Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

δεν υπαρχει λογος να παρεις τοσο παλιο φακο στα 750 οταν με 150-200 παραπανω παιρνεις τον καινουριο G2

Αναφερόμουν στον ευρυγώνιο ζουμ 16-28Από τον γνωστό κινέζο, έχει 478 ευρώ . 

Σε tamron ανταγωνιστής είναι ο 15-30 στα 812 ευρώ .  Αν έφτανα εκεί θα πήγαινα στο nikon 16-35 με 930 ευρώ . 

Για οικονομικότερες λύσεις , ο nikon 18-35 στα 610 ευρώ ...

Σε σχέση με όλους αυτούς, ο 16-28 της tokina είναι χώμα . 

Εκτός κι αν πάω σε prime ευρυγώνιο , τον samyang 14mm που τον έχει ο κινέζος 290 ευρώ. 

Διαβάζω ό,τι υπάρχει σχετικά με το θέμα , η αγορά θα γίνει μετά τις διακοπές . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eκτος αν θελησεις να πας στον sigma 18-35 F1.8, βεβαια θα πρεπει να καλυψεις και το ευρυγωνιο μερος με κατι αλλο tokina 11-16/11-20 η nikon 10-20(αν και λεγονται πολλα για την ποιοτητα εικονας). Η τον sigma 10-20.

Επεξ/σία από Anubis13
Ανανεωση απαντησης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Δεν βρήκα thread που να συζητούμε θέματα photoshop και μοντάζ γενικά και το παραθέτω εδώ διότι επείγει κιόλας η επίλυσή του.

Έχω 70 πορτρέτα ατόμων τα οποία πρέπει να βγούν σε συγκεκριμένη διάσταση. Τύπου διαβατήριο. Θέλω 29 ύψος επι 25 πλάτος. Μιλιμέτρ μου είπαν και όχι cm.

Έχω το photoshop cs6. Πως μπορώ να το κάνω; Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Homecinemakias είπε

Καλησπέρα. Δεν βρήκα thread που να συζητούμε θέματα photoshop και μοντάζ γενικά και το παραθέτω εδώ διότι επείγει κιόλας η επίλυσή του.

Έχω 70 πορτρέτα ατόμων τα οποία πρέπει να βγούν σε συγκεκριμένη διάσταση. Τύπου διαβατήριο. Θέλω 29 ύψος επι 25 πλάτος. Μιλιμέτρ μου είπαν και όχι cm.

Έχω το photoshop cs6. Πως μπορώ να το κάνω; Σας ευχαριστώ!

Καλησπέρα, κάνε απλά κροπ. Με το εργαλείο το οποίο υπάρχει σε όλες τις εκδόσεις. Πάνω αριστερά έχει και τις δύο πλευρές όπου θα δώσεις τα νούμερα για το τελικό σχήμα. Την φωτογραφία πρέπει να την έχεις στο 100% full size (alt+1). Σε τι ανάλυση είναι τα πορτραίτα; Αν κάνεις resize μην πειράξεις τα ppi (300) και την επιλογή smooth gradient. Αυτή την διαδικασία μπορείς να την κάνεις ως action.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Agraf είπε

Καλησπέρα, κάνε απλά κροπ. Με το εργαλείο το οποίο υπάρχει σε όλες τις εκδόσεις. Πάνω αριστερά έχει και τις δύο πλευρές όπου θα δώσεις τα νούμερα για το τελικό σχήμα. Την φωτογραφία πρέπει να την έχεις στο 100% full size (alt+1). Σε τι ανάλυση είναι τα πορτραίτα; Αν κάνεις resize μην πειράξεις τα ppi (300) και την επιλογή smooth gradient. Αυτή την διαδικασία μπορείς να την κάνεις ως action.

Δεν βλέπω επιλογή γκρόπ. Η ανάλυση είναι μεγάλη. Απο φωτογραφική canon eos5.

Στιγμιότυπο 2018-08-03, 16.40.54.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Homecinemakias είπε

Δεν βλέπω επιλογή γκρόπ. Η ανάλυση είναι μεγάλη. Απο φωτογραφική canon eos5.

Στιγμιότυπο 2018-08-03, 16.40.54.png

Ωραία, κάνε λίγο resize (image size) ώστε η φωτογραφία να χωράει στην οθόνη και ψάξε το εργαλείο αριστερά στην μπάρα κάπου κρυμμένο μπορεί να είναι στα πρώτα 4-5 από πάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο image size δεν γίνεται να τις φτιάχνω; Θέλουν 29 ύψος Χ 25. Με το crop μόλις την έκανα στα 29mm έμεινε απο την φώτο τα μάτια εως το μισό σαγόνι!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κροπ το δηλώνεις από πριν τα νούμερα πάνω αριστερά και σου δίνει το σχήμα και το τοποθετείς εκεί που θες. Αν θες και συμμετρία χρησιμοποιείς και χάρακες. Το image size δεν κάνει κροπαρισμα. Απλά μειωσε το μέγεθος για να χωραει 100% προβολη ολόκληρη στην οθόνη. Και μετά κροπαρε. Ξαναδοκιμασε. Αυτό έγινε γιατί δεν έκανες μείωση μεγέθους και κροπ στο 100% της φωτογραφίας.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Homecinemakias είπε

Καλησπέρα. Δεν βρήκα thread που να συζητούμε θέματα photoshop και μοντάζ γενικά και το παραθέτω εδώ διότι επείγει κιόλας η επίλυσή του.

Έχω 70 πορτρέτα ατόμων τα οποία πρέπει να βγούν σε συγκεκριμένη διάσταση. Τύπου διαβατήριο. Θέλω 29 ύψος επι 25 πλάτος. Μιλιμέτρ μου είπαν και όχι cm.

Έχω το photoshop cs6. Πως μπορώ να το κάνω; Σας ευχαριστώ!

Τα dpi ειναι μονο για την εκτυπωση

πρεπει να υπολογισεις το μεγεθος της εκτυπωσης (dpi) σε συναρτηση με την αναλυση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Dpi λέγεται όχι ppi λάθος σε ένα γράμμα. Και ναι είναι για την εκτύπωση. Τελικά homecinemakias το έκανες, και τις εβδομήντα;;

Το μέγεθος είναι συγκεκριμένο, 29*25mm αν και φαίνεται λίγο για διαβατήριο. Παλιά τα διαβατήρια είχαν μέγεθος πιο μεγάλο από ταυτότητα. Απλά τα dpi δεν υπάρχει λόγος να κατεβούν σε τέτοια μικρή ανάλυση.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά υπήρχε επιλογή να κλειδώσω τις διαστάσεις οριοθετώντας εγώ το τι θέλω και όχι αυτόματα. Παραθέτω 2 φώτος.

Στην δεύτερη, φαίνεται η ρύθμισή μου.

Ελπίζω να είναι αυτό που θέλει αυτός που μου το ζήτησε. Θα το δούμε. Ευχαριστώ για την βοήθεια! :)

Στιγμιότυπο 2018-08-04, 12.31.21.png

Στιγμιότυπο 2018-08-04, 12.31.44.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που έκανες τις κάνει τεράστιες, σου ζήτησε 25 Χ 29 χιλιοστά και εσύ τις κάνεις εκατοστά!!!

4 λεπτά πριν, Homecinemakias είπε

Τελικά υπήρχε επιλογή να κλειδώσω τις διαστάσεις οριοθετώντας εγώ το τι θέλω και όχι αυτόματα. Παραθέτω 2 φώτος.

Στην δεύτερη, φαίνεται η ρύθμισή μου.

Ελπίζω να είναι αυτό που θέλει αυτός που μου το ζήτησε. Θα το δούμε. Ευχαριστώ για την βοήθεια! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Homecinemakias είπε

Τελικά υπήρχε επιλογή να κλειδώσω τις διαστάσεις οριοθετώντας εγώ το τι θέλω και όχι αυτόματα. Παραθέτω 2 φώτος.

Στην δεύτερη, φαίνεται η ρύθμισή μου.

Ελπίζω να είναι αυτό που θέλει αυτός που μου το ζήτησε. Θα το δούμε. Ευχαριστώ για την βοήθεια! :)

Στιγμιότυπο 2018-08-04, 12.31.21.png

Στιγμιότυπο 2018-08-04, 12.31.44.png

Οκει, από 8cm ύψος το κανες 29;! Και το κροπαρισμα ήρθε εκεί που θέλεις; Άμα το κανες έτσι τότε μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Agraf είπε

Οκει, από 8cm ύψος το κανες 29;! Και το κροπαρισμα ήρθε εκεί που θέλεις; Άμα το κανες έτσι τότε μια χαρά.

Όχι δεν έχει σχέση η φώτο που παραθέτω. Έβαλα μια που βρήκα μπροστά μου, μια παμπάλαιη. Ήθελα περισσότερο να δείξω τα κουτάκια και τις επιλογές στο μενού που ρύθμισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...