηρα μου τους εβαλε ο οπτικος για να μου δειξει εγω βεβααια ετρεμα αλλα μετα πολλα και αφου εβγαλα την παναγια της κοπελας μου τους εβαλε. Ενιωθα οπως νιωθουν ολοι απο οτι εχω διαβασει και μετα μου τους εβγαλε. Του φορεσα για καμια ωρα και μετα μου τους εβγαλε. Σημερα ομως επαθα αυτα που επαθα. Εκανα περιπου κανα 20 λεπτο μεχρι να νιωσω σιγουρος οτι ειναι απο την σωστη μερια μετα αλλα 20 λεπτα μεχρι να βρω την αυτοπεποιθεαη να τους ακουμπησω ε και μετα τα ξερετε. Και ελεγα ιτι θα ηταν πανευκολο αλλα πιστευω οτι ειναι μεχρι να του παρω τον αερα. Βεβαια αυτο ειναι το πιο δυσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις συμβουλες. Οταν τους πηρα μου τους εβαλε ο οπτικος για να μου δειξει εγω βεβααια ετρεμα αλλα μετα πολλα και αφου εβγαλα την παναγια της κοπελας μου τους εβαλε. Ενιωθα οπως νιωθουν ολοι απο οτι εχω διαβασει και μετα μου τους εβγαλε. Του φορεσα για καμια ωρα και μετα μου τους εβγαλε. Σημερα ομως επαθα αυτα που επαθα. Εκανα περιπου κανα 20 λεπτο μεχρι να νιωσω σιγουρος οτι ειναι απο την σωστη μερια μετα αλλα 20 λεπτα μεχρι να βρω την αυτοπεποιθεαη να τους ακουμπησω ε και μετα τα ξερετε. Και ελεγα ιτι θα ηταν πανευκολο αλλα πιστευω οτι ειναι μεχρι να του παρω τον αερα. Βεβαια αυτο ειναι το πιο δυσκολο

 

Φοράω εδώ και 10 ημέρες περίπου φακούς και εγώ και μπορώ να σου πω οτι στην αρχή έτρεμα σκεφτόμουν μην πάει ο φακός πίσω απο το μάτι , να μην ακουμπήσω το χέρι μου στο μάτι κτλπ. Μπορώ να σου πώ οτι με υπομονή θα γίνουν παιχνιδάκι σε δευτερόλεπτα θα τους βάζεις και θα τους βγάζεις και εγω μεσα σε 5 ημέρες τους έχω κάνει παιχνίδι βάλε βγάλε απλα το πάν ειναι να έχεις υπομονή.

 

Αν δείς πχ οτι δεν βγαίνει ο φάκός μην πανικοβληθείς απλά σύρε τον πρός τα κάτω στο μάτι σου απαλά και μετα με τα ακροδάκτυλα ( οτι τα νύχια φυσικά ) βγάλε τον τσίμπα τον ίσα ισα και τράβα τον , δεν ειναι τίποτα αν έχεις υπομονή θα τα καταφέρεις , πίστεψε με αφου τα κατάφερα εγώ μπορείς και εσυ που δεν έχω καθόλου ψυχραιμί με αυτα γενικά με πιάνουν τα νεύρα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τους φορέσετε πιο εύκολα κοιτάτε λίγο πάνω, αφήνετε τον φακό στο ασπράδι του ματιού και ύστερα κοιτάτε ευθεία και ανοιγοκλείνετε 2-3 φορές το μάτι ώστε να φύγει ο αέρας που έχει μείνει μέσα. Εγώ έτσι κάνω και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Επίσης όταν είναι να τους βγάλεις, τον τραβάς λίγο κάτω ενώ ταυτόχρονα κοιτάς πάνω ώστε να πάει στο ασπράδι και μετά τον τσιμπάς πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...