Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι πλέον δεν δουλεύει το έχουν κλειδώσει. Μόνος τρόπος  μέσω gift cards.

 

Σε εμένα πάντως, μια χαρά δούλεψε πρόσφατα, που αγόρασα το Wolfenstein II (Deluxe) από το HK Store...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα, τα έχει κακαρώσει το εργαλείο, ό,τι να 'ναι κάνει. Ανάβω το Xbox, βάζω να μπει στο Store, κολλάει στο loading screen που δείχνει το logo του Store. Βγαίνω στο dashboard, δοκιμάζω να φορτώσω ένα παιχνίδι, κολλάει. Επανεκκίνηση από το κουμπί (αφού το gamepad πλέον δεν κάνει σχεδόν τίποτα), ξαναφορτώνω το ίδιο παιχνίδι, παίζει. Φορτώνω το Store, σηκώνεται κομπλέ. Βάζω να κατεβάσω το Netflix app, μουλαρώνει, δεν κάνει τίποτα, ούτε καν στο dashboard δεν γύριζε. Νέο restart, αυτή τη φορά με αποσύνδεση του ρεύματος για μισό λεπτό.

 

Ξεκουμπώνω τον εξωτερικό σκληρό (μπας και...), δοκιμάζω ξανά, μέσες άκρες τα ίδια.

 

Ευτυχώς μου έχουν περισσέψει κάτι μεγάλες σακούλες των Τζάμπο για να πάει στην ανακύκλωση, γιατί δεν έχω ούτε χρόνο ούτε υπομονή να ασχολούμαι με τη μλκια. Έλεος πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε service πρώτα, πιθανόν το πρόβλημα να είναι στον εσωτερικό σκληρό δίσκο.

Πάντως και εμένα μου κάνει νερά με τον εξωτερικό ssd, αλλά και όταν έχω ξεχασμένο blu ray μέσα.

Σπάνια βέβαια, αλλά όσες φορές τα έπαιξε, το πρόβλημα διορθώθηκε μετά από restart και εξαγωγή το δισκάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως είχα ένα δισκάκι ξεχασμένο μέσα εδώ και μήνες. Το έβγαλα μετά που διάβασα το μήνυμά σου αλλά δεν είδα κάποια βελτίωση. Διαισθητικά μιλώντας δεν μου φαίνεται για πρόβλημα στον εσωτερικό σκληρό, γιατί τότε ή θα είχε μεγαλύτερη τυχαιότητα ή θα παρουσίαζε παρόμοια συμπεριφορά σε όλα τα παιχνίδια.

 

Τουναντίον αυτά που έχουν το πρόβλημα και κρασάρουν στο desktop όταν αρχίζουν τα περίεργα είναι τα παιχνίδια του EA Access, τα υπόλοιπα φορτώνουν είτε είναι εγκατεστημένα στον εσωτερικό είτε στον εξωτερικό δίσκο. Το ίδιο δεν ισχύει για τις εφαρμογές, άπαξ και ξεκινήσουν τα προβλήματα τότε δεν φορτώνει σχεδόν καμία από δαύτες.

 

Δεν αποκλείω να φταίει κάτι στον εσωτερικό δίσκο, απλώς μου μοιάζει περισσότερο με software-ικό θέμα. Τι να πω, μπορεί να ξεκινήσω με κανα factory reset και βλέπουμε.

 

EDIT

 

Λοιπόν... έσβησα εντελώς όλα τα port forward settings από το router (τα είχα αλλάξει σχετικά πρόσφατα), του έκανα και ένα restart και ξαφνικά τα προβλήματα λύθηκαν χωρίς να κάνω τίποτα στο Xbox (ούτε καν επανακκίνηση). Μέχρι και το EA Access φόρτωσε για πρώτη φορά εδώ και αρκετό καιρό.

 

Δεν ξέρω αν έφταιγαν οι αλλαγές στις πόρτες ή το ίδιο το router (ή και τα δύο), πάντως είναι προφανές ότι αυτό επηρέαζε το Xbox με τον πλέον κουλό τρόπο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι πως είχα ένα δισκάκι ξεχασμένο μέσα εδώ και μήνες. Το έβγαλα μετά που διάβασα το μήνυμά σου αλλά δεν είδα κάποια βελτίωση. Διαισθητικά μιλώντας δεν μου φαίνεται για πρόβλημα στον εσωτερικό σκληρό, γιατί τότε ή θα είχε μεγαλύτερη τυχαιότητα ή θα παρουσίαζε παρόμοια συμπεριφορά σε όλα τα παιχνίδια.

 

Τουναντίον αυτά που έχουν το πρόβλημα και κρασάρουν στο desktop όταν αρχίζουν τα περίεργα είναι τα παιχνίδια του EA Access, τα υπόλοιπα φορτώνουν είτε είναι εγκατεστημένα στον εσωτερικό είτε στον εξωτερικό δίσκο. Το ίδιο δεν ισχύει για τις εφαρμογές, άπαξ και ξεκινήσουν τα προβλήματα τότε δεν φορτώνει σχεδόν καμία από δαύτες.

 

Δεν αποκλείω να φταίει κάτι στον εσωτερικό δίσκο, απλώς μου μοιάζει περισσότερο με software-ικό θέμα. Τι να πω, μπορεί να ξεκινήσω με κανα factory reset και βλέπουμε.

 

EDIT

 

Λοιπόν... έσβησα εντελώς όλα τα port forward settings από το router (τα είχα αλλάξει σχετικά πρόσφατα), του έκανα και ένα restart και ξαφνικά τα προβλήματα λύθηκαν χωρίς να κάνω τίποτα στο Xbox (ούτε καν επανακκίνηση). Μέχρι και το EA Access φόρτωσε για πρώτη φορά εδώ και αρκετό καιρό.

 

Δεν ξέρω αν έφταιγαν οι αλλαγές στις πόρτες ή το ίδιο το router (ή και τα δύο), πάντως είναι προφανές ότι αυτό επηρέαζε το Xbox με τον πλέον κουλό τρόπο...

 

Ευτυχώς που δεν πρόλαβες να το πετάξεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαισθητικά μιλώντας δεν μου φαίνεται για πρόβλημα στον εσωτερικό σκληρό, γιατί τότε ή θα είχε μεγαλύτερη τυχαιότητα ή θα παρουσίαζε παρόμοια συμπεριφορά σε όλα τα παιχνίδια.

 

 

 

Φιλικά πάντα , μιλάμε διαβάζεις βουλωμένο γράμμα  ^^  ,

αφου ξεμπερδεψες ανώδυνα , παλι καλά πάντως  .      :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που δεν πρόλαβες να το πετάξεις!

 

Έννοια σου και τώρα παίρνει σειρά για τα σκουπίδια το Xiaomi Mi Box 3, που παλεύω από χθες να το κάνω να δουλέψει σωστά με το HDCP για να παίξει Netflix. Αμ δε... Τουλάχιστον το Xbox One δουλεύει σωστά με το Netflix και άρα μου επιβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κάποια ασυμβατότητα στην αλυσίδα (καλώδια HDMI, AV receiver, TV κλπ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνη τη στιγμή είχα τόσα πολλά συσσωρευμένα νεύρα από την όλη θεοπάλαβη ιστορία με το Χ1 που τραβούσε για βδομάδες (χώρια το Mi Box), που πραγματικά αν τα πετούσα και τα δύο στα σκουπίδια δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου. Απλώς το πρωί θα σηκωνόμουν νωρίτερα μπας και προλάβαινα το σκουπιδιάρικο πριν τα πάρει.

 

Τώρα λέω να το γιορτάσω με κανα παιχνιδάκι δώρο, αλλά δεν ξέρω τι να πάρω. Για το Shadow of War μου φαίνεται θα πάω πάσο τελικά γιατί πολλά review που διάβασα ήταν μάλλον αποκαρδιωτικά. Στη χειρότερη θα επιστρέψω στο έπος που ονομάζεται The Phantom Pain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρησε κανεις στο xbox one x οταν κανεις εγκατασταση ενα παιχνιδι με το δισκακι, καμια φορα να ψιλοκολανε λιγο τα δεδομενα που περναει και να κανει λιγο θορυβο το ματι του driver μεσα;πχ να κανω install το forza 7 θελει κανα μισαωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνη τη στιγμή είχα τόσα πολλά συσσωρευμένα νεύρα από την όλη θεοπάλαβη ιστορία με το Χ1 που τραβούσε για βδομάδες (χώρια το Mi Box), που πραγματικά αν τα πετούσα και τα δύο στα σκουπίδια δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου. Απλώς το πρωί θα σηκωνόμουν νωρίτερα μπας και προλάβαινα το σκουπιδιάρικο πριν τα πάρει.

 

Τώρα λέω να το γιορτάσω με κανα παιχνιδάκι δώρο, αλλά δεν ξέρω τι να πάρω. Για το Shadow of War μου φαίνεται θα πάω πάσο τελικά γιατί πολλά review που διάβασα ήταν μάλλον αποκαρδιωτικά. Στη χειρότερη θα επιστρέψω στο έπος που ονομάζεται The Phantom Pain.

Aν σου αρεσε το προηγουμενο, εχω την αισθηση πως θα σου αρεσει και αυτο. Εγω περιμενω μια καλη τιμη για να βυθιστω στον κοσμο του και ας ειναι καποιες κριτικες οντως μετριες. Θελω να το δω μονος μου κοινως για να κρινω. Ας μην ξεχνουμε οτι υπαρχουν και πολλες αρκουντως ενθαρρυντικες κριτικες εκει εξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι πριν λιγες μερες το επαιζα στο pro.σημερα το κατεβασα στο one x και επαθα πλακα με την εικονα που ειχε.εντελως αλλο επιπεδο.και πριν λιγο ειδα και το συγκριτικο στο df.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dragon's Dogma απίστευτο παιχνίδι. Το είδα πρώτη φορά πέρσι σε PC. Η αίσθηση που είχα περπατώντας στο πηχτό σκοτάδι τη νύχτα μέσα στο δάσος με πήγε μερικές δεκαετίες πίσω στις αθώες εποχές του... Eye of the Beholder.

 

Δεν έχω ξαναδεί τόσο ατμοσφαιρική νύχτα σε παιχνίδι, στα 10 μέτρα δεν βλέπεις τίποτα ακόμα και με πυρσό και δεν ξέρεις από που θα σου έρθει τι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως τόσο καλό?
Προτίμησα να ξεκινήσω το dark souls 3 λόγω γραφικών αλλά ξενέρωσα από τον πρώτο αρχηγό σαύρα στο tutorial!

Γενικά δεν μου αρέσει η λογική να μην υπάρχει αλληλεπίδραση με το boss. Δηλαδή αυτός κάνει ότι κινήσεις θέλει και εσύ να πρέπει να ξεκλέψεις 2-3 χτυπήματα τη φορά, και αυτό χωρίς να έχει κάποια επίδραση στο animation του εχθρού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...