Προς το περιεχόμενο

Πώς δουλεύει το ADSL/VDSL από το σπίτι μας μέχρι το DSLAM: Αναλυτικός οδηγός με φωτογραφίες


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α και κατι τελευταιο..

Ποσα καλωδια που ερχονται απο τον οτε στο σπιτι μου χρειαζομαι για τηλεφωνο και ιντερνετ (χωρις συναγερμο)??

Πηγα να διαβασω το αρθρο στην αρχη και χαθηκα

 

Εγω χρησιμοποιω μονο δυο απο τα τεσσερα που εχει το utp (μαυρο, κοκκινο) και δουλευουν καλα ολα (με αποσυνδεσεις βεβαια που λογικα ειναι επειδη δεν εχω μονοσει τις ενωσεις οι οποιες παρεπιπτοντως ειναι πολλες) και εβαλα ενα δοκιμαστη πανω σε ολα και στελναν ολα απο κατι....

 

Επισης δοκιμασα κατα λαθος να συνδεσω το κιτρινο (δηλ. να αφησω εκτος το μαυρο) και ειχα ιντερνετ (με πολυ χαμηλομενη ταχυτητα απο το κανονικο) αλλα οχι τηλεφωνο.

 

Σημειωση. Σου λεω τα χρωματα ετσι οπως ερχονται απο την κολωνα, γιατι καπου στην μεση το καλωδιο κοβεται και τα χρωματα μπερδευονται (π.χ. συνδεεται κιτρονο κοκκινο κλπ) και δν το εχω κανει εγω

 

Ελπιζω να καταλαβες τι σου γραφω και να μην σε εστειλα ...

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

ωραια τα παιρνουμε απο την αρχη.

α.στο τελος που δεν παιζεις και εβγαλες το ενα απλα εβγαλες ενα απο τα 2 για αυτο και το ιντερνετ επαιζε χαλια για αυτο κια δεν ειχες τηλ.το ιντερνετ μπορει να παιξει και με το 1 αλλα δεν μπορει να παιξει το τηλεφωνο με ενα.

απο εκει και περα απο τον οτε ερχονται 2 καλωδια (1 ζευγαρι) δηλαδηλ.αυτο θες για να παιξεις.απο εκει και περα πρεπει σε καθε πριζακι να πηγαινει μονο ενα ζευγαρι(2 καλωδια).αν καποιο δωματιο δνε το χρειαζεσαι καλο θα ηταν να το βγαλεις τελειως για να μην γινεται χαμος με τα καλωδια.επισης υπαρχουν αναπληρωματικα καλωδια απο τον οτε μεχρι εσενα που ουτε αυτα τα θελουμε να ειναι συνδεδεμενα.για να δεις ποια καλωδια απο τον οτε παιζουν με ενα πολυμετρο μπορεις να βρεις τα 2 που σου δινουν ταση.εκεινα θελουμε μονο.ολα τα αλλα εκτος.συνδεεις τα απολυτως απαραιτητα .απο εκει και περα το σωστο σε μια εγκατασταση ειναι στην κεντρικη πριζα να μπει το ρουτερ και ολα τα υπολοιπα δωματια να συνδεθουν πανω στο splitter.θελει ομως διπλο πριζακι και λιγο γνωσεις για να το κανεις.δεν ειναι κατι τρελο για καποιον που καταλαβαινει που παει τι και ξερει απο κατσαβιδι.

 

και συναγερμος να ειχες δεν αλλαζει κατι.πλεον οταν υπαρχει adsl δεν γινεται επιστροφη του συναγερμου οποτε και ο συναγερμος θα εχει ενωμενα καλωδια μονο στο In του.Δεν υπαρχει λογος να χρησιμοποιηθει το Out εκτος αν το θελει καποιος για αλλους λογους.αναλογως τωρα απο που ερχονται τα καλωδια θα μπορουσες ισως να τραβηξεις ενα μονοκομματο αλλα δεν μπορω να ξερω αν πηγαινει σε προηγουμενη χωνευτη και απλα εχουν κανει ματιση η αν ειναι το box πιο πριν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 491
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαι.καλο ειναι παντως να την φτιαξεις την καλωδιωση για να κερδισεις σε ταχυτητα αλλα και σε σταθεροτητα να μην κανει αποσυνδεσεις δηλαδη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα θεος.Πολλα συγχαρητηρια για τον κοπο σου.Ειναι αρθρο κοσμημα.

thank u thank u.αντε με το καλο τωρα που ξεκιναει και το vdsl να εμπλουτιστει και με τιποτα παραπανω φωτογραφιες απο Kv κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αυτο που να το βαλω?

 

ας το βαλω εδω

 

για να ξερετε να ελεγχετε τις γραμμες

 

 

http://www.elsinco.hu/files/_elsinco/download_files/71/VDSLtechnologyJan2012.pdf

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jdsu analyzer.χεχε.Τοσο καιρο σε adsl και copper επαιζα με ενα sunrise πλεον το vdsl που εχω στα χερια μου ειναι ενα argus.jdsu εχω δει ethernet analyzer κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω μεγα ανηρ των adsl συνδεσεων και των δικτυων γενικοτερα ... εχω ερωτηση

 

Η HCN διαβασα σε παλαιοτερα ποστς οτι δινει ηψηλες ταχυτητες μεσω οπτικης σε οποιον πελατη το ζητησει. Σε ποιες περιοχες ειναι διαθεσιμο και μπορει να γινει κατι τετοιο. Στο Βολο που ειμαι μπορω να αγορασω την υπηρεσια με τα 54 ευρω 120/2 που δίνει?

 

Οσο για το αρθρακι δεν λεω κατι, απλως οτι εχει γινει bookmarked στο φυλλομετρητη και ανατρεχω καθημερινως και διαβαζω λιγο λιγο να το κατανοησω . :):):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μόνο σε κάποιες περιοχές της Θεσσαλονίκης...

 

http://www.hcn.gr/index.php/gr/%CF%83%CF%85%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%83_%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω μεγα ανηρ των adsl συνδεσεων και των δικτυων γενικοτερα ... εχω ερωτηση

 

Η HCN διαβασα σε παλαιοτερα ποστς οτι δινει ηψηλες ταχυτητες μεσω οπτικης σε οποιον πελατη το ζητησει. Σε ποιες περιοχες ειναι διαθεσιμο και μπορει να γινει κατι τετοιο. Στο Βολο που ειμαι μπορω να αγορασω την υπηρεσια με τα 54 ευρω 120/2 που δίνει?

 

Οσο για το αρθρακι δεν λεω κατι, απλως οτι εχει γινει bookmarked στο φυλλομετρητη και ανατρεχω καθημερινως και διαβαζω λιγο λιγο να το κατανοησω .

δεν ειναι ακριβως οπτικη ινα μεχρι εσενα.στο Link που εδωσε ο thresh γραφει τα υπολοιπα .απο εκει και περα οτι αλλο χρειαστεις για το αρθρο η ειναι κατι που δεν καταλαβαινεις εδω ειμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως γραφει και στο site

Τι ακριβώς είναι το καλωδιακό internet;

Το καλωδιακό internet είναι μια μορφή ευρυζωνικού internet το οποίο κάνει χρήση των υποδομών της καλωδιακής τηλεόρασης. Ο συνδρομητής χρειάζεται μόνο ένα cable modem και την απαραίτητη σύνδεση με το κυρίως δίκτυο του παρόχου. Δεν απαιτείται τηλεφωνική γραμμή

 

το τελικο κομματι ειναι ομοαξωνικο κατι σαν αυτο που εχεις πχ για δορυφορικα καναλια.και το modem που δινουν ειναι Modem οσο ειχαν πει οχι ρουτερ.απο εκει και περα οπως σε ολες τις εταιρειες ολο το πισω κομματι ειναι υποχρεωτικα οπτικη ινα.links με εξωτερικο κτλ.απλα το cable ειναι ποιο γνωστο εξω παρα εδω.εδω συνηθως οταν ειναι για μεγαλο bandwidth δινουν απευθειας οπτικη ινα μεχρι τον πελατη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jdsu analyzer.χεχε.Τοσο καιρο σε adsl και copper επαιζα με ενα sunrise πλεον το vdsl που εχω στα χερια μου ειναι ενα argus.jdsu εχω δει ethernet analyzer κτλ.

 

 

ρε συ αυτα τα μαραφετια ειναι πανακριβα!!! κοιταξα λιγο για τιμες και μου βγηκαν τα ματια !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ αυτα τα μαραφετια ειναι πανακριβα!!! κοιταξα λιγο για τιμες και μου βγηκαν τα ματια !!!

o yes.το sunrise μαζι με δευτερη καρτα για annex b πρεπει να πηγε κανα 3000+

βεβαια και στα argus και στα sunrise παιρνεις το ιδιο analyzer απλα πληρωνεις και σου ξεκλειδωνουν τα feautures.απο default δηλαδη μπορει να κανει τα παντα απλα δεν στο ξεκλειδωνουν.πχ δινεις 300 ευρω σου ενεργοποιουν το annex b δινει αλλα χ ευρω σου ξεκλειδωνουν το Pots telephony και παει λεγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...