Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Agraf είπε

Μην παίρνετε, κλείστε διάφραγμα. Σε εμένα είναι απαραίτητο γιατί πρέπει να φέρω την ταχύτητα 1/48 

βιντεο?

σε ποια καμερα παει 1/48?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 24/7/2018 στις 12:58 ΠΜ, Ntinaras είπε

Για πεταμα θα ειναι δυστυχως.

Ειχα παρε κι εγω καποτε ενα των 25 ευρω, και ηταν καλο μονο για μεχρι μισο κιλο φορτιο πρακτικα :P

τι μηχανη εχεις να βαλεις πανω?

Έχεις δίκιο πήγα σε ακριβότερο, thanks για την απάντηση πάντως. !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2018 στις 11:33 ΠΜ, Ntinaras είπε

Μολις εριξα παραγγελια Tamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD G2 ( απ εξω φυσικα)

Αισθανομαι φτωχος στη τοποθεσια Αθηνα :P

πες ένα λόγο παραπάνω για τον φακό, πως τον βλέπεις τώρα που τον χρησιμοποιείς, τι δεν κάνει σε σχέση με τον ομώνυμο της Νίκον, έχω ρωτήσει και δυό φορές με το τελωνείο και μάλλον δεν απάντησες. Σκέφτομαι τον 24-70 f2,8 που βλέπω στην όμορφη φωτογραφία που μας έβαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lefta_yparxoun είπε

πες ένα λόγο παραπάνω για τον φακό, πως τον βλέπεις τώρα που τον χρησιμοποιείς, τι δεν κάνει σε σχέση με τον ομώνυμο της Νίκον, έχω ρωτήσει και δυό φορές με το τελωνείο και μάλλον δεν απάντησες. Σκέφτομαι τον 24-70 f2,8 που βλέπω στην όμορφη φωτογραφία που μας έβαλες.

Τελώνείο από e-infin και από eglobalcentral. δεν υπάρχει . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lefta_yparxoun είπε

πες ένα λόγο παραπάνω για τον φακό, πως τον βλέπεις τώρα που τον χρησιμοποιείς, τι δεν κάνει σε σχέση με τον ομώνυμο της Νίκον, έχω ρωτήσει και δυό φορές με το τελωνείο και μάλλον δεν απάντησες. Σκέφτομαι τον 24-70 f2,8 που βλέπω στην όμορφη φωτογραφία που μας έβαλες.

Ο 70-200 g2 ειναι τελειος :P

σε σχεση με τον 24-70 της προηγουμενης γενιας (g1) εχει πιο γρηγορη εστιαση, με μεγαλυτερη ακριβεια και καλυτερης ποιοτητας κρυσταλλα, επισης δεν ηθελε καλιμπραρισμα στο AF tuning, αν και μπορει να ειναι τυχαιο αυτο.

μεχρι στιγμης εχω βγαλει εναν γαμο και 2-3 φωτογραφισεις μαγαζιων.

το βαρος ΔΕΝ παλευεται ομως, ειναι 1.5 κιλα, και μαζι με το υπολοιπο πραμα (σωμα, γκριπ,μπαταριες, φλας) τον κανει μη υποφερτο για πολυωρη χρηση

για την ακριβεια στο 10λεπτο ποναει η μεση μου, και αναγκαζομαι να βρισκω λυσεις τεμπελιας, πχ να ακουμπαω αγκωνα σε τραπεζια κτλ.

 

Σε σχεση με τον παλιο νικον τον Vr II που εχω χρησιμοποιησει για 4-5 μερες, ειναι καλυτερος σε ποιοτητα εικονας, σιγουρα στην σταθεροποιηση, και εχει και λιγοτερο focus breathing

ο καινουριος ο νικον ο E, ο οποιος εχει 2800, ειναι καλυτερος (ισως) σε εστιαση, και δεν εχει καθολου focus breathing.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

ο καινουριος ο νικον ο E, ο οποιος εχει 2800, ειναι καλυτερος (ισως) σε εστιαση, και δεν εχει καθολου focus breathing.

Για αυτόν λες ;;;; Όχι 2800 !!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  Τώρα που ψάχνω σε αυτά τα δύο μαγαζιά δεν βρίσκω τους Tamron f2 πουθενά. Άσε που με αποπροσανατολίζεις ρωτάω τον 24-70 και μου λες για τον 70-200 άλλο που δεν θέλω βέβαια 

Επεξ/σία από lefta_yparxoun
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Για αυτόν λες ;;;; Όχι 2800 !!!!!!

απο ελλαδα τοσο εχει

https://www.skroutz.gr/s/10351679/Nikon-AF-S-Nikkor-70-200mm-f-2-8E-FL-ED-VR.html?keyphrase=nikon+fl+70-200

 

46 λεπτά πριν, lefta_yparxoun είπε

  Τώρα που ψάχνω σε αυτά τα δύο μαγαζιά δεν βρίσκω τους Tamron f2 πουθενά. Άσε που με αποπροσανατολίζεις ρωτάω τον 24-70 και μου λες για τον 70-200 άλλο που δεν θέλω βέβαια 

ειναι G2 οχι F2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lefta_yparxoun είπε

τον 70-200  βέβαια 

Υπάρχουν ακόμη 80-200 παλιοί f/2.8 με τιμή 750 ευρώ. Σκυλί φακός, όλο σίδερο (δεν έχει vr βέβαια) . Για "ερασιτέχνες" δεν λέει να δώσεις παραπάνω.

 

Από φακούς Tokina PRO FX , με push pull διακόπτη af/mf έχει εμπειρία κανείς ; Ψοφάνε σαν τις μύγες μετά από λίγο ή είναι σκυλιά ;;;

Ο 16-28 f/2.8 έχει χαμηλή τιμή και οι φωτογραφίες του δείχνουν σούπερ στο flickr ...

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Υπάρχουν ακόμη 80-200 παλιοί f/2.8 με τιμή 750 ευρώ. Σκυλί φακός, όλο σίδερο (δεν έχει vr βέβαια) . Για "ερασιτέχνες" δεν λέει να δώσεις παραπάνω.

Από φακούς Tokina PRO FX , με push pull διακόπτη af/mf έχει εμπειρία κανείς ; Ψοφάνε σαν τις μύγες μετά από λίγο ή είναι σκυλιά ;;;

Ο 16-28 f/2.8 έχει χαμηλή τιμή και οι φωτογραφίες του δείχνουν σούπερ στο flickr ...

δεν υπαρχει λογος να παρεις τοσο παλιο φακο στα 750 οταν με 150-200 παραπανω παιρνεις τον καινουριο G2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος ενδιαφέρεται για nikon αλλά δεν καίγεται και μπορεί να περιμένει μέχρι τέλη Αυγούστου που θα εμφανιστεί η mirrorless μάλλον θα κερδίσει

https://www.nikonusa.com/en/nikon-products/mirrorless-is-coming.page

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...