Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

ναι αλλά θα πάρει και καμιά δυο μέρες μέχρι να το κάνουν, ενώ στην On το κάνεις μόνος σου επί τόπου :P

 

ναι λες και του σπιτιού ο χαλκός είναι τζάμι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 491
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε αυτά κλειδώνω right now.

 

Upload: 858 Kbps.

Download: 17521 Kbps.

 

Αυτό που λέτε περι ευσαισθησίας πόσο ενοχλητικό μπορεί να γίνει? Δηλαδή παίζει να μιλάμε και για dc's καθημερινής βάσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά θα πάρει και καμιά δυο μέρες μέχρι να το κάνουν, ενώ στην On το κάνεις μόνος σου επί τόπου :P

 

ναι λες και του σπιτιού ο χαλκός είναι τζάμι...

ναι το κακο με την forthnet ειναι οτι δεν το κανεις εσυ αλλα στο κανουν αυτοι οποτε μια μερα ειναι σιγουρο.

ε του σπιτιου ειναι καλυτερος απο τον οτε.μεγαλυτερο παχος και σε πολλες περιπτωσεις Utp και β.αντιθετα με του οτε.δεν εχεις 200ζευγαρια πιασμενα ολα μαζι οπως ειναι στα κεντρικα του οτε που τοcrosstalk θεριζει και β.δεν ειναι κομμενα 100 φορες.στο σπιτι αυτο που εβλεπα σαν πιο συνηθησμενη αιτια δεν ηταν προβληματα λογω του ιδιου του καλωδιου αλλα προβληματα οπως

α.σκουρια στις ενωσεις με τον κατανεμητη του οτε η σκουρια και οξειδωση στις χωνευτες.εκει δεν φταιει το καλωδιο αλλα οτι δεν εχει μονοθει η ενωση.επισης

β.να συνδεουν το αναπληρωματικο ζευγαρι οποτε να εχεις εξτρα μηκος χαλκου.

γ.πριζακια τα οποια ειχαν γεμισει υγρασια η ειχαν οξειδωθει απο πισω.δ.λαθος καλωδιωση μεσα στο σπιτι.δηλαδη ολα τα καλωδια αχταρμας με αποτελεσμα πολλες επιστροφες για σπιτια που ειχαν πολλα ζευγαρια γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά κλειδώνω right now.

 

Upload: 858 Kbps.

Download: 17521 Kbps.

 

Αυτό που λέτε περι ευσαισθησίας πόσο ενοχλητικό μπορεί να γίνει? Δηλαδή παίζει να μιλάμε και για dc's καθημερινής βάσης?

μια χαρα ειναι τα νουμερα.εχεις και τα υπολοιπα.attenuation margin γιανα δουμε.οχι δεν σημαινει οτι θα σου κανει dc's υποχρεωτικα συν οτι λογικα υπαρχουν και profiles για πιο stable.απλα σου αναφερει οτι ειναι λιγο πιο ευαισθητη.αυτο θα το δεις στην πραξη.για αυτο αλλωστε φτιαχτηκαν τα Profile>ετσι και αλλιως αν πας σε 30 mbps τα 500 μετρα ειναι μια χαρα.σε 500-600 μετρα εχω δει κατι 50-60 down με 30up σε ξεκλειδωτη γραμμη τελειως.

 

Blazz0r, δεν μπορεί να ξέρει κάποιος, trial n error μόνο...

απλα αν ειναι 500 μετρα τα 30/5 θα τα εχει ανετα οποτε η γραμμη δεν θα παιζει σταακρα οποτε θα ειναι πιο stable.αν πηγαινε σε μεγαλυτερα πακετα εκει ναι θα μπορουσε ακομα πιο ευκολα να εχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα έχω

 

Noise margin: 12/10.5 up/down

Attenuation: 7.7/10.4 up/down

 

Το 35mbps 2play της cyta 5 up δίνει? Wow

μια χαρα νουμερα.τι εταιρεια ειπαμε οτι εχεις?αν και κανονικα θα πρεπε να παιζες παραπανω απο 15 αλλα εχεις και 10.5 margin.

ο οτε στα 30 ειχε πει στην αρχη 5 mbps και στα 50 10 mbps.μετα εγιναν τα μισα 30 με 2,5 και 50 με 5.η cyta τωρα απο οτι βλεπω

 

Δελτίο Τύπου: Η Cyta Ελλάδος παρέχει πρώτη στην Ελλάδα, πολύ πριν από την αναμενόμενη μαζική διάθεση στην αγορά, υπηρεσίες VDSL οι οποίες προσφέρουν ταχύτητες μέχρι και 50Mbps! Συγκεκριμένα, μέσω της τεχνολογίας VDSL2, οι επιλογές της υπηρεσίας 2play (Internet & Σταθερή) και 1play (Internet) από τη Cyta διευρύνονται σημαντικά με την ενσωμάτωση δύο νέων ταχυτήτων έως 35Mbps και έως 50Mbps. Εξίσου αυξάνονται και οι ταχύτητες ανόδου (upload) έως 3 Mbps και 10 Mbps, αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HOL έχω. Είμαι καιρό στην HOL, γύρω στα δύο χρόνια. Τίποτα ιδιαίτερο βέβαια, απλώς μου διόρθωναν τις βλάβες γρήγορα (αλλαγή router, reset την γραμμή). Κατα τα άλλα casual adsl. Απλώς θέλω δυνατά upload δεν μπορώ να πω ότι έχω θέμα με την HOL.

 

Α μάλιστα. Και 3 mbps upload καλά είναι. Γιατί το πακέτο 50/10 είναι ακριβό.

Θα μιλήσω με Cyta από δευτέρα για περισσότερα info.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ναι τα 3 mbps ειναι κατι san annex m που ειναι 2.αλλα ισως η τιμη να ειναι καλυτερη απο οτι της adsl+ annex m.και βεβαια θα εχεις και καλυτερο down.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε διαλεγεις και παιρνεις.η annex m που οκ θα τα πετυχεις τα 2 Mbps απλα η Hol δεν δινει οποτε πας forthnet η on. Η πας σε cyta vdsl.η περιμενεις το οποιο δεν ξερω ποτε για vdsl forthnet απο αστικο κεντρο οπως η cyta.Ποια περιοχη εισαι ειπαμε γιατι απο το αλλο τοπικ δεν θυμαμαι.θεσαλλονικη εισαι οποτε οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεσσαλονίκη είμαι, Καλαμαριά και είμαι 427 μέτρα απο το Α/Κ. Λογικά θα πάω cyta, βρήκα και ένα παιδί εδώ κοντά που έχει βάλει και περιμένω να μου πει εμπειρίες. Στην τελική αν δεν πάει καλά η cyta θα κατευθυνθώ προς annex m κλπ

 

Edit: Λοιπόν μίλησα με το παιδί είναι full ευχαριστημένος, κλειδώνει στα 3,1 upload και δίνει 37,07 ευρώ με απεριόριστα σταθερά. Δευτέρα τους παίρνω τηλέφωνο για να ξεκινήσω την μεταφορά. Σας ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεσσαλονίκη είμαι, Καλαμαριά και είμαι 427 μέτρα απο το Α/Κ. Λογικά θα πάω cyta, βρήκα και ένα παιδί εδώ κοντά που έχει βάλει και περιμένω να μου πει εμπειρίες. Στην τελική αν δεν πάει καλά η cyta θα κατευθυνθώ προς annex m κλπ

 

Edit: Λοιπόν μίλησα με το παιδί είναι full ευχαριστημένος, κλειδώνει στα 3,1 upload και δίνει 37,07 ευρώ με απεριόριστα σταθερά. Δευτέρα τους παίρνω τηλέφωνο για να ξεκινήσω την μεταφορά. Σας ευχαριστώ και πάλι

καλα βεβαια οτι καποιος μπορει να παιζει καλα δεν σημαινει οτι θα γινει και με σενα αυτο.αν και εχεις καλο χαλκο.αν δεν ειχες καν γραμμη μπορει να ησουν κοντα αλλα πχ να επεφτες σε χαλια χαλκο και να μην πηγαινε καν 20.οποτε ναι πηγαινε εκει να παρεις 3 Upload και αν δεν κατσει πας 2μετα με annex m.αν σου αρεσει πας μετα και 50down 10 up

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι απλώς μένουμε πολύ κοντά με το παιδί. Θα δω τι θα παίξει όμως και θα σας πω πως είναι. Αύριο τους παίρνω τηλ

το κοντα ειναι σχετικο διοτι οτι αλλαζεις καφαο μπορει να σημαινει παρα πολλα.στο αλλο καφαο το καλωδιο μπορει να ειναι χιλιοκομμενο μπορει να κανει το γυρο του κοσμου για να φτασει εκει και αλλα τοσα.για αυτο το λεω.ακομα και στο ιδιο καφαο θα πετυχεις πολλα απερχομενα και καθε απερχομενο μπορει να ειναι σε καλη κατασταση η οχι μπορει να ειναι σε σιδερενιο box και σκουριασμενο και ενα αλλο να ειναι στον τελειο κατανεμητη με ρεγκλετες πλαστικες.ολα ειναι σχετικα με τα καλωδια του οτε.αλλα ναι οτι εισαι κοντα στο α/κ και κοντα στο παιδι που παιζει μια χαρα ειναι ενα πρωτο βημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...