Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Έχω μπερδεύτει με τα ps4 και τα δισκάκια τους..λογο του οτι μετα το ps2 δεν ειχα αλλη κονσολα.

 

Στο ps2, δεν ειχες hard drive για να αποθηκευεις τα παιχνιδια σου, μονο 2 καρτες μνημης για τα saves σου.

 

Τώρα στο ps4(Δεν εχω ιδεα τι γινετε με το ps3) μπορεις να αγορασεις απο το ps store παιχνιδια και να κατεβασεις στον hard drive, χωρις να χρειαζεσε δισκάκι.

Ρωτησα ενα παιδι ανarrow-10x10.png εχω retail εκδοση παιχνιδιου αν θα αποθηκευεται στον hard drive εφοσον βαλω το δισκακι στο Ps4 και μου λεει είτε digital ειτε retail παντα αποθηκευει στον hard drive, και ρωταω, τι χρειαζομαστε το δισκακι μετα..εφοσον κανει αποθηκευσει το game στο ps4?

 

Δηλαδη ρε παιδι μου, αν εχω retail και βαλω το παιχνιδι να παιξει και αποθηκευτει στον hard-drive, δεν θα χρειαζεται να τον ξανα βαλω στο ps4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα την αγορα ειναι δικο σου για παντα.

Μπορεις να μπεις να το ξανακατεβασεις.

Θεωρητικά ειναι δικό σου για πάντα.. μέχρι να σταματήσει να δουλεύει η υπηρεσία που στο προσφέρει.Γενικά, οτιδήποτε στο internetarrow-10x10.png δέν είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ δικό σου.

 

Για παράδειγμα, αγοράζω το the witcher 3 στο steam, θα μπορω να το σβηνω και να το κατεβαζω, ΑΛΛΑ οταν το steam κλείσει απο που θα το κατεβάζεις?

Γι'αυτο λέω, εχει πολλα μειον το digital.

 

Πρέπει να το έχεις το δισκάκι μέσα για να παίξεις ανarrow-10x10.png έχεις αγοράσει retail.

 

Tότε γιατί κάνει τα 20-50GB αποθηκευσει στον σκληρο?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο άμεση και γρήγορη πρόσβαση.

 

Οσο για τα digital, δεν πρόκειται να κλείσουν ποτέ τέτοιες εταιρείες. Και να κλείσουν, εφόσον οι άδειες χρήσης έχουν αγοραστεί θα πρέπει να φροντίσουν ώστε τα παιχνίδια να δουλεύουν. Εξάλλου, εφόσον υπάρχει πρόσβαση και offline στα παιχνίδια και δε μιλάμε για always online DRM σαν αυτό που ήθελε να περάσει η MS, δε βλέπω προς τι ο προβληματισμός. Και στις retail εκδόσεις, άλλωστε, άδεια χρήσης αγοράζεις, κι εκεί ίσως θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι και χειρότερες οι συνθήκες, επειδή αν για κάποιο λόγο πάθει ζημιά το δισκάκι ή χαθεί χάνεις και την πρόσβασή σου στο παιχνίδι. Εχεις ένα ψηφιακό καθεστώς που είναι δεσμευμένο σε ένα υλικό προϊόν, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. 

 

Το πρόβλημα έγκειται αλλού, και αφορά παλιά παιχνίδια και την αποθήκευση και πρόσβαση στην ιστορία του μέσου, και αυτό είναι πολύ πιο περίπλοκο ζήτημα και ξεκινάει από το χάλι που λέγεται copyright law και συνεχίζεται υπέροχα στο devaluation των παλιών παιχνιδιών, τόσο από την πλευρά των publishers όσο - ίσως και ειδικά - από την πλευρά των παικτών. 

 

Οπως και να έχει, off topic αυτό τελείως, οπότε το αφήνω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα retail εγκαθιστανται στο σκληρο για να τρεχουν και να φορτωνουν καλυτερα, το δισκακι απο την αλλη απο εκει και μετα χρειαζεται να το βαζεις για να διαβαζει η κονσολα τις αδειες του παιχνιδιου. Σκεψου οτι αν δεν συνεβαινε αυτο, οποιοσδηποτε αγοραζε το παιχνιδι, θα μπορουσε να κανει εγκατασταση και μετα να το πωλει ως μεταχειρισμενο. Θα εχαναν παρα πολλα χρηματα οι εταιρειες απο αυτο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά ειναι δικό σου για πάντα.. μέχρι να σταματήσει να δουλεύει η υπηρεσία που στο προσφέρει.Γενικά, οτιδήποτε στο internetarrow-10x10.png δέν είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ δικό σου.

 

Για παράδειγμα, αγοράζω το the witcher 3 στο steam, θα μπορω να το σβηνω και να το κατεβαζω, ΑΛΛΑ οταν το steam κλείσει απο που θα το κατεβάζεις?

Γι'αυτο λέω, εχει πολλα μειον το digital.

 

 

 

Tότε γιατί κάνει τα 20-50GB αποθηκευσει στον σκληρο?

Θα μας τρελανεις ρε φιλε?

Πιστευεις θα κλεισει ποτε το psn?

Εγω πιστευω οτι σε μια 10ετια μεχρι και μπαλα θα

βλεπουμε απο κει μεσα live.

 

Ontopic τωρα κατι που ξεχασα πριν,

καποιες φορες ειναι πιο φθηνα τα παιχνιδια σε δισκακια

παρα στο ps store.Μου χει τυχει day 1 να το παρω -15€

απο μαγαζι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηξης: στο Metal gear solid που έδωσε δώρο το psplus θέλω να κρατήσω τα save που έχω από τότε που το είχα δανειστεί από ένα φίλο σε δισκάκι.

Τι πρέπει να κάνω? Θέλω βέβαια να κάνω και delete εκείνη την εγκατάσταση ώστε να το κατεβάσω τώρα και να το παίζω χωρίς το δισκάκι...πώς κρατάω τα σεηβ όμως?Παίζει κάπως αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σβήνονται τα saves αν σβήσεις το παιχνίδι, αποθηκεύονται ξεχωριστά. Αν είναι ίδιο region το παιχνίδι θα δουλεύουν τα saves χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηξης: στο Metal gear solid που έδωσε δώρο το psplus θέλω να κρατήσω τα save που έχω από τότε που το είχα δανειστεί από ένα φίλο σε δισκάκι.

Τι πρέπει να κάνω? Θέλω βέβαια να κάνω και delete εκείνη την εγκατάσταση ώστε να το κατεβάσω τώρα και να το παίζω χωρίς το δισκάκι...πώς κρατάω τα σεηβ όμως?Παίζει κάπως αυτό;

Τιποτα δε κανεις, αναγνωριζονται αυτοματα οπως ειπε ο Vole.

Εγω εχω κ δισκακι και δοκιμασα το digital download του PSplus απο περιεργεια για να δω τι παιζει ακριβως με αυτο το θεμα..

Το μονο που χρειαζεται ειναι να σβηστει η εγκατασταση του παιχνιδιου που προυπηρχε απο το δισκακι.

Μετα κατεβασα και εγκατεστησα την PS+ εκδοση η οποια μου αναγνωρισε τα saves του retail disk.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηταν μεγαλο Fail αν τα save απο cd και απο το ψηφιακο παιχνιδι ηταν διαφορετικα και δεν συμβαδιζαν.Triple facepalm. :lol:

Εννοείς οπως ακριβώς στο Infamous 1 στο PS3 οπου το PAL retail δισκακι και PAL digital download δεν είχαν συμβατά save ? :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω και για τις 2 κονσολες για οποιοδηποτε παιχνιδι.

 

Για ποιον λογο καποια εταιρια να εχει αυτον τον περιορισμο που θα ειναι κατα αυτης?

 

Δεν μου εχει τυχει ποτε σε καμια απο τις 2 κονσολες και δεν εχω ακουσει η διαβασει για τον συγκεκριμενο περιορισμο σε καποιο παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα παιχνιδια εχουν αυτον τον περιορισμο?Μονο στο PS3 συμβαινει αυτο?

 

Μαλλον δεν το εχω παθει γιατι οτι games εχω σε cd τα εχω τερματισει σε cd και το ιδιο σε ψηφιακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρεται παιδιά! Σκέφτομαι να παρω το PS4 σε λίγο καιρό και έχω 2 ερωτησουλες:

 

1) Γίνεται να αγοράσω την PSPlus συνδρομή, να δημιουργησω λογαριασμο και να "αγοράσω" τα free games, όλα αυτά πριν αγοράσω την κονσόλα? Π.χ. κατευθείαν online απο το ps store?

2) Επειδή κατοικώ στο εξωτερικό..Αν αγοράσω συνδρομη απο δω ή/και κάνω λογαριασμό θα εχω κανένα περιορισμό με τα παιχνίδια/λογαριασμο/online gaming αν καποια στιγμή αποφασισω να παίξω στην Ελλάδα? 

 

 

Thanks εκ των προτέρων!  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...