Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Pouline είσαι τέλειος :P

Πόσο καιρό σε πήρε να το γράψεις? :P

 

Έχω μια απορία....ο χαλκός του οτε είναι αυτός που βρίσκεται μέσα στο καφάο και πάει στο box?Ή βρίσκεται στα κεντρικά του οτε και πάει στο καφάο??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Edit:Επίσης το margin και το Attenuation τι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δίκτυο χαλκού ξεκινάει από το ΑΚ, φτάνει στο ΚΑΦΑΟ και στη συνέχεια στο χώρο του συνδρομητή.

Σήμερα, τα περισσότερα ΑΚ της χώρας συνδέονται με οπτική ίνα αλλά από το ΑΚ μέχρι το χώρο του συνδρομητή εξακολουθεί να χρησιμοποιείται ο χαλκός.

 

Ελπίζουμε σύντομα να αποτελέσει παρελθόν τουλάχιστον μέχρι τα ΚΑΦΑΟ αφού σιγά-σιγά επεκτείνει ο ΟΤΕ, σε περιοχές που απέχουν περισσότερο από 1 χλμ από το ΑΚ, το έργο της σύνδεσης, με ίνα, του ΑΚ με τα ΚΑΦΑΟ (νέες καμπίνες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pouline είσαι τέλειος

Πόσο καιρό σε πήρε να το γράψεις?

Έχω μια απορία....ο χαλκός του οτε είναι αυτός που βρίσκεται μέσα στο καφάο και πάει στο box?Ή βρίσκεται στα κεντρικά του οτε και πάει στο καφάο??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Edit:Επίσης το margin και το Attenuation τι είναι?

το να το γραψω δεν μου πηρε πολυ καιρο μερικες ημερες απο λιγες ωρες την ημερα αυτο που μου πηρε καμποσο καιρο και το συνεχιζω ακομα και τωρα ηταν να μαζεψω τις φωτογραφιες.ακομα και τωρα βγαζω που και που μερικες αμα ειναι κατι καινουριο και τις σηκωνω στο site.με τις φωτο ηταν δυσκολο γιατι καποιες ειναι απο παραξενα σημεια που δεν ειχα ευκολα προσβαση.πχ ανοιχτα καφαο, κατανεμητες οτε κτλ.τωρα για την απορια.τοσα χρονια φευγει χαλκος απο το αστικο κεντρο του οτε παει μεχρι το καφαο και απο το καφαο παλι χαλκος συνεχιζει μεχρι το box η τον κατανεμητη.τωρα σιγα σιγα με το vdsl η με τις onu προσπαθουν να ριχνουν οπτικη ινα μεχρι το καφαο το οποιο αλλαζει σαν καφαο.δηλαδη το χτιζουν πιο μεγαλο και μπαινουν μεσα και τα μηχανηματα γιατ ο vdsl/adsl.σε μερικες περιοχες εχουν αλλαξει.τα καφαο θα τα ακουσεις και σαν Kv.εχω φωτο απο τα νεα καφαο που φτανει οπτικη μεχρι εκει εκτος απο χαλκο.αυτος ειναι ο σκοπος στο μελλον να παιζεις με χαλκο μεχρι το καφαο οποτε να εχεις 200-300-400 μετρα χαλκο για να μπορεσεις να παιξεις vdsl.

τωρα για το attenuation για να το πω με χαζα λογακια ειναι κατι το οποιο μετραει την εξασθενιση του σηματος.οσο πιο μεγαλο attenuation εχει καποιος τοσο πιο μακρια σημαινει οτι ειναι απο τον οτε.ο χαλκος αποροφαει το σημα να το πω ετσι απλα οποτε φτανει λιγοτερο στην αλλη πλευρα.οσο πιο μακρια τοσο πιο μεγαλο attenuation τοσο πιο χαμηλα παιζεις.πχ καποιος με 10 attenuation φτανει τα 20 mbit λεμε τωρα καποιος με 20 attenuation φτανει τα 15 mbit κτλ κτλ.attenuation μπορεις να εχεις απο 5-6 συνηθως οταν εισαι διπλα στον οτε μεχρι 60 θα δεις σπανια.συνηθως μετα τα 55 δεν θα παιξει καν η γραμμη τις πιο πολλες φορες.

υπαρχει και τυπος πουθ με βαση το attenuation βγαζεις την αποσταση.χοντρικα αν και δεν ειναι αναλογικο στα 13 db εχεις ενα χιλιομετρο.το σωστο ειναι να γινεται με τον τυπο που υπαρχει απλα αυτος ειναι ενας περιπου προσδιορισμος .αλλοι λενε ανα 10 db ενα χιλιομετρο.

http://en.wikipedia.org/wiki/Attenuation

 

τωρα για το margin

http://en.wikipedia.org/wiki/Noise_margin

να το πω πιο απλα παλι για να μην μπερδευομαστε.

καθε provider βαζει ενα οριο στο ποιο φασμα συχνοτητων θα χρησιμοποιησεις.οσο πιο μεγαλο φασμα χρησιμοποιεις τοσο πιο καλα παιζει το adsl.δηλαδη με παραδειγμα.αν παρεις 2 γραμμες που ειναι ιδιες και ο ενας provider αφησει την γραμμη να παιξει με 6 margin η γραμμη πχ θα συγχρονισει στα 19 mbit.αν στην ιδια γραμμη βαλεις μεγαλυτερο margin πχ 9 επειδη κοβεις συχνοτητες με σκοπο η γραμμη να παιξει πιο σταθερα τοτε αντι για 19 mbit θα παιξεις στα 17.για αυτο και βλεπεις οταν εχεις αποσυνδεσεις να σου ανεβαζουν το margin.πεφτει η ταχυτητα αλλα κερδιζεις σε σταθεροτητα.ειναι σαν το κερδος την γραμμης.παλια που ειχαμε 2 mbit ολοι εβλεπες οτι καποιος που εχει καλη γραμμη ειχε πει 20 margin ενω καποιος αλλος που ηταν μακρια απο τον οτε και επαιζε οριακα στα 2 mbit ειχε 10 margin.τωρα επειδη οι γραμμες ειναι μεχρι 24 γινεται το παρακατω.η θα φτασεις στα 24 mbit με οσο margin γινεται πχ 9 η θα φτασεις πρωτα στο οριο που εχει βαλει ο provider πριν φτασεις στα 24 mbit.επειδη ομως ειναι δυσκολο να εχεις 24 mbit συνηθως σταματας στο πρωτο οριο που ειναι το margin που σου εχει θεσει ο provider px 6 margin.πρεπει να εισαι κολλητα στον οτε για να εχεις πχ 24 mbit και το margin σου να μην εχει φτασει στο 6.πριν που ειχαμε 2 mbit ισχυε το ιδιο.η γραμμη σταματαγε ειτε στα 2 mbit ειτε στο Margin που ειχε βαλει ο provider.απλα επειδη τα 2 Mbit ειναι ευκολο να τα πιασεις συνηθως η γραμμη σταματαγε οταν εφτανε τα 2 Mbit Οποτε και το margin ηταν συνηθως μεγαλο.καποιοι με σκοπο να συγχρονισουν πιο ψηλα χρησιμοποιουν προγραμματα με σκοπο να ριξουν το margin κατω απο αυτο που θετει ο Provider.πχ κατω απο το 6.εκει επειδη χρησιμοποιεις μεγαλυτερο φασμα παιζεις πιο γρηγορα απλα απο καποιο σημειο και μετα η γραμμη μπορει να γινει ασταθης.το ειπα οσο γινεται πιο απλα για να μην το πουμε με τον official τροπο της φυσικης και δεν καταλαβεις τι ειναι.ενω με παραδειγμα ειναι πιο κατανοητο πιστευω παρα να μπλεξουμε σε μια θεωρια τι ειναι γενικα το margin και το attenuation

 

 

 

Το δίκτυο χαλκού ξεκινάει από το ΑΚ, φτάνει στο ΚΑΦΑΟ και στη συνέχεια στο χώρο του συνδρομητή.

Σήμερα, τα περισσότερα ΑΚ της χώρας συνδέονται με οπτική ίνα αλλά από το ΑΚ μέχρι το χώρο του συνδρομητή εξακολουθεί να χρησιμοποιείται ο χαλκός.

 

Ελπίζουμε σύντομα να αποτελέσει παρελθόν τουλάχιστον μέχρι τα ΚΑΦΑΟ αφού σιγά-σιγά επεκτείνει ο ΟΤΕ, σε περιοχές που απέχουν περισσότερο από 1 χλμ από το ΑΚ, το έργο της σύνδεσης, με ίνα, του ΑΚ με τα ΚΑΦΑΟ (νέες καμπίνες).

εχει πολυ δρομο ακομα μπροστα το vdsl και οπτικη ινα μεχρι τα καφαο.με σχεση ολη την ελληνικη επικρατεια εχουν γινει εργα σε παρα πολυ λιγες περιοχες.ακομα και στην αθηνα ειναι ελαχιστες οι περιοχες.εχει δουλεια ακομα.ναι σχεδον ολα τα ακ ειναι οπτικη ινα πλεον υποχρεωτικα λογω αποστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να το γραψω δεν μου πηρε πολυ καιρο μερικες ημερες απο λιγες ωρες την ημερα αυτο που μου πηρε καμποσο καιρο και το συνεχιζω ακομα και τωρα ηταν να μαζεψω τις φωτογραφιες.ακομα και τωρα βγαζω που και που μερικες αμα ειναι κατι καινουριο και τις σηκωνω στο site.με τις φωτο ηταν δυσκολο γιατι καποιες ειναι απο παραξενα σημεια που δεν ειχα ευκολα προσβαση.πχ ανοιχτα καφαο, κατανεμητες οτε κτλ

Ναι το διατύπωσα λάθος...εννοούσα πόσο καιρό σε πήρε η προετοιμασία και οι φωτογραφίες...

 

Οκ σε ευχαριστώ πολύ...ναι με τα παραδείγματα το κατάλαβα καλύτερα....

 

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο (αλλά θα ανοίξω thread και κάποια στιγμή με φωτο)....ο πατερας μου εβαλε 24αρα οτε και είμαστε 800 μέτρα περίπου απο το κέντρο και πιάνει 12mbps...δικαιολογείται??

Δεν έχω attenuation και τα σχετικά γιατί δεν έχω πρόσβαση στο πσ...όταν βρω θα ανοίξω thread με φωτος απλώς μου φαίνεται πολύ μικρή η ταχύτητα για 800 μέτρα απο το κέντρο...εκτός και αν πέσαμε σε σκατά χαλκό...

 

Edit:Στα 2mbps που είχαμε πριν κατέβαζα με 220kbps...καλά δεν ήταν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η προετοιμασια ηταν καμποσο.επρεπε να βγαλω φωτο απο 500 διαφορετικα σημεια.απο μεσα απο α/κ απο μεσα απο οτε που ηταν το δυσκολο απο εξω στους δρομους να πετυχω τις καταλληλες φωτο.το κειμενο ηταν ευκολο απλα δεν ειχα και τον χρονο οποτε απο την στιγμη που το σκεφτηκα αργησα να το γραψω.κανονικα οχιγια 800 μετρα δεν δικαιολογειται 12 mbps .αλλα ναι χρειαζομαστε τα χαρακτηριστικα γιατι μπορει να ειναι απειρα.απο χαλια χαλκο απο μεγαλο margin λογω connex tv απο προβλημα στο ιδιο το σπιτι επειδη πχ ενας συναγερμος δεν εχει φιλτρο κτλ κτλ.

στα 2 mbps ναι τα 220 ειναι πολυ μια χαρα.χοντρικα υπολογισε 100-110 Kilobytes ana megabit Καθαρο.

μπορει πχ να μην ειναι 800 μετρα και το καλωδιο να κανει το γυρω του κοσμου κτκ κτλ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το margin έχω προς το παρών...

Bandwide: Down/Up(kbps): 12072 kbps/ 847 kbps

SNR Margin Down/Up(db): 11.9 db / 9.0db

Αυτά έχω...είναι λίγο υψηλό το margin?

 

Όταν λες μεγάλο margin λογω connex tv καθώς και ενας συναγερμός δεν έχει φίλτρο τι εννοείς?Δεν ξέρω αν έχει ο πατέρας μου connex tv θα τον ρωτήσω...το τηλέφωνο έχει φίλτρο...ο συναγερμός τι είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το margin έχω προς το παρών...

Bandwide: Down/Up(kbps): 12072 kbps/ 847 kbps

SNR Margin Down/Up(db): 11.9 db / 9.0db

Αυτά έχω...είναι λίγο υψηλό το margin?

 

Όταν λες μεγάλο margin λογω connex tv καθώς και ενας συναγερμός δεν έχει φίλτρο τι εννοείς?Δεν ξέρω αν έχει ο πατέρας μου connex tv θα τον ρωτήσω...το τηλέφωνο έχει φίλτρο...ο συναγερμός τι είναι?

αν εχει connex tv Ο πατερας σου για θεμα σταθεροτητας ανεβαζουν το margin οποτε χανεις σε ταχυτητα.

αν εχει συναγερμο ο πατερας σου στο σπιτι του για περιπτωση κλοπης πρεπει να μπει φιλτρο και στο συναγερμο γιατι ο συναγερμος ειναι συσκευη τηλεφωνου και αυτο κατα καποιο τροπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φανηκε παραξενο τι ρόλο μπορεί να παίζει ο συναγερμός δεν το ήξερα οτι επηρεάζει το ιντερνετ αλλά οχι δεν έχουμε...τώρα connex tv θα μάθω το βράδυ και θα ρωτήσω...αλλά μάλλον δεν έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φανηκε παραξενο τι ρόλο μπορεί να παίζει ο συναγερμός δεν το ήξερα οτι επηρεάζει το ιντερνετ αλλά οχι δεν έχουμε...τώρα connex tv θα μάθω το βράδυ και θα ρωτήσω...αλλά μάλλον δεν έχει...

ο συναγερμος ειναι σαν ενα τηλεφωνο.αν στο τηλεφωνο δεν βαλεις φιλτρο επηρεαζει την γραμμη.το ιδιο και στο συναγερμο αν δεν μπει φιλτρο κανει θεμα.το ιδιο και με το Fax.οτιδηποτε συνδεθει πανω περα απο το adsl router θελει φιλτρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια για τον οδηγό τον διάβασα όλο! :-D Ήξερα κάποια πράγματα, αλλά πλέον ξεκαθάρισαν και κάποιες απορίες που είχα. Βέβαια δημιουργήθηκαν και νέες απορίες στο τέλος που αναφέρθηκε το φάσμα συχνοτήτων αλλά θα αναφερθώ στο αντίστοιχο thread. (λογικά εδώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εγω που εχω τα καλωδια μου φορα παρτιδα στον καιρο, τι πρεπει να αγορασω για να μονοσω τις ενωσεις...??Σορι αν το εχεις αναφερει κ δεν το προσεξα..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω τα καλωδια μου φορα παρτιδα στον καιρο, τι πρεπει να αγορασω για να μονοσω τις ενωσεις...??Σορι αν το εχεις αναφερει κ δεν το προσεξα..!!

3-4 λυσεις υπαρχουν για τα καλωδια.καποιες απλες καποιες πιο καλες.

η πολυ απλη ειναι σκετο μονοτικη ταινια που δεν το προτεινω.

η δευτερη απλη λυση ειναι θερμοσυστελομενο απο μεσα και απεξω μονοτικη ταινια.

η τριτη λυση ειναι scotchlock 3m που ειναι απο τις πιο αποδεκτες και η τελευταια λυση για οποιον εχει ορεξουλες ειναι να βαλεις καποιος πλαστικο αδιαβροχο κουτι με ρεγκλετα μεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κατι τελευταιο..

Ποσα καλωδια που ερχονται απο τον οτε στο σπιτι μου χρειαζομαι για τηλεφωνο και ιντερνετ (χωρις συναγερμο)??

Πηγα να διαβασω το αρθρο στην αρχη και χαθηκα :fear:

 

Εγω χρησιμοποιω μονο δυο απο τα τεσσερα που εχει το utp (μαυρο, κοκκινο) και δουλευουν καλα ολα (με αποσυνδεσεις βεβαια που λογικα ειναι επειδη δεν εχω μονοσει τις ενωσεις οι οποιες παρεπιπτοντως ειναι πολλες) και εβαλα ενα δοκιμαστη πανω σε ολα και στελναν ολα απο κατι....

 

Επισης δοκιμασα κατα λαθος να συνδεσω το κιτρινο (δηλ. να αφησω εκτος το μαυρο) και ειχα ιντερνετ (με πολυ χαμηλομενη ταχυτητα απο το κανονικο) αλλα οχι τηλεφωνο.

 

Σημειωση. Σου λεω τα χρωματα ετσι οπως ερχονται απο την κολωνα, γιατι καπου στην μεση το καλωδιο κοβεται και τα χρωματα μπερδευονται (π.χ. συνδεεται κιτρονο κοκκινο κλπ) και δν το εχω κανει εγω :mad:

 

Ελπιζω να καταλαβες τι σου γραφω και να μην σε εστειλα :-)...

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...