Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
28 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

... ο,τι δίνεις παίρνεις βέβαια 😉

Προσωπικά δε θα έβαζα τον εξοπλισμό μου πάνω σε κάτι εν δυνάμει ασταθές. Άλλωστε το τρίποδο είναι κάτι που δεν πρόκειται να το αλλάξεις ποτέ (αν είναι καλό).

##############

Κάπου τον επόμενο μήνα θα ψαχτω για κάποιον ultra wide (αλλά όχι fisheye) ... Δεν είμαι για τον 11-24/4 της canon που ξεφεύγει εντελώς από τιμή. 

Αναρωτιέμαι αν αξίζει η διαφορά τιμής για τον sigma 12-24 art (1400 στο Σκρουτζ) σε σχέση με τον παλιότερο ή κάποιον άλλον (-500€).

Έχω τον ακόμα παλιότερο της sigma που δεν με ικανοποιεί πλέον Sigma-12-24mm-F4.5-5.6-DG.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2018 στις 7:01 ΜΜ, chessplayer-alexis είπε

... ο,τι δίνεις παίρνεις βέβαια 😉

Προσωπικά δε θα έβαζα τον εξοπλισμό μου πάνω σε κάτι εν δυνάμει ασταθές. Άλλωστε το τρίποδο είναι κάτι που δεν πρόκειται να το αλλάξεις ποτέ (αν είναι καλό).

##############

Κάπου τον επόμενο μήνα θα ψαχτω για κάποιον ultra wide (αλλά όχι fisheye) ... Δεν είμαι για τον 11-24/4 της canon που ξεφεύγει εντελώς από τιμή. 

Αναρωτιέμαι αν αξίζει η διαφορά τιμής για τον sigma 12-24 art (1400 στο Σκρουτζ) σε σχέση με τον παλιότερο ή κάποιον άλλον (-500€).

Έχω τον ακόμα παλιότερο της sigma που δεν με ικανοποιεί πλέον Sigma-12-24mm-F4.5-5.6-DG.

Από ποια άποψη δεν σε ικανοποιεί ο παλαιότερος sigma 12-24 που ήδη έχεις?Δεν είναι αρκετά οξύς?(τον σκεφτόμουν ως αγορά μεταχειρισμένου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, @topos είπε

Από ποια άποψη δεν σε ικανοποιεί ο παλαιότερος sigma 12-24 που ήδη έχεις?Δεν είναι αρκετά οξύς?(τον σκεφτόμουν ως αγορά μεταχειρισμένου).

Επειδη έχω κατά νου κάποια projects με ultra wide ληψεις κάνω μια συνολική αναβάθμιση με 6d mark ii, Tamron 24-70/2.8 g2 + Tamron 70-2002.8 g2. 

Ο παλιότερος είναι οξυς στο κέντρο και πιο μαλακός στην περιφέρεια. Αυτό ισχύει στο wide άκρο (12-15). Μετά το 16 είναι πιο καλά.

Έχοντας δει μόνο editorials νομίζω ότι χάνει περίπου 1-2 stop σε σχέση με τον art/4.

Με άλλα λόγια, με τον παλιότερο πρέπει να κινήσε 1-2 στοπ ψηλότερα από τον art. 

Αν ενδιαφέρεσαι,στα από 7-8 μέρες θα έχω επιστρέψει οπότε μπορούμε να κανονίσουμε κάποιο trade αφού αυτήν τη στιγμή τον χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, chessplayer-alexis είπε

Επειδη έχω κατά νου κάποια projects με ultra wide ληψεις κάνω μια συνολική αναβάθμιση με 6d mark ii, Tamron 24-70/2.8 g2 + Tamron 70-2002.8 g2. 

Ο παλιότερος είναι οξυς στο κέντρο και πιο μαλακός στην περιφέρεια. Αυτό ισχύει στο wide άκρο (12-15). Μετά το 16 είναι πιο καλά.

Έχοντας δει μόνο editorials νομίζω ότι χάνει περίπου 1-2 stop σε σχέση με τον art/4.

Με άλλα λόγια, με τον παλιότερο πρέπει να κινήσε 1-2 στοπ ψηλότερα από τον art. 

Αν ενδιαφέρεσαι,στα από 7-8 μέρες θα έχω επιστρέψει οπότε μπορούμε να κανονίσουμε κάποιο trade αφού αυτήν τη στιγμή τον χρησιμοποιώ.

Thanks για το info!

Όσο για το trade,  nikon dx έχω και σκέφτομαι οικονομικες εναλλακτικές για μεταβαση σε nikon fx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, @topos είπε

Thanks για το info!

Όσο για το trade,  nikon dx έχω και σκέφτομαι οικονομικες εναλλακτικές για μεταβαση σε nikon fx.

Okay, ... άλλαξε σε canon 😊 θα έχεις φθηνότερους φακούς! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Fighter27 είπε

Καλησπέρα σε όλους, ψάχνω για τριπόδι αλλά να μην είναι πανάκριβο, έχετε να προτείνετε κάτι μέχρι 50 ευρώ?

Για πεταμα θα ειναι δυστυχως.

Ειχα παρε κι εγω καποτε ενα των 25 ευρω, και ηταν καλο μονο για μεχρι μισο κιλο φορτιο πρακτικα :P

τι μηχανη εχεις να βαλεις πανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/7/2018 στις 12:46 ΠΜ, Dr_73 είπε

Καλορίζικος ! Πόσες μέρες έκανε να έρθει από το eglobal ; Όλα κομπλέ ; Δοκιμάστηκε ;

Κοιτάω στο flickr φωτογραφίες του samyang 14mm f/2.8

Βλέπω τούτη:

Acapulco

Για το χάλι της, δεν φταίει ότι έβαλε f=2.8 με ντάλα ήλιο , ενώ έχει τις ξαπλώστρες στα 3 μέτρα , τη γυναίκα στα 5 και τα ξενοδοχεία στα 80 μέτρα ;

Με f=8 δεν θα ήταν σωστή η φωτογραφία ;

Όπως κι εδώ

Sanxiantai, Taiwan.

με D800 , έβαλε f=2.8 , 1/200 iso 200 ... 

Προφανώς για το mood για να πάρει φυσικό βινιεταρισμα και blur περιμετρικά. Για το snap. Δεν χρειάζεται να κλείνεις διαφραγμα σε τοπίο. Χρειάζεσαι ΝD. Ενω αντίθετα το κλείνεις  σε κοντινά για καλύτερη οξύτητα και πεδίο. Αλλά βρίσκεις το sweet spot του φακού.

Επίσης το ότι τραβάω μια φωτογραφία τοπίο, δεν έχει να κάνει μόνο με τα τεχνικά μέρη της φωτογραφίας (ταχύτητες, διάφραγμα κτλπ) αλλά και με το τελικό ύφος που θέλεις να αποδώσεις.

Η φωτογράφιση τοπίου συχνά είναι φλατ. Οπότε τα κλειστά διαφράγματα είναι περιττά. Οπότε με ανοιχτό παίρνεις βινιεταρισμα. Μεγαλύτερη σημασία έχουν η σύνθεση, το κάδρο και η γωνία λήψης της φωτογράφισης παρά η οξύτητα (σε τοπίο).

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Agraf είπε

Προφανώς για το mood για να πάρει φυσικό βινιεταρισμα και blur περιμετρικά. .

Επίσης το ότι τραβάω μια φωτογραφία τοπίο, δεν έχει να κάνει μόνο με τα τεχνικά μέρη της φωτογραφίας (ταχύτητες, διάφραγμα κτλπ) αλλά και με το τελικό ύφος που θέλεις να αποδώσεις.

Η φωτογράφιση τοπίου συχνά είναι φλατ. Οπότε τα κλειστά διαφράγματα είναι περιττά. Οπότε με ανοιχτό παίρνεις βινιεταρισμα. Μεγαλύτερη σημασία έχουν η σύνθεση, το κάδρο και η γωνία λήψης της φωτογράφισης παρά η οξύτητα (σε τοπίο).

Το δια ταύτα ; Τη θεωρείς πετυχημένη ; (εγώ όχι).

Σου αρέσει αυτή η φωτογραφία, μέρα , στο ακαπούλκο , με τον εξοπλισμό που χρησιμοποίησε ; (εμένα όχι).

Διαφωνείς ότι η ίδια θα ήταν καλύτερη , με f=4 ή και f=5,6 (εγώ πιστεύω ότι θα ήταν πολύ καλύτερη) . 

[ Μην παραβλέπουμε ότι η φωτογραφία έχει 1280 views & 0 faves , κάτι λέει αυτό , σε κανέναν δεν άρεσε μάλλον ]

Για το διάφραγμα ; Τι ακριβώς μας λες ; Ότι μέρα , το ενδεδειγμένο για τοπία είναι f=2,8 ; Οπότε σε πιό φωτεινούς φακούς που έχουν f=1,8 ή και f=1,4 ;;;;;;;;;

Να τραβάμε μέρα τοπία με f=1,8 και f=1,4 ;;;;;

[ Σχετικά με nd φίλτρα στο συγκεκριμένο φακό , κοστίζουν παραπάνω από το φακό].

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Το δια ταύτα ; Τη θεωρείς πετυχημένη ; (εγώ όχι).

Σου αρέσει αυτή η φωτογραφία, μέρα , στο ακαπούλκο , με τον εξοπλισμό που χρησιμοποίησε ; (εμένα όχι).

Διαφωνείς ότι η ίδια θα ήταν καλύτερη , με f=4 ή και f=5,6 (εγώ πιστεύω ότι θα ήταν πολύ καλύτερη) . 

Για το διάφραγμα ; Τι ακριβώς μας λες ; Ότι μέρα , το ενδεδειγμένο για τοπία είναι f=2,8 ; Οπότε σε πιό φωτεινούς φακούς που έχουν f=1,8 ή και f=1,4 ;;;;;;;;;

Να τραβάμε μέρα σε παραλίες με f=1,8 και f=1,4 ;;;;;

Όχι δεν μου αρέσουν οι φωτογραφίες αυτές οι δύο ίσως η πρώτη περισσότερο αλλά δεν και ως προς το περιεχόμενο..κάδρο, σύνθεση. Όπως είπα πριν.

Ο εξοπλισμός που τραβήχτηκαν είναι ακριβός. Τις έβγαλε παιδί; Αν κατάλαβα καλά.

Σύμφωνα με την απόσταση/βάθος πεδίου μεταξύ του ίδιου που πάτησε το κλικ και το τοπίο του θα τανε καλύτερα να το κλείσει μέχρι το 4 ας πούμε και βινιεταρισμα να βάλει στο photoshop.

Σίγουρα τέτοιας φιλοσοφίας τοπία μπορούν να τραβηχτούν και με πολύ οικονομικότερο εξοπλισμό.

Ναι αν έχεις έναν πολύ φωτεινό φακό με ποιοτικά οπτικά φυσικά κάνείς ότι θέλεις. Με ένα καλό φίλτρο. Ένταξη σε τοπίο κάνα δυο στοπ θέλει, δεν χρειάζεται παραπάνω για το λόγο επειδή είναι συνήθως φλατ. Και στην παραλία ισχύει το ίδιο. Είναι λαθάκια που κάνουν πολλοί. Σε πορτραίτο σε αντίθεση αν μιλάμε για σταθερό φακό είναι προτιμότερο να κλεισεις διάφραγμα. Αν μιλάμε για ζουμ τότε ακόμα καλύτερα.

Σημείωση: αυτός είναι βασικά και ένας λόγος που οι αισθητήρες προσπαθούν να βελτιώσουν την ευαισθησία φωτός (και το ονομάζουν σε χαμηλότερες συνθήκες φωτισμού) όχι για να σε κανουν να τραβάς φωτογραφίες σε απόλυτο σκοτάδι : ) αλλά να έχεις τη δυνατότητα να κλείνεις διαφραγμα χωρίς υποχωρήσεις σε θόρυβο και ο,τι συνεπάγεται

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Agraf είπε

Ναι αν έχεις έναν πολύ φωτεινό φακό με ποιοτικά οπτικά φυσικά κάνείς ότι θέλεις. Με ένα καλό φίλτρο

Δεν έχεις καταλάβει . 

ΣΕ ΦΑΚΟΥΣ ΜΕ ΚΟΥΡΜΠΑΡΙΣΤΑ ΚΡΥΣΤΑΛΛΑ  δεν μπαίνουν συνήθη βιδωτά φίλτρα.

Ο συγκεκριμένος είναι αυτός

highres-samyang-ae-14mm-3_1340871750.jpg

 

Συγκρατητήρας για να πάρει τετράγωνα φίλτρα ο συγκεκριμένος .... κοστίζει όσο ο φακός ... ή πιο πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ κατάλαβα, αλλά διάβασε όλο το ποστ που έκανα στις απορίες σου, ελπίζω να σε κάλυψα. Προφανώς κάποιοι φακοί είναι σχεδιασμένοι να δουλεύουν μόνο με τετράγωνα φίλτρα για γρήγορη εναλλαγή και συνδυασμό δύο ή περισσότερων για στατικές λήψεις τοπίων κτλπ και ο,τι συνεπάγεται. Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοια διαφορά στις τιμές. Ένα συμβατικό ρυθμιζόμενο ND πάντως χρειάζεται όχι μόνο για εφέ κίνησης αλλά και για τύπο φωτογράφισης τοπίου που είπα από πάνω και για βίντεο : )

Με αυτό το φακό βασικά θα ναι προτιμότερο να κάνει κανείς λήψη απο χαμηλή γωνία και με κλειστό διάφραγμα φυσικά για hdr κτλπ όπως πχ 16-35 canon για flat snaps είναι υπερβολική επιλογή

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Agraf είπε

 Ένα συμβατικό ρυθμιζόμενο ND

Αυτά , (σε σημερινές διαμέτρους 72mm ή πιο πάνω  ) ,  έχεις υπόψη σου πόσο κοστίζουν ;;;

https://www.skroutz.gr/c/592/filtra_fakwn/m/10752_24994/Hoya_or_B-W-Filter/f/368791_566295/71-eos-75-mm-ND-Fader.html

https://www.skroutz.gr/c/592/filtra_fakwn/m/10752_24994/Hoya_or_B-W-Filter/f/368792_566295/76-eos-81-mm-ND-Fader.html

https://www.skroutz.gr/c/592/filtra_fakwn/m/10752_24994/Hoya_or_B-W-Filter/f/368793_566295/apo-82-mm-kai-ano-ND-Fader.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μην παίρνετε, κλείστε διάφραγμα. Σε εμένα είναι απαραίτητο γιατί πρέπει να φέρω την ταχύτητα 1/48 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...