Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτησω κατι ασχετο;

Εχω κατεβασει στο iphone την εφαρμογη xbox απλα δεν εχω καταφερει να συνδεθω.

Εδω κ 2-3 εβδομαδες που την εχω κατεβασει.

Μου γραφει sorry something went wrong try again or try in xbox.com

Αμα παω στο xbox.com μπαινει κανονικα !

Μηπως πρεπει να κανω κατι στην κονσολα πρωτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο παρελθόν έχουμε αναφερθεί ξανά σε όλα αυτά. Ακριβώς τα ίδια προβλήματα έχω κι εγώ με 50άρα VDSL που γενικά παίζει μια χαρά στο PC. Μην πιάσουμε πάλι την παραδοσιακή κουβέντα "επειδή λέει 50, δεν είναι ντε και σώνει 50". Τα πριβέ τορεντάδικα, το Steam κλπ κατεβάζουν πάντα σταθερά με πάνω από 4-4,5MB/s. Το Xbox συνδέεται μέσω Ethernet σε powerline και θεωρητικά κλειδώνει πάνω από 100Mbps. Το θέμα δεν είναι ότι δεν πιάνει μεγάλες ταχύτητες, είναι ότι συχνά αργεί πάρα πολύ να τις πιάσει (πχ. θέλει 5-10 λεπτά) ή δεν τις κρατάει σταθερές καθ' όλη τη διάρκεια του κατεβάσματος. Μία πάει με 4 και μία με 40φεύγα.

 

Αν δεν είναι θέμα ΝΑΤ του Live (εμένα παραμένει strict ό,τι και να κάνω), τότε πιθανότατα τα νούμερα που βγάζει το Xbox είναι εντελώς λάθος. Πολλές φορές έχω βάλει να κατεβάσω παιχνίδι ή update και οι ρυθμοί είναι εντελώς αλλοπρόσαλλοι. Μπορεί πχ. να εμφανίζει ταχύτητα μικρότερη από 1Mbps, ξαφνικά να κάνει ένα μπραφ και να δείξει ότι κατέβασε μερικές εκατοντάδες ΜΒ μαζεμένα (χωρίς να υπάρχει πάντα αύξηση στο bitrate), μετά να ξαναπέσει στα τάρταρα κλπ. Προσωπικά έχω πάψει να ασχολούμαι, απλώς το παρατάω και περιμένω να τελειώσει.

 

 

 

Στα τορρεντ κατεβάζεις από εκατοντάδες ip ταυτόχρονα, πως μπορείς και τα συγκρίνεις...Επίσης το steam έχεις δει πόσους σερβερ έχει στην Ευρώπη και που τους έχει; Είναι πολύ σπάνιο να συναντήσεις congestion με τόσους σερβερ. Το xbox δεν έχει τόσους. Μη σου πω ότι μερικές φορές κατεβάζει από Αμερική...Δεν μπορώ και να είμαι σίγουρος γιατί δεν έχω One, ότι ξέρω από το 360.

Το ξαναλέω, σχεδόν σε κάθε περίπτωση η κονσόλα σας είναι μια χαρά και φταίει το backbone του δικτύου μέχρι τον σερβερ. Βέβαια έμεσα φταίνε και οι σερβερ, άθελα τους, γιατί αν ήταν περισσότεροι θα περιορίζονταν οι πιθανότητες congestion κάπου στη διαδρομή. 

Κάνε αν θες speedtest.net σε διάφορους σερβερ σε Γερμανία-Γαλλία-Ισπανία-Πορτογαλία-Βαλκάνια και ανατολική Ευρώπη, ακόμα και σε Αμερική, και έλα να μου πεις για 50mbps, ειδικά αν δεν έχεις cosmote...

 

 

Απλα εχει θεματα στο download. Μια παιζει 40 μια 10 μια σταματαει τελειως.το ps4 pro δεν μου το εκανε ουτε μια φορα αυτο.ηταν παντα εντελως σταθερο.θα δειξει ισως ειναι οι σερβερ τους. Να ρωτησω κατι τα χειριστηρια του one x ειναι ολοιδια με ολα τα one? Ψωνιζω δηλαδη απλο one χειριστηριο;

 
Το PS4 από μόνο του περιορίζει το download σε πολύ μικρά επίπεδα όταν το λειτουργείς. Πρέπει να το αφήσεις σε αδράνεια ή σε rest για να πιάσει φουλ ταχύτητα, οπότε δεν ξέρω πως εσένα δεν στο έκανε ούτε μια φορά... 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς γιατί τα παιχνίδια στο xbox είναι ακριβότερα από αυτά στο PS? Για παράδειγμα θέλω να αγοράσω το Rise of the Tomb Raider: 20 Year Celebration και το η διαφορά στις δύο κονσόλες είναι γύρω στα 30 ευρώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η αληθεια ειναι οτι το xbox εχει το game pass και το ea access που εχουν πολυ καλα παιχνιδακια αλλα περα απο αυτο στο store δεν ειδα καμια καλη προσφορα απο αυτες που βαζει το ps.στο ps γεμιζεις τον λογαριασμο σου παιχνιδια για πλακα.βαζει πολυ καλα παιχνιδια στο 20αρικο.ειδικα τωρα χριστουγεννα γινεται χαμος

Γενικα επειδη τυχαινει.να εχω κανει την ενναλαγη απο ps σε xbox πριν μια μερα αρχιναω και καταλαβαινω γιατι εχει ξεφυγει η sony τοσο πολυ μπροστα.λιγο τα μαγαζια που ειναι αδεια λιγο το store που περνεις τιτλους πολυ καλους με λιγα λεφτα , λιγο οι διαφημισεις που οπου κοιταξεις βλεπεις ps4 και να το αποτελεσμα.οι πωλησεις μετα φερνουν αλλο αερα και αλλο budget να ριξεις εξω στην αγορα.εχει παρα πολυ δουλεια η microsoft να κανει και πολυ δυσκολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό που έχει η Microsoft είναι ότι αφήνει το παράθυρο ανοιχτό για αγορές από store άλλης χώρας, καθώς και ο διαμοιρασμός παιχνιδιών αλλά και συνδρομής με έναν φίλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι η αληθεια ειναι οτι το xbox εχει το game pass και το ea access που εχουν πολυ καλα παιχνιδακια αλλα περα απο αυτο στο store δεν ειδα καμια καλη προσφορα απο αυτες που βαζει το ps.στο ps γεμιζεις τον λογαριασμο σου παιχνιδια για πλακα.βαζει πολυ καλα παιχνιδια στο 20αρικο.ειδικα τωρα χριστουγεννα γινεται χαμος

Γενικα επειδη τυχαινει.να εχω κανει την ενναλαγη απο ps σε xbox πριν μια μερα αρχιναω και καταλαβαινω γιατι εχει ξεφυγει η sony τοσο πολυ μπροστα.λιγο τα μαγαζια που ειναι αδεια λιγο το store που περνεις τιτλους πολυ καλους με λιγα λεφτα , λιγο οι διαφημισεις που οπου κοιταξεις βλεπεις ps4 και να το αποτελεσμα.οι πωλησεις μετα φερνουν αλλο αερα και αλλο budget να ριξεις εξω στην αγορα.εχει παρα πολυ δουλεια η microsoft να κανει και πολυ δυσκολη.

 

Πριν λίγες μέρες κατα την διάρκει του black friday ειχαν πεσει παρα πολυυυυυυυ οι τιμές για όλα σχεδόν τα παιχνίδια. Μάλλον δεν το πρόλαβες......τώρα περιμενε λίγο καιρό και έρχονται Χριστούγεννα. Εκείνες τις μέρες θα δεις στα ψηφιακα παιχνίδια μεγάλη πτώση τιμής. Επίσης να κοιτάς κάθε βδομάδα τις προσφορές για τα gold μέλη σε συγκεκριμένα παιχνίδια. Μπορεις να πετύχεις μέχρι και έκπτωση 80%.

 

Τέλος να κοιτάς συχνα και το https://majornelson.com/

καλως ηρθες στην παρεα μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αγοράσει κανένας από Egypt store; Ψήνομαι για το Shadow of War που το έχουν μόλις στα 25 ευρώ. Συγκριτικά η πλησιέστερη τιμή είναι Τουρκία στα 50φεύγα ευρώ. Αλλά με μια γρήγορη ματιά δεν βρήκα κάτι σχετικό και σίγουρο, πχ. αιγυπτιακά gift cards και σία. Όσα σχόλια έχω διαβάσει είναι μάλλον αποθαρρυντικά. Συνεχίζω να ψάχνω, αν βρω κάτι θα ενημερώσω.

 

ps: Μη μου πείτε για δισκάκια (έστω και στα 45 ευρώ), γιατί τα έχω αποτάξει δια παντός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αγοράσει κανένας από Egypt store; Ψήνομαι για το Shadow of War που το έχουν μόλις στα 25 ευρώ. Συγκριτικά η πλησιέστερη τιμή είναι Τουρκία στα 50φεύγα ευρώ. Αλλά με μια γρήγορη ματιά δεν βρήκα κάτι σχετικό και σίγουρο, πχ. αιγυπτιακά gift cards και σία. Όσα σχόλια έχω διαβάσει είναι μάλλον αποθαρρυντικά. Συνεχίζω να ψάχνω, αν βρω κάτι θα ενημερώσω.

 

ps: Μη μου πείτε για δισκάκια (έστω και στα 45 ευρώ), γιατί τα έχω αποτάξει δια παντός.

 

Δεν υπάρχει καρτούλα για Αιγυπτο φιλε. Το ειχα προσπαθησει και εγω και δεν βγηκε ακρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καρτούλα για Αιγυπτο φιλε. Το ειχα προσπαθησει και εγω και δεν βγηκε ακρη.

Να κάνω την χαζή ερώτηση παρόλο που διαβάζω τα πάντα τόσο καιρό. Από κάρτες χρεωστικές πιστωτικές δεν γίνεται αγορά από φτηνότερα store στο account;

Μόνο προπληρωμένη κάρτα από την εκάστοτε χώρα θέλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστώ, καλή περίπτωση. Για την ακρίβεια πάνω από 10 ευρώ φθηνότερο από το επόμενο κλειδάδικο ακόμα κι αν δεν πρόκειται για Xbox account αλλά για κανονικό digital download. Παρ' ότι το Shadow of War είναι Play Anywhere (φαντάζομαι αν αγοραστεί μέσω MS Store), δεν είχα κοιτάξει τα κλειδάδικα για Xbox παρά μόνο για PC σε Steam.

 

Δεν υπάρχει καρτούλα για Αιγυπτο φιλε. Το ειχα προσπαθησει και εγω και δεν βγηκε ακρη.

 

Αυτό κατάλαβα κι εγώ. Οι διαθέσιμες χώρες για gift cards εμφανίζονται εδώ και προφανώς δεν υπάρχει Αίγυπτος, ούτε και κατάφερα ακόμα να βρω κάποιον που να αγόρασε από εκεί.

 

Να κάνω την χαζή ερώτηση παρόλο που διαβάζω τα πάντα τόσο καιρό. Από κάρτες χρεωστικές πιστωτικές δεν γίνεται αγορά από φτηνότερα store στο account;

Μόνο προπληρωμένη κάρτα από την εκάστοτε χώρα θέλει;

 

Όχι απαραίτητα, για περιοχές όπως το Hong Kong κατά καιρούς έχει δουλέψει μια χαρά το Paypal αν συνδεθεί με πιστωτική κάρτα που δέχεται τέτοιες συναλλαγές (πχ. Πειραιώς) και δηλωθεί διεύθυνση HK. Πιθανότατα δουλεύει ακόμα αν και έχω καιρό να το δοκιμάσω. Σε γενικές γραμμές όμως η gift card είναι ο πλέον σίγουρος και προτεινόμενος τρόπος, περισσότερα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όχι απαραίτητα, για περιοχές όπως το Hong Kong κατά καιρούς έχει δουλέψει μια χαρά το Paypal αν συνδεθεί με πιστωτική κάρτα που δέχεται τέτοιες συναλλαγές (πχ. Πειραιώς) και δηλωθεί διεύθυνση HK. Πιθανότατα δουλεύει ακόμα αν και έχω καιρό να το δοκιμάσω. Σε γενικές γραμμές όμως η gift card είναι ο πλέον σίγουρος και προτεινόμενος τρόπος, περισσότερα εδώ.

 

Οχι πλέον δεν δουλεύει το έχουν κλειδώσει. Μόνος τρόπος  μέσω gift cards.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...