Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 26,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/12/2017 στις 5:40 ΜΜ, red1 είπε

Κυριοι καλησπέρα και χρόνια πολλά.

θα μπω κατευθειαν στο ψητό : 
PS4 Pro ολοκαίνουργιο, οταν μπαίνει σε rest mode 2-3 στις 5 φορές σβήνει (βλεπε, μπαίνει σε rest mode και μετά απο λίγη ώρα σβήνει μόνη της).
- Αφού συμβει αυτό, η κονσόλα δεν ανοιγει απο το joypad πατώντας το κουμπί PS αλλά μονο απο το power on κουμπί της κονσόλας.
- Καθώς πάει να ανοίξει (ανάβει το LED στην πρόσοψη), σβήνει πάλι και θέλει να πατήσεις το κουμπί power 2η φορά.

- Αφου ανοίξει, βγάζει το μήνυμα "improper shutdown" λες και έσβησες το PS4...τραβώντας το απο την πρίζα.

Το μηχάνημα ΔΕΝ εχει αλλο πρόβλημα, κοινώς, ΔΕΝ σβήνει παίζοντας κάποιο παιχνίδι, το κάνει ΜΟΝΟ οταν μπαίνει σε rest mode (και αυτο οχι πάντα).

ΔΕΝ είναι θέμα settings, δεν είναι θέμα ρευματος στο σπίτι μου καθώς το "απλό" PS4 που ειχα μεχρι πριν λίγες μέρες δεν μου το έκανε ποτέ αυτό.

Εφαγα το internet για το σχετικό θέμα και βλέπω οτι ηταν F.W bug πριν χρόνια στο FW 2.0 το οποίο προφανώς επιλύθηκε καθώς είμαστε πια στο 5.03.
Ισχυε ακομα και στις παλιές κονσόλες κοινώς αλλά για το Pro, παρόλο που υπάρχουν topic και γι'αυτο (για το συγκεκριμένο θέμα) λύση απ'οτι είδα δεν υπάρχει ουτε και επίσημη ανακοινωση απο τη Sony (σιγα μην).

Εχει τύχει σε καποιον απο εσάς το συγκεκριμένο και ιδίως σε PS4 Pro ?

Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι θέμα software/Firmware ή hardware, αν είναι θέμα Firmware/software-ικό θα ήθελα να την κρατήσω καθως μου έτυχε ήσυχη κονσόλα (βλέπε: οχι ήχος jet των βεντιλατέρ) καθώς ισως επιλυθει με το επόμενο FW update, αν ειναι hardware-ικο το θεμα ομως...να την επιστρέψω οσο το δυνατόν νωρίτερα.

Ευχαριστώ 


Update : Δοκιμασα τα πάντα, το μηχάνημα έκανε τα ίδια, πηγα στο κατάστημα απο οπου το αγόρασα και έγινε αλλαγή επιτόπου.
Μαντέψτε, το καινούργιο PS4 Pro κάνει ακριβώς το ίδιο !

Μετά απο ώρες troubleshooting και έχοντας δοκιμάσει τα πάντα (αφαίρεση πριζών για λίγη ώρα/database rebuild/εφαρμογή του Firmware 5.03 απο την αρχή/initilialization-format κτλπ) κατέληξα  στο συμπέρασμα πως οφείλεται στο FW 5.03 καθώς με το "μανίσιο" με το οποιο έρχονταν οι κονσόλες (4.73) δεν υπήρχε το πρόβλημα, με το που κάνεις update το Fw σε 5.03 - ΒΑΜ ! το πρόβλημα επαναεμφανιζεται...

Το να είναι θέμα hardware (βλέπε : ελαττωματική παρτίδα) το θεωρώ "χλωμό" καθώς Α) κανει το ίδιο πραμα σε 2 διαφορετικές κονσόλες και τα συμπτώματα αυτά ειναι γνωστά απ'οτι είδα στο internet/PS forums και Β) το πρόβλημα δεν υφίσταται οταν είσαι σε FW κατώτερο του 5.03 (τουλάχιστον στα 2 Pro που δοκίμασα), το θέμα είναι, γιατί το OG PS4 phat μου με FW 5.03 δεν τα έκανε αυτά ? Θα μου πείτε, ισως ειναι θέμα με τα PS4 Pro κυρίως, ΟΚ λοιπόν, γιατι ομως τότε δεν το εμφανίζουν ολα τα Pro το συγκεκριμένο ?

Λύση στο net δεν υπάρχει και η τεχνική υποστήριξη της Sony (κρίνοντας απο το PS community forum) ειναι ανύπαρκτη καθώς ουτε (επίσημη ή μη) απάντηση εχει δοθεί, και απ'οτι βλέπω, ειναι πρόβλημα που ισχύει ακόμα και σε ορισμένα OG PS4/Slim εδώ και 1+ χρόνο...

Ειναι software ή hardware θεμα ? Αν ειναι software (που τείνει να φέρνει προς τέτοιο) γιατί δεν εχει ακόμα επιδιορθωθεί ? Κοινώς, αντε να περιμένω κανα FW update στη περίπτωση που διορθωθεί, εδω όμως μιλάμε οτι ο κοσμος γκρινιάζει για το συγκεκριμένο πάνω απο χρόνο και ακόμα τίποτα.
Ειναι hardware ? τι διάολο να κανει κανείς ? Να παω να πάρω 3η κονσόλα ? Αφου υπάρχει η πιθανότητα να κανει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια πάλι, και δώσ'του πάλι backup/format/κατέβασμα πάλι 200+GB αρχείων...

Πραγματικά "δεν"...το Pro φαίνεται απίστευτα "πρόχειρη" κονσόλα, θα το ξαναπώ, 3 χρόνια με το ΟG PS4 μου και προβλήματα 0...

Παρεμπιπτόντως, τα Pro μου ειναι η λευκή έκδοση CUH-7116Β.

Για να δούμε...

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, red1 είπε

...
Πραγματικά "δεν"...το Pro φαίνεται απίστευτα "πρόχειρη" κονσόλα, θα το ξαναπώ, 3 χρόνια με το ΟG PS4 μου και προβλήματα 0...
...

Δεν ειναι προχειρη κονσολα. Ειναι ΔΕΥΤΕΡΗ κονσολα. Πρεπει η SONY να συντηρει 2 στην αγορα. Συμβατες μεν, αλλα με διαφορετικες ιδιοτροπιες η καθε μια. Με διαφορετικα bugs στα παιχνιδια, λειτουργικο, hardware κτλ. Ειναι δυσκολο να λυνει τα οποια προβληματα τοσο αμεσα πλεον, με δυο προϊοντα στην αγορα.

Ποσο μαλλον για τον καθε developer παιχνιδιων. Τι να πουν κι αυτοι που ειναι αναγκασμενοι να υποστηριξουν τα μηχανηματα της. Ειτε θελουν ειτε δε θελουν. Ειτε τους αρεσει ειτε οχι.

Υ.Γ.

Δε ξερω αν φορανε το ιδιο firmware το απλο και το Pro. Καποιος ειδικος να μας διαφωτισει (απο περιεργεια ρωταω).

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, red1 είπε


Update : Δοκιμασα τα πάντα, το μηχάνημα έκανε τα ίδια, πηγα στο κατάστημα απο οπου το αγόρασα και έγινε αλλαγή επιτόπου.
Μαντέψτε, το καινούργιο PS4 Pro κάνει ακριβώς το ίδιο !

Μετά απο ώρες troubleshooting και έχοντας δοκιμάσει τα πάντα (αφαίρεση πριζών για λίγη ώρα/database rebuild/εφαρμογή του Firmware 5.03 απο την αρχή/initilialization-format κτλπ) κατέληξα  στο συμπέρασμα πως οφείλεται στο FW 5.03 καθώς με το "μανίσιο" με το οποιο έρχονταν οι κονσόλες (4.73) δεν υπήρχε το πρόβλημα, με το που κάνεις update το Fw σε 5.03 - ΒΑΜ ! το πρόβλημα επαναεμφανιζεται...

Το να είναι θέμα hardware (βλέπε : ελαττωματική παρτίδα) το θεωρώ "χλωμό" καθώς Α) κανει το ίδιο πραμα σε 2 διαφορετικές κονσόλες και τα συμπτώματα αυτά ειναι γνωστά απ'οτι είδα στο internet/PS forums και Β) το πρόβλημα δεν υφίσταται οταν είσαι σε FW κατώτερο του 5.03 (τουλάχιστον στα 2 Pro που δοκίμασα), το θέμα είναι, γιατί το OG PS4 phat μου με FW 5.03 δεν τα έκανε αυτά ? Θα μου πείτε, ισως ειναι θέμα με τα PS4 Pro κυρίως, ΟΚ λοιπόν, γιατι ομως τότε δεν το εμφανίζουν ολα τα Pro το συγκεκριμένο ?

Λύση στο net δεν υπάρχει και η τεχνική υποστήριξη της Sony (κρίνοντας απο το PS community forum) ειναι ανύπαρκτη καθώς ουτε (επίσημη ή μη) απάντηση εχει δοθεί, και απ'οτι βλέπω, ειναι πρόβλημα που ισχύει ακόμα και σε ορισμένα OG PS4/Slim εδώ και 1+ χρόνο...

Ειναι software ή hardware θεμα ? Αν ειναι software (που τείνει να φέρνει προς τέτοιο) γιατί δεν εχει ακόμα επιδιορθωθεί ? Κοινώς, αντε να περιμένω κανα FW update στη περίπτωση που διορθωθεί, εδω όμως μιλάμε οτι ο κοσμος γκρινιάζει για το συγκεκριμένο πάνω απο χρόνο και ακόμα τίποτα.
Ειναι hardware ? τι διάολο να κανει κανείς ? Να παω να πάρω 3η κονσόλα ? Αφου υπάρχει η πιθανότητα να κανει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια πάλι, και δώσ'του πάλι backup/format/κατέβασμα πάλι 200+GB αρχείων...

Πραγματικά "δεν"...το Pro φαίνεται απίστευτα "πρόχειρη" κονσόλα, θα το ξαναπώ, 3 χρόνια με το ΟG PS4 μου και προβλήματα 0...

Παρεμπιπτόντως, τα Pro μου ειναι η λευκή έκδοση CUH-7116Β.

Για να δούμε...

Το δικο μου παντως δεν μου το εχει κανει γερο-Red. Ουτε μια φορα... Γενικα εχει συμπεριφερθει αναλογα καλα με το vanilla ps4. 

P.S: Που να ειχες δει και την αντιστοιχη προταση απο το απεναντι στρατοπεδο, να δεις ποσο (πιο)  προχειρο θα φανταζε το προ.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες για προτεινετε ασυρματο headset με καλο ηχο/ξεκουραστα για το ps4.

Εχω ενα πιστωτικο απο public και εβγαλαν τα Turtle beach Ear Force Stealth 400 στα 90 ευρω,τα εχει χρησιμοποιησει κανεις?

Τα θελω για online gaming κυριως και για μουσικη στο κινητο με jack 3.5mm

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostiger είπε

Το δικο μου παντως δεν μου το εχει κανει γερο-Red. Ουτε μια φορα... Γενικα εχει συμπεριφερθει αναλογα καλα με το vanilla ps4. 

P.S: Που να ειχες δει και την αντιστοιχη προταση απο το απεναντι στρατοπεδο, να δεις ποσο (πιο)  προχειρο θα φανταζε το προ.. 

 

23 λεπτά πριν, manthos_27 είπε

Πάντως εγώ πρόσφατα πήρα το προ και σε ρεστ μοντε δεν μου σβήνει ποτέ και εχω το καινούργιο μοντέλο 7116b


Τι να πω ρε παιδιά, πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει - και ιδίως στη περίπτωση του Manthos που εχει και αυτός το CUH-7116B...
 

Ελαττωματική παρτίδα το δικό μου  δικά μου ? Αν ηταν ελαττωματικό ομως θα είχε και θέματα και κατα την κανονική λειτουργία και οχι μονο όταν μπαίνει σε rest, τι να πώ ρε γμτ...

Εγγυηση εχω μέχρι του χρόνου αλλα με καιει το θέμα στην περίπτωση που είναι hardware-ικό - να πάω και για 3ο Pro ?

Θα το ξαναπώ όμως, το πρόβλημα εμφανίζεται μονο οταν του  φοράς το FW 5.03 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου κάποιες μερες το αφήνω απο το πρωί μέχρι το βράδυ σε ρεστ μοντε για να κατεβάζει και δεν μου εχει κανει το παραμικρό τώρα στη περίπτωση σου δεν ξέρω τι παίζει περίεργο μου φαίνεται πάντως! 

Και έχω κάνει και το τελευταίο update! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Le Perv είπε

Δεν ειναι προχειρη κονσολα. Ειναι ΔΕΥΤΕΡΗ κονσολα. Πρεπει η SONY να συντηρει 2 στην αγορα. Συμβατες μεν, αλλα με διαφορετικες ιδιοτροπιες η καθε μια. Με διαφορετικα bugs στα παιχνιδια, λειτουργικο, hardware κτλ. Ειναι δυσκολο να λυνει τα οποια προβληματα τοσο αμεσα πλεον, με δυο προϊοντα στην αγορα.

Ποσο μαλλον για τον καθε developer παιχνιδιων. Τι να πουν κι αυτοι που ειναι αναγκασμενοι να υποστηριξουν τα μηχανηματα της. Ειτε θελουν ειτε δε θελουν. Ειτε τους αρεσει ειτε οχι.

Υ.Γ.

Δε ξερω αν φορανε το ιδιο firmware το απλο και το Pro. Καποιος ειδικος να μας διαφωτισει (απο περιεργεια ρωταω).

Εμένα ως καταναλωτή, δεν με ενδιαφέρει εάν έχει 2ή 5 κονσόλες στην αγορά .όπως ζητά 400€ για κονσόλα και 60€ για το ονλαιν, έτσι οφείλει να τις συντηρεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας, θέλω μια συμβουλή συμφέρει η αγορά του ps4  τώρα? η όχι  γιατί κάτι ακούγεται ότι θα βγει το 5 και επισεις  το 4 σκέτο με το pro για κάποιον που έχει τηλεόραση μη 4k είναι το ίδιο η έχει διαφορες? δλδ υπάρχει περίπτωση το 4 το απλό να μην κάνει ενημερώσεις που θα κάνει το Pro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, georgegre21 είπε

Καλημέρα σας, θέλω μια συμβουλή συμφέρει η αγορά του ps4  τώρα? η όχι  γιατί κάτι ακούγεται ότι θα βγει το 5 και επισεις  το 4 σκέτο με το pro για κάποιον που έχει τηλεόραση μη 4k είναι το ίδιο η έχει διαφορες? δλδ υπάρχει περίπτωση το 4 το απλό να μην κάνει ενημερώσεις που θα κάνει το Pro?

Αν θέλεις κονσόλα τώρα, παίρνεις τώρα. Έτσι κι αλλιώς δεν έχει ακουστεί κάτι για το 5 ακόμα.

 Σε τηλεόραση 4Κ έχει διαφορές το απλό με το PRO αλλά μόνο σε οπτικό επίπεδο, όχι σε ενημερώσεις. Δεν είναι διαφορετική γενιά κονσολών οπότε ενημερώνονται κανονικά και οι δύο.

Επεξ/σία από Alejandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, georgegre21 είπε

α υπεροχα οκ ευχαριστω πολυ τωρα λενε εγινε και ελληνικη και θα αρχίσουν και τα παιχνίδια αυτή την υποστήριξη 

Τα ελληνικά μενού εννοείς; Κάποια παιχνίδια (Uncharted, The Last Of Us) είχαν ελληνικά και παλιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...