Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ο ... ακαπούλκος , στις φωτογραφίες που έχει βγάλει στην Βενετία ... αξιώθηκε και έβαλε διάφραγμα f=4,5 !!!!!

(ταχύτητες παίζει 1/4000 και 1/2000 σε όλες όσες βλέπω ).

Έστω και με το f=4.5 έχει πολύ πιο ικανοποιητική οξύτητα, σε σχέση με αυτή στο ακαπούλκο , με το f=2,8 . 

Και πάλι αποτυχημένες τις βρίσκω , με f=8 ή f=11 και πολύ πιο αργή ταχύτητα (ντουβάρια τραβάει , δεν φεύγουν) θα είχαν οξύτητα οι φωτογραφίες. Χαντακώνει τον εξοπλισμό του . 

κι αν περνούσε ένα πουλί; Ένα κοπάδι χήνες; χα χα χα. Γιαυτό κόπηκαν τα πολλά πολλά στο flickr γιατί πολλοί ξεφτιλίζονται όταν φαίνονται οι ρυθμίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, lefta_yparxoun είπε

 Γιαυτό κόπηκαν τα πολλά πολλά στο flickr γιατί πολλοί ξεφτιλίζονται όταν φαίνονται οι ρυθμίσεις

Τι κόπηκε ; Όποιος θέλει μπορεί και αφήνει τις ρυθμίσεις να φαίνονται . Άλλοι οκ , τις κρατάνε μυστικές , μην τους τις κλέψουν . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη απλα έχει χάλια προοπτική , και full hdr. λίγη σημασία έχει το διάφραγμα σε αυτη

H δευτερη εχει ενδιαφέρον καδράρισμα ,  αλλα δεν μ αρεσει η επεξεργασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Rush13 είπε

λίγη σημασία έχει το διάφραγμα σε αυτη

Το διάφραγμα έχει πάντα σημασία. Απανωτές φωτογραφίες , στο ίδιο σημείο , κροπ εννοείται μικρό κομμάτι της φωτογραφίας, ίδια μέρα και ώρα .

(Καμία επεξεργασία, ούτε καν τις ευθυγράμμισα ).

1894513223_DEIGMA1.jpg.aa1969e12098b83312416cf563690e8b.jpg

 

2119057887_DEIGMA2.jpg.a0ac3f506bef5e151633300d5e5e2701.jpg

 

Η πρώτη με f=11 η δεύτερη με f=2,8.

H δεύτερη σαφώς χάνει σε οξύτητα , μόνο λόγω διαφράγματος.

(ταχύτητες είναι 1/1000 και 1/4000 δεν παίζει κούνημα). 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Η δευτερη δειχνει ανεστιαστη

Και στις δύο η εστίαση είναι στο ίδιο σημείο και όχι στο κομμάτι που φαίνεται στο crop που έβαλα. Στο f=11 όμως , έχει πολύ μεγαλύτερο εύρος πεδίου και τα  out of focus κομμάτια είναι πολύ πιο ευκρινή και με μεγαλύτερη οξύτητα. Μπορώ να τη στήσω σε τρίποδο , να εστιάζω σε ένα σημείο που θα το σημειώσω κτλ κτλ ... πάλι στα ίδια συμπεράσματα οδηγούμαστε. 

 

Κατά συνέπεια και η φωτογραφία του ακαπούλκου , με f=8 αντί για f=2,8 (και προφανώς μικρότερη ταχύτητα , όχι 1/2000 , πιθανότατα 1/160 ) ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΙΔΙΑ ,  θα είχε απείρως καλύτερη οξύτητα και ευκρίνεια. ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΚΑΠΟΥ ;;;

 

(αν και ομολογουμένως , όσο πιο μικρή εστιακή απόσταση , τόσο μεγαλύτερο εύρος πεδίου σε ανοιχτά διαφράγματα, π.χ. στα 14mm του samyang σαφώς έχει πολύ μεγαλύτερο εύρος πεδιου και καλύτερη οξύτητα με f=2,8 σε σχέση με τον δικό μου 50mm ή ακόμη χειρότερα έναν 85mm ή 135mm ). 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φυγετε απο το flickr , ειναι για να ανεβαζουν οι νοικοκυρες φωτο απο το τελειωμενο παστιτσιο τους

Επεξ/σία από nipoa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχεις πιάσει ultra wide φακό αλλα ακόμα και 2,8 να βγάζεις με ultra wide συνήθως πάλι ολα εστιασμένα είναι. Οπότε δεν παιζει ρόλο το διάφραγμα σε αυτη την περίπτωση

Η ευκρίνεια σίγουρα δεν εξαρτάται απο το διάφραγμα , γιατι πολλοι φακοί μετά απο f8 παρουσιάζουν diffraction και χάνουν σε ποιότητα

Εμένα με ενδιαφέρει η φωτογραφία να έχει άποψη, αισθητική, φωτισμό και κάδρο , δεν βρίσκω τον λόγο να κάνω 500% zoom και να πώ ώπ δεν ειναι sharp εδώ ο τύπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, nipoa είπε

φυγετε απο το flickr , ειναι για να ανεβαζουν οι νοικοκυρες φωτο απο το τελειωμενο παστιτσιο τους

Κι εγω που νομιζα οτι αυτο ηταν το instagram

εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο απο το flickr? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλια [2001] ημουν στο trekearth αλλα η ποιοτητα φωτογραφιων εκει δε με ικανοποιουσε ( μικρα μεγεθη, 72dpi κτλ )

μετα πηγα στο flickr ( βασικα με πηγε η yahoo απο μονη της.. μια απο τα ιδια και εκει .. οκ )

αυτη τη στιγμη ειμαι στο 500px οπου το θεωρω ανωτερο απο τα αλλα και σε ποιοτητα και σε δυνατοτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Προσφατα αγορασα το S9+ και ξεκινησα να πειραματιζομαι με την καμερα του ωσπου καποια στιγμη τραβηξα την παρακατω φωτογραφια:

gDNWDRx.jpg

Οντας παντελως ασχετος σχετικα με την φωτογραφιση, φρικαρω κατευθειαν βλεποντας τα πρασινα σημαδια, νομιζω πως εχω ελαττωματικη συσκευη, ξεκιναω το ψαξιμο. Διαβασα πως το φαινομενο λεγεται "Lens Flare" και καταλαβα χονδρικα οτι ειναι φυσιολογικο και εχει να κανει με την λειτουργια του φακου σε σχεση με το φως.

Μπορειτε να μου προτεινετε καποια τεχνικη ή συμβουλη ωστε οσο μπορω να το αποφευγω ή αν υπαρχει καποιος τροπος να διορθωθει εκ των υστερων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα μικρό τιπ για όποιον δεν το ξέρει για full screen θέαση φωτό στο flickr:

Πατάμε πρώτα το κουμπί ''L'' και μετά το f11. 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2018 στις 10:54 ΜΜ, stratigos24 είπε

Εγω θα παω γι αυτο https://www.skroutz.gr/s/12907839/Manfrotto-Element-Big-Aluminum-Traveler-MKELEB5BK-BH-Τρίποδο-Φωτογραφικό.html

γινεται και μονοποδο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει και αυτό που λες αλλά σκέφτηκα το benro λόγω βάρους ώστε να ζυγίζει πιο κοντά στο κιλό.

Κοιταω και κάποια zoomei από eBay που είναι οικονομικά και έχουν καλές κριτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...